כוכב המוות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דארת' ויידר ודארת' סידיוס, מתבוננים בבניית האב-טיפוס של הכוכב.
כוכב המוות הראשון

בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, כוכב המוותאנגלית: The Death Star) הוא תחנת חלל משוריינת ענקית, אשר משמשת כנשק האולטימטיבי של האימפריה הגלקטית כנגד מתנגדיה.

במהלך סאגת הסרטים, האימפריה בנתה שני כוכבי מוות, ושניהם הושמדו על ידי ברית המורדים. בנייתו של כוכב המוות מופיעה לראשונה בסרט השלישי, נקמת הסית', בסצנה אחת, שבה רואים את דארת' ויידר ואת פלפטין, או בשמו הסית'י, דארת' סידיוס, מפקחים על בנייתו. למעשה, הכוכב שנבנה שם הוא אב-טיפוס לכוכב מוות ג'נוסיסיאני, תחנת חלל קטנה יותר ואינה כוללת משגר לייזר להשמדת כוכבי לכת.

האחראי על בניית הכוכב היה המנהל אורסון קרניק והמהנדס הראשי שלו היה גיילן ארסו. למרות קשיים בבנייתן, רק בסרט רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים השלימה האימפריה את בנייתו של כוכב המוות הקיסרי, המצויד בתותח לייזר אימתני, המסוגל להשמיד כוכב לכת שלם בירייה אחת. אולם היאימפריה השתמשה בו בפעם הראשונה כדי להשמיד את העיר "ג'דה סיטי". לאחר שגיילן גילה לביתו כי הכניס בחשאי דרך להשמיד את כוכב המוות, ג'ין ארסו וצוות "רוג אחת" שלה הסתננו לכוכב סקאריף, שם נמצאו תוכניות כוכב המוות. כל אנשי הצוות נהרגו במהלך המשימה, אך התוכניות של הכוכב נשלחו בהצלחה אל הנסיכה ליאה.

רק בסרט הרביעי, תקווה חדשה הוכח לראשונה כוחו האמיתי של כוכב המוות, כאשר גראנד מוף טארקין, מפקד התחנה, משמיד את כוכב אולדריאן, ביתה של ליאה, באמצעות תותח הלייזר.

ברית המורדים הצליחה לגנוב את תוכניות כוכב המוות, ולאתר בו את נקודת התורפה. מתקפת חלליות קרב קטנות של המורדים, ובראשה לוק סקייווקר, השמידה את הכוכב ואת כל יושביו, חוץ מדארת' ויידר, אשר הצליח להימלט בחללית ה-TIE Fighter שלו.

כוכב המוות השני

בסרט השישי, שובו של הג'דיי, נבנה כוכב המוות השני, בעל עוצמה גבוהה יותר מכוכב המוות הראשון.

הקיסר פלפטין מנצל את הכוכב הבלתי גמור כדי לטמון מלכודת לברית המורדים, השוהים ליד כוכב סולוסט, ומתחילים את המתקפה באנדור, וכמעט מצליח להשמידם באמצעות תותח הלייזר המחודש. למזלם של המורדים, ברגע האחרון הם מצליחים לפוצץ את שדה הכוח המגן על הכוכב, ולשלוח חוליית תקיפה בראשות הספינה מילניום פלקון, אשר חדרה ללב הכוכב, פוצצה את ליבתו, ובכך הביאה להשמדתו.

בקרב שהתרחש על הכוכב, בין לוק לאביו, דארת' ויידר, ניצח לוק, אך חושמל על ידי פלפטין, בעזרת ברקי הסית' שלו. ויידר, אשר לא היה יכול לחזות בעינוי בנו, לקח את פלפטין בידיו, והשליך אותו לליבת כוכב המוות. מהלך זה היה אחד מהגורמים להשמדת הכוכב.

ה"מילניום פלקון" על צוותה, וכן לוק סקייווקר יחד עם המת, הצליחו להימלט מכוכב המוות ממש לפני שהתפוצץ.

שני כוכבי המוות היוו השראה לבסיס "משמיד הכוכבים" של המסדר הראשון, בעל היכולת להשמיד מערכות כוכבים שלמות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]