כוכב המוות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דארת' ויידר ודארת' סידיוס, מתבוננים בבניית האב-טיפוס של הכוכב.

בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, כוכב המוותאנגלית: Death Star) הוא תחנת חלל משוריינת ענקית, אשר משמשת כנשק האולטימטיבי של האימפריה הגלקטית כנגד מתנגדיה.

במהלך סאגת הסרטים, האימפריה בנתה שני כוכבי מוות, ושניהם הושמדו על ידי ברית המורדים. בנייתו של כוכב המוות מופיעה לראשונה בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית', בסצנה אחת, שבה רואים את דארת' ויידר ואת פלפטין, או בשמו הסית', דארת' סידיוס, מפקחים על בנייתו. למעשה, הכוכב שנבנה שם הוא אב טיפוס לכוכב מוות ג'נוסיסיאני, תחנת חלל קטנה יותר ואינה כוללת משגר לייזר להשמדת כוכבי לכת.

כוכב המוות הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב המוות הראשון

בסרט מלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים רואים את הרוזן דוקו מחזיק את התוכניות לכוכב המוות. האחראי על בניית הכוכב היה המנהל אורסון קרניק והמהנדס הראשי שלו היה גיילן ארסו. למרות קשיים בבנייתן, רק בסרט "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" השלימה האימפריה את בנייתו של כוכב המוות הקיסרי, המצויד בתותח טורבו-לייזר אימתני, המסוגל להשמיד כוכב לכת שלם בירייה אחת. אולם האימפריה השתמשה בו בפעם הראשונה כדי להשמיד את העיר "ג'דה סיטי". לאחר שגיילן גילה לביתו כי הכניס בחשאי דרך להשמיד את כוכב המוות, ג'ין ארסו וצוות "רוג אחת" שלה הסתננו לכוכב סקאריף, שם נמצאו תוכניות כוכב המוות. כל אנשי הצוות נהרגו במהלך המשימה, אך התוכניות של הכוכב נשלחו בהצלחה אל הנסיכה ליאה.

רק בסרט הרביעי, "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה", הוכח לראשונה כוחו האמיתי של כוכב המוות, כאשר גראנד מוף טארקין, מפקד התחנה, משמיד את כוכב אולדריאן, ביתה של ליאה, באמצעות תותח הלייזר.

ברית המורדים הצליחה לגנוב את תוכניות כוכב המוות, ולאתר בו את נקודת התורפה. מתקפת חלליות קרב קטנות מדגם X-Wing של המורדים, ובראשה לוק סקייווקר, השמידה את הכוכב ואת כל יושביו, חוץ מדארת' ויידר, אשר הצליח להימלט בחללית ה-TIE Fighter הניסיונית שלו.

כוכב המוות השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכב המוות השני

בסרט השישי, "מלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'דיי", נבנה כוכב המוות השני, בעל עוצמה גבוהה יותר מכוכב המוות הראשון.

הקיסר פלפטין מנצל את הכוכב הבלתי גמור כדי לטמון מלכודת לברית המורדים, השוהים ליד כוכב סולוסט, ומתחילים את המתקפה באנדור, וכמעט מצליח להשמידם באמצעות תותח הלייזר המחודש. למזלם של המורדים, ברגע האחרון הם מצליחים לפוצץ את שדה הכוח המגן על הכוכב, ולשלוח חוליית תקיפה בראשות הספינה מילניום פלקון, אשר חדרה ללב הכוכב, פוצצה את ליבתו, ובכך הביאה להשמדתו.

בקרב שהתרחש על הכוכב, בין לוק לאביו, דארת' ויידר, ניצח לוק, אך חושמל על ידי פלפטין, בעזרת ברקי הסית' שלו. ויידר, אשר לא היה יכול לחזות בעינוי בנו, לקח את פלפטין בידיו, והשליך אותו לליבת כוכב המוות. מהלך זה היה אחד מהגורמים להשמדת הכוכב.

ה"מילניום פלקון" על צוותה, וכן לוק סקייווקר יחד עם אביו המת, הצליחו להימלט מכוכב המוות ממש לפני שהתפוצץ.

משמיד הכוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני כוכבי המוות היוו השראה לבסיס "משמיד הכוכבים" של המסדר הראשון, בעל היכולת להשמיד מערכות כוכבים שלמות. משמיד הכוכבים היה נשק עצום שנבנה על גבי כוכב קרח. המשמיד השמיד את מערכת הכוכבים הוסניאן, בירת הרפובליקה החדשה, והרג בכך מיליארדי אנשים. לאחר מכן, התכונן המשמיד להרוס את בסיס המורדים של הנסיכה ליאה בכוכב ד'קאר, את המורדים שיגרו צוות של 24 חלליות X-WING, בראשות המפקד פו דמרון, כדי להרוס אותו. למרות שאיבדו 17 חלליות, הצליח בסוף פו לירות שמונה צמדים של טורפדו פרוטונים על המחולל המפעיל את המשמיד, ובכך הביא לקריסתו של הכוכב ולהשמדת משמיד הכוכבים.

דמיון למימס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מימס, הירח של שבתאי

בזוויות צילום מסוימות, לכוכב המוות הראשון יש דמיון קל למימס (ירח של שבתאי) בשל מכתש הרשל שעליו. זהו צירוף מקרים כי הצילום הראשון של המכתש התקבל שלוש שנים לאחר צאת הסרט "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה" לאקרנים.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כוכב המוות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ירח שבתאי הוא התאום של כוכב המוות עיתון newscientist מתאריך 11 בפברואר 2005