השגעון הגדול (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השגעון הגדול
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי נפתלי אלטר
הופק בידי מנחם גולן, יורם גלובוס
תסריט מנחם גולן
יוסי סויה (סיפור)
עריכה משה אבני
שחקנים ראשיים ספי ריבלין
ענת וקסמן
אריק לביא
אירית אלטר
מוזיקה נפתלי אלטר
צילום אילן רוזנברג
מדינה ישראלישראל ישראל
חברה מפיצה סרטי נח
הקרנת בכורה 1986
משך הקרנה 105 דקות
שפת הסרט עברית
סוגה סרט קומדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 400,000 דולר
הכנסות 104,000 צופים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

השגעון הגדול הוא סרט קומדיה מטורפת ישראלי משנת 1986 בבימויו של נפתלי אלטר, עם ספי ריבלין ואריק לביא בתפקידים הראשיים.

התסריט נכתב על ידי מנחם גולן לפי סיפור של יוסי סויה.

העלילה היא על אדם שפוי שחייו השגרתיים מתהפכים לחלוטין כשיום אחד הוא נחשד בטעות למטורף ונכנס בעל כורחו לבית משוגעים לאשפוז ממושך.

חלק גדול מהסרט, צולם בבית החולים הממשלתי לחולי נפש בנס ציונה (בית הבק). המוזיקה חוברה על ידי נפתלי אלטר והשיר "לילה במוסד הסגור" עם מילים של אהוד מנור, מושר בידי גרי אקשטיין ומזי כהן.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפרים רובין (ספי ריבלין) הוא מנהל בנק למשכנתאות והלוואות. יחסיו עם אשתו מילכה (אירית אלטר) מעורערים והוא אינו יודע שהיא מנהלת מערכת יחסים עם משה (אושיק לוי), אחד מעובדי הסניף. עובד אחר, דב, (דורון צפריר) מתרשל בתפקידו ואפרים לא יכול לפטרו כי חמיו הוא פקיד גבוה בהנהלה הראשית.

ג'קוזי (יוסף שילוח) הוא עבריין שמבלה את רוב זמנו בג'קוזי ומפעיל את העבריינים שלמה (אריה צ'רנר) ואבי (שמואל וילוז'ני) בתור שליחים אלימים לגביית חובותיו. אחד החייבים הוא מנשה גרגשווילי (יהודה אפרוני) שבנו שבתאי (דב נבון) נמצא באשפוז ממושך במוסד לחולי נפש "מרגוע". שבתאי מבטיח לאביו שידפיס לו דולרים מזויפים בבית הדפוס של המאושפזים.

אפרים יוצא לעבודה מטושטש לאחר שבנו הקטן (אורי אלטר) הכניס שני כדורי שינה לקפה שלו. במקרה עוברת במקום מונית המסיעה את שבתאי בחזרה למוסד. שבתאי יוצא לרגע ממנה ואז נכנס אליה אפרים ונרדם. הנהג (שלמה תרשיש) מביא אותו למוסד ואינו מאמין כשאפרים אומר לו שהוא מנהל בנק.

אפרים נקשר בכתונת משוגעים וכל טענותיו נדחות על ידי האחות הראשית חוה (דינה דורון) ודוקטור אלוני (שמוליק טנא). הוא מתקבל לאשפוז ומתוודע לחבריו החדשים שמשכנעים אותו שבמוסד הכל רגוע וטוב ובחוץ כולם משוגעים.

הוא מתיידד עם יחזקאל הראל (אריק לביא) שנמצא שם כבר עשר שנים ומתאהב באחות נוגה (ענת וקסמן) בגלל עיני השקדים שלה. גרגשווילי מחזיר את החוב שלו לעבריינים והם מגלים שהכסף מזויף ושהודפס במוסד. שלמה חודר למוסד, קושר את חוה אך נתפס על ידי יחזקאל ונכלא בארון. אבי משחרר אותו והם מתחילים במרדף אחרי אפרים, מגיעים לדירתו שם שוכבת מילכה עם משה. הם מבריחים את משה וקושרים את מילכה.

אפרים ויחזקאל ממהרים לשר האוצר (מנחם זילברמן) כדי להזהיר אותו על הדפסת הכסף המזויף אך הוא מבין שאפרים "משוגע" וקורא לביטחון. אפרים ויחזקאל בורחים אל שגרירות ארצות הברית ובעזרת בתיה (יעל אופיר) הם חודרים לבניין. אפרים מתקשר לנשיא ארצות הברית רונלד רייגן ומזהיר אותו, אך הנשיא סבור שמדובר בהצעת תסריט מהוליווד. לבסוף מופעלת אזעקה והם בורחים עם קסדות משטרה צבאית אמריקאית לראשם ומגיעים לדירתה של נוגה.

אפרים ונוגה מגיעים לבנק, משה מודיע זאת לעבריינים ולמשטרה והם נמלטים. מתפתח מרדף מטורף של המשטרה אחרי אבי ושלמה. המרדף מסתיים כשהרכב של העבריינים שוקע בים. בסוף הסרט נראים אפרים, יחזקאל ושבתאי במפעל הפרטי שלהם להדפסת כסף מזויף. הם "מצילים" את אוצר המדינה בכך שקונים מלוב, איראן וכווית, נפט בדולרים מזויפים ומוכרים אותו ליפנים בינים. אבל כדי לא לגרום למשבר עולמי הם סידרו שהצבע של הדולרים המזויפים דוהה בחום של 35 מעלות, הקיים לרוב במדינות האלה.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן תפקיד
ספי ריבלין אפרים רובין
אירית אלטר מילכה רובין
אריק לביא יחזקאל הראל
ענת וקסמן האחות נוגה
דינה דורון האחות חוה
שמוליק טנא ד"ר אלוני
דב נבון שבתאי
אושיק לוי משה
דורון צפריר דב
אריה צ'רנר שלמה
יוסף שילוח ג'קוזי
יהודה אפרוני מנשה גרגשווילי
יעל אופיר בתיה
מנחם זילברמן שר האוצר
איגור בוריסוב מאושפז בבית

החולים

חיים ג'רפי ג'קסון
שמואל וילוז'ני חיים
יעקב אגיוף המפקח שפיגל
אבי קושניר העוזר של שפיגל
שלמה תרשיש נהג מונית

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ido Rosen. "Billion dollar madness: examining the paradox of financial satire through the 1980s economic crisis in Israeli comedy films". (2022) Journal of Israeli History

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]