השמדת לא-יהודים במלחמת העולם השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחידות נאציות רוצחות אזרחים פולניים, 1939
שבויי מלחמה מברית המועצות במחנה מטהאוזן

גרמניה הנאצית השמידה בני עמים וקבוצות רבות במהלך מלחמת העולם השנייה, ובכלל זה כשישה מיליון יהודים. לא יהודים בני אומות וקבוצות נרצחו במבצעי הירי של חיילי האיינזצגרופן ובמחנות ההשמדה. כמו כן ביצעו חיילי הוורמאכט וכוחות גרמניים אחרים פשעי מלחמה בהיקף גדול שהביאו למותם של מיליוני בני אדם.

ההערכה היא כי בנוסף על היהודים, רצחו הנאצים כדלקמן:


משטר האוסטאשה הקרואטי שנתמך על ידי הנאצים השמיד מאות אלפי סרבים.[3]

הערכות ממדי הרצח הנאצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משולש סגול, בו סומנו עדי יהוה במחנות הנאציים

בעוד מספר הנספים היהודים מוסכם בדרך-כלל על החוקרים, הרי שמספר הנספים הלא-יהודים שנוי במחלוקת, וההערכות לגביו נעות בין 9 מיליון ועד קרוב ל-20 מיליון. חלק מהפער נובע מהקושי להגדיר מהו פשע מלחמה. בעוד שמוסכם על הכול כי שליחת בני אדם למחנות ריכוז והשמדה או ירי המוני בחסרי אונים היא פשע נגד האנושות בכל מקרה, כפי שעשו הנאצים לרבים מהיהודים, מהצוענים, הנכים ואחרים, הרי רבים מתו לא כתוצאה מפעולת רצח ישירה אלא באופן עקיף כתוצאה מרעב ומחלות שנבעו מהתנאים הנוראיים במחנות הריכוז או במחנות השבויים לחיילים מצבא הברית הבמועצות. מחלוקת נוספת היא בעניין הכללתם של נספים שמתו כתוצאה מנסיבות המלחמה. לדוגמה, פליט פולני שנמלט מביתו מאימת הכוחות הגרמניים ומת בדרך, עשוי להיחשב בחלק מן המחקרים כמי שנרצח, ובחלק אחר כמי שמת מנסיבות המלחמה.

בעיה נוספת שמקשה על ההערכות לגבי מספר הנספים הלא-יהודים היא היעדר תיעוד מספיק. הקהילות היהודיות במזרח אירופה היו מאורגנות, וכללו רישום מדויק למדי של מספר חברי הקהילות ואף שמותיהם. כמו כן, כיוון שרוב היהודים הנספים נספו במחנות ריכוז והשמדה, אפשר להיעזר בתיעוד הגרמני לגבי ה"משלוחים" למחנות, תיעוד שהוא מדויק ומפורט ברוב המקרים. לעומת זאת, רוב הנספים הלא-יהודים נרצחו, ככל הנראה, מחוץ למחנות הריכוז וההשמדה, ולא נערך תיעוד מפורט של ההשמדה הזו בשעת מעשה. כמו כן, ההגירה ההמונית הכפויה שהתחוללה אחרי מלחמת העולם השנייה בין אוקראינה, פולין וגרמניה, מקשה עוד יותר לשחזר את מספר תושבי הערים והעיירות באזורים הפגועים.

פגיעה באוכלוסייה אזרחית בידי בעלות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השמדת אוכלוסייה אזרחית נעשתה בראש ובראשונה על ידי גרמניה הנאצית, כנגד אוכלוסיות שסומנו מראש להשמדה קולקטיבית והמונית, ולאורך שנים, כאשר המטרה (אשר כמעט והושגה במקרים מסוימים), הייתה ההשמדה הטוטאלית של עמים מסוימים (יהודים, צוענים ואחרים שנחשבו ל"גזעים" נחותים על פי הנאצים).

במהלך המלחמה ביצעו בעלות הברית פעולות הפצצה מאסיביות על עריה של גרמניה ואזורי התעשייה שלה. פעולות אלו לא התמקדו במטרות תעשייתיות או צבאיות בלבד, במקרים מסוימים נחרבו ערים שלמות, עשרות אלפים נהרגו, ומאות אלפים הפכו לפליטים חסרי בית. בהפצצה על העיר דרזדן בשנת 1945, נוצר אפקט של "סופת אש" אשר השתוללה במשך ימים לאחר ההפצצה, החריבה לחלוטין את העיר, והרגה עשרות אלפים.

קיימים הבדלים רבים בין פעולות ההשמדה הנאציות ובין מתקפות האוויר של בעלות הברית: פעולות ההשמדה הנאציות נעשו מתוך אידאולוגיה גזענית אשר ראתה באוכלוסייה המושמדת תת-אדם, אשר אינו ראוי לחיים. מתקפות האוויר של בעלות הברית נעשו מתוך אסטרטגיה שתפקידה היה להביא לניצחון במלחמה. ייתכן ויכוח היסטורי באשר להצדקת פעולות אלו, וויכוח זה מתנהל במיוחד באשר להטלת פצצות האטום. האם הייתה זו מוצדקת, שכן קיצרה את המלחמה, וחסכה חיי רבים, או שמא הפעלת נשק לא קונבנציונלי כנגד אוכלוסייה אזרחית הינה פסולה בכל מקרה, כפי שטוענים רבים. אין ויכוח היסטורי או מוסרי של ממש באשר לפשעי הנאצים, והקונצנזוס בקרב ההיסטוריונים, הפילוסופים ובחברה המערבית בכלל הוא כי הינם מעשים של רשע ואכזריות שמועטים כמוהם בהיסטוריה האנושית.

הבדל נוסף הוא כי מתקפות האוויר של בעלות הברית כנגד אוכלוסייה אזרחית לא היו חד צדדיות, וגם הנאצים נהגו להפציץ מהאוויר אוכלוסייה אזרחית בערי בעלות הברית. פעולות השמדה כנגד אוכלוסיות שלמות נקטו הנאצים לבדם.

פעולות בולטות של פגיעה באוכלוסייה אזרחית בידי בעלות הברית:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו הערך בוויקיפדיה באנגלית. עדויות על פשעי הנאצים בפולין ראו באתר זה http://remember.org/forgotten
  2. ^ סרט תיעודי בנושא - שמו באנגלית בטקסט הקישור: Jehovah's Witnesses Stand Firm Against Nazi Assault
  3. ^ הערכה מקובלת היא שבין 330 אלף ל-390 אלף סרבים נרצחו על ידי האוסטאשה. ראו במוזיאון השואה אמריקני