התופת (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התופת
Inferno
כרזת הסרט בישראל
כרזת הסרט בישראל
מבוסס על "התופת" מאת דן בראון
בימוי רון הווארד עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי בריאן גרייזר
רון הווארד
תסריט דייוויד קפ עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה דן האנלי
שחקנים ראשיים טום הנקס
פליסיטי ג'ונס
סידסה באבט קנודסן
אירפאן קאן
עומאר סי
בן פוסטר
ג'ון דונהאיו
אנה אולארו
מוזיקה הנס צימר עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום סלווטורה טוטינו עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה Sony Pictures
חברה מפיצה סרטי קולומביה
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 28 באוקטובר 2016
ישראלישראל 13 באוקטובר 2016
8 באוקטובר 2016 (בכורה בפירנצה)
משך הקרנה 121 דקות[1]
שפת הסרט אנגלית
איטלקית
סוגה סרט מותחן, סרט פשע, סרט דרמה, סרט מבוסס יצירה ספרותית, סרט בלשי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 75,000,000‏$
הכנסות $217,500,000
הכנסות באתר מוג'ו inferno2015
סרט קודם מלאכים ושדים עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

התופתאנגלית: Inferno) הוא סרט קולנוע מסוגת מתח ומסתורין המבוסס על רב-מכר בעל אותו שם מאת דן בראון, בבימויו של רון הווארד ובכיכובו של טום הנקס[2].

הסרט אמור היה לצאת לאקרנים ב-18 בדצמבר 2015, אך בגלל התנגשות עם יציאת "מלחמת הכוכבים - פרק 7: הכוח מתעורר", הסרט ייצא לאקרנים ב-16 באוקטובר 2016 ב-IMAX, ב-3D וב-2D. בסרט מככבים הנקס שחוזר לגלם את דמותו של פרופסור רוברט לנגדון, ולצדו פליסיטי ג'ונס, סידסה באבט קנודסן, בן פוסטר, עומאר סי, ואירפאן קאן. בריאן גרייזר חזר להפיק את הסרט ביחד עם מייקל דה-לוקה ואנדרה גלאנטי, ועקיבא גולדסמן, תסריטאי שני הסרטים הקודמים, פרש מהסרט, ודייוויד קפ, תסריטאי הסרט הקודם מחליף אותו. הסרט הוא השלישי בסרטי "צופן דה וינצ'י", שמבוססים על ספרי רבי-המכר של דן בראון; "צופן דה וינצ'י", "מלאכים ושדים" והסרט הזה. בסרט הנוכחי, רוברט לנגדון יוצא לעימות מול מזימת טרור הרסנית כשהוא נעזר ברופאה כדי לעצור בעד האיש מאחורי הדבר.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בקטעים מהרצאה של המיליארדר ברנטנרד זובריסט על הסכנה שבהתפוצצות אוכלוסין לכדור הארץ ולאנושות, ועל כך שחובה לפעול כדי למנוע אותה.

זובריסט נראה בורח מברודר, ראש צוות הפעולה של ארגון הבריאות העולמי, ומתאבד בנפילה מצריח כנסייה בפירנצה כדי שלא למסור לו מידע על מקום הימצאו של משהו שהסתיר במשך שנתיים.

חוקר הסמלים המפורסם רוברט לנגדון (טום הנקס) מתעורר בבית חולים איטלקי בפירנצה ואינו זוכר דבר. הוא מטופל בידי סיינה ברוקס (פליסיטי ג'ונס), רופאה בבית החולים ומעריצה של הרצאותיו על אומנות. היא טוענת שהוא הגיע לפני 3 שעות עם פגיעת קליע בראש ללא ארנק או אמצעי זיהוי אחר. בינתיים, מפתיעה אותם רוצחת שכירה בתחפושת של שוטרת בשם ואיינטה. היא רוצחת את האח שעובד עם סיינה, אך סיינה ולנגדון מצליחים להימלט לדירתה.

בדירה, לנגדון מתחיל לחוות הבזקים מזכרונו על גיהנום עם מגוון חולאים ונגעים, ואמירה מהדהדת "חפש ומצא". סיינה מוסיפה שהוא מלמל עם קבלתו למיון בבית חולים "אני מצטער". לנגדון נכנס לדואר האלקטרוני שלו ומגלה שם הודעה מידידו לשעבר שהוא מקווה שהוא בסדר ושגם אחריו רודפים אבל הדבר שגנבו בטוח ב-"גן עדן 25". הוא עורך חיפוש בבגדיו המגואלים בדם ומוצא מכלית זעירה של ארגון הבריאות העולמי הניתנת לפתיחה רק בזיהוי טביעת אצבע, וטביעת אצבעו אכן פותחת את המכלית. סיינה מתחילה לחשוד בלגנדון אך זה משכנע אותה 'להתפשר' על שיחה לקונסוליה האמריקאית. האיש שעונה טוען שהוא מחפש אותו כבר יומיים והוא שואל אם המכלית עדיין אצלו. לנגדון וסיינה מבינים שאי אפשר לסמוך גם עליו ומוסרים לו כתובת מסולפת. הם מגלים במכלית עצם עם סמל של השטן מימי המוות השחור. העצם מכילה מקרן עם יצירת "הגיהנום" של דנטה, עם רמזים של זובריסט, כולל שמו. הרמזים מובילים ליצירה אחרת של דנטה, "מלחמה". הם מבינים שזובריסט השאיר מפה של רמזים לווירוס שבו הוא ישתמש לדילול המין האנושי. בינתיים, ברודר, מזהה את הכניסה של לנגדון לדוא"ל שלו במיקומו האמיתי, וחש לשם. סיינה ולנגדון רואים אותו ואת צוותו וממהרים לברוח עם מכונית שכורה למוזיאון שמציג את "המלחמה". ברודר מתנצל בפני ד"ר אליזבת סינסקי, ראשת ארגון בריאות העולמי, שהוא איבד את לנגדון והם פותחים במרדף. גם ואיינטה מגיעה למקום בעקבות השיחה עם הקונסוליה וגם היא מתנצלת בפני מפעילה, הארי סימס, שגם היא אבדה את לנגדון, וזה מורה לה להורגו.

לנגדון וסיינה מוצאים את "המלחמה" ואת הכתובת "חפש ומצא". הם מבינים שהרמז הבא נמצא במסכה של דנטה, אשר אף הוא מוצג במוזיאון בהשאלה מבעליו - לא אחר מאשר זובריסט. הם נדהמים לגלות שהתא ריק, ובצילומי האבטחה לנגדון נראה גונב את המסכה עם ידידו, אותו ידיד מההודעה שהחפץ הגנוב בטוח ב-'גן עדן 25'. בינתיים ניידות של ארגון הבריאות מגיעות למקום ולנגדון וסיינה מנצלים את הרגע כדי לברוח. ואיינטה מוצאת אותם בעליית הגג וכמעט שהורגת את לנגדון, אך סיינה מצליחה להפילה ולהורגה והשניים נמלטים. הם נוסעים ל-'גן עדן' שזה הכנסייה שבה דנטה הוטבל.

בכנסייה זו הם אכן מוצאים את המסיכה של דנטה, עם רמז עליה שמוביל לוונציה, המקום בו נמצאים 'הסוסים כרותי הראש', יצירה שה-"הדוג'ה הנצחי" (אנריקו דאנדולו) שדד מאיסטנבול כשכבש אותה במאה ה-13. פתאום, ברודר מפתיע אותם וטוען שהוא ביקש את עזרתו של לנגדון בהרווארד אחרי שמצא את העצם בבגדיו של זובריסט אחרי שהתאבד, ושהוא לא היה יכל לסמוך על סינסקי, שמעוניינת למכור את הווירוס לצד שלישי. בינתיים סינסקי נפגשת עם סימס אשר צפה בסרטון שזובריסט השאיר שבו הוא מסביר למה הוא שחרר את הווירוס הזה, והצפייה בסרטון גרמה לסימס להבין שהוא עזר לרוצח המונים ושהוא חייב לעוצרו. הוא משכנע את סינסקי, שמתגלה כאהובתו לשעבר של לנגדון, לעבוד עמו. לנגדון, סיינה וברודר מגיעים לוונציה, אך רגע לפני לנגדון נזכר שזו הייתה סינסקי שבקשה את עזרתו בהרווארד. הם נפטרים מברודר, שכעת הם מבינים שהוא זה שמעוניין למכור את הווירוס לצד שלישי, ומגיעים למיצג "הסוסים כרותי הראש" שם הם מגלים שהווירוס נמצא בקבר של דאנדולו באיה סופיה באיסטנבול ומתחילים לברוח מברודר שמצא אותם, אך בדיוק אז סיינה חושפת את עצמה כאהובתו של זובריסט ושהיא רוצה להשלים את משימתו. היא בורחת ומניחה לברודר לתפוס את לנגדון.

ברודר מעיר את לנגדון במקום מחבוא ואומר בצורה ישירה שהוא מעוניין למכור את הווירוס לצד שלישי, ומאיים לרצחו אם לא יגלה לו את מיקומו. פתאום, סימס מפתיע אותו ורוצח אותו, ודואג שהזירה תיראה כמו אחרי שוד. הוא מסביר ללנגדון שכמעט הכל היה מבוים: הוא נשכר בידי סיינה וזובריסט כדי לביים חטיפה של לנגדון (בזמן ששהה עם סינסקי בפירנצה) ומרדף ושהוא אכן הורה להורגו והוא מצר על כך. כעת, הוא פועל יחד עם סינסקי והשלושה יוצאים לאיסטנבול במרדף אחר הווירוס. גם סיינה מגיעה לאיסטנבול ומוצאת שם חסיד נוסף של זובריסט, מרצה באוניברסיטת איסטנבול, והוא עוזר לה להבין שהווירוס לא בקבר אלא במאגר המים העתיק בעיר. גם לנגדון שמגיע לאיה סופיה מבין את הרמז, ושני הצוותים מגיעים בו זמנית למאגר, שכעת פועל כאולם קונצרטים המלא באורחים מכל העולם (עובדה שאמורה לסייע לווירוס העומד להתפוצץ, לפוץ במהירות לכל העולם). לנגדון וסינסקי מוצאים את השקית עם הווירוס ומתחילים בפעולת הבידוד של השקית על ידי הכנסתה למזוודה אטומה. בינתיים, סימס מוצא את סיינה, המרצה וחסיד נוסף. מתפתח קרב שבו סימס מצליח להרוג את המרצה, לפצוע את החסיד הנוסף, אך סיינה הורגת אותו. סיינה עומדת להפעיל את הפצצה שהמרצה נתן לה על מנת לסכל את הבידוד של הווירוס ולנגדון מנסה לעוצרה אך היא מצליחה להפעיל את הנפץ. הנפץ הורג אותה ומשחרר גל של הדף המגיע עד השקית עם הווירוס שכבר הוכנסה למזוודה, והשקית מתפוצצת. המזוודה מתחילה בפעולת הבידוד, אך בדיוק אז מפתיע את סינסקי החסיד הנוסף ומנסה בכל כוחו לפתוח את המזוודה וברגע האחרון נעצר ונורה על ידי המשטרה. כך לנגדון וסינסקי הצליחו להשלים את הבידוד ולנטרל את האיום.

לנגדון וסינסקי נפרדים למרות אהבתם, עקב עבודתם המרוחקת. לנגדון מופיע שוב במוזיאון בפירנצה ומגלה לשומרים ההמומים שהמסכה של דנטה פתאום "חזרה למקומה", ועוזב את המקום.

הבדלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט קיימים כמה הבדלים משמעותיים מהספר. בניגוד לספר שבו מתואר כי בסופו של דבר הופץ וירוס שגורם לעקרות, בסרט נמנעה הפצת וירוס שגורם למוות. דמותם של זובריסט וסיינה שותפתו הוכתמה כאנשי רשע בסרט, בעוד שבספר דמותם חיוביות ונראה שמחבר מצדד בהם. בעוד שבספר סיינה מגיעה למאגר הירבאטאן כדי למנוע את הפצת הווירוס, והיא נותרת בחיים ועובדת עם ארגון הבריאות העולמי, בסרט היא טרוריסטית שנהרגת בעת הניסיון להפיץ את הווירוס. כל סיפור ניסיון הפצת הווירוס בירבאטאן עובר דרמטיזציה בסרט, בעוד שבספר מדובר באירוע די מינורי. מנהל ה"קונסורציום" נרצח בעוד בספר הוא נעצר. כמו כן דברים שוליים בספר לסיינה יש פיאה בלונדינית בעוד בסרט שערה שחור, בספר לאליזבת סינסקי יש שיער לבן ובסרט שערה שחור. בספר ונאייטה לא מצליחה לירות בלנגדון בגלל ציפור ואילו בספר כל הסצנה משתנה לסצנת חטיפה.

צוות השחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן דמות הערות
טום הנקס רוברט לנגדון חוקר סמלים מפורסם של אוניברסיטת הרווארד וגיבור הסרט
פליסיטי ג'ונס סיינה ברוקס רופאה שמסייעת ללנגדון
אירפאן קאן הארי סימס מנהל ה"קונסורציום" המסייע לזובריסט במשימתו
עומאר סי כריסטוף ברודר ראש צוות ה-SRS
בן פוסטר ברנטנרד זובריסט הנבל הראשי של הסרט.

מדען טרנס הומניזם הנחוש בדעתו לפתור את בעיית האוכלוסייה העולמית באמצעות הפצת מגפה הרסנית גלובלית המבוססת על התופת של דנטה.

מתאבד בתחילת הספר והסרט כאחד.

סידסה באבט קנודסן אליזבת סינסקי ראש ארגון הבריאות העולמי
אנה אולארו ואיינטה סוכנת של הקונסורציום שקיבלה הוראות לעקוב אחר לנגדון

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הצלחתם של הספר ולאור הצלחת העיבודים הקולנועיים לספריו של דן בראון, הוחלט להפיק סרט קולנוע על בסיס הספר "התופת"[3]. באוגוסט 2014, Sony Pictures יצאו בהצהרה כי התאריך המיועד לצאת הסרט לאקרנים הוא דצמבר 2015 וכי צילומי הסרט, שיתרחשו באיטליה, צפויים לצאת לדרך באפריל 2015[4]. בפברואר 2015 נודע על ליהוק כמה שחקנים לדמויות שונות בסרט לקראת תחילת הצילומים באפריל 2015. בנוסף עודכן תאריך-צפי חדש לצאת הסרט לאקרנים: 16 באוקטובר 2016.

ב-10 במרץ 2015 לוהק בן פוסטר לתפקיד הנבל בסרט; ברטנרד זובריסט, מדען טרנס הומניזם שנחוש לפתור את בעיית האוכלוסייה העולמית בעזרת הפצת מגפה הרסנית המבוססת על התופת של דנטה. צילומי הסרט החלו ב-27 באפריל 2015 בוונציה, איטליה. טום הנקס נצפה בצילומי חוץ באתר הצילומים וב-11 במאי נערכו צילומים בפירנצה. הצילומים הושלמו ב-21 ביולי 2015.

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2016 סרטי סוני חשפו 2 כרזות רשמיות לסרט ופרסמו קדימון ראשון לסרט[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Inferno (12A)". British Board of Film Classification. 15 ביולי 2016. נבדק ב-15 ביולי 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Tom Hanks and Ron Howard to return for Dan Brown's Inferno movie
  3. ^ Dan Brown's 'Inferno': Movie Set for 2015, Tom Hanks to Return as Professor Langdon
  4. ^ Dan Brown's Inferno: Tom Hanks to return in 2015 film
  5. ^ זוכרים את צופן דה וינצ'י? טום הנקס חוזר