ז'ורז' פרק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
With permission from Wikmedia Commons
Georges Perec

ז'ורז' פֶּרֶקצרפתית: Georges Perec‏; 7 במרץ 19363 במרץ 1982) היה סופר, מחזאי ותשבצאי ופובליציסט יהודי-צרפתי. פרק, הנחשב לאחד מחשובי הסופרים בעולם לאחר מלחמת העולם השנייה, היה המפורסם בחברי קבוצת אוליפו.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק נולד בפריז להורים יהודים ילידי פולין, קרוב משפחה של הסופר י"ל פרץ. השם "פֶרֶק" נוצר מקריאה צרפתית של השם פרץ לפי האיות הפולני (Perec). בגיל צעיר התייתם: אביו, שגויס לצבא הצרפתי, נהרג ב-1940, הילד ז'ורז' נשלח לקרובי משפחה של אביו בצרפת של וישי, ואילו אמו, שנותרה בפריז, גורשה לאושוויץ ב-1943 ונרצחה. לאחר המלחמה חזר לפריז ואומץ על ידי אחות אביו.

למרות יהדותו, ואף על פי שיש לו קרובי משפחה בנתיבות ובאר שבע, פרק לא קיים קשר עם מדינת ישראל. הוא ביקר בישראל פעם אחת בילדותו, בילה את הקיץ אצל המשפחה בבאר שבע וכתב בזכרונותיו שהביקור היה מורכב והותיר בו רשמים לא טובים.

כתב ביקורות ומאמרים לכתבי עת ספרותיים ולמד בסורבון היסטוריה וסוציולוגיה. ב-1958 התגייס לצבא צרפת והשתחרר ב-1959. לאחר שחרורו התחתן עם פולט פטרס, ובמשך שנה חי בספקס שבתוניסיה, שם עבדה כמורה. לאחר שובם לצרפת החל לעבוד כארכיבאי במעבדה רפואית ונשאר במשרה דלת שכר זו עד 1978. כמה ממבקריו סבורים כי העבודה בארכיב השפיעה על אופי כתיבתו הבלתי שגרתי, שלעיתים עובר מתיאורים למעין דיווח אודות תכונותיהם של חפצים או חללים.

בשנות השישים החל פרק לעבוד על סדרת תסכיתי רדיו וכמה שנים מאוחר יותר החל לעסוק גם בקולנוע. ההתעניינות בספריו גברה לאחר מותו בשנת 1982, והוא נחשב לאחד הסופרים הצרפתים החשובים ביותר במחצית השנייה של המאה העשרים.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבים מכתביו של פרק מכילים משחקי מילים, רשימות וניסיונות ליצור קטגוריות. הרומן הראשון של פרק, 'הדברים' (Les Choses) התפרסם ב-1965 וזכה בפרס 'רנודו'. במאמר פסבדו-מדעי בשם טקרטטיס סופרנוס כתב פרק 'מחקר' על התוצאות של זריקת עגבניות רקובות על זמרי אופרה.

בשנת 1969 פרק פרסם סיפור פלינדרומי בן 1,247 מילים. באותה שנה כתב גם את ספרו 'ההיעלמות' (La Disparition), רומן בן 300 עמודים שנכתב כולו ללא האות e. אילוץ כזה הוא קשה במיוחד ביותר בשפה הצרפתית, שהאות e היא הנפוצה בה ביותר, והיא גם חלק מ et - ו"ו החיבור בצרפתית. ב-1972 פרסם רומן משלים, Les Revenentes, שבו אך ורק אות תנועה אחת - e. ב-1974 כתב פרק רומן שנקרא 'חלל וכו', מבחר מרחבים' (Espèces d'espaces). ספר נוסף, חצי אוטוביוגרפי של פרק הוא 'W או זיכרון-הילדות' (W ou le souvenir d'enfance), שנכתב ב-1975, ובו שתי עלילות מקבילות, האחת היא דיסטופיה על אי שנקרא W ובו משטר טוטליטרי המתבטא בתחרויות ספורט אינסופיות. העלילה השנייה מכילה תיאורים מקוטעים מילדותו של פרק בתקופת המלחמה.

בשנת 1978 פרסם פרק את עבודתו החשובה ביותר, 'החיים הוראות שימוש', וזכה בפרס מדיסיס. 99 הפרקים ביצירה זו נעים כמו פרש על לוח שחמט, בתוך תרשים של בניין דירות פריזאי. עלילת הספר מתרחשת בין חללי המגורים וחדרי המדרגות של הבניין ומתארת את חייהם של דייריו. הצלחת 'החיים - הוראות שימוש' אפשרה לפרק לעזוב את עבודתו ולעבור לכתיבה במשרה מלאה.

ב-1980 הפיק יחד עם הבמאי רוברט בובר את הסרט התיעודי "סיפורים מאליס איילנד", שכלל עדויות של מהגרים שעברו דרך האי שהיה שער הכניסה לארצות הברית. העבודה על הסרט הניבה גם את הספר הנושא את אותו השם.

ב־1981 קיבל מלגת סופר באוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, שם החל לעבוד על יצירתו האחרונה והבלתי גמורה - '53 ימים'. פרק היה מעשן כבד, וזמן קצר לאחר חזרתו מאוסטרליה בריאותו התדרדרה, ואובחן אצלו סרטן הריאה. הוא נפטר בעיירה איברי-סיר-סן כשנה לאחר מכן, והוא בן 45 בלבד.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסטרואיד מספר 2817 שהתגלה ב-1982, שנת מותו, נקרא על שמו של פרק. ב-1994 נחנך רחוב על שמו בפריס, ובשנת 2002 יצא בצרפת בול דואר לזכרו.

ספריו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דפנה שניצר, W או זכר האובדן, על ז’ורז’ פרק וזיכרון-הילדות שלו, נדפס בסימן קריאה, 22, 1991.
  • עודד מנדה-לוי, להתבונן ושוב להתבונן - על "חלל וכו': מבחר מרחבים" מאת ז'ורז' פרק, כתב העת רסלינג, גיליון 7, קיץ 2000
  • עדי שורק, ארכיטקטורה של אוטוביוגרפיה אפשרית - על "להגיע לאליס איילנד" מאת ז'ורז' פֶּרֶק ורוברט בובר, כתב העת רסלינג, גיליון 7, קיץ 2000
  • יניב חג'בי, ברית המלה בין ש"י עגנון לבין ז’ורז’ פרק : על קשר המלה בין הגוף לשפה, נדפס בדימוי, 23, תשס"ד 2004.
  • שירה סתיו, המעגל הריק : זיכרון השואה ובעיית הייצוג; "W או זיכרון הילדות" לז’ורז’ פרק, נדפס במכאן ד', תשס"ה 2005.
  • דייוויד בלוס, ז'ורז' פרק, חיים במילים, תרגם יניב חג'בי, (הוצאת בבל, 2016)[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ז'ורז' פרק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נעה גרינברג, "אתה רואה אותך. אתה רואה אותך רואה אותך", באתר הארץ, 5 בנובמבר 2005
  2. ^ אתר למנויים בלבד מוטי פוגל, לפרק את ז'ורז' פרק, באתר הארץ, 5 בדצמבר 2016