זבולון סימן-טוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

זבולון סימן-טוב (נולד ב-1959) הוא סוחר שטיחים יהודי המתגורר בקאבול. הוא מפורסם בשל היותו, ככל הידוע, היהודי האחרון שחי באפגניסטן.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימן טוב נולד בעיר הראת, שם התקיימה במשך שנים קהילה יהודית ענפה. לאחר שרוב היהודים באפגניסטן יצאו ממנה היה סימן טוב לאחד הבודדים שנותרו שם, ובתקופת משטר הטליבאן עבר להתגורר בבירה קאבול שם גר יחד עם יצחק לוי.

במהלך השנים שררו בינו לבין חברו לוי עוינות הדדית שמקורה במחלוקת על בעלות על ספר תורה עתיק. המחלוקת ביניהם התגלגלה להאשמות הדדיות בפני הרשויות ובסופה נכלאו סימן-טוב ולוי על ידי הטליבאן. בתקופת מעצרם נבזז בית הכנסת וספר התורה העתיק נגנב. לפרנסתו פתח סימן-טוב חנות שטיחים סמוך לביתו אולם הוא נאלץ לסגור אותה בשנת 2001 לאחר הפלישה האמריקאית לאפגניסטן.

בשנת 2005 מת לוי[1] ומאז סימן-טוב הוא היהודי האחרון במדינה. הוא מתגורר בצמוד לבית הכנסת היחיד שנותר בקאבול ושומר עליו, ולעיתים מתקבצים שם אזרחים זרים או חיילים יהודים המוצבים במדינה. צורכי הדת שלו נשלחים אליו מידי חג על ידי ארגון יהודי מניו יורק[2], ובשר כשר הוא שוחט בעצמו לאחר שקיבל אישור מיוחד מרב באוזבקיסטן הסמוכה[3]. הוא מסרב בעיקשות לעזוב את ארצו למרות שמשפחתו הקרובה מתגוררת בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]