ספר מוקלט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קלטת שמע המכילה חלק מספר מוקלט

ספר מוקלטאנגלית: Audio Book) הוא הקלטה קולית שעיקרה הוא מלל מדובר הדומה לזה שמופיע בספרים. מרבית הספרים המוקלטים הם הקלטה של אדם הקורא מספר מודפס. אולם, ספר מוקלט עשוי להכיל שינויים מהמקור המודפס או להכיל חומר שמעולם לא הגיע לדפוס. השינויים יכולים להיות עריכה מחודשת, המחזה קלה בדומה לתסכית, הוספה של מעט מוזיקה והוספה של סימנים העוזרים להתמצא בחומר כמו תיאור מילולי של האיורים המופיעים בספר המוקרא. במקרה בו הספר המוקלט דומה מאוד בתוכנו לגרסה המודפסת של אותו ספר, שתי גרסאות הספר עשויות להימכר יחדיו. ספר מוקלט יכול להיות מוצע על גבי קלטת שמע, תקליטור או כקובץ קול ממוחשב.

צריכת ספרים מוקלטים מקובלת בקרב אנשים שלקותם אינה מאפשרת להם להתמודד היטב עם חומר מודפס כמו עיוורים ודיסלקטים ובקרב ילדים שטרם הגיעו לשליטה טובה בקריאה. אולם יש ספרים מוקלטים המופקים עבור אנשים מבוגרים חסרי לקות. בהתאם לצורכי רוכש הספר המוקלט, ספר זה עשוי לשמש כאמצעי טכנולוגיה מסייעת, כאמצעי להוראת הקריאה, או לשיפור נוחיות העברת החומר עבור אנשים המעדיפים לשמוע ספר מסוים במקום לקרוא אותו בשל טעמם האישי או בשל תנאי הסביבה בה הם צורכים את הספר (כגון במהלך נהיגה).

חלק מהעיוורים, המרגישים מבודדים חברתית, מעדיפים להשתמש בספר מוקלט (ולא בספר הכתוב בברייל) כדי ליצור תחושה של אדם אמיתי הנמצא לידם ומקריא את הסיפור ובכדי להפיג את הבדידות.

ספרים המוקלטים על גבי קלטות שמע מכילים סימני התמצאות המוצגים לקורא רק כאשר הוא לוחץ על לחצן ההרצה המהירה קדימה יחד עם לחצן הנגינה בו זמנית. על פי רוב ישנם שני סימנים כאלה: צפצוף בודד כאשר נגמרת הקראתו של כל עמוד של הספר ושני צפצופים כאשר נגמרת הקראתו של כל פרק בספר. ספרים המוקלטים על גבי תקליטורים מכילים סימנים המאפשרים למכשיר השמיע אותם לעבור בלחיצת כפתור מסוימת אל הפסקה הבאה בעמוד הנקרא, בלחיצה אחרת אל העמוד הבא של הספר, בלחיצה מסוג שלישי את הפרק הבא ובלחיצה מסוג רביעי אל הכרך הבא. מכשיר השמעה של ספרים מוקלטים על גבי תקליטורים עשוי גם להציג למשתמש, על פי בקשתו, את מספר הפסקה, העמוד, הפרק והכרך. המכשיר יכול גם להצליב מידע זה עם תוכן העניינים של הספר ולדווח על שם הפרק ושם הכרך או להגיע לקטע קריאה מבוקש בעזרת קישורים מתוכן העניינים וממפתח העניינים.

בלי קשר לתוכנה של ההקלטה, מכשירים להשמעת ספרים מוקלטים עשויים להכיל סידורי נגישות כמו פתח במכסה בית הקלטת המאפשר מישוש גלגלי הקלטת במטרה לוודא שהם מסתובבים וסימנים קלים למישוש המסייעים בזיהוי הלחיצים של המכשיר. מכשירים אלה עשויים להכיל גם סידורים למניפולציה על הפלט הנשמע כמו כפתור גרירה לשליטה מוחלטת במהירות ההשמעה. סידורי המניפולציה על הפלט הנשמע הם לרוב משוכללים יותר ככל שמכשיר ההשמעה חדיש יותר ואת רמת השכלול הגבוהה ביותר יכולה להציע תוכנת מחשב לשמיעת ספרים מוקלטים.

הספרים מוקלטים בידי קריינים מקצועיים ולעיתים בידי שחקנים המבצעים זאת בתשלום סמלי או בהתנדבות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]