ג'בהת א-נוסרה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חזית אל-נוסרה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'בהת א-נוסרה
Flag of Jabhat al-Nusra.jpg
דגל ג'בהת א-נוסרה
פעילות 23 בינואר 2012 - הווה
אידאולוגיה אסלאם סוני,
הג'יהאד הסלפי,
אסלאם פונדמנטליסטי
מנהיגים אבו מוחמד אל-ג'ולאני
אזורי פעילות סוריה
כוח אדם בין 7,000 ל-10,000 לוחמים
חלק מ אל-קאעידה ומפקדת צבא הכיבוש
בעלי ברית

     •  Flag of Jihad.svg אחראר אל-שאם
     •  Flag of Islamic State of Iraq.svg המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם (בעבר)
     •  Flag of Jihad.svg ג'יש אל-מוהאג'ירין ואל-אנסאר
 •  Flag of Jihad.svg ע'וראבא א-שאם
 •  Flag of Jihad.svg פתח אל-אסלאם (עבר)

אויבים

 •  Syrian Armed Forces Flag.svg הכוחות המזוינים של סוריה
 •  Flag of Syrian Kurdistan.svg המפלגה הדמוקרטית המאוחדת
 •  Flag of Hezbollah.svg חזבאללה
 •  Houthis Logo.png החות'ים
 •  Flag of Islamic State of Iraq.svg המדינה האסלאמית (דאעש)

גַ'בְּהַת א-נוּסְרָה (ערבית: جبهة النصرة لأهل الشام, תעתיק מדויק: ג'בהת אלנצרה לאהל אלשאם,[1] "חזית העזרה[2] לעם הסורי"[3] או "חזית הניצחון") הוא ארגון טרור אסלאמי-סוני, המהווה שלוחה של אל-קאעידה בסוריה.[4] הארגון נוסד בינואר 2012 במהלך מלחמת האזרחים בסוריה.[5] הארגון נחשב כאחת הזרועות של האופוזיציה בסוריה, ולארגון זה גם משויכות פעולות טרור שונות ברחבי סוריה במהלך מלחמת האזרחים.[6][7]

הארגון הוגדר כארגון טרור על ידי האו"ם וארצות הברית בדצמבר 2012, על ידי אוסטרליה ביוני 2013, על ידי בריטניה ביולי 2013, ובטורקיה בינואר 2014. לארגון היו קשרים עם אל-קאעידה בעיראק.[8] במאי 2013 פלג של הארגון הנאמן למנהיגות "המדינה האסלמית בעיראק", החל לפעול תחת השם "המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם".

באוגוסט 2013 הכריז שר הביטחון, משה יעלון, על ארגון זה כהתאחדות בלתי מותרת.[9] עם זאת, היו פרסומים שדיברו על שיתוף פעולה בין ישראל לבין ג'בהת א-נוסרה,[10][11] ועל כך שפצועים חברי הארגון קיבלו טיפול רפואי בישראל.[12] באוקטובר 2015 הכריזה ממשלת ישראל על הארגון כארגון טרור.[13], כיום הוא נאבק במחוזות שהוא שלט מאז מלחמת אזרחים סוריה בעקבות נכנסתה של רוסיה וצבא רוסיה בעזרה של חיזבאללה וצבא סוריה כבשו מספר שטחים אדירים מ[ג'בהת א-נוסרה]] ולפי דיווחים חיסלו כ-5,000 לוחמים ו3,000 שבויים בחילופי אש עם סוריה. כיום עיקר מחוזות שלו היא רמת גולן הסורי ומרכז סוריה.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה זו מורכבת מלוחמי ג'יהאד אסלמיים סוניים. מטרת הארגון היא להפיל את שלטונו של בשאר אל-אסד, להקים מדינה אסלאמית הכפופה לחוקי השריעה, ולהחזיר את הח'ליפות.

בראיון לעיתון באיחוד האמירויות, אמר[דרוש מקור] "אבו אחמד" – שהזדהה כמפקד הצבאי של ג'בהת א-נוסרה במחוז אל-חסכה, שאלכוהול, טבק ובידור שנחשב לא מוסרי יהיו אסורים במדינה שתוקם אם תצלח פעולתם. לדבריו, הכללים יונחלו בהדרגה, ובהתחלה כ'ייעוץ'.

חברי הקבוצה מואשמים בתקיפת קבוצות דתיות שאינם מוסלמים סונים ובעיקר מוסלמים עלווים. חברי הקבוצה התייחסו לארצות הברית ולישראל כאויבי האסלאם, והזהירו מפני התערבות מערבית בסוריה. חברים סורים בקבוצה טוענים שהם נלחמים רק נגד ממשלת אסד ולא יתקפו את מדינות המערב. ארצות הברית האשימה את הקבוצה בקשר לאל-קאעידה בעיראק. באפריל 2013 פרסם מנהיג אל-קאעידה בעיראק הצהרה המאשרת את הקשר הזה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנייר עמדה של קרן Quilliam בלונדון דווח כי רבים מחברי הארגון הם סורים שהיו חלק מהרשת של אבו מוסעב א-זרקאווי שנלחמה בכוחות האמריקניים בעיראק. רבים מחברי הרשת נשארו בעיראק לאחר נסיגת הכוחות האמריקניים משם, אך עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011, שלח ארגון "המדינה האסלאמית בעיראק" מוג'אהדין סורים ומומחים עיראקים אחדים לסוריה. מספר פגישות נערכו בין אוקטובר 2011 לבין ינואר 2012 במחוז ריף דמשק וחומס ובהן נקבעו מטרות הקבוצה.

ג'בהת א-נוסרה פרסמה את ההצהרה הפומבית הראשונה שלה ב-24 בינואר 2012, ובה קראו למאבק מזוין נגד ממשלת סוריה.

שר החוץ העיראקי הושייר זיבארי אמר כי חברים בארגון אל-קאעידה בעיראק עברו לסוריה, שממנה קבלו בעבר לוחמים ונשק, כדי להצטרף לא-נוסרה. הם נחשבים לטובים ביותר ולמאומנים ביותר מתוך רוב לוחמי המורדים בסוריה. הארגון סירב להשתתף בשיחות להפסקת אש בסוריה.

במאי 2013 נעצרו בטורקיה חברים בג'בהת א-נוסרה, ומאוחר יותר הואשמו בניסיון להשיג חומרים כימיים לייצור סארין.

תקיפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הארגון ביצע התקפות רבות, בעיקר נגד מטרות המזוהות עם הממשל הסורי או עם תומכיו. עד לחודש יוני 2013, א-נוסרה נטל אחריות על 57 מתוך 70 פיגועי ההתאבדות בסוריה מתחילת העימות.

אחד הפיגועים הראשונים שעליהם נחשד א-נוסרה הוא פיגוע ההתאבדות הראשון של המלחמה ב-23 בדצמבר 2011, כאשר שני פיגועים מתואמים לכאורה, התרחשו בבירת סוריה דמשק. 44 איש נהרגו ו-166 נפצעו.

הפיצוץ בשכונת אל-מידאן בדמשק בינואר 2012, בוצע ככל הנראה על ידי לוחם של ג'בהת א-נוסרה בשם אבו אל-בראע אל-שאמי. בווידאו שפורסם לאחר מכן וכלל תמונות מההרס נטען, כי הפיגוע יצא בהדרכת ובאימון א-נוסרה.

לאחר הפיגועים בדמשק ב-10 במאי 2012 נטען כי הם בוצעו על ידי ג'בהת א-נוסרה. חמישה ימים לאחר מכן, אדם שהציג את עצמו כדובר הארגון הכחיש זאת.

ב-29 במאי 2012, התגלתה הוצאה להורג המונית ליד העיר דיר א-זור. גופותיהם הבלתי מזוהות של 13 גברים התגלו כשם ירויים בסגנון הוצאה להורג. ב-5 ביוני 2012 קיבל ארגון ג'בהת א-נוסרה אחריות על ההרג ומסר שההרוגים הם חיילים שנתפסו ונחקרו בדיר א-זור, ונענשו "בצדק" לאחר שהודו בפשעיהם.

ב-17 ביוני 2012, נהרג וליד אחמד אל-עיש שהוגדר על ידי הרשויות הסוריות כ"יד ימין" של ג'בהת א-נוסרה, כאשר הרשויות הסוריות גילו את מקום המסתור שלו בדמשק. על פי דיווחים הוא היה אחראי על הכנת מכוניות התופת ששימשו לפיגועים בדמשק בחודשים הקודמים. הרשויות הסוריות דיווחו על חיסולו של עוד חבר בולט בקבוצה, ואיל מוחמד אל מג'דלאווי, נהרג ב-12 באוגוסט 2012 במבצע צבאי שנערך בדמשק.

ב-27 ביוני 2012, קבוצה של מורדים סוריים תקפה תחנת טלוויזיה של תומכי ממשלת אסד בעיר דרושה, דרומית לבירה דמשק. אולפני התחנה נחרבו בחומרי נפץ. בהתקפה אחרת על תחנת הטלוויזיה אל-איכבריה נהרגו שבעה בני אדם. ארבעה שומרים ושלושה עיתונאים. א-נוסרה נטל אחריות לתקיפה ופרסם תמונות של אחד עשר מעובדי התחנה שנחטפו בפשיטה.

באמצע יולי 2012, נחטף מוחמד א-סעיד, מגיש חדשות ידוע בטלוויזיה הממשלתית הסורית. באוגוסט 2012 הצהיר ארגון ג'בהת א-נוסרה שא-סעיד הוצא להורג.

ב-3 באוקטובר 2012 פוצצו שלושה מחבלים מתאבדים שלוש מכוניות תופת בפינה המזרחית של כיכר סאדאלה אל-ג'בירי בחאלב. לפי דיווח של משרד הפנים הסורי, 48 איש נהרגו ויותר מ-122 נפצעו קשה. א-נוסרה נטל אחריות על הפיגוע. הפיגוע כוון כנגד מועדון הקצינים והבניינים הסמוכים לו: בית מלון, ובית קפה היסטורי בשם "ג'וחא קפה". המלון ניזק נזק רב ואילו בית הקפה ומועדון הקצינים נהרסו לחלוטין.

כיכר סאדאלה אל-ג'בירי לאחר הפיגוע ב-3 באוקטובר 2012

ארגון א-נוסרה קיבל אחריות גם על תקיפת בסיסים צבאיים סוריים רבים. ב-12 באוקטובר 2012, הותקף בסיס הגנה אווירית ליד חאלב. תקיפת הבסיסים חאנאנו בחאלב, וסולוק בא-רקה. על פי דיווחים, בתקיפת בסיס ההגנה האווירית נהרסו מבנים וחובל מכ"ם לאחר שא-נוסרה כבשו את הבסיס בשיתוף פעולה עם הארגון התנועה האסלמית אל-פאג'ר וקבוצת לוחמים צ'צ'נים. במהלך ההסתערות על בסיס חאנאנו נהרגו 11 חיילים סוריים. א-נוסרה החזיק במתחם שש שעות ונסוג. הארגון טען שהוא הרג 32 חיילים במהלך הפשיטה על הבסיס בא-רקה.

ב-12 בדצמבר 2012 פוצץ הארגון שתי מכוניות תופת בצמוד לבניין משרד הפנים הסורי שבדמשק. כ-35 אנשים נהרגו ו-100 נפצעו. בחודש מרץ 2013 ביצע הארגון פיגוע בנשק כימי נגד חיילי צבא סוריה בעיר חאן אל-אסל.

ב-22 ביולי 2013 השתלט הארגון על העיר חאן אל- אסל, וביצע טבח באזרחים ובחיילים. במהלך ההשתלטות נרצחו לפחות 123 אזרחים ו-150 חיילים סוריים, מתוכם 51 חיילים שהוצאו להורג בפומבי על ידי אנשי הארגון. על פי אחת ההערכות, מטרת הטבח הייתה להסוות את עקבות השימוש בנשק כימי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]