חמיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חִמְיַר (ערבית: مملكة حِمير; כתיב חסר ניקוד: חימייר), ממלכה קדומה ששכנה בתימן של היום, על דרך הבשמים העתיקה. הממלכה נוסדה בשנת 115 לפנה"ס. ממלכה זו כבשה לראשונה את ממלכת שבא (סבא) ב-25 לפנה"ס, והממלכה המאוחדת נקראה "שבא וד'ו ריידאן" (Dhu Raydan). לאחר תהפוכות מרובות, נכבשה שבא סופית ב-280. חמיאר כבשה את קתבאן ב-200 לספירה ואת חצרמוות ב-300 לספירה.

ממלכת חמיר במאה ה-1 לספירה
"ממלכת חמיר" מתוארת כממלכה בקצה הדרומי של חצי האי ערב במאה הראשונה לספירה על פי פליניוס הזקן ו'יומן מסע של הים האריתראי'.
מטבע ממלכת חמיר שבה נראה הקיסר הרומאי אוגוסטוס מהמאה ה-1 לפנה"ס

חמיר הייתה ממלכה דומיננטית בדרום ערב עד שנת 525. כלכלתה נשענה על חקלאות ומסחר בדרך הבשמים בלבונה ומור. ספינות מחמיר היו מפליגות על בסיס קבוע בים סוף ובאוקיינוס ההודי. היא שלטה באתיופיה במשך תקופה מסוימת ובאזורים במזרח אפריקה עד טנזניה. הספר היווני "יומן מסע של הים האריתראי" מתאר את ממלכת חמיר ואת העומד בראשה, כריבאל (Charibael), כידידותיים לרומאים:

אחרי תשעה ימים או יותר ישנה סאפאר, המטרופולין שבו חי כריבאל המולך על שני השבטים - החמירים ושכניהם השבאים; דרך שליחים ומתנות הוא היה ידיד הקיסרים.

'יומן מסע של הים האריתראי', עמוד 3.

במאה השנייה עד המאה הרביעית לספירה הרחיבה חמיר את שטחה בדרום ערב על ידי איחוד וכיבושים. היא כבשה חלקים ממזרח אפריקה ושליטתה הגיעה עד נמל רפטה (Rhapta) העתיק (דאר א-סלאם בטנזניה). מהגרים מחמיר התיישבו בצפון-מזרח אתיופיה. בתקופה זו החלה לשקוע דרך הבשמים כתוצאה מירידת הביקוש למוצרי המותרות באימפריה הרומית ותחרות עם המסחר במסלול דרך מסופוטמיה. הפיכת ממלכת הנבטים לפרובינציה רומאית והעברת בירתה לצפון החלישו את הסוחרים הנבטים ששלטו בדרך.[1]

בירתה של ממלכת חמיר הייתה העיר זפאר (ט'פאר, Zafar), הממוקמת כ-130 ק"מ מדרום-מזרח לעיר צנעא. מחקר ארכאולוגי שהתקיים באתר העיר בין השנים 19982010 חשף שגודלה היה 120 דונם ושהיא הכילה, לפי מחקרים מודרניים, 25,000 תושבים. בזפאר התגלו גם ממצאים מרשימים של התרבות החומרית של חמיר: 400 מתחמי חומה, קברים, מזרקות ובניינים. החוקרים מצאו בשרידי העיר גם כ-200 כתובות וכ-900 תבליטים. חמיר הייתה לדעת החוקרים הגרמנים המעצמה הקדם-אסלאמית האחרונה בחצי האי ערב ששלטה על כולו (פוליטית וצבאית) בשיאה בין המאה השלישית עד המאה החמישית לספירה.[2]

המלך האחרון של חמיר יוסף ד'ו נואס כנראה התגייר. הוא החל ברדיפת הנוצרים בממלכה. הטבח הידוע ביותר היה בנוצרים שישבו בעיר נג'ראן[3] בשנת 523 לערך. הטבח מתואר בקוראן. טבח נוסף התקיים גם בעיר סאפאר נגד חמירים ואתיופים נוצרים. בעקבות רדיפת הנוצרים עודד הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון את מלך אקסום כלב לצאת לפעולה משותפת נגד חמיר. עשרות אוניות של הצי הביזנטי נשלחו לחופי אריתריאה להוביל חיילים חבשים מממלכת אקסום (צאצאי השבט התימני סבא) לתימן. כוחות אקסום וביזנטיון הצליחו להביס את צבא חמיר בעזרת שבטים חימיירים נוצרים מקומיים, והרגו את מלך חמיר יוסף ד'ו נואס.

ממלכת אקסום ניסתה לספח אליה את חימיר אולם רק השבטים החימירים הנוצרים שיתפו איתה פעולה, אך שאר השבטים החימירים היו איתם במצב מלחמה. ממלכת אקסום מינתה נציב לאזור בשם אריאת, שמאוחר יותר הודח, ובמקומו מונה נציב חדש בשם אברהא, שהיה קצין בצבא האתיופי ושימש בתפקיד עד שנת 570. אברהא יזם גם פעולות צבאיות מצפון לחמיר לאזור חג'אז, שם נלחם נגד שבט קורייש. על פי המסורת הערבית, אברהא הגיע בכיבושיו עד לעיר מכה, אך לא הצליח להרוס את הכעבה. המסורת האסלאמית קוראת למערכה זו בשם "חַרב אל-פיל" או "מלחמת הפילים", (ראו גם:סורת אל-פיל), משום שבלחימה זו הצבא האתיופי של אברהא השתמש בפילים ללחימה. לאחר מלחמת הפילים הצליחו תושבי חמיר סוף סוף במלחמתם כנגד השלטון האתיופי, כשנעזרו באימפריה הסאסאנית. המורדים מינו לעצמם מלך, והמרד החל להתפשט ברחבי חמיר. בשנת 570 פנו החימירים לעזרת האימפריה הסאסאנית שיעזרו להם לגרש את הנוצרים, החימירים הביסו את הנוצרים האתיופים ומאז התדרדרה ממלכת אקסום. בתמורה לעזרת הפרסים הסאסאנים, היוו החימריים כוח תומך להם בדרום חצי האי ערב עד לשנת 638 ולאחריו בה קיבלו עליהם החימירים את דת האסלאם.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חמיר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]