טוביאס יעקובוביץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טוביה יעקובוביץ
שלט זיכרון לטוביה יעקובוביץ ואשתו ברטה, על קיר הדירה שבה התגוררו יעקובוביץ ובני משפחתו, כיום במשרדי הנהלת המוזיאון היהודי בפראג

הרב ד"ר טוביאס (טוביה) יעקובוביץ (בלועזית: Tobias Jakobovits‏; 188729 באוקטובר 1944) היה רב, היסטוריון וספרן צ'כי, היסטוריון של יהדות צ'כיה, מומחה לכתבים עבריים עתיקים, ספרן הקהילה היהודית בפראג בתקופה שבין שתי מלחמות העולם ועובד המוזיאון היהודי בפראג תחת הכיבוש הנאצי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוביאס יעקובוביץ נולד בלָקֶנבָך (Lackenbach) שבאוסטריה בשנת 1887. הוא למד תחילה בישיבה בברטיסלאבה (כיום בירת סלובקיה) והשלים את לימודיו הרבניים בסמינר בברלין. בשנת 1920 קיבל תואר דוקטור לפילוסופיה באוניברסיטה הגרמנית בפראג. נושא עבודת הדוקטור היה "הרעיון המשיחי בתלמוד".

בשנת 1922 התמנה לספרן הראשי של הקהילה היהודית בפראג. במקביל פעל גם בעמותת הרבנים של בוהמיה. בשנת 1930 החל לכהן כרב וכמורה לדת בעיירה אוליסקה ינוביקה (Uhlířské Janovice) הסמוכה לפראג.

תחת ניהולו עסקה ספריית הקהילה היהודית בפראג באיסוף ספרי קודש נדירים, כתבים בנושאי יהדות והיסטוריה של היהודים באירופה כולה וספרות יהודית. הוא היה הראשון לערוך קטלוג ידני של כל הספרים והכתבים הנמצאים בספריה. בעבודתו,רבת היקף, זו ניכרות ידיעתו את השפה העברית, והידע המעמיק שלו בהיסטוריה כללית ויהודית, בשפות ובספרות.

לאחר הכיבוש הנאצי נסגרה הספרייה. למרות שהוצעה לו משרה כהיסטוריון בארצות הברית, העדיף יעקובוביץ להישאר בפראג ולתרום את הידע שלו למוזיאון. הוא עבד במוזיאון היהודי בפראג, תחת הכיבוש הנאצי, כמומחה להיסטוריה ולכתבים עתיקים.

הנאצים תכננו להפוך את המוזיאון היהודי בפראג למוזיאון שיציג את "הגזע היהודי הנכחד". להגשמת מטרה זו, הם ריכזו בו אוצרות יהודיים רבים ומגוונים, שנשדדו על ידם ברחבי אירופה הכבושה. יעקובוביץ ועמיתיו עסקו במיון מאות אלפי הפריטים היהודיים – חפצי קודש, ספרים וכתבי יד – שהגיעו מכל רחבי אירופה.

יעקובוביץ היה אוצר התערוכה הראשונה שהתקיימה תחת הכיבוש הנאצי בבית הכנסת הגדול בפראג באוקטובר 1942. התערוכה התבססה על פרויקט אותו הוא ערך בשנת 1927, והיא כללה כתבי יד וספרים עבריים ויהודיים נדירים. חשוב לציין, שקצין האס אס הנס גינתר מהמשרד להגירה יהודית, שהיה הממונה על פעילות המוזיאון, סירב לכלול בתערוכה כתבים, שהוצגו לפני המלחמה, וששיקפו את החיים השקטים ואת שיתוף הפעולה בין היהודים לבין האומה הגרמנית.

בשנים 1942-1944 השתתף יעקובוביץ בדיון הנוגע בשיפוץ בית הכנסת אלטנוישול והתאמתו למטרות מוזיאוניות. הוא דרש שכל דבר הקשור לבית הכנסת יוצא מהבניין. בשנת 1943 השתתף בכתיבת מדריך למוזיאון היהודי המרכזי, שבו תיאר את ההיסטוריה של בתי הכנסת בהם השתמש המוזיאון.

יעקובוביץ היה בעל עמדה אופטימית בקשר לגורל היהודים שנשלחו על ידי הנאצים למחנות במזרח, והביע תקוה שמטרת המוזיאון תהיה לשמור חפצים יהודים בזמן המלחמה, עד שאלו יוכלו לשוב לבעליהם ולקהילות היהודיות ברחבי אירופה.

היה נשוי לברטה לבית פטוחובסקי (Bertha Petuchovsky) ואב לשני בנים: יוסף (יליד 1924) ומשה (יליד 1926).

טוביאס וברטה יעקובוביץ נשלחו מפראג לאושוויץ ב 27 באוקטובר 1944. נספו ביום 29 באוקטובר 1944.

בניהם עלו לארץ ישראל בשנות ה-30 של המאה ה-20. צאצאיהם חיים היום בישראל.

מחקריו וכתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהיסטוריון ערך מחקרים על יהדות אירופה בכללה ועל יהדות צ'כיה ובוהמיה בפרט. מחקריו פורסמו במספר ספרים, שרובם יצאו לאור במסגרת הוצאה של "ספר השנה של חברת ההיסטוריה של היהודים בצ'כוסלובקיה" וב"ירחון ההיסטורי והמדעי של היהדות".

ספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Dejiny vzniku knihovny isr. nabozenske obce v Praze - 1927
  • Entstehungsgeschichte der Bibliothek der israelitischen Kultusgemeinde in Prag- 1927
  • 1931 - Die Judenabzeichen in Böhmen
  • Die Erlebnisse des Oberrabbiners Simon Spira-Wedeles in Prag, 1640-1679- 1932
  • jüdisches gemeindeleben in kolin 1938

מאמרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Die Jüdischen Zünfte in Prag- 1936
  • Das Prager und böhmische Landesrabbinat Ende des siebzehnten und Anfang des achtzehnten Jahrhunderts- 1933
  • Die Brandkatastrophe in Nachod und die Austreibung der Juden aus Böhm.-Skalitz, 1663-1705- 1938
  • Der alte jüdische Friedhof in Prag : ein Führer durch den Friedhof und seine wichtigsten Denkwürdigkeiten aus dem XIV.-XIX. הוצא לאור על ידי המוזיאון היהודי 1960

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]