טופס 101

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החלק העליון בטופס, בו העובד נדרש למלא את פרטיו האישיים.

כרטיס עובד ובקשה להקלה ולתיאום מס על ידי מעביד, הידוע כטופס 101, הוא טופס של רשות המסים בישראל, אותו נדרש למלא כל מקבל שכר או פנסיה בתחילת עבודה, תחילת קבלת גמלה, תחילת שנה או בכל מקרה של שינוי בפרטיו האישיים.

בהתאם למידע הנמסר בטופס זה, המעסיק מנכה משכרו של העובד את התשלום הנדרש למס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.

הפרטים האישיים אותם יש למלא בטופס זה כוללים את שם פרטי ושם משפחה, מספר זהות, מגדר, כתובת, מספר הטלפון, קופת החולים ומצב משפחתי.

חלה חובה לצרף לטופס 101 צילום תעודת זהות של ממלא הטופס. נער עובד מתבקש לצרף גם אישור מרופא משפחה כי הוא כשיר לעבודה. עובד הזכאי להקלות וזיכוי בניכוי המיסים מתבקש למלא את הפרטים הרלוונטיים לכך ולצרף את הטפסים המתאימים. בסוף הטופס נדרשת חתימת הממלא.

השמטת פרטים או מסירת פרטים לא נכונים בטופס זה, מהווים עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר או קנס.

מתי נדרש מילוי הטופס:

  • עובד ומקבל פנסיה נדרש למלא את הטופס בתוך שבוע מהיום הראשון לעבודה/לקבלת הפנסיה או עד היום שלפני קבלת משכורת או פנסיה ראשונה (לפי התאריך המוקדם יותר).
  • בתחילת כל שנת מס: 1 בינואר ועד לסוף חודש זה.
  • בעת שינוי פרטים אישיים או שינוי נסיבות: נישואים, גירושים, הולדת ילדים, סיום למידים במוסד להשכלה גבוהה, מעבר קופת חולים ושינוי מקום מגורים; בתוך שבוע מהיום בו חל השינוי.

עובד או גמלאי שאינם ממלאים את הטופס במועד לא יהיו זכאים לנקודות הזיכוי שמגיעות להם וכן ינוכה מהם המס בשיעור המרבי לפי מדרגות המס שבפקודת מס הכנסה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.