ידיד לחינוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ידיד לחינוך
סמליל העמותה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים משה רביב, נמרוד אקרמן, דינה בנקלר עריכת הנתון בוויקינתונים
מנכ"ל נמרוד אקרמן עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 2007 עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
www.yadidla.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ידיד לחינוך היא עמותה שנוסדה בשנת 2007 ועוסקת בהפעלת גמלאים מתנדבים במערכת החינוך בישראל.

מייסדי העמותה הם דינה בנקלר, נמרוד אקרמן ומשה רביב, המשמש גם כיושב ראש הוועד המנהל שלה. אקרמן מכהן כמנכ"ל העמותה מראשית פועלה.

פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמותה מגייסת ומפעילה גמלאים לפעילות כ"תומכי חינוך והוראה", במטרה לסייע למערכת החינוך ולתרום לאיכות חייו ולרווחתו של הגמלאי. בכל יישוב בו מתקיימת פעילות של ידיד לחינוך, מרכז את הפעילות גמלאי, מתנדב מהמקום, לרוב בעל ניסיון משמעותי במערכת החינוך.

המתנדבים בבית הספר, שאינם באים בהכרח מעולם ההוראה, לוקחים על עצמם לתרום מזמנם לתלמידים ולמורים בבתי הספר, לפחות יום לימודים בשבוע. המתנדבים משולבים בבתי הספר בהתאם לתחום התעניינותם וכישוריהם ובתאום עם הנהלת בית הספר והרכז היישובי ופועלים לצד המורים, אך לא במקומם. הם פועלים בתחום הלימודי, בתחום ההעשרה ובתחום התמיכה האישית, והפעילות מתבצעת במסגרת פרטנית וקבוצתית, בתוך הכיתה ומחוצה לה, בזמנים ובמקומות, שסוכמו עם הנהלת בית הספר.

הגמלאים עוברים תהליכי קליטה מסודרים, מקבלים הדרכה והפעילות מלווה בהערכה מקצועית שוטפת. הניסיון מלמד שעצם נוכחותם של מבוגרים מנוסים בכיתה מסייעת בשיפור האווירה ותורמת לכל המעורבים במעשה החינוכי בתוך בית הספר.

פעילות ידיד לחינוך מובילה לשתי מטרות משמעותיות נוספות: עידוד ערך ההתנדבות והטמעת עמדות חיוביות וכבוד למבוגר בחברה.

בידיד לחינוך דואגים להשמה נכונה ומיטבית של המתנדבים בבתי הספר ומלווים את הפעילות לאורך כל השנה.

כחלק ממודל הפעילות של ידיד לחינוך מושם דגש על הפיתוח המקצועי של המתנדבים וציודם בכלים פדגוגיים להרחבת הידע ולשיפור האפקטיביות. במסגרת השתייכותם לקבוצת מתנדבי ידיד לחינוך היישובית המתנדבים זוכים ליהנות מתוכנית למידה והעשרה שנתית הנערכת מחוץ לשעות ההתנדבות בבתי הספר.

בידיד לחינוך פעילים אלפי גמלאים מתנדבים במאות בתי ספר, בעשרות רשויות מקומיות מעכו וקריית שמונה בצפון ועד באר שבע בדרום, בהיקף תרומה שנתי של מאות אלפי שעות של גמלאי ותלמיד. מערכת החינוך זקוקה לידידים. המורות והמורים עושים ויעשו כמיטב יכולתם, אך ניסיון החיים והידע המקצועי של גמלאי ישראל - אסור שילך לאיבוד.

המתנדבים, לפי כישוריהם, מלווים וחונכים בתחומים הבאים:

אותות ופרסים בהם זכתה העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב־2011 - "אות הנשיא למתנדב"
  • ב־2012 זכתה דינה בנקלר, ב"פרס יו"ר הכנסת" על מפעלה החינוכי ובפרס גמלאית מתנדבת מצטיינת וקיבלה את מגן סגנית השר לאזרחים ותיקים
  • ב־2015 – הוענק לידיד לחינוך פרס גליקמן למצוינות מטעם ג'וינט אשל וקבוצת הרכזים של ידיד לחינוך זכתה במגן הוקרה לגמלאים מתנדבים מצטיינים מטעם ג'וינט אשל
  • ב־2016 – פרס זוסמן-ג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים בקטגוריית קירוב לבבות בין מגזרים
  • סניף אשדוד זכה בשנת 2012 במגן ראש העיר לארגונים מצטיינים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]