ילדים טובים (סרט, 2005)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ילדים טובים
עטיפת ה-DVD
עטיפת ה-DVD
בימוי יאיר הוכנר
הופק בידי יונתן פריזם, יאיר הוכנר
תסריט יאיר הוכנר
עריכה גדעון נשר
שחקנים ראשיים דניאל אפרת, יובל רז, נילי צרויה
מוזיקה אלי סורני
צילום זיו ברקוביץ
מדינה ישראל
חברה מפיצה Water Bearer Films (בארצות הברית);
WE&CO (בצרפת);
GM Films (בגרמניה)
הקרנת בכורה 4 באפריל 2005 בסינמטק תל אביב
משך הקרנה 75 דקות
שפת הסרט עברית
סוגה סרט עצמאי
סרט להט"בי
תקציב 500 דולר ובהמשך מענק של 50 אלף שקל.
דף הסרט ב־IMDb

ילדים טובים הוא סרט הביכורים של הבמאי ומבקר הקולנוע הישראלי יאיר הוכנר, שכתב את התסריט, ביים והפיק. הסרט יצא בשנת 2005 כסרט עצמאי. הוא מתאר את שגרת חייהם של מני וטל, נערי ליווי בתל אביב שמתאהבים האחד בשני. הסרט הוקרן באופן סדיר בסינמטק והשתתף בכ-40 פסטיבלים ברחבי העולם, בהם זכה בפרסים שונים.

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מני וטל הם נערי ליווי בתל אביב. בעקבות מפגש משותף עם לקוח מבוגר, שבסופו נותר מני ללון אצל טל, מתאהבים השניים ומחליטים לשוב ולהיפגש בערב במועדון. כששב מני לביתו, הוא מוצא על סף דלתו את מיקה, זונה ומכורה לסמים, עם בתם המשותפת. מיקה מבקשת להשאיר את התינוקת אצל מני, אך מני, שמבקש להוציאה מהמצב שאליו נקלעה בחייה, מסרב ומציע לה לעבור לגור עמו ולמצוא עבודה "נורמלית".

במהלך היום נפגשים מני וטל עם לקוחות שונים: טל נפגש עם לקוח שאונס אותו בלי קונדום, בניגוד לבקשתו. מני נפגש עם לקוח, שרצונו להכות את מני עם בובה מאה פעמים במהלך הזיון, בזמן שמני סופר את המכות. עם תום האקט מתעקש הלקוח להסביר למני את הרציונל מאחורי המעשה.

טל מקדים את יציאתו למועדון כדי למכור אקסטזי. מני וערן, ידיד של טל שאף הוא נער ליווי, הולכים לביתו של מני על מנת לטפל בפציעה של ערן מידי שוטר. ערן מגלה למני שטל התאהב בו. בהגיעם לדירה מגלה מני שמיקה והתינוקת עזבו אותה. ערן נותר לישון במקום ומני יוצא למועדון.

מיקה פונה לסרסור, שמסרב להכניס אותה לבית הבושת עם הילדה. היא מנסה לנטוש את הילדה ברחוב, אך זו פורצת בבכי והאם נשברת ולוקחת אותה עמה. היא חוזרת לדירה, מותירה בידי ערן את התינוקת ושבה לבית הזונות. ערן מדבר אל התינוקת, מספר לה על חלומותיו וילדותו ושר לה את "שיר קדמשנתי" ("סקס אחר"). בבית הזונות לקוח אחד מבצע במיקה מין אנאלי בניגוד לרצונה ובאישורו של הסרסור, ולקוח אחר חונק אותה במהלך יחסי המין בעוד היא נאבקת להשתחרר.

במועדון מתחיל עם טל בחור בשם ליאור. השניים מתמזמזים ועוזבים לדירתו של ליאור, שם הם מקיימים יחסי מין ונרדמים. בהגיעו למועדון לא מוצא מני את טל. בשירותי המועדון מבקש מני פופרס מבחור אנונימי, ומציע לבחור לזיין אותו. האקט נפסק באמצע לאחר שהבחור, דניאל, מבין שמני לא באמת חפץ שיזיינו אותו, אלא מבקש להשכיח דבר מה. השניים יושבים בבית קפה, שם לאחר שיחה קולחת על תחושותיהם ועל אהבה מגלה לו מני את מקור פרנסתו. דניאל מופתע וחושש שמא נדבק במחלות מין או באיידס, אף על פי שהשניים השתמשו בקונדום. מני נוטש את המקום ומגיע לשלמה, אחד מלקוחותיו שהזמין אותו בהתראה קצרה. במהלך יחסי המין אומר שלמה למני שהוא אוהב אותו. מני נבהל, מסיים את המפגש והולך לגרייס, זונה טרנסקסואלית וידידתו. הוא מתוודה בפני גרייס על התאהבותו הבלתי ממומשת והיא מנחמת אותו.

טל מתעורר בחדרו של ליאור ומוצא שם את תעודת השוטר של ליאור. ליאור מתעורר ומונע מטל לעזוב. הוא מבהיר לו שמעתה הוא ברשותו ולשירותו, כובל אותו למיטה ואונס אותו. במהלך שהותם מנסים טל וליאור לעמוד האחד על קנקנו של האחר, מניעיו ושאיפותיו. כעבור זמן מה מודיע ליאור על בואו של לקוח. הוא מותיר את טל כבול ומכסה את עיניו לפי בקשת הלקוח, השר לביטחון פנים. טל שנותר מדמם במיטה משכנע את שובו לשחררו על מנת לטפל בפצעיו. בחדר האמבטיה טל לוקח מספרים ומחביא אותם במגבת שבידו. ליאור אונס אותו בשנית. באמצע האונס טל דוקר את ליאור, חונק אותו בכרית ונמלט מהמקום. בבית הקפה פוגש טל בלקוח המבוגר, ומבקש ממנו להיות נחמד ל"ילדים התמימים" עמם הוא נפגש.

מני שב לביתו ומגלה שמיקה השאירה את התינוקת אצלו. הוא הולך עם התינוקת וערן לבית הבושת בניסיון לשכנע את מיקה לעזוב, אך מיקה מיואשת ממצבה, מאשימה אותו שאין הוא מסוגל לאהוב ודורשת ממנו לעזוב. בהיעדרם מגיע טל לביתו הריק של מני. הוא נרדם מבעד לדלת הנעולה עד ששכן מסלקו באיום שיזמין משטרה. חיפושיו ברחובות אחר מני כושלים, הוא שב לפנות בוקר לדירתו, מסתגר בה ושוכב במיטה. מני מנסה להשאיר את בתו אצל סבתה, רותי, אך היא מסרבת ושולחת אותו לעובדת סוציאלית. ערן מספר שהוריו לא רוצים בו ומני מציע שיעבור לגור עמו זמנית. באין מקום לפנות אליו לעזרה הולכים מני, ערן והתינוקת, שעתה נגלה ששמה הוא טל, וצופים בזריחה.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח והפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הוכנר, אחד ממקורות ההשראה לסרטו היה הסרט "איידהו שלי" (1991), שבעקבות צפייה בו החל הוכנר לחקור את נושא הזנות הגברית ונערי הליווי.[1] מקורות השפעה נוספים היו המותחנים הארוטיים של הבמאי בריאן דה פלמה, ספריו רוויי-האלימות של דניס קופר, סרטיו של עמוס גוטמן והסרט "לחיות את חייה" (1962) של גודאר.[2] המחקר ומלאכת הכתיבה ארכו כשנה, ובתסריט נכללו ציטוטים רבים של נערי ליווי שעמם נפגש הוכנר לצורך הכתיבה.

הוכנר ביקש תחילה שהסרט יבוים על ידי תומר היימן או קרן ידעיה, אך אלו עודדו אותו לביים את הסרט בעצמו. עלות הפקתו של הסרט עמדה על כ-500 דולר בלבד. כל השחקנים ומרבית אנשי ההפקה (מלבד המאפרת) עבדו בהתנדבות. שחקני הסרט היו בוגרי בתי ספר למשחק, שלוהקו בעזרת פרסום בפורומים באינטרנט. צילומי הסרט ארכו 16 ימים, כשצילומי הפנים בוצעו בביתו של הוכנר, בבתי קרוביו ובביתו של הצייר רפי פרץ.[1]

במהלך ניסיונות ההפצה התבקש הוכנר לבצע תיקוני סאונד וצבע, על מנת שניתן יהיה להציג את הסרט בסינמטק. המימון למלאכה זו, שהסתכם ב-50 אלף שקלים, הגיע מקרן הקולנוע הישראלי. הקרן סירבה לתת מימון נוסף להעברת הסרט לאיכות טובה יותר. ניסיונות לקבלת תמיכה מקרן רבינוביץ כשלו אף הם.[3]

הפצה וקבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרנת הבכורה של הסרט הייתה בסינמטק תל אביב ב-4 באפריל 2005. לאחר מכן הוקרן הסרט במסגרת הצגת חצות בסינמטק במשך חמישה חודשים.[4] הקרנות נוספות בישראל נערכו בסינמטק ירושלים ובאוניברסיטת בן-גוריון.[5] בשל תכניו האלימים והמיניים הוגבל הסרט לצפייה מעל גיל 18.[6]

בשנת 2006 השתתף הסרט ברטרוספקטיבה לסרטים קווירים במוזיאון מומה שבניו יורק.[4][7] הסרט השתתף בכ-40 פסטיבלי קולנוע ברחבי העולם. בין הפרסים בהם זכה:

 • פסטיבל Outfest בלוס אנג'לס, 2005 – פרס האמן המבטיח.[8]
 • פסטיבל image+nation במונטריאול, 2006 – פרס חבר השופטים לסרט העלילתי.[9]
 • פסטיבל NewFest בניו יורק, 2005 – Vanguard Award (פרס לסרט פורץ דרך).[5]
 • פסטיבל טמפה הבינלאומי לסרטי להט"ב, 2005 (TIGLFF) – זכייה בקטגוריות השחקן, הבמאי, פרס הצילום ושחקנית המשנה.[8]
 • פסטיבל הקולנוע הבינלאומי באילת, 2006 – הסרט הישראלי הטוב ביותר.[10][11]

באוקטובר 2006 יצא הסרט בתפוצה מוגבלת בגרמניה. בשנת 2007 הופץ הסרט על גבי DVD בארצות הברית ובצרפת.[12]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 אלון הדר, יאללה בואו נעשה סרט, באתר הארץ, 3 בינואר 2006.
 2. ^ "אז מי השפיע עלי?" באתר הבמאי.
 3. ^ יניב הלפרין, ילדים טובים, גם בניו-יורק, GoGay,‏ 22 באפריל 2005.
 4. ^ 1 2 איתי שטרן, "ילדים טובים" בניו יורק, באתר nrg‏, 19 בינואר 2006.
 5. ^ 1 2 GayMap,‏ "ילדים טובים" זכה בפסטיבל גאה בניו יורק, באתר GoGay,‏ 17 ביוני 2005.
 6. ^ מרב יודילוביץ', פרס לסרט "ילדים טובים" בפסטיבל הומו-לסבי, באתר ynet, 14 ביוני 2005.
 7. ^ יאיר הוכנר, ‏יאיר הוכנר נפרד מדן לחמן: "שינית את עולמי. לנצח אזכור אותך", באתר ‏מאקו‏, 6 בספטמבר 2012.
 8. ^ 1 2 "ילדים טובים" גרף ארבעה פרסים, באתר וואלה!‏, 23 באוקטובר 2005.
 9. ^ איתי שטרן, ילדים טובים מאוד, באתר nrg‏, 29 בנובמבר 2006.
 10. ^ שי אלון, "סרט חושפני ואמיץ", באתר nrg‏, 28 במאי 2006.
 11. ^ שוש מיימון, פסטיבל הסרטים באילת - פרסים והוקרות, באתר News1 מחלקה ראשונה, 28 במאי 2006.
 12. ^ מרב יודילוביץ', "ילדים טובים" נרכש להפצה בארה"ב ובצרפת, באתר ynet, 16 בפברואר 2007.