טרנסקסואליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טרנסג'נדריותטרנסג'נדריות
ערך זה הוא חלק מסדרת ערכים
בנושא זהות מגדרית
עוד בנושא
פורטל להט"ב

טרנסקסואליותאנגלית: Transsexualism) היא תופעה שבה אנשים מסוימים חשים כי המגדר המיוחס להם על פי מינם הפיזיולוגי הוא שגוי או לחלופין הפוך, והם משנים את גופם מבחינה הורמונאלית לפחות[1] ולעתים גם אנטומית (ניתוחית), כך שיתאים יותר למגדר שהם חשים משויכים אליו. שינוי זה נעשה במסגרת של תהליך שינוי מין. בבסיס הטראנסקסואליות עומדת, לרוב, דיספוריה מגדרית, שהיא מצב של דיכאון מתמשך של האדם בשל היותו מרגיש או חווה בנפשו באופן עקבי שהמגדר המיוחס לו בשל מראהו החיצוני, שגוי.

תהליך שינוי מין (עם או ללא ניתוח לשינוי מין) הוא ה"טיפול" הנחשב בקרב פסיכולוגים ורופאים רבים כעדיף ביותר למצב של נון קונפורמיות מגדרית הכולל גם דיספוריה מגדרית, בטענה כי לפי הניסיון המחקרי, זהו הפתרון המנבא במידה רבה תפקוד נורמלי בחברה, ושמחת חיים לרוב העוברים אותו.

עם זאת, יש הטוענים כי הטיפול בדיספוריה מגדרית צריך להתמקד בניסיון להביא אדם להזדהות עם מינו הביולוגי. בייחוד הם שוללים את הניתוחים לשינוי מין, בפרט כשהם נעשים בגיל צעיר. לדבריהם, "הטיפול בדיספוריה המגדרית, שהיא ביסודה בלבול פסיכולוגי, באמצעות הורמונים או ניתוחים לשינוי מין, דומה לְטיפול באנורקסיה באמצעות שאיבת שומן"[2].

על פי עבודות מחקר רבות, במקרים רבים הסימנים לכך שאדם יהיה טרנסקסואל או לפחות יפגין סוג של נון קונפרמיות מגדרית בבגרותו, מתחילים, במקרים רבים, מעט לאחר גיל הינקות (סביבות גיל שנה וחצי) כאשר הילד או הילדה מתנגדים באופן עקבי לתכתיבים המגדריים אשר לכאורה תואמים את הייעוד המגדרי שלהם, ואכן טרנסקסואלים רבים מציינים שלמעשה הם תמיד חשו כבני המגדר ההפכי למגדרם הפיזיולוגי, ולאחר שהכירו בכך הם שאפו לשנות את גופם על מנת להתאימו לזהותם המגדרית, אולם חוקרים מסוימים כגון ריי בלנשרד הציעו שקיים מיעוט של טראנסקסואלים (בפרט נשים טראנסקסואליות) שמגלים את זהותם המגדרית בגיל ההתבגרות או בבגרות המאוחרת, בשל שילוב של יכולת נוירופסיכולוגית עם חוויות חיים כגון טרנסווסטופיליה.

רבים מהטרנסקסואלים הנמצאים בתחילתו או באמצע תהליך שינוי הגוף ואורח חייהם חווים מצוקה באופן תדיר, אשר נובעת בעיקר מהדיכוי החברתי ותפיסת הטרנסקסואל כבן המגדר הלא-נכון. כתוצאה מכך רבים שואפים לשנות את מינם כדי להתאים לתפקיד המגדרי התואם את זהותם. גבר טרנסקסואל הוא גבר שנולד במין נקבה. אישה טרנסקסואלית היא אישה שנולדה במין זכר.

העיתונאית הקנדית אנזה אנדרסון (Enza Anderson), אישה טרנסקסואלית ופעילה לזכויות טרנסג'נדרים
הסופר האמריקני תומאס ביטי (Tohmas Beatie), גבר טראנסקסואל ופעיל למען זכויות טרנסג'נדרים

חלק ממאבקם של הטרנסקסואלים הוא קבלה חברתית של המגדר בו הם מזדהים, במקום שידוכאו על פי גופם. קבלת הפרט על פי זהות מגדרית אישית, כלומר כזו שבה הפרט מזדהה, כוללת, בין היתר, התייחסות בשפה התואמת את מגדרו, הימנעות מאזכור חוויות מרות שעבר בעקבות התהליך, או מעיסוק פולשני לגבי איברו המוצנע. זאת מתוך ההבנה שהאיבר היחיד בו "שוכנת" זהות המגדר (או לפחות, המידע הנוירונאלי בהקשרה), הוא המוח.

על מנת להתאים את הזהות הנפשית לזו הגופנית, טרנסקסואלים רבים מבצעים שינוי בהופעתם הפנוטיפית באופרציות רפואיות שונות (אנטומיות ופיזיולוגיות כאחד), המשמשות לשינוי מבנה ותפקוד הגוף כגון בצורה של טיפול הורמונאלי, ניתוח נישוי פנים וחלקם אף עוברים ניתוח לשינוי איבר המין (ראו וגינופלסטיקה ופאלופלסטיקה), וטיפולים קוסמטיים והיירולוגיים (כלומר הקשורים בהסרה\השתלה של שיער) בהתאם לזהות המגדר של הפרט.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריקה סלאזאר (ידועה גם בשם הבמה שלה אריקה אנדרוס, 1969-2013) הייתה שחקנית ובדרנית טראנסקסואלית.

המונח הוא הלחם של שתי המילים; "טרנס" = "משנה, מחליף", ו-"סקס" = זוויג. מכאן, שהמונח "טראנסקסואל" = "מחליף זוויג" (כאשר במילה "זוויג" הכוונה היא להגדרת המין המוּלדת).

בסלנג הישראלי מכונות לעתים נשים טרנסקסואליות בשם הפוגעני "קוקסינל" או "קוקסינלית". זאת, על-פי השם "קוקסינל", אשר היווה את שם הבמה של אמנית צרפתיה שעברה ניתוח לשינוי מין במרוקו בשנת 1958. כינוי זה אינו נחשב כיום כתקין פוליטית.

טרנסג'נדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טרנסג'נדר

המונח טרנסג'נדר משמש לעתים קרובות כמילה נרדפת "נקייה יותר" לטרנסקסואליות.[3] שימוש זה בעייתי משום שהוא עשוי לבלבל, הביטוי מכליל ואינו מבדיל בין המשמעויות השונות של טרנסקסואלים וטרנסג'נדריוֹת. בעוד שטרנסקסואלים לרוב יעברו ניתוח לשינוי מין כדי לחיות במגדר המתאים, טרנסג'נדרים מבקשים להפוך את המגדר שלהם לנזיל. טרנסקסואלים רבים דוחים את המונח טרנסג'נדר כזיהוי עבורם – בין אם כמילה נרדפת או מונח כולל, לטענתם, השימוש במונח מכליל אינו מדויק ודוחק לשוליים את קיומם, את זהותם, ואת ההיסטוריה של פרטים ותתי-קבוצות שונים.

טרנסקסואליות ורפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיפול הרפואי בטרנסקסואלים מבוסס על כללי הטיפול שמפרסמת ה – Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association ‏(HBIGDA), אגודה בינלאומית שמקום מושבה בארצות הברית, אשר חברים בה מאות פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאלים, רופאים כלליים ומנתחים מכל העולם. ה- HBIGDA מרכזת את המחקר בכל היבטי הטרנסקסואליות, וקובעת כללים לטיפול בהם.

כבר משנות השישים השתרשה ההבנה כי זהות מגדר אינה ניתנת לשינוי. לכן, הדרך היחידה לאפשר לטרנסקסואל לחיות חיים שלמים במגדר האמיתי אליו הוא משתייך, היא על ידי שינויים פיזיולוגיים.

כיוון שאין אפשרות להתאים את נפשו של הטרנסקסואל לגופו, הדבר היחיד שניתן לעשות במטרה לאפשר לו לחיות את חייו בצורה ההולמת את רגשותיו, זה לשנות את גופו כדי שיתאים לנפשו. בנוסף לכך, עוברים גברים ונשים טרנסקסואלים חיברות מגדרית מחדש, בהתאם למגדרם.

במקרה של אישה טרנסקסואלית, מדובר במתן הורמונים נשיים כדי לגרום לצמיחת שדיים, לריכוך העור ולהרחבת הירכיים. טיפולים נוספים כוללים הרחקת שיער מהפנים ומאזורים אחרים בגוף. לפעמים ייכללו גם טיפול ותרגול לשינוי הקול.

במקרה של גבר טרנסקסואל, נטילת הורמונים יוצרת את כל סימני המין המשניים הזכריים. בנוסף, רבים עוברים ניתוח להשטחת החזה ובניית חזה גברי, וחלק בוחרים לעבור גם ניתוח לשינוי איבר המין.

עם סיום התהליך לשינוי המגדר יש טרנסקסואלים הנטמעים בחברה הסיסג'נדרית (שאינה טרנסג'נדרית) כגברים או נשים לכל דבר ועניין. לעומת זאת, יש טרנסקסואלים הרואים בטרנסקסואליות שלהם זהות, ופעילים בקהילה הטרנסג'נדרית המתגבשת בשנים האחרונות בארץ ובעולם.

הניתוח הוא רק חלק אופציונלי בתהליך השינוי שהאדם הטרנסקסואל עובר. הוא איננו מטרה בפני עצמה, ואף איננו החלק החשוב ביותר בכל התהליך, בניגוד לסטריאוטיפים הקיימים. למעשה, רובם של הטרנסקסואלים אינם עוברים את הניתוח. עם זאת, אלו המגיעים לניתוח, עושים זאת מתוך רצון עז למצוא סיפוק מלא לשאיפותיהם ולראות התאמה מלאה בין צורת גופם לבין תחושת זהותם הפנימית.

חרטה לכאורה על התהליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיים מיעוט זניח של נשים טרנסקסואליות אשר חזרו בהם מתהליך הייעוד המחודש שלקחו על עצמם מרצונם האישי. אנשים אלה משקפים תהליך הנקרא באופן נפוץ "ביטול שינוי" (Detransition), בו הם "חוזרים" מאורח חיים טרנסקסואלי לאורח החיים ההטרונורמטיבי המקורי כביכול שלהם. הסיבות לתופעה זו אינן ברורות די הצורך, ובכל מקרה מדובר באחוז קטן מהטרנסקסואלים בעולם(פחות מ-8 אחוז לערך[4]).

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה טרנסקסואלית מציגה את הכיתוב "XY" שעל כף ידה, המסמל כרומוזומי מין זכריים.
ארגון טרנסקסואלים איטלקי צועד במילאנו

אין נתונים סטטיסטיים מוהבקים ומוסכמים בנוגע לשכיחות של טרנסקסואליות בקרב האוכלוסייה, וגם מחקרים העוקבים אחר מספר הטרנסקסואלים אינם כוללים בהם את אלו שאינם פונים לגופים ורשויות שונות.

ספר האבחנות הפסיכיאטרי DSM IV‏ (1994) מציין הערכה גסה של אחד מתוך 30,000 גברים ואחת מתוך 100,000 נשים המבקשים לעבור ניתוח לשינוי מין בארצות הברית.[5] הערכת שכיחות אחרת היא זו של "המרכז הרפואי לדיספוריה מגדרית באמסטרדם" (Amsterdam Gender Dysphoria Clinic), הפועלת מזה ארבעה עשורים במהלכם היא מטפלת בטרנסקסואלים בהולנד, לפיה אחד מתוך 10,000 גברים ואחת מתוך 30,0000 נשים יבקשו לעבור את התהליך.

שכיחות גבוהה יותר הוצגה במאמר שבחן את הנושא ופורסם במגזין "International Journal of Transgenderism"‏ [6] בשנת 2007. הנתונים, שהוצגו בכנס של ההתאחדות המקצועית העולמית לבריאות טרנסג'נדרית (WPATH) והתבססו על מחקר עצמאי, הראו גבול מינימלי של טרנסקסואל אחד לכל 4,500 גברים, ואחת לכל 8,000 נשים בבחינה של כמה מדינות שונות. החוקרים מציינים כי מידע זה נכון עוד מתקופת שנות ה-80.[6]

עוד מציינים החוקרים כי מספיק לבחון את כמות האנשים שעברו ניתוח לשינוי מין אצל שלושת המנתחים המובילים בתחום בארצות הברית על מנת לבסס שכיחות של אוכלוסיית הטרנסקסואלים העומדת על יחס של 1:10,000. יחס זה, שאינו כולל ניתוחים שאינם נעשים במרפאות המובילות או נעשים בארצות אחרות כמו קנדה ותאילנד. לכן היחס הוודאי, לפי החוקרים, של 1:10,000 הוא נמוך מהנתון האמיתי.[6]

תפיסת הטרנסקסואליות בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחברות מערביות רבות, הטרנסקסואלים מורשים לשנות את שמם ואת מינם בתעודת הזהות. במדינות אלה ניתן לראות לגיטימציה כלפי טיפולים לשינוי מין ואלה נפוצים. לעומת זאת במדינות שאינן מערביות, ניתן לראות חוסר לגיטימציה מצד הממשלה לגבי שינויי המין והטרנסקסואליות. ברבות ממדינות אלה קיימת מגמה של שינוי ותחילתן של פעולת לפתיחות לנושא וקבלתו על ידי החברה.

רבים מחברי הקהילה הטרנסקסואלית בעולם ובישראל לוקחים חלק בסגנון חיים פעיל הכולל מסיבות, הופעות דראג, פורומים וצ'אטים באינטרנט וכן קבוצות תמיכה. בנוסף קבעו לעצמם דגל השונה מדגל הגאווה ומיוחד לקהילה הטרנסקסואלית.

טרנסקסואליות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעמד חוקי והליכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצבם החוקי של הטרנסקסואלים בארץ שפיר ביחס למדינות אחרות, ומדינת ישראל אף מסייעת לטרנסקסואלים בתהליך שינוי המין שלהם, סיוע המתבטא במימון חלקי של הניתוח לשינוי מין ושל טיפולים אחרים על ידי קופות החולים. מבחינת חקיקה, החוק נגד הסתה אוסר אמנם על כזו הנעשית על רקע נטייה מינית, אך אינו אוסר על אפליה על רקע זהות מגדרית.[7] כמו כן ישראל חתומה על הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית.

נוהל שינוי מין בישראל הקיים משנת 1986 וניתוחים לשינוי מין יכולים להתבצע בית החולים תל-השומר בלבד, מעל גיל 21 ורק לאחר תקופת המתנה של שנתיים.[8] על הנוהל נמתחה ביקורת חריפה מצד הארגון רופאים לזכויות אדם, ובשנת 2008 הוקמה וועדה לבחינה מחודשת שלו.[8] טרנסקסואלים ישראלים מעל גיל 19 שמעוניינים לעבור תהליך שינוי מין הכולל ניתוח לשינוי איבר המין נדרשים לעבור את 'הוועדה לשינוי מין' בתל השומר, שמטרתה מתן אישור לניתוח לשינוי מין אצל טרנסקסואלים. אלה נדרשים לעבור מעקב רפואי ומעקב אבחוני במשך שנתיים, לחיות במגדר הנבחר ולעבור טיפול הורמונלי לשינוי מין.[9]

שינוי שם פרטי הוא הליך פשוט ולפי נוהלי משרד הפנים ניתן לעשות זאת ללא קשר למגדר המקובל של השם או למגדר של הפונה: "בקשה לשינוי שם, משם גברי לשם נשי או להפך יש לאשר, אין לדרוש לשם כך הסבר ולא אישור בדבר ניתוח לשינוי מין".[10] לפי נוהל מספר 2.6.0001 של משרד הפנים, שינוי סעיף רישום המין בתעודת הזהות ייעשה על סמך תעודה רפואית אשר אושרה בידי משרד הבריאות הישראלי.[10] משרד הפנים מאפשר שינוי הרישום בסעיף המין בתעודת הזהות רק לטרנסקסואלים אשר עברו ניתוח לשינוי מין, ואלה שלא עברו ניתוח לשינוי מין או נמצאים באמצע ההליכים מנועים משינוי זה.

טרנסקסואלים מוכרים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרנסקסואלית הישראלית המפורסמת הראשונה היא רינה נתן (נולדה כגבר בשם גרשון נתן). ב-1956 נאלצו הרופאים לכרות את הפין שלה, לאחר שחתכה בו חתך עמוק. קדם למהלך הקיצוני, מאבק בשלטונות להתיר לה לעבור סירוס כירורגי. המאבק הגיע עד ליועץ המשפטי לממשלה, חיים כהן, ונחל כישלון.[11]

בעבר הדמות הטרנסקסואלית הסטראוטיפית בישראל הייתה זו של זלמן שושי (זלמן וינדר) אם כי וינדר מעולם לא עבר תהליך בלתי הפיך לשינוי מין. שנים רבות שימש כנציג הקהילה ההומוסקסואלית, וזוהה עם זנות, אלימות ומופרעות נפשית. נשיותו לא נלקחה ברצינות והתקבלה כשאיפה מגוחכת. מאז ומתמיד התייחסו אליו באמצעי התקשורת ובכל זירה ציבורית כגבר בלבד.

דנה אינטרנשיונל הפכה על פיו את הייצוג הגרוטסקי הזה, בהופכה לזמרת מצליחה. את הקריירה שלה החלה בהופעות דראג ובחיקויים פרודיים של זמרות ידועות, ושיא הקריירה שלה היה בזכייה באירוויזיון 1998 בו ייצגה את ישראל בשירה דיווה. בשל פרסומה הרב וכשרונה, אופן קבלתה בחברה הישראלית היה פשוט יותר. עם זאת, הקהילה ההומו-לסבית ראתה באינטרנשיונל איום בתחילת דרכה, ורק לאחר מכן אמצה אותה כסמל. זמרות טרנסקסואליות ישראליות נוספות הן ניקה, המוּכרת משירי הנושא של הסדרות "טלנובלה בע"מ" ו"האלופה"[12], אדרת, קים קונקשיין וג'ואל.

מי שנהגה לייצג במשך שנים רבות את הטרנסקסואלים והטרנסג'נדרים בישראל היא נורה גרינברג, שהייתה יו"ר אגודת הלהט"ב ופעילה בחוש"ן ופרשה מפעילות ציבורית נרחבת בשנת 2006. פעילותה של גרינברג הביאה את משרד הפנים לשנות בשנת 2004 המדיניות שאסרה על אזרחים לשנות את שמם לשם המזוהה עם מגדר השונה מזה שרשום בתעודת הזהות שלהם.[13]

יובל טופר-ארז, טרנסקסואל FTM ופעיל בתנועת הלהט"ב, התפרסם בשנת 2011 בהיותו הטרנסקסואל הראשון בישראל שהרה וילד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Benjamin Harry. (1999). The transsexual phenomenon, The Julian press, INC Publishers: New York.
 • נורה גרינברג. (2002) . נפש איש/ה הומייה - פרק הטרנסג'נדרס מתוך: הדו"ח השנתי לזכויות הלהט"ב, עורכים: שבי גטניו, יוקי לביא, פרק 10.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ סייג אפשרי הוא מקרים בהם השוני ההורמונאלי כבר היה מולד בשל תופעת אינטרסקסואליות (Intersexuality).
 2. ^ קתרין קרסטן, "הטראנס של משטר המגדר", השילוח, 8 במאי 2017
 3. ^ ראו, למשל, טרנסג'נדריות וטרנסקסואליות, באנציקלופדיה ynet
 4. ^ Snarkytransman, Detranision - סקירה של מאמרים בנושא..
 5. ^ van Kesteren, Paul J. M; Henk Asscheman; Jos A. J Megens; Louis J. G Gooren (1997). "Mortality and morbidity in transsexual subjects treated with cross-sex hormones". J. Clin. Endocrinol. (Blackwell, Oxford, UK) 47 (3): 337–343. PMID 9373456. doi:10.1046/j.1365-2265.1997.2601068.x. בדיקה אחרונה ב-25 בפברואר 2007. 
 6. ^ 6.0 6.1 6.2 Olyslager, Femke; Lynn Conway (2007). "On the Calculation of the Prevalence of Transsexualism" (PDF). 
 7. ^ הצעת החוק נגד הסתה: תכלול גם זהות מגדר?, gogay, ‏26/10/2009
 8. ^ 8.0 8.1 אלונה שטרן, נוסחה טיוטה לנוהל חדש לשינוי מין, gogay, ‏19/1/2010
 9. ^ אלונה שטרן, הוועדה לשינוי מין בתל השומר, gogay, ‏18/12/2008
 10. ^ 10.0 10.1 אלונה שטרן, המדריך לביקור במשרד הפנים, gogay, ‏17/11/2008
 11. ^ לוין ליטל, "היום לפני 55 שנה / גרשון נתן מנסה לשנות בעצמו את מינו", "הארץ", 26.5.2011
 12. ^ אלון הדר, ויוה לה ניקה, באתר הארץ, 30/11/2006
 13. ^ מרב סריג, המנהיגה הראשונה של הטרנס-ג'נדרים, באתר הארץ, 06/05/2003


לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות · מונוסקסואליות · א-מיניות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · קרוס-דרסינג · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות· גאווה
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
זכויות להט"ב
מעמד חברתי וחוקי נישואים חד-מיניים · איחוד אזרחי · הורות הומו-לסבית · שירות צבאי · התנגדות לזכויות להט"ב
זכויות להט"ב בעולם באוקיאניה · באירופה · באמריקה · באסיה · באפריקה · הצהרת האו"ם בדבר נטייה מינית וזהות מגדרית
יחס הדת ללהט"ב יהדות · נצרות · אסלאם
חברה ותרבות
כללי סרטי להט"ב · הומוארוטיקה · המשחקים הגאים · דראג (דמות · לבוש · קווין · קינג) · קאמפ · ויגסטוק · כסף ורוד · תיירות גאה · קולנוע קווירי
סלנג ומונחים אקטיביות ופסיביות · ארוניסט · בוצ'ה ופמית · גיי · גיי פרנדלי · גיידאר · דובים · סטרייט אקטינג · פאג האג
קטגוריות מחזות להט"ב · סדרות להט"ב · ספרות להט"ב · סרטי להט"ב · עיתונות להט"ב
היסטוריה
עד העת החדשה הומוסקסואליות ביוון העתיקה · פדרסטיה ביוון העתיקה · בית מולי
המאה ה-20 באירופה הומוסקסואלים בגרמניה הנאצית · סעיף 175 · לסביות בגרמניה הנאצית · Der Eigene · סעיף 28
המאה ה-20 באמריקה אגודת מאטאשין · בנותיה של ביליטיס · בהלת הלבנדר · מהומות סטונוול · איום הלוונדר · מהומות ליל וייט · יוזמת בריגס
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות גאה בישראל · מצעד הגאווה והסובלנות בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · בית גאה בבאר שבע · הבית הפתוח · חוש"ן · נוער גאה · תהל"ה · מעברים · פרויקט גילה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · הקבוצה הירושלמית · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל