כיבוש נהר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כיבוש נהר באמצעות סחיפה לאחור והשארת ערוץ יבש מאחר
אגן הניקוז של הנהר מאומי המשתרע על מדינות מישיגן, אוהיו ואינדיאנה פרץ לתוך חלק של אגן הניקוז של הנהר ובאש, וכבש פלגים שזרמו קודם מערבה ואילץ אותם לשנות כיוון ולזרום מזרחה.

כיבוש נהר, שביית נהר או גם שוד נהר הוא תופעה גאומורפולוגית המתרחשת כאשר מימיו של אגן הניקוז של נחל או נהר מוטים ממסלולם והם זורמים לנהר שכן במקום זאת.

אפשר להבחין בקלות בנהרות שנכבשו על ידי מקום הכיבוש, שבו נוצרת בדרך כלל "ברך" - זווית חדה (למשל ברך הליטני ליד מבצר הבופור ובנוסף ברך הירקון ליד תחנת הרכבת פתח תקווה - קריית אריה). צורה אחרת המרמזת על כך שנהר זה נכבש, היא אפיק עמוק ומפותח, המנקז אגן קטן במיוחד, שלא סביר שמימיו יכלו ליצור אגן כזה. במקרים אלו, סביר שהיה לנהר אגן גדול יותר, אלא שהוא נכבש לאחר עיצוב האפיק.

מנגנונים הגורמים לכיבוש נהרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעה זאת יכולה להתרחש ממספר סיבות:

המים הנוספים הזורמים בערוץ של הנהר הכובש עשויים להאיץ את הסחיפה ולגרום להיווצרות קניון. דוגמה הבולטת הוא הגרנד קניון שנוצר משילוב של פעילות טקטונית שגרמה להתרוממות רמת קולורדו שבצירוף עם העובדה שמפרץ קליפורניה נפתח לים קבעו את פני הים כבסיס הסחיפה של נהר הקולורדו והובילו לסחיפה לאחור שבה נכבשו נהרות קדומים שזרמו קודם מערבה לאגן סגור. תוספת המים גרמה להתחתרות לעומק מהירה (במונחים גאולוגיים) שתוצאתה הגרנד קניון.

באנגלית מכונה העמק שנוצר על ידי הערוץ המקורי שנכבש ועכשיו לא זורמים בו מים "פתחת רוח" (Wind gap).

השפעה על הפאונה בנהרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיבוש נהרות הוא תהליך המעצב את הביוגאוגרפיה או התפוצה של מינים רבים של דגי מים מתוקים.

דגי מים מתוקים באוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוסטרליה יש דוגמאות בולטות במיוחד לתפוצה של מיני דגי מים מתוקים שמקורה באירועים של כיבוש נהרות. הרכס המפצל הגדול (Great Dividing Range), רכס הרים שהיה גבוה מאוד בעבר, משתרע לאורך כל חופה המזרחי של אוסטרליה והפריד בין מינים של אוכלוסיות של דגי מים מתוקים ממזרח וממערב לרכס במשך מיליוני שנים. במהלך שני מיליון השנים האחרונות הנמיכה הסחיפה את הרכס לנקודה קריטית שבהם התאפשרו אירועים של כיבוש נהרות מזרחה ומערבה. כמה מינים של דגים שהתפתחו במערכת הנהרות מארי-דרלינג שממערב לרכס נמצאים (או שנמצאו בעבר) בכמה מערכות של נהרות הזורמים מזרחה לחוף המשתרעים כמעט לכל אורך הרכס.

אף אחד מאירועי כיבוש הנהרות שהתרחשו שאפשרו לדגים שמקורם במערכת המארי-דרלינג לחצות ולהתיישב במערכות הנהרות המזרחיים לא יצר קישורים קבועים. משום כך נותק הקשר בין אוכלוסיות הדגים שמקורם במערכת המארי-דרלינג והתיישבו במערכות הנהר המזרחיות לבין אוכלוסיות האם המקוריות. בשל הנתק גרמו אפקט המייסדים, סחף גנטי וברירה טבעית, לכך שנוצרו מינים נפרדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כיבוש נהר בוויקישיתוף