כרמי הורוביץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כרמי הורוביץ
לידה 5 באוקטובר 1943 (בן 80)
קראון הייטס ניו יורק
מקום לימודים ישיבה יוניברסיטי עריכת הנתון בוויקינתונים
מנחה לדוקטורט יצחק אשר טברסקי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב פרופ' כרמי הורוביץ (נולד ב-5 באוקטובר 1943) הוא פרופסור למחשבת ישראל אמריטוס. בעבר שימש כמרצה באוניברסיטת בן-גוריון ובאוניברסיטת בר-אילן, היה דיקן שלוחת טורו קולג' בישראל, רקטור מכון לנדר ונשיא מכללת גבעת וושינגטון, וראש התוכנית לתואר שני במחשבת ישראל ותורה שבעל פה במכללה ירושלים. מחקריו עוסקים בהיסטוריה אינטלקטואלית יהודית בימי הביניים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרמי הורוביץ נולד בו' תשרי תש"ד (5 באוקטובר 1943) וגדל בשכונת קראון הייטס שבברוקלין, ניו יורק, בבית ציוני-דתי. אביו, ד"ר אדוארד הורוביץ, היה מורה לעברית ומחבר הספר How the Hebrew Language Grew. ב-1961, לאחר שסיים את לימודיו בישיבה התיכונית של ישיבה יוניברסיטי, הגיע הורוביץ לישראל ולמד במשך שנתיים בישיבת כרם ביבנה. בין השנים 1963–1969 למד לתואר ראשון בפילוסופיה כללית ולתואר שני בפילוסופיה יהודית בישיבה יוניברסיטי. במקביל למד בישיבת רבנו יצחק אלחנן שעל יד ישיבה יוניברסיטי, ושמע שיעורים בתלמוד אצל הרב אהרן סולובייצ'יק והרב יוסף דב סולובייצ'יק, שאף הסמיך אותו לרבנות. כמו כן למד בכולל של הישיבה בראשות הרב אהרן ליכטנשטיין.

ב-1969 החל הורוביץ את לימודיו לקראת דוקטורט בהיסטוריה אינטלקטואלית יהודית באוניברסיטת הרווארד. עבודת הדוקטורט שלו, "ניתוח ספרותי-היסטורי של דרשות על התורה לר' יהושע אבן שועיב", נכתבה בהדרכתו של פרופ' יצחק טברסקי. במקביל לימד בהרווארד כעמית הוראה, ובקיץ 1974 לימד תלמידי חו"ל באוניברסיטה העברית. ב-1979 הוענק להורוביץ תואר דוקטור מאוניברסיטת הרווארד. באותו קיץ עלה ארצה עם משפחתו ומונה למרצה במחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון. משנת 1983 עד 2004 שימש גם כמרצה במחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן, ולאחר מכן במדרשה לבנות של האוניברסיטה. בשנת 1985 לימד באוניברסיטת הרווארד ומונה לעמית מחקר במרכז ללימודי יהדות באוניברסיטה.

בשנת 1986 ייסד הורוביץ בירושלים את השלוחה של התוכנית לתואר שני ביהדות של טורו קולג' ניו יורק, וב-1988 עבר לגור בירושלים ומונה לפרופסור חבר בטורו קולג' וכדיקן התוכנית לתואר שני ביהדות. בשנת 2002 מונה לפרופסור מן המניין בטורו קולג', ובשנת 2003 מונה לרקטור שלוחת טורו קולג' בישראל.

בשנת 2004 מונה הורוביץ לרקטור המייסד של מכון לנדר, מוסד עצמאי להשכלה גבוה שהוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, שירש את תוכניותיה של שלוחת טורו קולג' בירושלים. בתקופתו כרקטור אושרו תוכניות חדשות לתואר ראשון ושני במכון. הורוביץ יזם כנסים אקדמיים, בהם כנסים בשיתוף מרכז זלמן שזר על ספרות הדרשות וכנס בשיתוף אוניברסיטת בר-אילן על פרשנות האגדה.

בשנת 2010 מונה הורוביץ לנשיא המכללה האקדמית להוראה גבעת וושינגטון, וכיהן בתפקיד עד 2014. אחר כך הוא מונה לפרופסור מן המניין ובהמשך ראש התוכנית לתואר שני במחשבת ישראל ותורה שבעל פה במכללה ירושלים שבבית וגן. בשנים אלו עד לפרישתו לגמלאות ב 2019 היה שותף בארגון כנס פרד"ס השנתי, כנס אקדמי בין-לאומי שעסק בתחומים שונים בפרשנות היהדות ובמחשבתה.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הורוביץ נשוי לשרה לבית קולין ולהם חמישה ילדים. אחת מבנותיו, אורלי נשואה לרב יואל מנוביץ' ראש ישיבת הגולן. עטרה נשואה לרב יעקב אלימלך, ראש ישיבת שבות ישראל לצעירים. בן אחיו הוא הסופר אריאל הורוביץ.

ספר יובל לכבודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 הוציאו לאור מכון לנדר וטורו קולג' את הספר כרמי שלי: מחקרים באגדה ובפרשנותה מוגשים לפרופ' כרמי הורוביץ, בעריכת נחם אילן, אברהם גרוסמן, ארנון עצמון, מיכאל שמידמן ויוסף תבורי.

מחקרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הורוביץ עוסק בהיסטוריה אינטלקטואלית של ימי הביניים, עם דגש מיוחד על ספרות הדרשות ועל פרשנות האגדה, שני תחומים שמורו, פרופ' יצחק טברסקי, עודד והחשיב. הוא פרסם ספר על הדרשות של ר' יהושע אבן שועיב, מראשוני כותבי ספרי דרשות בימי הביניים, עיבוד והרחבה של הדוקטורט שלו. כמו כן כתב מאמרים שעסקו בפרשנות ימי-ביניימית לאגדות חז"ל, כמו פירושו של הרשב"א על אגדות חז"ל, ועסק בפרשנות האגדה במאה השש-עשרה בפראג והסביבה. הוא מלמד קורסים בנושאים הללו כמו גם בתחומים כגון משנתו ההלכתית וההגותית של הרמב"ם, ספרות המוסר, הלכה, פילוסופיה וקבלה, מנהיגות יהודית לאורך הדורות ומשנתו העיונית של הרב יוסף דב סולובייצ'יק.

ספרים פרי עטו ובעריכתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. Carmi Horowitz, The Jewish Sermon in Fourteenth Century Spain: A Study of the Derashot of R. Joshua ibn Shu'eib, Cambridge: Harvard Center for Jewish Studies, Harvard University Press 1989
  2. כרמי הורוביץ, עזרא פליישר, יעקב בלידשטיין ודב ספטימוס (עורכים), מאה שערים: עיונים בעולמם הרוחני של ישראל בימי הביניים לזכר יצחק טברסקי, ירושלים: מאגנס, 2001
  3. כרמי הורוביץ, נחם אילן וקימי קפלן (עורכים), דורש טוב לעמו: הדרשן, הדרשה וספרות הדרוש בתרבות היהודית, ירושלים: מרכז שזר, 2012
  4. יצחק טברסקי, כמעיין המתגבר: הלכה ורוח ביצירת חכמי ימי הביניים, עורך כרמי הורוביץ, ירושלים: מרכז שזר, תש"ף.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממאמריו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]