לעולם לא עוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבן חקוק בשבע שפות - "לא עוד!"
אנדרטה במחנה דכאו ועליה הכיתוב "לעולם לא עוד" ביידיש, בצרפתית, באנגלית, בגרמנית וברוסית

לעולם לא עודיידיש: קיינמאָל מער; ברוסית: Никогда больше; בפולנית: Nigdy Więcej; בגרמנית: Nie Wieder; באנגלית Never Again; בצרפתית: Plus Jamais) הוא ביטוי המתאר לקח שלמד העם היהודי מהשואה ולפיו אסור שפשע כזה - רצח עם גזעני, אכזרי ושיטתי - יתרחש בשנית.

בהקשר למדינת ישראל הביטוי משמש כמוטו לאחת ממטרות הקמתה: הבטחת ביטחון העם היהודי ודאגה לכך שרצח עם שיטתי כנגד העם היהודי לא יתרחש בשנית. הביטוי נפוץ בהקשר של צבא יהודי והגנה עצמית, כאשר ההקשר הוא שכוח יהודי לוחם וחמוש יבטיח שהעם היהודי לא יעמוד שוב חסר מגן. הביטוי משמש גם כהצדקה להתחמשות של ישראל והפעלת צה"ל למרות ביקורת בינלאומית. בין השאר נטען שהנשק הגרעיני שלכאורה יש לישראל נועד להבטיח ש"לעולם לא עוד" יעמדו היהודים, ובפרט ישראל, בפני השמדה, וזאת על ידי הרתעה אסטרטגית וברירת שמשון.

הביטוי משמש גם מוטו לצבאיות היהודית ונפוץ בנאומים מדיניים, טקסי זיכרון,[1][2] בעיתונות, במאמרי דעה, בפרסומים שונים ועוד.
הביטוי גם נמצא בשימוש בקרב ארגונים שונים, בהם הליגה להגנה יהודית; בשנת 1971 כתב מנהיג הליגה, הרב מאיר כהנא, את ספרו הראשון וקרא לו בשם "Never Again". להקת המטאל Disturbed כתבה שיר בשם "Never Again" שנושאו הוא השואה ומניעת שואה נוספת נגד העם היהודי. בשנת 2000 יצא ספרו של ההיסטוריון מרטין גילברט: Never Again: A History of the Holocaust.

יש המכלילים אותו ללקח אוניברסלי: על הקהילה הבינלאומית להבטיח ולפעול שרצח עם לא יתרחש בשנית, כפי שהתרחשה השואה. כך למשל עשה שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שימוש בביטוי "לעולם לא עוד" בהתייחס לצורך של ארצות הברית להגיב צבאית על המתקפה בנשק כימי בסוריה שביצע נשיא סוריה בשאר אל-אסד.[3]


ערך נוסף לסיסמה נמצא בספרו של הרב מאיר כהנא "הליגה להגנה יהודית" שם אומר הרב "הסיסמה המחשמלת "לעולם לא עוד" לא נועדה להכריז שלא תתרחש עוד פעם שואה. לא ייתכן להצהיר דבר כזה, כי המציאות היא שכל עוד שוכנים יהודים בין לא-יהודים, יש סכנה שתהיה שואה. אלא, פירוש הסיסמה הוא שאם, חס ושלום, תהיה עוד שואה או גילוי אנטישמיות אחר, לעולם לא תחזור על עצמה אותה פסיביות אדישה ופחדנית מצד אחים יהודיים — "לעולם לא עוד" שערוריית שתיקה. את הייעוד הזה היצבנו לעצמנו, וכך יצא לדרך המאבק למען יהודי ברית המועצות."[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]