מאורות הדף היומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מאורות הדף היומי

מאורות הדף היומי הוא ארגון שהוקם מתוך מטרה להנחיל את לימוד הדף היומי בקרב שכבות שונות של לומדים בארץ ובעולם. בשנים האחרונות הארגון הרחיב את פעילותו והיום יוזם פרויקטים נוספים שמטרתם עידוד 'לימוד התורה' בקרב הציבור הרחב. הארגון נוסד בשנת תשנ"ט (1999), ועומד בראשו הרב חיים דוד קובלסקי. פעילותו העיקרית של הארגון היא הפעלת מגידי שיעור שונים שמוסרים את השיעור במקומות רבים ברחבי הארץ.

הארגון מפעיל בתי מדרש שונים ברחבי הארץ, בהם עוסקים תלמידי חכמים בלימוד הדף היומי. המפעל המרכזי של מאורות הדף היומי הוא בתי המדרש להכשרת מגידי שיעורים בדף היומי, הוותיק שביניהם נמצא בבית המדרש של חסידות סוכטשוב בבני ברק. בבית מדרש זה מכשירים את מגידי השיעורים. בשנת תשס"ג (2003) הוקם בית מדרש כזה גם בירושלים, ובשנת תשס"ה (2005) גם בעמנואל וברכסים.

מפעם לפעם עורך הארגון מעמדי סיום פומביים בראשות גדולי ישראל.

באתר האינטרנט של הארגון אלפי שיעורים מצולמים, כולל שיעורי דף יומי על כל הש"ס.

עזרי לימוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת תשס"ג החלו להוציא ספרי תלמוד בהדפסה מחדש. מתחילת המחזור ה-12 בדף היומי, החלו להוציא אף תלמוד במהדורת "ותלמודו בידו" – בפורמט קטן, שמכילה כ-30 דפים כל אחת. כמו מהדורות חדשות אחרות הקיימות בשוק, הוסיפו אנשי "מאורות הדף היומי" בסוף התלמוד קונטרסים אשר נועדו לעזור ללומד להבין את דברי הגמרא. במסכתות שדורשות הבהרה ויזואלית (לדוגמה מסכת עירובין ומסכת סוכה) צירפו איורים תלת-ממדיים ממוחשבים, ובמסכתות אחרות תוספות אחרות, כגון הסברים לדברי האגדה שבגמרא. בנוסף, מצורף גם חלק העוסק בענייני ההלכה העולים מתוך הגמרא, במגמה לעודד את לימוד ההלכה למעשה במקביל ללימוד העיוני.

לקראת סוף המחזור ה-11 החלה "מאורות הדף היומי" בהוצאת מהדורה מיוחדת של תקליטורים, בהם שיעורי הדף היומי הנמסרים בארבע שפות: עברית, אנגלית, יידיש וצרפתית.

כחלק מהבנת הצורך בהפשטת מושגי הגמרא הקשים אל הציבור הפשוט מוציאה "מאורות הדף היומי" מפעם לפעם עזרים העוסקים בלימוד הגמרא. למשל, כאשר נלמדו מסכתות סדר קדשים, העוסקים במלאכת הקרבנות והמקדש, הוכן דגם של בית המקדש מקרטון. כאשר נלמדה מסכת עירובין, אשר היא מהמסכתות הקשות שבש"ס, הוציאו "מאורות הדף היומי" את "המאור המבואר", ובו מאות תמונות צבעוניות ותלת-ממד, כדי לפשט את המונחים הקשים המופיעים במסכת. כאשר נלמדה מסכת חולין ערכו מעמד גדול של טקס שחיטה וראשית הגז ליד ביתו של הרב יוסף שלום אלישיב ובהשתתפותו, ובליווי הסברים מפורטים ממומחים בתחום שהדגימו בצורה מוחשית את המושגים הקשים שבהלכות שחיטה וטריפות המופיעים במסכת זו.

תוספות לדף היומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיליון מאורות הדף היומי

רבני בית המדרש למגידי שיעורים מוציאים לאור מדי שבוע גיליון בשם "מאורות הדף היומי" העוסק בנושאים אקטואליים ומעט מעמיקים יותר היוצאים מדפי הגמרא שנלמדים מדי שבוע. הגיליון מופץ בעשרות אלפי עותקים בשפות עברית, צרפתית ואנגלית, באופן חופשי ולמנויים.

עם תחילת המחזור ה-12 של הדף היומי, בחודש אדר א' תשס"ה, החל הארגון בהוצאת גיליון שבועי לילדים בנושאי הדף היומי של אותו השבוע. בכל עלון מופיעים 7 קטעים, קטע אחד מכל דף שילמד באותו השבוע. העלון נכתב בשפה העברית, ומופץ מדי שבוע בבתי הכנסת בכ-30 אלף עותקים.

החל מתחילת המחזור ה-12 החלו "מאורות הדף היומי" להוציא חוברת ובה שתי הלכות רלוונטיות על כל דף מדפי הגמרא הנלמדת. החוברת מודפסת הן בסוף הגמרא בהוצאת "מאורות הדף היומי" והן כחוברת נפרדת. מאורות הדף היומי הוציאה עד עתה 10 כרכים שמאגדים בתוכם את הנושאים אשר נדונו במהלך השנים בגיליונות השבועיים של "מאורות הדף היומי".

מכיוון שמי שמסיים את מסלול הדף היומי לא מסיים את כל ש"ס המשניות (על כ-43% מהמשניות אין תלמוד בבלי), במחזור השלושה עשר (מאז תשע"ב) הגשים הארגון את רעיונו של הרב אריה צבי פרומר מקוז'יגלוב משנת תרצ"ח להוסיף לימוד של משנה אחת מדי יום מהמסכתות שאין עליהן גמרא, וכך ניתן בסוף המחזור לסיים את הש"ס כולו, כולל המשניות.

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מאורות השבת הוא מפעל חדש שנוסד בשנת תשס"ז ומטרתו לימוד הלכות השבת בכל בית בישראל, במחזור לימוד קבוע של שלוש שנים. ההלכות המובאות בספר הם לפי פסקי המשנה ברורה, ולכן ההלכות בספר הם כמנהג בני אשכנז. בשנת תשס"ח, עם יציאת החלק השלישי, תורגם הספר גם לאנגלית ויידיש.
  • ותן חלקינו הוא ספרון חודשי ללימוד יומי, המופץ למנויים ומטרתו עידוד קביעת עיתים לתורה לכל יהודי בכל עת. הספרון כולל קטעי לימוד קצרים וקלים של גמרא, משנה, והלכה. ודברי הגות לפרשת שבוע. בסגנון השווה לכל נפש.
  • משנה מהירה ספרוני משניות חודשים המחולקים לפי סדר לימוד יומי. הספרונים מופצים למנויים. מטרתו עידוד לימוד משניות וקביעת עיתים לתורה, הפרויקט נוסד בביתו של הרב חיים קניבסקי בהשתתפות גדולי הדור בשנת תשע"ח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]