מוטי בניאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוטי בניאן

מוטי בניאן (195914 ביולי 2017) היה עורך דין ואדריכל ישראלי. חיבר ספרים בדיני מקרקעין, מרצה באקדמיה ובהשתלמויות שופטים ועורכי דין בתחום המקרקעין. שימש כאב בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, יו"ר פורום מקרקעין וקניין של לשכת עורכי הדין. שימש כבורר ומגשר ומומחה מטעם בתי משפט. השתתף תכופות בכלי תקשורת אלקטרוניים וכן באופן קבוע כמומחה בתוכניות רדיו של קול ישראל בשידור חי למתן תשובות לשאלות מאזינים בתחומי מקרקעין ותכנון ובניה ומיסוי מקרקעין ובעל טור שבועי קבוע בעיתון גלובס. עסק בליטיגציה נדל"נית ועסקאות ומגוון הנושאים הקשורים למקרקעין.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניאן נולד באיראן ועלה מאיראן בעקבות המהפכה בשנת 1979. בשנת 1984 סיים את חוק לימודיו בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון שבחיפה. לאחר שירות צבאי בחיל החינוך כמפקד יחידת הסברה בין השנים 1984–1987 החל בלימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב בשנת 1989 והוסמך כעורך דין בלשכת עורכי הדין בישראל ב-1994. בשנת 2004 קבל תואר שני במשפט מסחרי מאוניברסיטת בר-אילן. בניאן התמחה במשרד עורך דין אברהם סוכובלוסקי, שהיה מגדולי עורכי הדין המומחים למקרקעין והחל את דרכו במשרד זה מאז היותו סטודנט בשנה הראשונה ללימודיו תוך שהוא ממשיך במשרד זה כמתמחה וכעורך דין עד שבשנת 1995 פתח משרד משלו והחל את פעילותו כעורך דין עצמאי. מאז בניאן פועל כעורך דין בפרקטיקה היומיומית תוך שהוביל מספר הלכות חשובות בדיני מקרקעין עד לבית המשפט העליון. עו"ד בניאן נפטר ב-14 ביולי 2017 אחרי התמודדות עם מחלה קשה.

פעילות מקצועית וציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הקריירה המקצועית נחשף בניאן לציבור השופטים והמשפטנים וכן לציבוריות הישראלית והרצאותיו בתחום המקרקעין הפכו אותו למרצה מבוקש בהשתלמויות של שופטים עורכי דין והקהל הרחב. עורכי דין רבים בישראל בעשרים השנים האחרונות נמנים בין תלמידיו במסגרות שונות כגון קורסים להכשרת מתמחים למבחני הלשכה וקורסים אקדמיים שונים. בשנת 1996, העביר סדרה של שלוש עשרה הרצאות במסגרת האוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל והרצאות אלו נערכו כספרון המסביר את יסודות דיני המקרקעין בלשון פשוטה לקהל הרחב.

החל משנת 2000, יחד עם עוד מספר עורכי דין, השתתף במדור שבועי קבוע במוסף הנדל"ן של עיתון גלובס, מדור אשר מביא את פסקי דין החשובים לידיעת הציבור הרחב (סוג של עיתונאות משפטית) תוך אמינות מקצועית המתייחסת לתוכן פסק הדין והשלכותיו. מדור זה משמש עד היום כלי חדשני לעדכון פסיקה וזוכה להתעניינות רבה בקרב משפטנים והקהל הרחב כאחד. בשנת 2004 יצא ספרו של בניאן בשם "דיני מקרקעין עקרונות והלכות", המשמש את ציבור השופטים והמשפטנים ככלי מעשי במגוון נושאים הקשורים במקרקעים כגון: דיני מקרקעין בתקופה העות'מאנית, רישומי קרקעות, התיישנות במקרקעין, עסקאות נוגדות ותקנת שוק במקרקעין, שיתוף ופירוק שיתוף במקרקעין, הקשר בין דיני מקרקעין ודיני תכנון ובניה ועוד.

במשך שנים, בניאן היה חבר פורום המקרקעין והקניין בלשכת עורכי הדין והשפיע על רבות מההצעות לשינויים בתחומי המקרקעין. פורום זה המשמש רפרנט של לשכת עורכי הדין מול הכנסת בתחומי מקרקעין, מטפל ומכין את העמדה של הלשכה לכל הצעת חוק בתחום המקרקעין לאחר שזו עברה את הקריאה הראשונה בכנסת.

בשנת 2005 ניסח בניאן עבור לשכת עורכי הדין את עמדתה ביחס להצעת "הקודקס האזרחי" שהוכן על ידי משרד המשפטים. פרק הנכסים שבקודקס חופף ואמור להחליף את (בין היתר) דיני מקרקעין ודיני מיטלטלין, תוך השוואה בין הדין הקיים והצרכים שנוצרו במהלך השנים והדורשים שינויי חקיקה הכין את עמדת הלשכה בנוגע לפרק האמור. כמו כן ניסח הערות שאמורות לתת מענה לשינויים במציאות בכל הקשור לנדל"ן כגון ניצול זכויות בניה ופירוק שיתוף במקרקעין ועוד היבטים שמחוקק חוק המקרקעין בשנת 1970 לא היה יכול לצפות.

בשנת 2011 בניאן מונה כיו"ר משותף של פורום המקרקעין וקניין ושימש כנציג לשכת עורכי הדין בדיונים בוועדות הכנסת על הצעות חוק בתחום זה.

בשנת 2015 יצא ספרו של בניאן "דיני מקרקעין, תכנון ובניה לאור מקורות הדין העברי". הספר, שהוא ראשון מסוגו סוקר את יסודות דיני המקרקעין ותכנון ובניה כפי שהשתקפו במקורות הדין העברי החל מהתורה, נביאים וכתובים, דרך המשנה והתלמוד ועד הרמב"ם ושולחן ערוך. הספר סוקר את מרבית התחומים המעשיים של דיני המקרקעין ותכנון ובניה שאדם מן השורה נתקל בהם וזאת תוך התייחסות למקורות הדין הנהוג במזרח הקדום. הספר מציג את החשיבה של התנ"ך בענייני מקרקעין ככלי לריסון פערים חברתיים תוך המעטת כוחו של השליט. האפילוג בספר זה מציג תיזה שלפיה המורשת המשפטית של עם ישראל מהווה תעודת זהות של העם. מורשת זו מבעבעת מהמציאות והאגדה כאחד ללא קשר אם המאורעות בתנ"ך אמתיים הם או לאו. לדעת בניאן המומחים בביקורת המקרא, החמיצו היבט חשוב במסורת ישראל והוא המורשת המשפטית תוך התעלמות מהפרדיגמה המשפטית. הם הסתפקו בהיבטים כגון היסטוריה, ארכאולוגיה וספרות, בשעה שהתייחסות להיבט המשפטי של התנ"ך ומורשת ישראל יכולה לתת זווית ראייה שונה ומרעננת לעולם התנ"ך.

בניאן שימש כמרצה בדיני קניין במכללה האקדמית קריית אונו וכן בקורסים להכשרת מתמחים לקראת המבחנים של לשכת עורכי הדין. רבבות מעורכי הדין בישראל נמנים עם תלמידיו.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פרקי יסוד בדיני מקרקעין, משרד הביטחון – ההוצאה לאור, 1998.
  • דיני מקרקעין, עקרונות והלכות, המכון למחקרי משפט וכלכלה, 2004.
  • דיני מקרקעין, תכנון ובניה לאור מקורות הדין העברי, בורסי, 2015.