מז"ל טוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מז"ל טוב
Happy Death Day
בימוי כריסטופר ב. לאנדון עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ג'ייסון בלאם
תסריט סקוט לובדל עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה גרגורי פלוטקין
שחקנים ראשיים ג'סיקה רות'
ישראל ברוסארד
רובי מודין
צ'ארלס איטקן
רייצ'ל מת'יוז
רוב מלו
מוזיקה בר מקרארי
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה בלאמהאוס הפקות
חברה מפיצה אולפני יוניברסל
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ישראלישראל 12 באוקטובר 2017
ארצות הבריתארצות הברית 13 באוקטובר 2017
משך הקרנה 96 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה אימה
ניצול
מותחן
תקציב 4.8 מיליון דולר
הכנסות 122.6 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו blumhousehorror2018
סרט הבא מז"ל טוב 2
http://www.happydeathdaymovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מז"ל טובאנגלית: Happy Death Day; בעברית: יום מוות שמח) הוא סרט סלאשר אמריקאי משנת 2017, שבוים על ידי כריסטופר בי. לנדון והופק על ידי ג'ייסון בלאם. בתפקידים הראשיים מככבים ג'סיקה רות' וישראל ברוסארד.

שם הסרט בשפת המקור הוא שיבוש אירוני של ברכת Happy Birthday - יום הולדת שמח. אירוניה מכוונת זו מתבטאת גם בתאריך הקרנת הבכורה העולמית: יום שישי, 13 באוקטובר 2017, כמימוש של אמונת יום שישי ה-13 הטומן בחובו מזל רע. בישראל יצא הסרט לאקרנים יום קודם לכן.

סרט ההמשך מז"ל טוב 2 יצא לאקרנים ב-14 בפברואר 2019.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרזה "טְרִי" גלבמן (ג'סיקה רות') מתעוררת בבוקר יום הולדתה ביום שני ה-18 בספטמבר 2017 בחדרו של קארטר (ישראל ברוסארד), חברה לכיתה, לאחר מסיבה במהלכה השתכרה. טרי מעבירה את היום בהתנשאות על חבריה לכיתה, התעלמות מהזמנה של אביה לארוחת צהריים משותפת, זריקת קאפקייק ששותפתה לחדר לורי (רובי מודין) הכינה לה לכבוד יום הולדתה, וניהול רומן עם המרצה שלה, דוקטור גרגורי באטלר (צ'ארלס איטקן). טרי הולכת לבית החולים שבו עובד גרגורי כרופא על מנת להיפגש עמו, ופוגשת בדרך בלורי, שיודעת לאן היא הולכת. לורי אומרת לטרי שלהתנהגות שלה יהיו השלכות חמורות (רמז מטרים לזהותו של הרוצח), אבל טרי מתייחסת אליה בציניות. באותו הלילה, בעודה הולכת למסיבה שנמצאת באחוות הגברים, טרי פוסעת לתוך מנהרה בצד הכביש, ושם היא נרצחת על ידי אדם הלובש ברדס שחור ומסתיר את פניו עם מסכת פני תינוק ("בייביפייס"), קמע קבוצת הפוטבול של הקולג'.

מיד לאחר הרצח טרי מתעוררת שוב בחדרו של קארטר ביום הולדתה, ב-18 בספטמבר, ובטוחה שהרצח היה רק חלום. בהמשך היום היא ממשיכה לעבור את כל מה שעברה יום קודם לכן, אך במקום להיכנס למנהרה היא הולכת ישירות לאחוות הגברים, שם ניק, חברה של דניאל (רייצ'ל מת'יוז), נשיאת אחוות הנשים אליה טרי משתייכת, מפתה אותה לבוא לחדרו ושם שניהם נרצחים על ידי הרוצח בעל מסכת הבייביפייס.

כאשר טרי שוב מתעוררת בבוקר ה-18 בספטמבר היא מבינה שהיא לכודה בלולאת זמן, ומחליטה להתבצר בחדרה במעון של מועדון הנשים, ובכך למנוע את מותה. עם זאת היא נרצחת שוב, כאשר מתגלה שרוצח הבייביפייס הסתתר בחדר האמבטיה כל הזמן.

בלולאת הזמן הבאה היא מספרת לקארטר על הסיטואציה שלה, וכתגובה הוא מציעה לה לנצל את העובדה שיש לה חיים אינסופיים כדי לגלות מי הרוצח שלה. טרי מקבלת את העצה ועורכת רשימה של חשודים. החשוד הראשון שלה הוא טים, בן זוגה לשעבר. בזמן שהיא מרגלת אחריו היא מגלה שהוא הומוסקסואל, ומיד לאחר מכן נדקרת למוות על ידי רוצח הבייביפייס בבטנה. בלולאת הזמן הבאה היא מרגלת אחרי סטפאני, אשתו של גרגורי, ובו בזמן הרוצח תופס ומטביע אותה במזרקה הקרובה. בלולאת הזמן הבאה היא מתמקדת בנשיאת האחווה דניאל. היא מוצאת בתיק של דניאל כרטיס ברכה זהה לכרטיס שהיא קיבלה, וזה גורם לה לחשוד שדניאל היא הרוצחת. היא מתנפלת על דניאל, ובזמן שהשתיים נאבקות, הן מתגלגלות לכביש, ונדרסות על ידי אוטובוס (בלי קשר לרוצח הבייביפייס). בלולאת הזמן הבאה היא מנסה לרגל אחרי גרגורי, אך לפני שמספיקה לעשות זאת רוצח אותה הבייביפייס באמצעות מחבט בייסבול.

כאשר טרי מתחילה את לולאת הזמן הבאה שלה היא מתעלפת מיד לאחר ההתעוררות בחדרו של קארטר. בבית החולים של הקמפוס גרגורי אומר שעדיף לה להישאר בבית החולים ללילה להשגחה, על מנת לבדוק מה פשר כל הפציעות שהופיעו בצילום הרנטגן שלה (שהן למעשה "שאריות" של לולאות הזמן הקודמות). בניגוד להוראותיו טרי מחליטה לברוח מבית החולים. במהלך הבריחה בייביפייס רוצח את גרגורי, ומתחיל מרדף אחרי טרי שמצליחה לברוח מבית החולים באמצעות הרכב של גרגורי. בזמן הנהיגה היא נעצרת על ידי שוטר בגין מהירות מופרזת. לאחר התמהמהות, טרי מעמידה פנים שהיא במצב שכרות על מנת שהשוטר יעצור אותה וכך תינצל, אך תקוותה מתנפצת כאשר בייביפייס דורס למוות את השוטר ומצית את רכב המשטרה באמצעות נר יום ההולדת (רמז נוסף לזהותו של הרוצח), וכך הורג אותה פעם נוספת.

בלולאת הזמן הבאה טרי (שוב) מספרת לקארטר על היכולת שלה לנסוע בזמן אחרי מותה, ומוכיחה לו זאת על ידי ידיעה מוקדמת של דברים שיקרו. בקפיטריה טרי מספרת לקארטר שהיא מבינה שהפכה לבריונית, וכי השינוי קרה בעקבות מות אימה (שחלקה איתה את יום ההולדת) לפני שלוש שנים. בטלוויזיה בקפיטריה היא צופה בכתבה על ג'ון טומס (רוב מלו), רוצח סדרתי (שהתמקד בעיקר בנשים צעירות ובלונדיניות) שנשלח לניתוח בבית החולים של הקמפוס וברח. בהבנה שטומס הוא כנראה הרוצח שלה, טרי רצה לבית החולים להזהיר את כולם שהוא עומד לברוח, אך היא מגיעה מאוחר מדי, אחרי שטומס רצח אחות ומאבטח. טומס כמעט רוצח את טרי אך היא ניצלת על ידי קארטר, שבסופו של דבר נרצח בשבירת המפרקת שלו על ידי טומס. במגדל הפעמון של בית החולים טרי כמעט מצליחה להרוג את טומס באמצעות לום ברזל, אך מבינה שקארטר יישאר מת אם היא לא תתחיל לולאת זמן חדשה, לכן היא מחליטה להתאבד בתלייה.

במהלך לולאת הזמן הבאה טרי מחליטה להשתנות ולהפוך לאדם טוב יותר, ומתחילה לתקן את עוולותיה: היא עוזרת לאנשים שונים בכך שהיא מזהירה אותם מנזק שעתיד לקרות להם; מתנצלת בפני לורי על כך שהייתה שותפה גרועה; מסיימת את הרומן עם גרגורי; מעודדת את טים לצאת מהארון; נפגשת עם אבא שלה וחושפת כמה היא מתגעגעת לאימה, וכי כל ההתחמקויות מלדבר על כך רק הפכו אותה אומללה. טרי הולכת לפגישה של האחווה; בימים הקודמים, דניאל השפילה ברשעות את בקי משום שלא בחרה בארוחה בריאה, אך הפעם טרי באה לעזרתה של בקי, ושופכת כוס שוקו על ראשה של דניאל; יתר נערות האחווה, שמאסו בדניאל בגלל התנהגותה השתלטנית, הסנובית והמרושעת, צוחקות בהנאה כשדניאל המרשעת מושפלת כך. בלילה מחליטה טרי למנוע מטומס לברוח. היא נכנסת לחדרו, חמושה בסכין ובאקדח שלקחה ממאבטח. היא מכוונת את האקדח לטומס, אך שוכחת לפתוח את הניצרה. טומס מסתער עליה, מפיל את האקדח ולוקח ממנה את הסכין. כאשר נראה שידו של טומס על העליונה, מתרחש קצר חשמלי המאפשר לטרי להרים את האקדח ולהרוג אותו. כאשר היא חושבת שהיא חיסלה את הרוצח ושהיא חופשייה, היא הולכת לחגוג יום הולדת בחדרו של קארטר והשניים אוכלים את הקאפקייק שלורי הכינה לה.

שמחתה של טרי נגמרת כאשר היא שוב מתעוררת ביום ההולדת שלה. מרוב יאוש, במחשבה שאינה יכולה לעצור את לולאות הזמן, היא חוזרת לחדרה ומתחילה לארוז כדי לברוח, שם לורי שוב מציעה לה מהקאפקייק. טרי מבינה שלולאת הזמן הקודמת היא לולאת הזמן היחידה בה אכלה את הקאפקייק ושבה מתה מסיבה לא ידועה, ולכן מגיעה למסקנה שלמעשה הקאפקייק הייתה מורעלת וכי היא מתה בשנתה - לכן לורי היא למעשה הרוצחת. בשלב זה מתחוור לטרי כי לורי הרעילה את הקאפקייק בתקווה להרוג אותה, אך מכיוון שבכל לולאות הזמן הקודמות טרי זרקה את הקאפקייק, החליטה לורי לרצוח אותה בכוחות עצמה, וכן ניצלה את העובדה שהיא עובדת בבית החולים כדי להפליל את טומס ברצח. טרי מתעמתת עם לורי, שמצידה מכחישה הכל. טרי מציעה ללורי לטעום מהקאפקייק, והיא מסרבת. טרי מתרה בה שהיא תמסור את הקאפקייק לבדיקה במשטרה. או אז לורי תופסת את ראשה ומטיחה אותה בדלת. לפני שטרי מספיקה להתאושש, לורי צוחקת ברשעות ונועלת את דלת החדר. טרי אומרת בייאוש שאמנם היא תמיד הייתה שותפה לחדר איומה, אבל תכנון רצח כנקמה הוא מוגזם. לורי מגלה לטרי שהיא רוצה לרצוח אותה מפני שהיא מנהלת רומן עם גרגורי, שלורי מעוניינת בו, וגם מפני שטרי הייתה תמיד גועלית כלפיה. הן נאבקות. כאשר נראה שלורי גוברת על טרי, טרי תופסת את הקאפקייק ותוחבת את כולו לתוך פיה של לורי. לורי נרתעת, צורחת בחרדה ומנסה לנקות את הקאפקייק מפיה. טרי נתלית על המנורה ובועטת בלורי בכל כוחה. לורי נופלת מהחלון אל מותה.

בקפיטריה טרי וקארטר מדברים על אירועי יום האתמול (של כל לולאות הזמן), בזמן שהם מתבדחים על הריאיון של דניאל לכתבת החדשות על הרצח של טרי בידי לורי. טרי מתעוררת למחרת, בתחושת בעתה שמא היא בלולאת זמן נוספת אך מסתבר שזו הייתה מתיחה של קארטר, והיא סולחת לו. המצלמה מתמקדת בסטיקר על דלתו של קרטר, עליו כתוב המשפט: "היום זה היום הראשון של שארית חייך". טרי הבחינה במדבקה זו בלולאות הקודמות, והיא הבינה שזוהי רמיזה למצב שאליו נקלעה.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות אודות הדמות
ג'סיקה רות' טְרִי גבלמן סטודנטית
ישראל ברוסארד קרטר דייוויס חבר של טרי
רובי מודין לורי שותפתה לחדר של טרי והרוצחת של טרי
צ'ארלס איטקן גרגורי מרצה באוניברסיטה
רייצ'ל מת'יוז דניאל נשיאת אחוות הנשים
רוב מלו ג'וזף טומב רוצח סדרתי

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הוכרז לראשונה ביולי 2007, כשיחד עם ההכרזה, פורסם כי השחקנית מייגן פוקס לוהקה לתפקיד הראשי וכי שם הסרט היה אמור להיות "חצויה למוות" ("Half to Death") וכי מי שעתיד להפיק את הסרט הוא מייקל ביי. תשע שנים לאחר מכן, ב-11 באוקטובר 2016, "בלאמהאוס הפקות" הכריזו כי מי שתגלם את התפקיד הראשי היא ג'סיקה רות', וכי כריסטופר בי. לנדון יביים את הסרט בעוד ג'ייסון בלאם יפיק אותו. ב-8 בנובמבר 2016, פורסם כי רובי מודין, צ'ארלס איטקין ורייצ'ל מת'יוז לוהקו לצוות השחקנים לצידם של ג'סיקה רות' וישראל ברוסארד. צילומי הסרט נערכו בניו אורלינס.

סרט המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2019 יצא לאקרנים סרט ההמשך "מז"ל טוב 2", בו מככבים ג'סיקה רות' וישראל ברוסארד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות