יום שישי ה-13

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מעלית בבית מלון לונדוני, שבו אין קומה 13

יום שישי ה-13 הוא אמונה טפלה לגבי יום בעל מזל רע. אסמכתאות לכך קיימות מאז המאה ה-19. מקור האמונה, קשור כנראה לחיבור של שתי אמונות הקושרות את יום שישי כיום בעל מזל רע ואת המספר 13 כמספר בעל מזל רע. באמונה טפלה זו, כשיום שישי מופיע ב-13 בחודש, הוא נחשב ליום מבשר רעות. פחד מיום שישי ה-13 נקרא פָ‏‏ר‏אסְ‏קבֶ‏‏דקטריאפוביה (παρασκευηδεκατριαφοβία).

מקור האמונה הינו נוצרי.

אגדה אורבנית פופולרית קושרת אמונות אלו ביום שישי, 13 באוקטובר 1307, בו פשט מלך צרפת פיליפ היפה על כל מעוזי מסדר אבירי היכל שלמה (ה"טמפלרים") ועצר את רוב אבירי ובכירי המסדר. האבירים שנעצרו עונו קשות עד שהודו שעסקו בכפירה, מינות, הומוסקסואליות ועבודת השטן. למעשה, ביום זה נפל אחד המסדרים המפוארים של אירופה בימי הביניים. יש התולים את הפחד מהמספר 13 בנסיבות קדומות עוד יותר: בסעודה האחרונה של ישו שהתרחשה ביום חמישי בערב סעדו 13 אנשים, ישו ו-12 השליחים, יחד עם יהודה איש קריות.

בתקופה המודרנית, ההתייחסות המיוחדת ליום שישי ה-13 מצויה באגדות אורבניות, סרטי אימה ומספר וירוסי מחשב (המפורסם שבהם הוא וירוס ירושלים ההיסטורי) נכתבו כך שיפעלו ביום זה.

בכל שנה יש בין יום אחד לשלושה שהִנם יום שישי ה-13. בממוצע, יום שישי ה-13 (כמו כל צירוף של יום בשבוע ויום בחודש) מופיע אחת לשבעה חודשים וליתר דיוק כל 212.35 ימים.

בספרד, באמריקה הלטינית וביוון, ניתנת משמעות דומה ליום שלישי ה-13 בחודש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]