לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אגן"

הוסרו 34 בתים ,  לפני 9 שנים
מ
(←‏שת: עריכה)
'''גוף עצם החיק''' מופרק דרך מאחה עצמות החיק (Symphysis pubica) עם גוף עצם החיק הנגדי לו. חלקו העליון של הגוף מעובה ומכונה '''רכס החיק''' (Crista pubica). בגוף וברכס נאחזים בין היתר שרירי הפירמידה (Musculus pyramidalis) ו[[שריר הבטן הישר|הבטן הישר]]. בחלקו התחתון של הגוף נאחזים חלק מהשרירים המקרבים של הירך.
 
'''ענף עצם החיק העליון''' (Ramus superior ossis pubis) נמתח מגוף העצם לכיוון צידי-עליון עד המרחשת, שם הוא מרכיב כחמישית מהמרחשת ומתאחה עם הכסל והשת. הענף העליון ממסגר את רום הנקב הסתום. חלקו הקדמי של הענף העליון מציג שתי בליטות גרמיות: '''גבשושית החיק''' (Tuberculum pubicum) הקרובה לגוף העצם ו'''בליטת הכסל והמסרק''' (Eminentia iliopubica) בסמוך למרחשת. בגבשושית החיק נאחזת רצועת המפשעה (Ligamentum inguinale). לאורך הענף העליון נאחזים בין היתר שרירים מקרבים של הירך, [[השריר הסותם החיצוניהחיצון|הסותם החיצוניהחיצון]] (Musculus obturator externus) ו[[השריר מרים פי הטבעת|מרים פי הטבעת]] (Musculus levator ani).
 
'''ענף עצם החיק התחתון''' (Ramus inferior ossis pubis) נמשך מגוף העצם לכיוון צידי-תחתון עד לחיבור עם ענף השת. חלקו התיכון של הענף התחתון מהווה מחצית מ'''קשת החיק''' (Arcus pubicus). לאורכו נאחזים חלק משרירי תחתית האגן והקרום הסותם (Membrana obturatoria).
28,655

עריכות