לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ארגון הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם"

מ
קישורים פנימיים
(להשלים- הערך עוסק רק בחלק מתקופת פעילות הארגון, והוספת מקור לקריאה נוספת)
מ (קישורים פנימיים)
'''ארגון הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם''' (לעתים '''פקו"א''' או '''פקוא"מ''') הוא ארגון [[יהדות|יהודי]] שפעל בראשית [[המאה ה-19]] ב[[אמסטרדם]]. מטרתו של הארגון הייתה איסוף כספים עבור אנשי [[היישוב הישן]]. הארגון התחיל כמקבילה אשכנזית לארגון שניהל את הקהילה הספרדית, "[[ועד פקידי קושטא]]" [[איסטנבול|באיסטנבול]].
 
את הארגון הוביל ה[[בנקאי]] ה[[הולנד|הולנדי]] [[צבי הירש להרן]], שפעל לייעול שיטות הגבייה. להרן שיפר את מוסד ה[[שד"ר|שליחים]], בפועלו למיסוד שיטה להעברת כספים ישירה מהקהילות באמסטרדם לתושבי [[ארץ ישראל]]. בעזרת שיטות מינהל וחשבונאות שאימץ מבנק "הולנד את להרן". הארגון פעל על ידי קבלת התחייבויות מסודרות מהקהילות השונות, בניית תקציב שנתי ויצירת מפתח ל[[החלוקה|חלוקת]] הכספים בארץ-ישראל. הוא יצר מנגנון ריכוזי יעיל ולא התיר גיוס כספים על ידי [[שד"ריםר]]ים עצמאיים, כפי שהיה המצב לפני כן.
 
מערכת גיוס הכספים היעילה והריכוזית הביאה לריכוז עוצמה רבה בידיו של להרן, שניצל זאת כדי להשפיע על היישוב בענייני [[חברה]], [[כלכלה]], [[חינוך]], [[סעד]] וייעוד הכספים בארץ. להרן היה שמרן, שהתנגד בתוקף ל[[תנועת ההשכלה]], והיה אחד מיריביו החריפים של [[משה מונטיפיורי]] במאבק על עיצוב דמותה של ירושלים והתנגד לקשריהם של ה[[פרושים (היישוב הישן)|פרושים]] עמו. בין השאר, התנגד בתוקף להקמתו של [[בית חולים]] יהודי ב[[ירושלים]], שכן חשש מהשפעתו של רופא יהודי שהתחנך ב[[אוניברסיטה]] אירופית על הקהילה הירושלמית.
89,915

עריכות