הבדלים בין גרסאות בדף "נוירומנסר"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 13 בתים ,  לפני 9 חודשים
מ
הגהה, קישורים פנימיים, עיצוב, אחידות במיקום הערות שוליים
מ (הסרת שדה OCLC. יישאב מוויקינתונים (תג))
מ (הגהה, קישורים פנימיים, עיצוב, אחידות במיקום הערות שוליים)
 
עם קריירה שלמעשה הסתיימה, הוא מתמקם בצ'יבא בה הוא עורך עסקאות מפוקפקות, מתמכר לסמים ומצפה למצוא את מותו בהקדם האפשרי.
כאשר הוא על סף הרס עצמי, קייס מוצא עצמו מגויס על ידי מולי- "[[סמוראי]]ת רחוב" ו[[שכיר חרב|שכירת חרב]] אשר גופה עבר שינויים גנטים וטכנולוגיים רבים, בייחוד עיניה שאליהן נתפרו עדשות כסופות שמכסות לחלוטין את ארובות עיניה כ"עיני חרק, כספית ריקה ואטומה", כולם במטרה להפכה למכונת הרג יעילה ומהירה ככל האפשר. קייס מגלה שמעסיקה של מולי הוא בעצם ארמיטאג' -קצין צבא אפלולי לשעבר אשר מניעיו ונאמנותויו לא ברורים. ארמיטאג' מציע לקייס ריפוי מלא מפגיעתו הנוירוכירורגית בתמורה לשירותיו כהאקר מחשבים. קייס מחליט לעבור את הטיפול שבמסגרתו הוא מקבל [[לבלב]] חדש שמונע ממנו השפעה כלשהי של סמים וקופץ על ההזדמנות לחזור להיות אותו "קאובוי להשכרה" שהיה בעבר, למרותאף על פי שלא לו ולא למולי ברורה בדיוק המטרה של משימתם, או האנשים שעומדים מאחורי ארמיטאג'.
 
בשלב זה מצטרף אל שניהם פין, קשר ישן של מולי וסוחר בסחורה גנובה.
 
קייס ומולי, אשר בשלב זה כבר מנהלים מערכת יחסים, מתחילים לחקור את מניעיו ומטרותיו של מעסיקם. המשימה הראשונה שארמיטאג' מטיל עליהם היא פריצה קיברנטית למשרדי תאגיד התקשורת חוש/רשת, במטרה לגנוב את תמשיג הרום של מקקוי פולי (הידוע בכינוי "השטוחקו מדיקסי"), "קאובוי קיברנטי" אגדי שלפני מותו היה אחד ממדריכיו של קייס, ומומחיותו נדרשת כדי להשלים את העבודה שלשמה נשכר קייס.
 
קייס מגלה ששמו האמיתי של ארמיטאג' הוא [[קולונל]] וויליס קורטו, הניצול היחיד ממבצע צבאי מפורסם מימי ה[[מלחמת העולם השלישית|מלחמה]], הנודע בשם "האגרוף הצורח". ארמיטאג' כלל לא זוכר מיהו מלפני הפעולה הכושלת והוא מופעל כמעין רובוט ללא רגשות או מחשבות, בלעדית על ידי שולחו המסתורי. עקבותיו של קורטו מובילים את קייס ומולי אל אילמחורף, שולחו של ארמיטאג', שהינושהוא בעצם [[בינה מלאכותית]] אשר נבנה על ידי התאגיד ה[[פלוטוקרטיה|פלוטוקרטי]] טסיאר-אשפול.
 
קייס, מולי ופין טסים ל[[איסטנבול]] במטרה לצרף אליהם את פיטר רביירה, אמן, גנב ומכור לסמים המומחה ביצירות חזיונות אור-קוליים על ידי שתלים קיברנטיים המושתלים במוחו. אילמחורף מתגלה לקייס כאחד מבין שני חלקי בינת-על מלאכותית. חוקי משטרת הטורינג לפיקוח על בינות מלאכותיות אוסרים בנייה של בינות שכאלה אלא אם הן מיוצרות בשני חלקים. אילמחורף שואף להתמזג עם חלקו השני, נוירומנסר, ולשם כל הוא צריך את עזרתו של קייס ושות'.
 
תוכניתו של אילמחורף היא שקייס יפרוץ את מערכי ההגנה של משטרת טיורינג בעוד שפטר ריביירה יוציא מג'יין טסיאר-אשפול, ראש המשפחה את הסיסמה הנחוצה לכך, סיסמה שיש לאומרה קולית למחשב הממוקם בוילה אורתוע שבבעלות המשפחה על פסגת הכישור. בעוד מולי וריביירה פורצים לוילה, קייס נעצר על ידי סוכני משטרת הטיורינג ומתוחקר ראשונית בקשר למעשיו, אולם אילמחורף מחסל את הסוכנים ועוזר לקייס לברוח. באותו זמן ארמיטאג', אשר מלכתחילה היה לא יציב נפשית עקב הטראומה שעבר במלחמה הוא, עובר [[התמוטטות עצבים]] ובסופו של דבר נרצח על ידי אילמחורף. מולי נלכדת על ידי ג'יין טסיאר-אשפול וריביירה, אשר עבר לצידה. ביודעו שמולי בסכנה, קייס נכנס לוילהלווילה בעזרתו של אילמחורף.
 
==השראה לכתיבת הספר==
גיבסון ציין את סרטו של [[ג'ון קרפנטר]], "[[הבריחה מניו יורק]]", כהשראה לכתיבת הספר, באומרו: {{ציטוט|תוכן=התעניינתי מחילופי דברים באחת מסצנות הפתיחה בסרט שבה הסוהר אומר לסנייק "אתה הטסת את הכנף חמש מעל [[לנינגרד]], הלא כן?" זו מתבררת כשורה סתמית, אבל לרגע השפעתה הייתה כמו המדע הבדיוני הטוב ביותר, שבו הערה רגילה יכולה לרמוז הרבה{{הערה|שם=McCaffery, Larry|1=[http://project.cyberpunk.ru/idb/gibson_interview.html Storming the Reality Studio: A Casebook of Cyberpunk and Postmodern Science Fiction]}}.|מרכאות=כן}}
גיבסון הסביר שחלק נכבד מדיבור הרחוב או [[סלנג]] המחשבים מקורו ב"סלאנג סוחרי סמים ב[[טורונטו]] [[1969]], או דיבורי אופנוענים", כגון הביטוי "שטוחקו" שהינו סלאנג נהגי [[אמבולנס]]ים ל[[מוות]]{{הערה|שם=McCaffery, Larry}}. גיבסון שמע את הביטוי כעשרים שנה לפני שכתב את הספר, וזה "פשוט דבק בו". הוא גם מציין את הסופר [[רוברט סטון]] כאחד מנותני ההשראה שלו, כ"אומן בסוגה מסוימת של פרנויה בדיונית"{{הערה|שם=McCaffery, Larry}}.
 
 
==קישורים חיצוניים==
* {{OCLC}}
 
==הערות שוליים==

תפריט ניווט