לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "שוק העבודה"

הוסרו 6 בתים ,  לפני 6 חודשים
ביורוקרטיה ==> בירוקרטיה
(קלארק קאר ==> קלארק קר)
(ביורוקרטיה ==> בירוקרטיה)
 
 
'''בארצות המפותחות:'''
*'''סקטור ראשוני''' (המכונה גם מרכזי, מתוכנן או מונופוליסטי): תחום חלקי של שוק העבודה הנשלט בידי [[מונופול]]ים ו[[אוליגופסון|אוליגופסונים]], בו קיימת בהיסטוריה נטייה למיסוד, [[ביורוקרטיהבירוקרטיה]], תנאי העסקה טובים יותר, ביטחון תעסוקתי, דרגי ניהול רבים וכוח אדם מיומן וקבוע בעל הון אנושי רב יותר, המשויך למעמד חברתי גבוה, בעיקר בזכות יצירתם של שוקי עבודה פנימיים מוגנים.
:סקטור זה חולק לשכבה עליונה, בה תפקידים ניהוליים המבטיחים יכולת קידום גבוהה ואוטונומיה, ולשכבה תחתונה, בה מבוצעות עבודות שגרתיות המבטיחות ביטחון תעסוקתי.
*'''סקטור משני''' (המכונה גם פריפריאלי, שוקי או תחרותי): תחום חלקי של שוק העבודה הנשלט בידי גורמים רבים ומפוצלים ביניהם קיימת תחרות רבה. מבחינה היסטורית, קיימת בסקטור זה נטייה לדינאמיות, תנאי העסקה גרועים ושימוש בכוח אדם זמני, לא מיומן, בעל הון אנושי נמוך ומשויך למעמד חברתי נמוך, וזאת בשל התחרות העזה שלרוב מאפיינת שוק זה, ודמיונו הרב ל[[שוק הסחורות]] הרגיל.
* '''סקטור עבודה [[מסורת]]י:''' פלח של שוק העבודה בו שיטות עבודה מסורתיות.
* '''סקטור עבודה [[מודרניות|מודרני]]:''' פלח של שוק העבודה בו שיטות עבודה מודרניות.
* '''סקטור עבודה ראשוני:''' (מרכזי, מתוכנן, [[מונופול]]י) פלח של שוק העבודה המאופיין בשליטה של [[תאגיד]]ים [[ביורוקרטיהבירוקרטיה|ביורוקרטייםבירוקרטיים]]).
* '''סקטור עבודה משני:''' (פריפריאלי, שוקי, תחרותי, SALM, Secondary Labor Market) פלח של שוק העבודה המאופיין בפיצול בים גורמי ייצור רבים ולא יציבים.
* '''סקטור עבודה [[עסקים|עסקי]]:''' פלח של שוק העבודה בבעלות בעלי [[הון]].