מעגל מצפה הכוכבים מס' 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מראה המעון בשנת 2003

מעגל מצפה הכוכבים מס' 1אנגלית: Number One Observatory Circle) הוא שמו של מעונו הרשמי של סגן נשיא ארצות הברית בעיר וושינגטון. הבניין, השוכן בשטחו של מצפה הכוכבים של צי ארצות הברית, משמש לייעוד זה משנת 1975.

המעון שוכן בצפון-מערב העיר וושינגטון, בקרבת הצטלבות שדרות מסצ'וסטס ורחוב 34. הוא נבנה בשנת 1893 כבית מגורים לשימושו של מפקד מצפה הכוכבים. הוא תוכנן על ידי האדריכל לאון דסה (Leon Dessez, 1858-1918) בסגנון המלכה אן, שהיה פופולרי ברבע האחרון של המאה ה-19. הוא כולל ארבעה מפלסים (כולל מרתף ובו המטבח) ו-33 חדרים ושטח רצפתו הוא כ-850 מטרים מרובעים. במקור צופו החזיתות החיצוניות של הבניין בלבני טרקוטה, אך ב-1961 נצבעו הלבנים בצבע לבן.

בשנת 1923 הועבר הבניין לשימושו של מפקד המבצעים הימיים (תוארו של מפקד הצי). ביולי 1974 הורה הקונגרס על הסבת הבניין למעונו הרשמי של סגן הנשיא. הרקע לכך היה ההוצאות המאמירות של אבטחתם של סגני הנשיא, שגרו עד לאותו מועד בבתים פרטיים בוושינגטון. פנים הבניין שופץ לשם כך ללא הקדשת תשומת לב לשימור הסגנון הארכיטקטוני המקורי שלו. המבנה הוכנס לשימוש פעיל בספטמבר 1975.

נלסון רוקפלר, סגנו של הנשיא ג'רלד פורד, לא גר בבית והשתמש בו לשם אירוח בלבד. רק בשנת 1977 החל סגן הנשיא – אז וולטר מונדייל, סגנו של הנשיא ג'ימי קרטר - לגור בבית דרך קבע. בשנת 2001 עבר הבניין שיפוץ נוסף על ידי צי ארצות הברית. משפחות סגני הנשיא שגרו בבניין צבעו את פנימו והציבו בו רהיטים ופיסול על פי טעמן.

סגני הנשיא ומשפחותיהם מארחים במעון אורחים שונים וביניהם מנהיגים מארצות חו"ל.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של מעגל מצפה הכוכבים מס' 1