אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משחקי האולימפיאדה ה-XXXI
Olympics 2016 - Rio.png
עיר מארחת ריו דה ז'ניירו, ברזיל
מדינות משתתפות 207
ספורטאים משתתפים 10,293
תחרויות 306 ב-32 ענפי ספורט
טקס הפתיחה 5 באוגוסט 2016
טקס הנעילה 21 באוגוסט 2016
האצטדיון הראשי מרקנה
הערים שהתמודדו על האירוח מדריד, שיקגו וטוקיו
Rio de Janeiro bid venues for the 2016 Summer Olympics.svg
המתחמים האולימפיים ברחבי העיר
ילדה מוסיפה את חתימתה למועמדתה של העיר ריו דה ז'ניירו כמארחת אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (ינואר 2009)

המשחקים האולימפיים של קיץ 2016, המשחקים של האולימפיאדה ה-31 בעת החדשה, צפויים להתקיים בריו דה ז'ניירו שבברזיל, בחודש אוגוסט 2016. אירוח המשחקים בריו נקבע בהחלטת הקונגרס האולימפי ה-13, וריו תהיה העיר הראשונה בדרום אמריקה שתארח את המשחקים האולימפיים והפעם השלישית בהיסטוריה (אחרי שתי האולימפיאדות באוסטרליה - אולימפיאדת סידני ואולימפיאדת מלבורן) שאולימפיאדת הקיץ למעשה תתקיים במקום בו שוררת עונת החורף.

ריו דה ז'ניירו תפתח את המשחקים האולימפיים כשנתיים לאחר שברזיל ארחה את מונדיאל 2014, שבמסגרתם משחק הגמר התקיים באצטדיון המרקנה בריו דה ז'ניירו. ספורטאים רבים מאיימים לפרוש מהתחרות עקב הסיכון להיפגע מנגיף הזיקה.

המכרז[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המכרז האולימפי 2016

שבע ערים עברו את השלב הראשון לאירוח המשחקים האולימפיים 2016 - ריו דה ז'ניירו (ברזיל), מדריד (ספרד), טוקיו (יפן), שיקגו (ארצות הברית), פראג (צ'כיה), באקו (אזרבייג'ן) ודוחה (קטאר). ערים רבות הביעו עניין באירוח, אך ביטלו את הצעתן או שלא אושרו על ידי הוועד האולימפי. הוועד האולימפי ניקד כל עיר מבקשת על פי 11 קטגוריות שונות; יכולת כללית ויכולת מימון, אבטחה וביטחון, מתקני ספורט מתאימים (או לחלופין תוכניות בנייה מוצלחות), ניסיון קודם באירוח אירועי ספורט בינלאומיים, תחבורה, דיור ומגורים, דעת קהל, תמיכת הציבור, תשתיות, תנאים ורמת הכפר האולימפי. העיר בעלת הניקוד הנמוך ביותר הייתה העיר באקו שזכתה בממוצע של 4.3 נקודות, לאחריה העיר פראג עם ממוצע של 5.3 נקודות, והאחרונה שניקודה היה נמוך מדי הייתה העיר דוחה שזכתה בממוצע של 6.9 נקודות, כך שריו דה ז'ניירו, שיקגו, מדריד וטוקיו דורגו כארבעה הטובות ביותר והמשיכו להחלטה הסופית. את ההחלטה הסופית קיבל הוועד האולימפי ב-2 באוקטובר 2009, בפגישה בקופנהגן, דנמרק, כשרוב חברי הוועד האולימפי הצביעו (מלבד נשיא הוועד האולימפי, שבעת הנציגים השייכים למדינות המועמדות, שני נעדרים ונציג מושעה אחד). בסיבוב הראשון הובילה העיר מדריד (28 הצבעות), ולאחריה ריו (26 הצבעות) וטוקיו (22 הצבעות). שיקגו, שזכתה ל-18 הצבעות בלבד, נפסלה מהאירוח. בשלב השני ניצחה ריו (46 הצבעות), כשלאחריה מדריד (29 הצבעות). טוקיו זכתה ל-20 הצבעות בלבד והודחה.

השלב המכריע היה בין הערים ריו ומדריד, אך ריו דה ז'ניירו נבחרה ברוב קולות מובהק - 66 הצבעות לריו מול 32 הצבעות למדריד, ולכן האולימפיאדה השלושים ואחת תיערך בריו דה ז'ניירו, ברזיל.

לוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנות ופיתוח העיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

התקציב הראשוני לאולימפיאדה בריו דה ז'ניירו היה כ-4.6 מיליארד דולר בלבד, זול משמעותית מאולימפיאדות קודמות וזאת בשל שימוש רב במתקנים קיימים, (כולל מבנים שהוכשרו למונדיאל ב-2014 ולמשחקים הפאן אמריקאיים שאירחה העיר ב-2007), ותכנון מבנים מודולאריים זולים שחלקם יפורקו (למשל מרכז ספורט המים האולימפי וארנה דו פוטורו שתארח את משחקי הכדוריד) ולא יצירות פאר ארכיטקטוניות. אולם תקציב המשחקים בפועל נאמד בכ-11.9 מיליארד דולר. מלבד שיפוץ מתקני ספורט קיימים והקמת חדשים לאולימפיאדה וכן הקמת "הכפר האולימפי" הכולל 31 מגדלי דירות בגובה 17 קומות שיהפוך לאחר המשחקים לשכונת מגורים (למעט המתחרים בתחרויות השיט להם הוקצה שטח מגורים נפרד ליד אתר התחרויות), וכן מרכז התקשורת (שהוקם עבור המשחקים הפאן אמריקאים והורחב לקראת האולימפיאדה), מספר חדרי המלון בעיר הוגדל לכ-33,000 חדרים, אם כי זהו מספר נמוך בהרבה מערים אחרות שאירחו את המשחקים. כדי להוסיף חדרים נוספים הובטח כי יעגנו בנמל העיר מספר אוניות קרוז גדולות שיספקו חדרים נוספים לתיירים. כמו כן תושבים מקומיים מתפרנסים מהצעת חדרים ללינה בבתיהם.

בנוסף בוצעו בריו הכנות נוספות לקראת האולימפיאדה בתחומי התחבורה. טרמינל 2 בנמל התעופה הבינלאומי ע"ש קרלוס אנטוניו ז'ובים הורחב מקיבולת של 17 מיליון נוסעים לשנה ל-30 מיליון וצפי ל-2.5 מיליון נוסעים ביום בימי האולימפיאדה, כולל בין השאר תוספת של 100,000 מ"ר בנויים, 100 חנויות ומסעדות חדשות בטרמינל 2 ותוספת 26 שערי עליה למטוסים. (טרמינל 1 הורחב עוד קודם לכן לקראת מונדיאל 2014). ההרחבה הושלמה בחודש מאי 2016. נמל התעופה הוא השני בגודלו בברזיל (לאחר סאו פאולו) והרביעי בגודלו בדרום אמריקה. בעיר נוסדה גם רשת רכבות קלות שחנכה את הקו הראשון שלה באמצע 2016 והיא מחברת בין השכונות הסמוכות לנמל העיר ואזור מרכז העיר. גם הרכבת התחתית העירונית יצרה קו חדש, קו 4 המכונה גם הקו הצהוב וכולל 15 תחנות, המחבר בין שכונת איפנמה, הסמוכה לקופקבנה, והתחנה המרכזית שבה הכוללת קווי מטרו נוספים לכפר האולימפי בבארה דה טז'יוקה. הקו ייחנך בתחילת אוגוסט, ממש עם פתיחת האולימפיאדה. לצד זאת שופרו תשתיות הכבישים והרכבות בעיר כדי לשפר את התנועה בזמן המשחקים. גם מחסני ציוד הוקמו במספר נקודות בעיר כמו אזור תחרויות השיט על החוף ושולי הכפר האולימפי.

ברחבי העיר גם נעשו פעולות מסוימות לשיקום אסתטי חלקי למשל בפאבלות בעיר וכן תוגברו כוחות הביטחון בעיר כדי לצמצם את הפשיעה המקומית (סכום ניכר מתקציב המשחקים הוקצה למימון כוחות הביטחון וכן ציודם בטכנולוגיות פיקוח שונות) וכן שופצו מספר אתרי תיירות מושכי קהל וכמו כן שופץ חלק מאזור הנמל הישן בעיר לקראת האולימפיאדה ונבנה בו מוזיאון מדע חדש בתכנונו של סנטיאגו קלטרווה שנפתח בדצמבר 2015. כאמור גם נפתח באמצע 2016 קו רכבת קלה המחבר את הנמל לשכונות הסמוכות אליו. אך לא כל תוכניות ההרחבה ושדרוג אזור הנמל בוצעו לקראת האולימפיאדה והם צפויים להתבצע בשנים הבאות בהדרגה. ביקורת חמורה הוטלה על חוסר הטיפול בשפכים המזהמים באזורי תחרויות השיט הסמוכים לקופקבנה ובמיוחד באגם רודריגו דה פרייטס, למרות ההתחייבויות המוקדמות (פחות מ-20 אחוז מהשפכים טופלו). ליקויי בנייה ואיכות הגימור התגלו גם בבנייני הכפר האולימפי דבר שנחשף פחות משבועיים מתחילת המשחקים כשמשלחות הספורטאים הראשונות הגיעו לכפר וצוותי התחזוקה נקראו לעבודות אינטנסיביות לטפל בהם.

כחודשיים וחצי לפני תחילת המשחקים האולימפיים, 150 מומחים, אקדמאים ומדענים פרסמו קריאה דרמטית לדחות את האולימפיאדה או להעביר אותה מברזיל למקום אחר, בגלל נגיף הזיקה. לדבריהם, קיום האולימפיאדה שם הוא מעשה בלתי אחראי, שעלול להביא להתפשטות הזיקה ברחבי העולם[1]. בתשובה הודיע ארגון הבריאות העולמי כי "ביטול או שינוי המקום של האולימפיאדה לא ישפיע באופן משמעותי על ההתפשטות הבינלאומית של הנגיף". עם זאת, האזהרה לנשים הרות להימנע מביקור באזורים שבהם דווח על מקרי הדבקה בנגיף, שהוכרז מצב חירום בינלאומי בחודש פברואר, נותרה על כנה[2].

כחודשיים לפני תחילת המשחקים האולימפיים, משבר פיננסי קשה עמד בפתחה של העיר המארחת. מושל ריו דה ז'ניירו הכריז על מצב חירום כלכלי בעיר המארחת. נשיאה בפועל של ברזיל, מישל טמר, אמר כי הממשלה תעזור בכיסוי החובות[3]. למרות שעלות אירוח האולימפיאדה בריו זולה משמעותית מהאולימפיאדות הקודמות (כ-4.6 מיליארד דולר בסה"כ) עדיין נוצרה מחאה מקומית על כך שהכספים המושקעים במתקנים באים על חשבון השקעה בתשתיות העירוניות המוזנחות.

מעבר של הלפיד האולימפי בבריכה

הלפיד האולימפי הודלק במקדש הרה כ-90 יום לפני תחילת המשחקים עצמם, והגיע לברזיל ב-3 במאי 2016. בימים שעד טקס פתיחת האולימפיאדה צפויים כ-12,000 משתתפים לשאת אותו[4].

מתקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקני הספורט באולימיפאדה מפוזרים בכמה חלקים בעיר.

קומפלקס הספורט העירוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקומפלקס הספורט העירוני שנבנה ברובע בארה דה טז'יוקה, שנמצא ליד חוף האוקיינוס האטלנטי בדרום מערב העיר. רובם בספורט סיטי קומפלקס סנטר שמכונה גם בארה אולימפיק פארק:

גם הכפר האולימפי המשמש למגורי ספורטאים ומאמנים הוקם סמוך למרכז הכנסים ריוסנטרו הסמוך לקומפלקס הספורט. גם מרכז התקשורת הוקם בשולי קומפלקס הספורט בריוסנטרו. רכבת תחתית חדשה וכן כבישים מחברים את קומפלקס הספורט לחלקים אחרים בעיר.

שכונת דאודורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקני הספורט בצפון מערב העיר.

מתחם המרקנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקני הספורט באזור צפון מרכז העיר.

אזור חופי הקופקבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקני הספורט באזור דרום מזרח העיר.

מתחמים נוספים בעיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיר נבנו גם כפר אולימפי לספורטאים הכולל 31 מגדלים בגובה 17 קומות ובהם 3,064 יחידות דיור לצד טיילת חוף המעוטרת בתעלות נוי ופארק שכונתי עם מתקני ספורטק, אולמות זמניים שמשמשים לצרכים שונים כגון מחסני ציוד, חדרי אוכל גדולים לספורטאים, חדרי כושר ועוד והוא סמוך לריוסנטרו. הורחב גם מרכז תקשורת בריוסנטרו שהוקם לקראת המשחקים הפאן אמריקאיים ב-2007 ושולב עם מתחם מגורים לעיתונאים ליד הכפר האולימפי וכן הוכשר חוף אולימפי לתיירים המבקרים.

מתקנים בערים אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לאצטדיון המרקנה שבריו דה ז'ניירו שיארח את גמר טורניר הכדורגל האולימפי וכן אצטדיון אנז'ניאו שיארח חלק מהמשחקים, ייערך טורניר הכדורגל האולימפי גם באצטדיונים מחוץ לעיר: הלאומי בברזיליה, ארנה פונטה נובה בסלבדור, מינייראו בבלו הוריזונטה, ארנה אמזוניה במנאוס וארנה קורינתיאנס בסאו פאולו.

תחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2015 אתלטי רוסיה, שדורגו במקום שני הכללי בתחרויות האתלטיקה, אחרי ארצות הברית בלונדון 2012 (זכו ב-8 מדליות זהב ו-18 מדליות בסך הכל), הושעו באופן זמני, על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, מהשתתפות בכל תחרויות האתלטיקה העולמית (כולל אליפות העולם באתלטיקה באולם, אליפות אירופה באתלטיקה ואולימפיאדת 2016), בעקבות דו"ח הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט שקבע כי רוסיה נהגה באופן שיטתי לאמרץ את ספורטאיה ועד שלא תוכיח שהיא נלחמת בנגע האימרוץ בקרב ספורטאיה, ההשעיה עומדת בעינה. ביוני 2016 הוחלט סופית על ידי ההתאחדות הבינלאומית באתלטיקה כי אתלטי רוסיה לא ישתתפו במשחקים האולימפיים, בכפוף לאישור ההחלטה על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי[5]. ביולי החליט הוועד כי התאחדות כל ענף אולימפי תקבע אם ספורטאיה יוכלו להשתתף, ובכך אישר את ההחלטה לגבי האתלטים[6].

השחיינית תרסה אלסהמר (שוודיהFlag of Sweden.svg  שוודיה ) תהיה לשחיינית הראשונה בהיסטוריה (אישה) המשתתפת בשש אולימפיאדות והשלישית בכלל[7]. והשחיין מייקל פלפס (ארצות הבריתFlag of the United States.svg  ארצות הברית ) יהיה השחיין הראשון (גבר) שייצג את ארצות הברית בחמש אולימפיאדות רצופות[8] (השחיינית דארה טורס היא השחיינית האמריקנית הראשונה שהשתתפה בחמש אולימפיאדות)[9].

ענפי הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקים האולימפיים ב-2016 תיערכנה תחרויות ב-32 ענפי ספורט שונים. על-פי החלטתו של הוועד האולימפי הבינלאומי מ-9 באוקטובר 2009, במשחקים אולימפיים אלה תתקיימנה לראשונה תחרויות בגולף וברוגבי שביעיות.

לוח זמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל השעות הן לפי שעון ברזיליה (UTC - 3)
טפ טקס הפתיחה תחרות 1 גמרים מר מופע ראווה טנ טקס הנעילה
אוגוסט 3
ד'
4
ה'
5
ו'
6
ש'
7
א'
8
ב'
9
ג'
10
ד'
11
ה'
12
ו'
13
ש'
14
א'
15
ב'
16
ג'
17
ד'
18
ה'
19
ו'
20
ש'
21
א'
גמרים בענף
Olympic Rings Icon.svg טקסים טפ טנ
Archery pictogram.svg קשתות 1 1 1 1 4
אתלטיקה 3 5 4 5 5 4 6 7 7 1 47
בדמינטון 1 1 2 1 5
כדורסל 1 1 2
איגרוף 1 1 1 1 1 1 3 4 13
קאנו/קיאק סלאלום 1 1 2 16
ספרינט 4 4 4
אופניים אופני כביש 1 1 2 18
אופני מסלול 1 2 2 1 1 3
BMX 2
אופני הרים 1 1
קפיצה למים 1 1 1 1 1 1 1 1 8
רכיבה 2 1 1 1 1 6
סיף 1 1 1 1 2 1 1 1 1 10
הוקי שדה 1 1 2
כדורגל 1 1 2
גולף 1 1 2
התעמלות מכשירים 1 1 1 1 4 3 3 מר 18
אומנותית 1 1
טרמפולינה 1 1
כדוריד 1 1 2
ג'ודו 2 2 2 2 2 2 2 14
קרב חמש מודרני 1 1 2
חתירה 2 4 4 4 14
רוגבי 1 1 2
שיט 2 2 2 2 2 10
קליעה 2 2 2 1 2 1 2 2 1 15
שחייה 4 4 4 4 4 4 4 4 1 1 34
שחייה צורנית 1 1 2
טניס שולחן 1 1 1 1 4
טאקוונדו 2 2 2 2 8
טניס 1 1 3 5
טריאתלון 1 1 2
כדורעף כדורעף חופים 1 1 4
אולמות 1 1
כדורמים 1 1 2
הרמת משקולות 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 15
היאבקות 2 2 2 3 3 2 2 2 18
סה"כ גמרים ביום 12 14 14 15 20 19 24 21 22 17 25 16 23 22 30 12 306
סה"כ גמרים שנערכו 12 26 40 55 75 94 118 139 161 178 203 219 242 264 294 306
אוגוסט 3
ד'
4
ה'
5
ו'
6
ש'
7
א'
8
ב'
9
ג'
10
ד'
11
ה'
12
ו'
13
ש'
14
א'
15
ב'
16
ג'
17
ד'
18
ה'
19
ו'
20
ש'
21
א'
גמרים

בענף

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפעם הראשונה מאז החלו לשדר את האולימפיאדה בישראל, הערוץ הראשון לא ישדר את האולימפיאדה לאחר שהפסיד במכרז שנערך לקבוצת sport5 והיא מכרה את זכויות השידור לערוץ הספורט.

שיר האולימפיאדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר הרשמי של אולימפיאדת ריו 2016 הוא השיר "Rise" של הזמרת האמריקאית קייטי פרי.[דרוש מקור]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]