נטפרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נטפרי
Netfree
סוג עמותה
סיסמה החופש לגלוש בטוח
שנת הקמה 2014
משרד ראשי מודיעין עילית
מוצרים עיקריים סינון אינטרנט
netfree.link

נטפרי (רשת חופשית = Netfree) היא מלכ"ר ישראלי העוסק בסינון תכנים באינטרנט. מערכת הסינון של נטפרי פועלת בבסיסה באמצעות "רשימה לבנה" של אתרים ודפי אינטרנט שנבדקו והותרו, בשילוב סינון תמונות על ידי צוות בודקים אנושיים וסינון מלל על ידי אלגוריתם ממוחשב. נטפרי שמה דגש משמעותי על סינון תמונות וסרטונים. נטפרי פועלת בשילוב מספר ספקי שירות אינטרנט בישראל, ואינה מספקת שירות זה בעצמה.

נטפרי מפוקחת על ידי הרב יהודה סילמן והרב שריאל רוזנברג, ובפיקוח "ועדת הרבנים לביצור חומות הדת"[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות השימוש הגובר של הציבור החרדי ברשת האינטרנט, הקימו קבוצת מתכנתים חרדיים את נטפרי, בין השאר בשל צורך שהועלה על ידי משתמשי פורום פרוג (של מכללת פרוג)[2] לגלישה באתרים בהם יש תמונות רבות (מאגרי תמונות, גרפיקה וכדומה) אך עם סינון התמונות כך שיעמדו בסטנדרט הלכתי, שירות שספקיות הסינון האחרות הציעו ברמת איכות נמוכה. בתחילת הקמתה (נובמבר 2014) סינון התכנים היה חינם, והחל מ־2016 החלה גביית תשלום חודשי עבור שירות הסינון, בנוסף לסבסוד העלות על ידי תרומות ועבודת מתנדבים.

ב־2017 הוציאה האגודה למען טוהר המחנה תקנון לאינטרנט קפה במגזר החרדי שיעמדו תחת פיקוחה ויקבלו את אישורה, שמחייב שימוש בסינון נטפרי בלבד[3]. כמו כן אגודת "חותם" אשר נותנת 'תעודת כשרות' במקומות אשר יש בהם אינטרנט קפה מאשרים רק אם מותקן סינון זה.

שיטת הסינון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סינון הטקסט באתרים מתבצע על ידי עובדים אנושיים לא יהודים ושימוש באלגוריתם שסורק את הטקסט ומנסה לזהות טקסט שאינו עומד בערכי ההלכה והצניעות בקריטריונים שגובשו על ידי נטפרי. הסינון עובד בעיקרו בשיטת "רשימה לבנה" כלומר שכברירת מחדל כל אתרי האינטרנט סגורים, למעט רשימת אתרים שנבדקו, הנפתחים לפי בקשה המופנית ממשתמשים. לכל משתמש אפשרות להגשת 15 בקשות בחודש לפתיחת אתר (בנוסף קיימת מערכת המאפשרת לרכוש נקודות המשמשות לפתיחת אתרים נוספים מעבר לברירת המחדל). נכון לאוגוסט 2018 ישנם למעלה מ-165,000 אתרים שנבדקו ודורגו בהתאם לתוכנם, ומעל 300 מיליון תמונות שנבדקו בבדיקה אנושית[4].

סינון התכנים בנטפרי מוכוון על ידי ועדת רבנים ייעודית. סינון תכנים זה מופעל על פי תקנון מוגדר, כך חסומים בנטפרי פורום אוצר החכמה, בשל טענה לתכנים שאינם עולים בקנה אחד עם עקרונות נטפרי[5], וכן אתרי החדשות כיכר השבת, בחדרי חרדים, בשל טענה שאתרי חדשות אלו אינם חרדים ואינם בבעלות חרדית[6], וכן בשל תמונות ופרסומות אשר לא מקובלות בעיתונות החרדית. לעומתם, אתרי החדשות קול חי אתר לדעת, ואתר JDN פתוחים בנטפרי.

נטפרי מאפשרת סינון ייחודי לפי השתייכות קהילתית, כאשר נציגי קהילה מגדירים את רמת הסינון והתכנים למשתמשים שביקשו להצטרף לסינון זה (כדוגמת חסימת אתרי חדשות, וידאו ועוד). נכון ל־2018, פועלים במסגרת נטפרי סינונים ייחודיים לקהילות חרדיות-חסידיות גדולות[7].

סינון באתרים מאובטחים מתאפשר באמצעות תיעול התעבורה המאובטחת דרך שרתי נטפרי, דבר החושף את המשתמשים להתקפת אדם בתווך ולהאזנת סתר לנתונים רגישים על ידי בעלי גישה למערכות נטפרי, בדומה לחברות אחרות המספקות שירות סינון באתרים מאובטחים. עם זאת, על פי הצהרת נטפרי היא אינה אוספת נתונים על המשתמשים[8]. החברה מאפשרת בחירה לגבי סינון תוכני מייל.

הודעות חסימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • האתר הזה עדיין לא נבדק לאתרים חדשים שלא נשלחה עליהם בקשת בדיקה.
 • הרובוט האוטומטי שלנו מצא כאן דברים לא טובים לחסימות אוטומטיות של תכנים בעייתיים.
 • בדקנו ולצערינו התוכן באתר זה לא טוב לחסימה בעקבות בדיקה אנושית.
 • נחסמת בגלל הגדרות הקהילה שלך כשמחברים לקהילה בעלת כללים משלה.

נטפרי ואתר וויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילום מסך מתוך ויקיפדיה למשתמשי נטפרי. ריחוף עם העכבר בצד ימין של המסך פותח את סרגל האפשרויות. שימו לב לאזהרה בראש הדף, ולטקסט ה'מאוקסס' שסונן על ידי הרובוט. בפינה השמאלית התחתונה מופיעה חותמת כשרות המעידה כי המחשב 'מוגן'.

החל מיולי 2018 החלו בנטפרי לבצע הפניה אוטומטית מויקיפדיה העברית לאתר המכלול[9], משתמש בסנן נטפרי המבקש לצפות בערך באתר ויקיפדיה, מנותב לערך מקביל באתר המכלול - במידה והערך קיים שם[10] . במידה ואין ערך מקביל המשתמש מועבר לוויקיפדיה, אך בראש כל דף מופיעה הודעת אזהרת תוכן[11]. באם ישנו תוכן שלא ראוי למשתמשי נטפרי: במידה ורק חלק קטן מן הערך נפסל לצפיה - מסומן המקטע בשורות של X, במידה וחלק ניכר מן הערך נפסל - נחסם הערך כולו לצפיה ובמקומו מופיעה הודעה שהתוכן בדף זה נחסם.

ייחודיות הסינון של נטפרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מנוע החיפוש בברירת המחדל הוא חיפוש Google, בשילוב סינון ומחיקת תוצאות לא ראויות. בשל הדגש של נטפרי על סינון תמונות, ניתן להשתמש בחיפוש גוגל תמונות.
 • סינון תמונות ידני. נטפרי מסננת את כל התמונות באמצעות בודקים אנושיים לא-יהודים, כאשר תמונה שמאושרת נשמרת באמצעות חתימה דיגיטלית[12]. הצורך בבדיקה אנושית לאתרים ותמונות מוביל לעיכובים בבדיקה בזמני עומס, אולם מאפשר סינון כמעט בכל אתר. על פי נטפרי נכון ליולי 2018 סוננו ונפתחו בדרך זו למעלה מ-280 מיליון תמונות.
 • סינון וידאו. חברת נטפרי היא היחידה שפועלת בשיטת "רשימה לבנה" שמסננת את יוטיוב ו־vimeo[13]. לדבריה, היא בודקת ופותחת בצורה פרטנית כל וידאו שעומד בעקרונות נטפרי על פי בקשה באמצעות פירוק הווידאו לפריימים של תמונות בודדות ובדיקתם באמצעות מערך הבודקות. בנוסף, אתר צד-שלישי מרכז סרטוני וידאו שנבדקו ואושרו על ידי נטפרי[14], על פי נטפרי נכון ליולי 2018 סוננו ונפתחו בדרך זו למעלה מ־84 אלף סרטונים.
 • חברת נטפרי חוסמת קבצים ששותפו ציבורית בשירות Google Drive ו־Dropbox, וכן את רוב אתרי שיתוף הקבצים. כתחליף חברת נטפרי מפעילה שירות שיתוף קבצים ייחודי[15].
 • חברת נטפרי מסננת גם קובצי pdf באינטרנט, כאשר קבצים נבדקים, ובמידת הצורך והאפשרות נערכים ומוסרות מהם תמונות ותכנים שאינן עומדות בקריטריונים[16].
 • בשל הצורך לבדיקת תמונות מהירה ודיווח על תמונות מהיר, נמצא בנטפרי 'סרגל' בצד הדף ששם ניתן לדווח מיידית, וגם לראות את זמן הבדיקות און-ליין. במקרה שמותקן הסרגל, התמונות עולות באופן אוטומטי לאחר בדיקתן.
 • נטפרי מספקת שירות תמיכה טכנית ללקוחותיה, בדבר תקלות בסינון ואתרים שפתיחתם נתקלת בתקלה באמצעות שירות ייחודי של "הקלטת תעבורת רשת" כדי לשלוח לנציג תמיכה את נתיב התקלה[17].
 • כתוצאה משיטת הסינון הייחודית של נטפרי התאפשר לפתוח עם סינון מלא אתרי קניות גדולים כדוגמת אמזון, איביי, נקסט ועלי אקספרס.

תוכנת חסימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

WiFree
תאריך השקה 30 באוגוסט 2015
גרסה אחרונה v2.8‏ (10 בספטמבר 2017)
מערכת הפעלה ווינדוס
http://netfree.link/wifree

נטפרי מפיצה תוכנה שפיתחה 'Wifree' המאפשרת חסימת גישה לכל חיבור אינטרנט שאינו מסונן על ידי נטפרי. במחשב שמותקנת בו התוכנה, ישנה אפשרות להצגת סמל חתימה המעידה על כשרות המחשב.

כמו כן פיתחה החברה תוכנת 'Netfree Anywhere' אשר מסננת את החיבור לרשתות בלתי מסוננות באמצעות שירות VPN.

השרתים נמצאים בישראל בצרפת בקנדה ובארגנטינה[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ http://atchalta.org/he/compare-kosher-internet-providers/
 2. ^ http://www.prog.co.il/showthread.php?t=123466(הקישור אינו פעיל, 19.07.2018)
 3. ^ משה ויסברג, התקנון המלא: כמה זמן מותר לבחור ישיבה לגלוש באינטרנט, באתר בחדרי חרדים, 20 בפברואר 2017
 4. ^ המידע על פי הצהרת נטפרי בדף הבית שלהם, אוגוסט 2018
 5. ^ דיון בנושא בפורום משתמשי נטפרי
 6. ^ דיון בנושא בפורום משתמשי נטפרי
 7. ^ פיקוח קהילתי, אתר ויקי-נטפרי
 8. ^ פרטיות ומידע אישי, אתר ויקי-נטפרי
 9. ^ http://www.hamichlol.org.il
 10. ^ לדברי מנהלי העמותה הערכים בויקיפדיה מכילים דברי כפירה שאינם ניתנים לסינון באמצעות רובוט
 11. ^ ההודעה מודיעה שוויקיפדיה מכילה ערכים מסולפים ודברי כפירה, ביחד עם קישור לכתבה העוסקת בכך באתר הידברות
 12. ^ סינון התמונות, אתר ויקי-נטפרי
 13. ^ סינון וידאו, אתר ויקי-נטפרי
 14. ^ ראו כאן
 15. ^ שיתוף והעברת קבצים בנטפרי, אתר ויקי-נטפרי
 16. ^ סינון קובצי pdf, אתר ויקי-נטפרי
 17. ^ מדריך הקלטת תעבורת אינטרנט, אתר ויקי-נטפרי