נפרטרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נפרטרי
נפרטרי נושאת תפילה, ציור המעטר את קברה
נפרטרי נושאת תפילה, ציור המעטר את קברה
לידה 1300 לפנה״ס?
Akhmim, מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1255 לפנה״ס?
עמק המלכות, מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה מצרים העתיקה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה QV66 עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג רעמסס השני עריכת הנתון בוויקינתונים
השושלת ה-19 של מצרים
צאצאים מריתאמן
הנותאווי
פארהרונמפ
מריתום
אמון-הר-חפשאפ
נבטוואי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
נפרטרי בכתב חרטומים
t G15 nfrit
r
Z1 Z1
n
N36
t

נֵפֵרְטָרי הייתה מלכה מצרית שחיה במאה ה-13 לפנה"ס. ידועה גם בשם נפרטרי מריאטמות, הייתה אשתו של המלך רעמסס השני מהשושלת ה-19, ונחשבה לאשתו החשובה ביותר. משמעות השם נפרטרי היא "בת לוויה יפהפייה", ומשמעות השם מרימות היא "אהובה של [האלה] מות". נפרטרי היא אחת המלכות המצריות הידועות ביותר, יחד עם נפרטיטי, חתשפסות וקלאופטרה.

קברה המפואר של נפרטרי, שמספרו QV66 שוכן בעמק המלכות בנקרופוליס של תבאי, והוא הגדול והמפואר מבין הקברים שנמצאו בעמק. רעמסס השני גם בנה לכבודה מקדש בצמוד למקדשו באבו סימבל.

משפחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאה של נפרטרי אינו ידוע, רעמסס השני התחתן איתה עוד בהיותו יורש עצר לפני עלייתו לשלטון. בקברה נמצאה ידית עם כרטוש של המלך איי שמלך בסוף השושלת ה-18 באמצע המאה ה-14 לפנה"ס. ממצא זה הוביל את החוקרים להשערה שאולי מוצאה היה ממלך זה.

לנפרטרי היו לפחות ארבעה בנים ושתי בנות. בנה הבכור היה אמון-הר-חפשאפ (Amun-her-khepeshef) שהיה יורש העצר ומפקד גייסות בצבא. בנה השני היה פארהרונמפ (Pareherwenemef) ששרת בצבאו של רעמסס השני. הבן מריתום (Meryatum) היה כהן גדול לאל רע באון. בחזית מקדשה באבו סימבל מוזכר גם שמו של נסיך נוסף מרייר (Meryre), ומכאן ההשערה שגם הוא היה בנה של נפרטרי. בנוסף מופיעים בחזית המקדש שמות של שתי בנות: מריתאמן (Meritamen) והנותאווי (Henuttawy).

בניה לא ירשו את רעמסס השני, מי שירש היה מרנפתח בנה של איסטנופרט, אישה חשובה אחרת מנשותיו של רעמסס השני.

חשיבותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשיבותה של נפרטרי בתקופתה באה לידי ביטוי בתבליטים שבהם היא הופיעה, בפסלים לכבודה, בקברה המפואר ובמקדשה באבו סימבל.

נפרטרי מופיעה בסצנות כאשתו של רעמסס השני כאשה יחידה, בתבליט משנת מלכותו הראשונה בקברו של נבואננף (Nebwenenef), שהיה כהן גדול לאל אמון. בסצנה נפרטרי מופיעה אחר בעלה בעת שהוא ממנה בעת ביקור באבידוס את נבואננף לתפקיד הכהן הגדול. בסצנה נוספת המופיעה על גבי אסטלה משנתו הראשונה של רעמסס, מתוארת נפרטרי משקשקת בסיסטרום (רעשן) בפני האלות תאורת ונות והאל תחות.

מכתבה של נפרטרי למלכה החיתית פודוהפה, על גבי לוח חרס בכתב יתדות

נפרטרי מופיעה גם בסצנות חשובות בתבליטים במקדש לוקסור ובכרנך. סצנה במקדש לוקסור מראה את נפרטרי מובילה את קבוצת הילדים המלכותיים. בסצנה אחרת רואים את נפרטרי בפסטיבל לאל אמון-מין, נפרטרי ורעמסס מפקחים על הקמת המקדש. בתבליט נמצאה גם כתובת של דברי נפרטרי במהלך הטקס: ”הבן האהוב שלך, מושל שתי הארצות, רעמסס, בא לראותך בהופעתך היפה. הוא הקים לכבודך את העמוד הבסיס שישמש מסגרת לביתך. תעניק לו חיי נצח כמלך, וניצחון על אויביו המורדים בהוד מלכותו”.[1]

נפרטרי מופיעה כבת זוגו של רעמסס על פסלים רבים בלוקסור, כרנך ובשטח הנקרופוליס של תבאי ממערב לנילוס. היא מופיעה גם בקבוצת פסלים מדיר אל-בחרי ועל אסטלה בדיר אל-מדינה.

באתר הארכאולוגי חתושש בירתה של האימפריה החתית נמצאו לוח בשפה האכדית בכתב יתדות המכיל התכתבות בין נפרטרי ופודוהפה (Puduhepa) אשתו של המלך חתושיליש השלישי, המדבר על תקווה לשלום בין מלך מצרים למלך החתי, הלוח נמצא באנקרה במוזיאון לתרבויות אנטוליה:

המלכה הגדולה נפרטרי מארץ מצרים אומרת כך: אומרת לאחותי פודוהפה, המלכה הגדולה של ארץ החתים, אני, אחותך, בסדר, אני מאחלת לארצך כל טוב. כעת, נודע לי שאת אחותי כתבת לי ושאלת לבריאותי... כתבת לי בגלל יחסי החברות ויחסי האחווה בן אחיך, מלך מצרים, אלוהי הסערה הגדול יביא שלום, ויגרום לכך שיחסי האחווה בין המלך הגדול של מצרים ואחיו המלך הגדול של החתים ימשכו לנצח....ראי, שלחתי אליך מתנות כדי לברך אותך אחותי... לצווארך [שרשרת] מזהב טהור מורכבת מ-12 רצועות ושוקלת 88 שקל, בד פשתן צבוע לשמלה מלכותית למלך... סה"כ 12 כלי פשתן.

[1][2]

הכבוד הגדול ביותר שהוענק לנפרטרי היה במקדשים באבו סימבל. נפרטרי מופיעה על גבי פסל במקדש הגדול של רעמסס, בנוסף היא קיבלה מקדש משל עצמה שהוקדש לה ולאלה חתחור. בניית המקדש החלה בתחילת תקופת מלכותו של רעמסס, המקדש נחנך בשנה ה-25 למלכותו לערך, והושלם עשר שנים לאחר מכן. נפרטרי מופיעה בתבליט במקדש באבו סימבל בחגיגות ה-24 שנה לשלטונו של רעמסס. בחלק מהסצנות מופיעה ביתה מריתאמן במקומה. ייתכן וכבר הייתה חולה. לאחר תבליט זה היא נעלמה מהמקורות ויש להניח שמתה.

קבר 66 בעמק המלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרקופג של נפרטרי, אוסף המוזיאון המצרי בטורינו, בתצוגה מתחלפת במוזיאון הארמיטאז'

קברה של נפרטרי בעמק המלכות הוא מהגדולים בקברים שנמצאו בעמק. הקבר נשדד בעת העתיקה. הקבר התגלה בשנת 1904 ונחפר על ידי הארכאולוג האיטלקי ארנסטו סקיאפארלי (Ernesto Schiaparelli). קירות הקבר כפי שנמצאו עוטרו בציורים שנמצאו במצב שימור מעולה. העיטורים כוללים מספר קטעים מספר המתים. על דלת חדר הקבורה נמצאו טקסטים המספרים על המסע והמבחנים שנפרטרי עברה, במסגרתם נולדה מחדש והופיעה באופק במזרח כגלגל השמש, חיה לנצח בניצחונה על עולם החושך. הסרקופג ומספר פריטים מהקבר מוצגים במוזיאון המצרי בטורינו. מספר פריטים מהקבר, כולל חלק מצמיד זהב, צלמיות וחלק מעגיל מוצגים במוזיאון לאמנות יפה בבוסטון, חלק מהפריטים מוצגים גם במוזיאון המצרי בקהיר.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נפרטרי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 תרגום חופשי מאנגלית
  2. ^ הלוח והכתובת באנגלית