עמק המלכות

עמק המלכות
עמק המלכות
עמק המלכות
עמק המלכות
אתר מורשת עולמית
תבאי העתיקה והנקרופוליס
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 1979, לפי קריטריונים 1, 3, 6
חלק מתוך הנקרופוליס של תבאי עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
סוג עמק, נקרופוליס, אתר ארכאולוגי עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מדינה מצריםמצרים מצרים
מיקום מחוז לוקסור עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 25°43′39″N 32°35′35″E / 25.7275°N 32.593055555556°E / 25.7275; 32.593055555556
(למפת מצרים רגילה)
 
עמק המלכות
עמק המלכות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עמק המלכות - הירוגליפים
X1
G1
Q1X1
O1
F35F35F35
ציור קיר בקברה של נפרתרי
פתחי הקברים בעמק המלכות
הכניסה לקבר חפור בעמק המלכות

עמק המלכותערבית: وادي الملكات - ואדי אל מליכּאת) הוא האתר בו נקברו בימי קדם נשותיהם של פרעוני מצרים. הוא ידוע גם כטא-סט-נפארו (המקום של בני פרעה), כיוון שביחד עם המלכות של שושלות מצרים (1070-1550 לפנה"ס) נקברו נסיכים ונסיכות רבים, וחברי אצולה שונים. הקברים של אנשים אלו תוחזקו על ידי כהני המתים שהיו ממונים על הבאת המנחות ועל התפילות מדי יום.

העמק ממוקם בסמוך לעמק המלכים המפורסם ממנו, בנקרופוליס של תבאי על הגדה המערבית של הנילוס מול תבאי (לוקסור המודרנית). אזור עקר זה על הגבעות המערביות נבחר בשל בידודו היחסי וקרבתו לבירה. מלכי השושלת ה-18 החליטו להיקבר בקברים החצובים בסלע, בניגוד לפירמידות המסורתיות או חדרי הקבורה. ייתכן שהדבר נעשה כדי למנוע פגיעה בקבר ובזיזתו בידי שודדי קברים.

הנקרופוליס מכיל למעלה משבעים קברים. רבים מהם מסוגננים ומעוטרים בפאר רב. דוגמה לכך היא מקום מנוחתה החצוב בסלע של המלכה נפרתרי (1290-1224 לפנה"ס) מהשושלת ה-19. בקברה תבליטים צבעוניים שנותרו שלמים, והוא נחשב לאחד הקברים היפים במצרים.

הקברים בעמק נבנו בתקופת הממלכה החדשה (1070-1570 לפנה"ס) עבור השושלות ה-20-18 של מצרים בתקופה של 500 שנה. הקברים החפורים בעמק שימשו לקבורה גם בתקופה בית תלמי והתקופה היוונית-רומית במצרים העתיקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שמייסדת העמק היא המלכה סיטרא, אשתו של מייסד השושלת ה-19, ישנם עדויות כי לפני כן נחפרו קברים ומספר בורות קבורה השייכים לשושלות ה-17 וה-18. עם זאת סיטרא היא זו שהפכה את האזור למקום קבורה של נשות ובנים מועדפים של אנשי מלוכה מכהנים.

הקבר המלכותי הראשון, שנתגלה על ידי ג'ובאני בטיסטה בלזוני בשנת 1816, היה קברה של טייטי אשתו של רעמסס הראשון. בשנת 1828 ג'ון גארדנר וילקינסון איתר 24 קברים. ארנסטו סקיאפארלי (Ernesto Schiaparelli) החל בחפירה שיטתית בעמק בשנת 1903 וגילה את קברה של נפרתרי, אשת רעמסס השני על ציוריו המפורטים.

הקברים המוקדמים מסוף השושלת ה-17 היו בעיקר בורות פשוטים עם תא בתוכם. במהלך השושלת ה-18 נקברו באזור בעיקר בכירים וקצינים. ייתכן כי הקבר הראשון של מלכה היה קברה של מאתנדג'מת (Mutnedjmet), אשתו של חרמחב. הקברים הראשונים לא היו מעוטרים בתכשיטים, אלה התווספו מאוחר יותר עם קבורתה של טאיה, אשתו של סתי הראשון. ובדור שלאחר מכן, תחת רעמסס השני שחמש מתוך שבע נשותיו נקברו בעמק המלכות.

כיום בעמק המלכות ישנם עד כ-98 קברים, בארות ואזורי חפירה[1] שננטשו זמן קצר לאחר הקמתם ומעולם לא שמשו כקבר. רובם המכריע של הקברים נמצא במצב רע, אבל ישנם כמה המעוררים הערצה לנוכח יופיים. בחלק מהקברים המעוצבים אין עדות כלל לבעליהם. החשיבות של הקברים, היא במלאכת התיעוד המספקת מידע על מלכות ונסיכים שלא היה קיים לפני כן. ומאפשרת לנחש את הסיבה לאלו הנעדרים באופן בולט מבית הקברות המיועד למלוכה המצרית (כדוגמת, איזיס-נפרט שקברה טרם נמצא).

אדריכלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם 3 סוגי קברים בעמק המלכות:

  1. קברי השושלת ה-18: הם המתקנים העתיקים והפשוטים ביותר. קברי פיר מקושטים. לרוב, בעלי חדר אחד, ולעיתים רחוקות יותר, אחד או שני חדרי צד. אין בהם ציורים ולכן ישנם מקרים בהם קשה לזהות את בעליהם. הם בעיקר קברי נסיכים ונסיכות, נכבדים וגורמים רשמיים.
  2. קברי מלכות השושלות ה-19 וה-20: בניגוד לקברי השושלת ה-18, קברים אלה נבנה בדומה לבתים ובהתאמה להשקעה שנעשתה בקברי עמק המלכים. הם לרוב הורכבו משני חדרים גדולים בחלל מתמשך שאליהם נוספו עד חמישה חדרים נוספים. הם עוצבו בהידור ובאיורים שנעשו בדרך איקונולוגית מסוימת (המסע לעולם הבא (אוזייריס) ואורו של רע (של העולם הזה).
  3. קברי הנסיכות של השושלת ה-20: קברים ארוכים דמויי צינור או ענף של צמחים. מתוכם רק החדר האחרון הוא חדר קבורה, והוא מעט גדול יותר. לפעמים נוספו חללים שיצאו מתוך החדרים החוצה.

מלכות ונסיכים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת המלכות וצאצאי המלוכה הבולטים הקבורים בעמק המלכות:

דמות מהמלוכה תיאור תמונה
נפרתרי
(Nefertari)
אשתו של רעמסס השני. פירוש שמה: "יפה".
היא אחת המלכות המפורסמות.
יחד עם קלאופטרה, נפרטיטי וחתשפסות.
קברה הוא הגדול והראוותני ביותר בעמק המלכות.
איסת תא-המצ'רת
(Iset Ta-Hemdjert)
מהשושלת ה-20.
אשתו של רעמסס השלישי
אמם של רעמסס הרביעי ורעמסס החמישי.
אמון-חר-ח'פשף
(Amun-her-khepeshef)
מהשושלת ה-20.
בנו הבכור ויורשו של רעמסס השלישי
נפטר בגיל 15
נבתאווי
(Nebettawy)
אשתו של רעמסס השני
בתם של רעמסס השני ונפרתרי
מרית אמון
(Meritamen)
פירוש שמה: "האהובה על אמון"
אשתו של רעמסס השני
בנת ענת'
(Bintanath)
בתו הבכורה ואשתו של רעמסס השני
דוואתנתופת
(Duatentopet)
אשתו של רעמסס הרביעי
אמו של רעמסס החמישי
תוויה
(Tuya)
אשתו של סתי הראשון
אמו של רעמסס השני

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עמק המלכות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Los Valles de Egipto (בספרדית)