נפרתרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נפרתרי
נפרתרי נושאת תפילה, ציור המעטר את קברה
נפרתרי נושאת תפילה, ציור המעטר את קברה
לידה 1290 לפנה״ס
Akhmim, מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1255 לפנה״ס (בגיל 35 בערך)
עמק המלכות, מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה רומא העתיקה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה QV66 עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Ramesses III-N 656 B
רעמסס השני עריכת הנתון בוויקינתונים
השושלת ה-19 של מצרים
צאצאים מריתאמן
הנותאווי
פארהרונמפ
מריתום
אמון-הר-חפשאפ
נבטוואי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
נפרתרי בכתב חרטומים
t G15 nfrit
r
Z1 Z1
n
N36
t

נֵפֵרְתָרי הייתה מלכה מצרית שחיה במאה ה-13 לפנה"ס. ידועה גם בשם נפרתרי מריתמות, הייתה אשתו של המלך רעמסס השני מהשושלת ה-19, ונחשבה לאשתו החשובה ביותר. משמעות השם נפרתרי היא "בת לוויה יפהפייה", ומשמעות השם מריתמות היא "אהובה של [האלה] מות". נפרתרי היא אחת המלכות המצריות הידועות ביותר, יחד עם נפרטיטי, חתשפסות וקלאופטרה.

קברה המפואר של נפרתרי, שמספרו QV66 שוכן בעמק המלכות בנקרופוליס של תבאי, והוא הגדול והמפואר מבין הקברים שנמצאו בעמק. רעמסס השני גם בנה לכבודה מקדש בצמוד למקדשו באבו סימבל.

משפחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאה של נפרתרי אינו ידוע, רעמסס השני התחתן איתה עוד בהיותו יורש עצר לפני עלייתו לשלטון. בקברה נמצאה ידית עם כרטוש של המלך איי שמלך בסוף השושלת ה-18 באמצע המאה ה-14 לפנה"ס. ממצא זה הוביל את החוקרים להשערה שאולי מוצאה היה ממלך זה.

לנפרתרי היו לפחות ארבעה בנים ושתי בנות. בנה הבכור היה אמון-הר-חפשאפ (Amun-her-khepeshef) שהיה יורש העצר ומפקד גייסות בצבא. בנה השני היה פארהרונמפ (Pareherwenemef) ששרת בצבאו של רעמסס השני. הבן מריתום (Meryatum) היה כהן גדול לאל רע באון. בחזית מקדשה באבו סימבל מוזכר גם שמו של נסיך נוסף מרייר (Meryre), ומכאן ההשערה שגם הוא היה בנה של נפרתרי. בנוסף מופיעים בחזית המקדש שמות של שתי בנות: מריתאמן (Meritamen) והנותאווי (Henuttawy).

בניה לא ירשו את רעמסס השני, מי שירש היה מרנפתח בנה של איסתנפרת, אישה חשובה אחרת מנשותיו של רעמסס השני.

חשיבותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשיבותה של נפרתרי בתקופתה באה לידי ביטוי בתבליטים שבהם היא הופיעה, בפסלים לכבודה, בקברה המפואר ובמקדשה באבו סימבל.

נפרתרי מופיעה בסצנות כאשתו של רעמסס השני כאשה יחידה, בתבליט משנת מלכותו הראשונה בקברו של נבואננף (Nebwenenef), שהיה כהן גדול לאל אמון. בסצנה נפרתרי מופיעה אחר בעלה בעת שהוא ממנה בעת ביקור באבידוס את נבואננף לתפקיד הכהן הגדול. בסצנה נוספת המופיעה על גבי אסטלה משנתו הראשונה של רעמסס, מתוארת נפרתרי משקשקת בסיסטרום (רעשן) בפני האלות תאורת ונות והאל תחות.

מכתבה של נפרתרי למלכה החיתית פודוהפה, על גבי לוח חרס בכתב יתדות

נפרתרי מופיעה גם בסצנות חשובות בתבליטים במקדש לוקסור ובכרנך. סצנה במקדש לוקסור מראה את נפרתרי מובילה את קבוצת הילדים המלכותיים. בסצנה אחרת רואים את נפרתרי בפסטיבל לאל אמון-מין, נפרתרי ורעמסס מפקחים על הקמת המקדש. בתבליט נמצאה גם כתובת של דברי נפרתרי במהלך הטקס: ”הבן האהוב שלך, מושל שתי הארצות, רעמסס, בא לראותך בהופעתך היפה. הוא הקים לכבודך את העמוד הבסיס שישמש מסגרת לביתך. תעניק לו חיי נצח כמלך, וניצחון על אויביו המורדים בהוד מלכותו”.[1]

נפרתרי מופיעה כבת זוגו של רעמסס על פסלים רבים בלוקסור, כרנך ובשטח הנקרופוליס של תבאי ממערב לנילוס. היא מופיעה גם בקבוצת פסלים מדיר אל-בחרי ועל אסטלה בדיר אל-מדינה.

באתר הארכאולוגי חתושש בירתה של האימפריה החתית נמצאו לוח בשפה האכדית בכתב יתדות המכיל התכתבות בין נפרתרי ופודוהפה (Puduhepa) אשתו של המלך חתושיליש השלישי, המדבר על תקווה לשלום בין מלך מצרים למלך החתי, הלוח נמצא באנקרה במוזיאון לתרבויות אנטוליה:

המלכה הגדולה נפרתרי מארץ מצרים אומרת כך: אומרת לאחותי פודוהפה, המלכה הגדולה של ארץ החתים, אני, אחותך, בסדר, אני מאחלת לארצך כל טוב. כעת, נודע לי שאת אחותי כתבת לי ושאלת לבריאותי... כתבת לי בגלל יחסי החברות ויחסי האחווה בן אחיך, מלך מצרים, אלוהי הסערה הגדול יביא שלום, ויגרום לכך שיחסי האחווה בין המלך הגדול של מצרים ואחיו המלך הגדול של החתים ימשכו לנצח....ראי, שלחתי אליך מתנות כדי לברך אותך אחותי... לצווארך [שרשרת] מזהב טהור מורכבת מ-12 רצועות ושוקלת 88 שקל, בד פשתן צבוע לשמלה מלכותית למלך... סה"כ 12 כלי פשתן.

[1][2]

הכבוד הגדול ביותר שהוענק לנפרתרי היה במקדשים באבו סימבל. נפרתרי מופיעה על גבי פסל במקדש הגדול של רעמסס, בנוסף היא קיבלה מקדש משל עצמה שהוקדש לה ולאלה חתחור. בניית המקדש החלה בתחילת תקופת מלכותו של רעמסס, המקדש נחנך בשנה ה-25 למלכותו לערך, והושלם עשר שנים לאחר מכן. נפרתרי מופיעה בתבליט במקדש באבו סימבל בחגיגות ה-24 שנה לשלטונו של רעמסס. בחלק מהסצנות מופיעה ביתה מריתאמן במקומה. ייתכן וכבר הייתה חולה. לאחר תבליט זה היא נעלמה מהמקורות ויש להניח שמתה.

קבר 66 בעמק המלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרקופג של נפרתרי, אוסף המוזיאון המצרי בטורינו, בתצוגה מתחלפת במוזיאון הארמיטאז'

קברה של נפרתרי בעמק המלכות הוא מהגדולים בקברים שנמצאו בעמק. הקבר נשדד בעת העתיקה. הקבר התגלה בשנת 1904 ונחפר על ידי הארכאולוג האיטלקי ארנסטו סקיאפארלי (Ernesto Schiaparelli). קירות הקבר כפי שנמצאו עוטרו בציורים שנמצאו במצב שימור מעולה. העיטורים כוללים מספר קטעים מספר המתים. על דלת חדר הקבורה נמצאו טקסטים המספרים על המסע והמבחנים שנפרתרי עברה, במסגרתם נולדה מחדש והופיעה באופק במזרח כגלגל השמש, חיה לנצח בניצחונה על עולם החושך. הסרקופג ומספר פריטים מהקבר מוצגים במוזיאון המצרי בטורינו. מספר פריטים מהקבר, כולל חלק מצמיד זהב, צלמיות וחלק מעגיל מוצגים במוזיאון לאמנות יפה בבוסטון, חלק מהפריטים מוצגים גם במוזיאון המצרי בקהיר.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נפרתרי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 תרגום חופשי מאנגלית
  2. ^ הלוח והכתובת באנגלית