נשק להשמדה המונית בסוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל אזהרה מפני קרינה רדיואקטיבית

סוריה מחזיקה בסוגים אחדים של נשק להשמדה המונית, ובעיקר נשק כימי, שאותו הפעילה נגד תושביה במהלך מלחמת האזרחים בסוריה.

סוגי נשק בלתי קונבנציונלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשק כימי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוריה היא אחת מחמש המדינות שלא חתמו, ואחת משבע המדינות שלא אישרו את האמנה לנשק כימי, שאוסרת את הייצור, הפיתוח והשימוש בו. עם זאת ב-1968 סוריה הצטרפה לפרוטוקול אמנת ז'נבה מ-1925 שאוסר שימוש בזמן מלחמה בהרעלה, חניקה, או שימוש בשאר הגזים. לאחר מכן, בזמן הפלישה לעיראק ב-2003, סוריה הכחישה שיש ברשותה נשק כימי, וב-2012 חזרה בה והודתה שיש שברשותה נשק כזה. הנשיא הסורי לשעבר חאפז אל-אסד רמז ליכולות כימיות בהצהרות פומביות בשנים 1990 ו-1997.

ארגונים לא ממשלתיים במערב הצהירו שלסוריה יש מערך פעיל של נשק כימי. ארצות הברית הודיעה שלסוריה יש החל מאמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 תוכנית לחימה כימית.

מתקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מומחים זיהו 5 מתקנים לערך שבהם מצוי נשק כימי ועוד מתקן אחד שהוא בסיס נשק:‏[1]

הפיצוץ בשנת 2007[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש יולי 2007 התפוצץ מחסן נשק סורי.בפיצוץ נהרגו 15 איש. המגזין השבועי האמריקאי ג'יינס, דיווח שהפיצוץ אירע כשכוחות איראנים וסורים ניסו להתאים ראש נפץ של גז חרדל על טיל סקאד. סוריה טענה שהפיצוץ היה תאונה שלא קשורה לנשק כימי.

נשק ביולוגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוריה נחשבה בדרך כלל למי שאינה מחזיקה נשק ביולוגי[2], אך ישנם כמה דיווחים על מערכת פעילה של מחקר ופיתוח נשק ביולוגי. לפי יועצת נאט"ו ד"ר ג'יל דקר, סוריה עסקה בפיתוח של אנתרקס, טולרמיה, בוטוליזם, אבעבועות שחורות, אפלטוקסין, כולרה, והשתמשה בעזרתה של רוסיה בהתקנת אנתרקס על ראשי טילים‏[3][4].

התוכנית הגרעינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוריה חברה באמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ומחזיקה בתוכנית גרעינית אזרחית. ב-6 בספטמבר 2007 הפציצה ישראל מתקן לייצור נשק גרעיני‏[5]. נשיא סוריה בשאר אל-אסד טען שהמתקן היה בסיס צבאי בבנייה‏[6], ושמטרת סוריה היא מזרח תיכון נקי מגרעין. ב-23 ביוני 2008 סוריה הרשתה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית להיכנס למתקן שלה ולקחת דגימות. הדגימות הוכיחו שבמקום נמצא אורניום מועשר. ב-24 במאי 2011 מנהל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, פרסם דו"ח שקבע שהמקום הוא כור גרעיני.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 בספטמבר 2007, על פי פרסומים זרים, חיל האוויר הישראלי ערך תקיפה כנגד מתקן בצפון-מזרח סוריה שנטען ששימש ככור גרעיני. כך לכאורה סוכל ניסיון מצד סוריה לפתח יכולות גרעיניות צבאיות. סוריה הכחישה את ההאשמות וטענה שמדובר במתקן צבאי נטוש.

ב-23 ביולי 2012, סוריה הודתה בפיתוח של מאגר נשק כימי. היא טענה שהנשק נשמר אצלה להגנה נגד מדינות עוינות‏[7]. בזמן מלחמת האזרחים בסוריה, באוגוסט 2012, הצבא הסורי החל בניסויים של נשק כימי בבסיס מחוץ לעיירה חאלב[8]. מדינות המערב החלו לשקול התערבות צבאית כאשר דווח על שימוש בנשק הכימי.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פירוק הנשק הכימי בסוריה

מאוגוסט 2013, ישנם דיווחים של שימוש בנשק כימי על ידי צבא סוריה,‏[9] כחלק ממלחמת האזרחים בסוריה, ובעקבות כך ארצות הברית הצהירה על אפשרות של תקיפה בסוריה. לנוכח איומיה של ארצות הברית לתקוף בסוריה, העלה נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין הצעת פשרה, לפיה יסכים אסד למסור את הנשק הכימי שברשותו לפיקוח בינלאומי, שיוביל לפירוק נשק זה.‏[10] ב-28 בספטמבר 2013 אישרה מועצת הביטחון פה אחד את ההצעה לפירוק הנשק הכימי בסוריה,‏[11] וכעבור ימים אחדים החל מימוש החלטה זו. בסוף אוקטובר 2013 דווח שהושמדו כל מתקני ייצור הנשק הכימי שסוריה הצהירה עליהם.‏[12] ביוני 2014 הושלם הפינוי של 1,300 טונות של נשק כימי מסוריה.‏[13]

ישראל ראתה בפירוק הנשק הכימי ירידה משמעותית באיום הכימי עליה, ובעקבות זאת הפסיקה המדינה לחלק מסכות אב"כ לתושביה, וצמצמה את ייצורן.‏[14]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Weapons of Mass Destruction (WMD) - Special Weapons Facilities
 2. ^ Chemical & Biological Weapons: Assessing Capabilities And Motivations
 3. ^ Syria's Bio-Warfare Threat: an interview with Dr. Jill Dekker
 4. ^ עמיר רפפורט, רונן סולומון ואלי ברדנשטיין, דאגה בישראל: סוריה תמשיך להחזיק בארסנל נשק הביולוגי, באתר nrg‏, 7 באוקטובר 2013
 5. ^ Obama: Decision not to strike Syria does not mean Iran is off the hook
 6. ^ Syria president denies building nuclear reactor
 7. ^ Syria Threatens Chemical Attack on Foreign Force
 8. ^ Report: Syria tested chemical weapons delivery systems in August
 9. ^ Syrian activists: Videos show chemical weapons used
 10. ^ עמוס הראלהניסיונות למניעת תקיפה - המרוויחים מהיוזמה הרוסית: פוטין, אובמה ואסד; המפסידים: אזרחי סוריה, באתר הארץ, 9 בספטמבר 2013
 11. ^ יצחק בן-חורין, אושר ההסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה, באתר ynet‏, 28 בספטמבר 2013
 12. ^ הושמדו כל מתקני ייצור הנשק הכימי שסוריה הצהירה עליהם, באתר הארץ, 31 באוקטובר 2013
 13. ^ רויטרס‏, סוריה עמדה ביעד: פינתה כל הנשק הכימי משטחה, באתר וואלה! NEWS‏, 23 ביוני 2014
 14. ^ יובל אזולאי, ‏אין איום כימי - אין עבודה: עשרות יפוטרו ממפעל שלאון, באתר גלובס, 1 ביוני 2014