סווארכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף סווארקה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

א-סוארכהערבית: سواركة) היא חמולה בדואית בת 250,000 בני אדם (ויש הטוענים שאף 700,000 או מיליון[דרוש מקור]) החיים בפזורה בין שטחי ערבות מואב, יהודה ושומרון, רצועת עזה ובחצי האי סיני[1].

מוצאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטענת בני השבט שהתראיינו לכתבה של ערוץ 1 על צבי מסיני מוצאם הוא מיהודים, תושבי ארץ ישראל בתקופה העות'מנית, שאוסלמו או התאסלמו עם השנים (בקרבם יש מסורת על "רעב גדול" בו ליהודים לא היה מה לאכול שבגללו באה ההתאסלמות). לדבריהן של זקנות השבט שרואיינו בכתבה למוצאם היהודי של הסווארכה יש עדיין עדות כיום בעזרת שמירת מנהגים יהודיים כמו: הדלקת נרות בשבת, הימנעות מהדלקת אש בשבת, מנהג ברית המילה שנערך לבן הנולד ביום השביעי להיוולדו ולא בגיל 13 כנהוג באסלאם, על מנהג החליצה, שלפיו לאחיו של בעל אישה שנפטר יש זכות ראשונים לשאת אותה לאשתו (אם תרצה בכך) ומנהג הדומה להפרשת חלה. בכתבה גם נטען שבקבריהם של בני השבט ישנו כוך מיוחד להנחת נר נשמה[2] לזכר הנפטר, מה שלא נהוג בקברי ערבים-מוסלמים.

יש מהם חלק שרואה בעצמם "יהודים לכל דבר ועניין", עשה שיבה ליהדות[דרוש מקור] ועיברת את שמותיהם ואת שמות משפחותיהם וחי כיום במדינת ישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקאם נבי סווארכה

סמוך לכפר סבא, לא רחוק מקבר בנימין בן יעקב, נמצא מקאם המכונה "מקאם נבי סווארכה", אולם לא ברור הקשר שלו לבני השבט מעבר לשם הדומה.

במסגרת מבצע חגורה שחורה ירה צה"ל טיל אל פחון בדיר אל בלח והרג 8 בני משפחה אחת מהשבט, ובהם 5 ילדים. דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי הודיע כי אבי המשפחה, רסמי אבו מלחוס, היה מפקד חוליית משגרי רקטות של הג'יהאד האסלאמי[3], אולם עד מהרה התברר כי ההרוגים חפים מפשע[4].

פזורת השבט בסיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני הסווארכה בסיני יושבים בריכוז שבצפון חצי האי, באזור שבין רצועת עזה לסבחת אל-ברדוויל שבסיני[5]. בשנת 1968 הוערך מספרם בכ-8,000 נפש[6]. בני השבט משליטים את כוחם על אזור אל-עריש ועל קו צינור הגז לישראל ולירדן.[7] שמו של שבט הסווארכה בסיני נקשר במספר פעילויות לא-חוקיות, בעיקר בנושא הברחת מסתננים מאפריקה לתוך שטחי מדינת ישראל דרך גבול ישראל-מצרים. בחודש נובמבר 2011 דווח בתקשורת העולמית על כך שבני שבט הסווארכה ביחד עם בני שבט התיאהא הבדואים בסיני מעורבים במעשי התעללות במסתננים אריתראים, ברציחתם ובעקירת איבריהם ומכירת האיברים הללו לרופאים ממצרים.[8]

עלו טענות לפיהן בני השבט בסיני לוקחים חלק בהברחת מסתננים אפריקאים ממצרים ללוב, אותם מסתננים מהגרים בסופו של דבר מחופי לוב בספינות ובסירות מהגרים לאירופה.

לאחר המהפכה במצרים, הכריז איברהים אל-מאניי, אחד השייח'ים הבולטים של הסווארכה בחצי האי סיני, כי שבטו ישתף פעולה עם צבא מצרים וכוחות הביטחון שם.

ב-2017 הוכרז בתקשורת המצרית כי שבט הסווארכה, כמו שבטים בדואים אחרים בסיני, ייקחו חלק במאבק במחוז סיני של המדינה האסלאמית.[9]

ב-24 בנובמבר, 2017 נטבחו 235[10] אנשים בעת תפילה במסגד בסיני על ידי שלוחת דאע"ש שם, רוב ההרוגים היו בני שבט הסווארכה. מקורות בטחוניים במצרים סיפרו לג'קי חוגי כי הפיגוע נעשה בתגובת נקם של המדינה האיסלאמית כנגד ראשי השבט שסירבו לתת חסות ומקלט לאנשיו[11][12] ובנוסף הביעו תמיכה בצבא במצרי.[13]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כתבתו של ניסים מוסק מ"ערוץ 1" על צבי מסיני וחקר המוצא היהודי של חלק מהפלסטינים
 2. ^ "המוצא היהודי של חלק מהפלשתינאים" - פוסט של ד"ר אמנון טיל באתר The Marker בנושא
 3. ^ לפני הירי לבאר שבע: הנייה ומנהיג הג'יהאד האיסלאמי שוחחו, www.maariv.co.il
 4. ^ דוד גולדברג, ‏צה"ל על התקיפה בדיר אל בלח: "המבנים הופללו שוב ימים לפני התקיפה", באתר JDN‏, 17 בנובמבר 2019
 5. ^ מכתב אנונימי לניר עוז, מעריב, 21 במרץ 1972
 6. ^ מנחם תלמי, השייח'ים עולים צפונה, מעריב, 2 באוגוסט 1968
 7. ^ "ליקוק המחבת הלוהט: מה קורה במדבר סיני? ואיך נחזיר את המסתננים לאפריקה?" מתוך האתר של ד"ר גיא בכור
 8. ^ "בדואים בסיני סוחרים באברי פליטים אפריקנים" - כתבתו של חגי הוברמן מה-3 בנובמבר 2011 מתוך אתר "ערוץ 7"
 9. ^ Al-Sawarka tribe declares war on Sinai Province, Daily News Egypt, ‏2017-05-16 (בAmerican English)
 10. ^ כאן חדשות, מספר ההרוגים בפיגוע עלה ל-235. ברשת סקיי ניוז דווח כי חיל האוויר המצרי תקף שתי מכוניות שבהן נסעו המחבלים @eran_singer, @kann_news, ‏2017T7:01 (בiw)
 11. ^ Jacky Hugi, רוב הרוגי מתקפת הרצח בסיני - בני שבט אל-סווארכה, אחד הגדולים באזור רפיח (ובעל נוכחות ברצועת עזה). מקורות ביטחוניים מצריים: נקמה על סירוב ראשי השבט לתת חסות ללוחמי ארגון "מחוז סיני" המזוהה עם דאעש. מספר ההרוגים כעת עומד על 200, @JackyHugi, ‏2017T6:58 (בiw)
 12. ^ Eran Singer ערן זינגר عران زنجر, כלי תקשורת במצרים מדווחים כי את הפיגוע עשו אנשי דאעש כדי לנקום באנשי שבט סווארכה, שהביעו תמיכה בצבא המצרי ובמאבקו בטרור בסיני. על פי הדיווחים, סרבו בני השבט להעניק מקלט לאנשי דאעש ובנקמה, טבחו בהם במסגד בשעת התפילה., @eran_singer, ‏2017T6:50 (בiw)
 13. ^ כאן חדשות, דיווח בכלי תקשורת במצרים: הפיגוע בוצע ע"י דאעש כדי לנקום בשבט סווארכה שהביע תמיכה בצבא המצרי. דווח כי בני השבט סרבו להעניק מקלט למחבלי ארגון הטרור @eran_singer, @kann_news, ‏2017T6:55 (בiw)