לדלג לתוכן

חידקל

חידקל
دجلة
נהר החידקל. מראה מרחוב חיפה, בבגדאד
נהר החידקל. מראה מרחוב חיפה, בבגדאד
נהר החידקל. מראה מרחוב חיפה, בבגדאד
מידע כללי
אורך 1,862 ק"מ
ספיקה ממוצעת עונת הגאות 5,500
עונת השפל 300 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 375,000 קמ"ר
מוצא מזרח טורקיה
יובלים הזב הקטן, Sirwan River, Zab, Khosr River, נהר ח'אסה, Godar Khosh River, Gevi River, נהר דיאלא, Khabur, Botan River, הזב הגדול, Karkheh River, 'Adhaim, נהר בטמן, Doiraj River, בפסקה זו 8 רשומות נוספות שטרם תורגמו עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך שט אל-ערב, המפרץ הפרסי
מדינות באגן הניקוז איראןאיראן איראן
טורקיהטורקיה טורקיה
סוריהסוריה סוריה
עיראקעיראק עיראק
אגן הניקוז של הנהרות פרת וחידקל
אגן הניקוז של הנהרות פרת וחידקל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

החִדֶּקֶלערבית: دِجْلَة, דִגְ'לַה; בטורקית: Dicle, דִיגְ'לֶה; בכורדית: دیجلە, דִיגְ'לֶה; ביוונית: Τίγρης, טִיגְרִיס; בארמית: ܕܸܩܠܵܬܼ, דֵקְלָתֿ; במקור כולם משומרית: 𒀀𒇉𒈦𒄘𒃼, אִידִיגְנָה, "מים זורמים") הוא אחד הנהרות החשובים במזרח התיכון. מקורותיו במזרח טורקיה, ומשך רוב מהלכו הוא זורם בשטח עיראק. החידקל הוא אחד משני הנהרות העתיקים של מסופוטמיה ("מסופוטמיה" - "בין הנהרות") לצד נהר הפרת, איתו הוא מתאחד ויוצר את נהר שט אל-ערב בדרום עיראק, הנשפך אל המפרץ הפרסי. שני הנהרות מילאו תפקיד חשוב בארצות העתיקות ששכנו לצידם כגון בבל ואשור, ואפילו במקרא ניכרת השפעתם, כשבספר בראשית הם מוזכרים כשניים מנהרות גן עדן (בראשית, ב', י"ד).

מהלך הנהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורותיו של החידקל בדרום-מזרח טורקיה, במזרח הרי הטאורוס, ומשך רוב מהלכו כיוונו הכללי של הנהר הוא דרום-מזרח. אורכו 1,862 קילומטר מתוכם 400 ק"מ בטורקיה, 44 ק"מ בסוריה ו-1418 ק"מ בעיראק. שטח אגן הניקוז הוא כ-375,000 קמ"ר, מתוכם 45,000 קמ"ר בטורקיה, 1,000 קמ"ר בסוריה, 292,000 קמ"ר בעיראק ו-37,000 קמ"ר באיראן.[1] יובלו הראשי בטורקיה הוא הנהר בוהטאן (אנ') אשר בהצטרפו לחידקל מכפיל את מימיו. משך 30 קילומטר מהווה החידקל גבול בין טורקיה לסוריה, ואז עוזב את שתי הארצות הללו ונכנס לתחום עיראק. בצפון עיראק הוא מקבל מספר יובלים ממזרח, מן הרי זגרוס וכורדיסטן: הזב הגדול, הזב הקטן, עזאיים, ודיאלא, ליד הבירה בגדאד. מבגדאד והלאה עובר הנהר בשטח ביצות ותעלות ונחלק למספר פלגים, שהם שרידים של דלתה קדומה שהתמלאה בסחף. לבסוף מתאחד החידקל עם נהר הפרת בדרום עיראק לנהר שט אל-ערב, שזורם כ-100 קילומטר עד למפרץ הפרסי, כחצי מהם כגבול עם איראן.

ייתכן שבעבר, לפני התקופה ההלניסטית, זרם החידקל בנפרד מהפרת ונשפך ללגונה, שהיוותה את המשכו הצפוני של המפרץ הפרסי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חידקל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]