עדית סולברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עדית סולברג
אין תמונה חופשית
לידה 15 במרץ 1969 (בת 53)
ענף מדעי כלכלה. מדיניות מאקרו כלכלית, שוק העבודה, הסדרים פנסיונים ושוק ההון
מקום מגורים אלקנה, ישראלישראל ישראל
עיסוק סגנית הרקטור באוניברסיטת אריאל בשומרון
מקום לימודים אוניברסיטת תל אביב
מוסדות אוניברסיטת אריאל בשומרון
בן זוג עו"ד שי סולברג
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

עדית סולברג (נולדה ב-15 במרץ 1969) היא פרופסור לכלכלה וסגנית הרקטור באוניברסיטת אריאל בשומרון. כיהנה כראש המחלקה לכלכלה ומנהל עסקים בין השנים 2016 עד 2020[1]. היא משמשת כראש האקדמי של מרכז היזמות והחדשנות האוניברסיטאי. מכהנת גם כחברת הוועדה המייעצת לנתוני אשראי בבנק ישראל, חברת המועצה של האגודה הישראלית לכלכלה ויושבת ראש חברת סולברג ייעוץ בע"מ.

שימשה ככלכלנית בכירה במחלקת המחקר של בנק ישראל במשך 16 שנים וכיהנה כיו"ר ועד העובדים הארצי של בנק ישראל[2]. לשעבר יו"ר קרן ההשתלמות קסם[3].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולברג נולדה ב-15 במרץ 1969 ליעל וד"ר שאול יוטב וגדלה בבני ברק. לה שלוש אחיות. בשנים 19851986 שירתה במסגרת שירות לאומי בשבי שומרון.

בשנים 19871990, למדה כלכלה וסטטיסטיקה וקיבלה תואר ראשון באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1993 סיימה לימודי תואר שני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, עם התמחות במימון. את עבודת התיזה כתבה בהנחיית פרופ' אלכס צוקרמן בנושא "אינפלציה יזומה" . בשנת 2004, סיימה דוקטורט, בהנחיית פרופ' דניאל צידון, בנושא Technological Changes and the Rise in Wage Inequality[4].

בשנת 1992 החלה לעבוד ככלכלנית במחלקת המחקר של בנק ישראל ובשנת 2003 התמנתה לכלכלנית בכירה. התמחתה בתחום שוק העבודה והרווחה, שוק ההון וההסדרים הפנסיונים[5]. שימשה כיו"ר ועד העובדים הארצי של בנק ישראל בשנים 19982002. במהלך תקופה זו השביתה את בנק ישראל תקופה ארוכה[6] .

בשנת 2008 התמנתה למרצה בכירה במסלול המומחים במחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל בשומרון. במהלך התקופה, חקרה ולימדה בתחום התמחותה, וכן המשיכה את פעילותה המקצועית. בשנים 2016 עד 2020 ניהלה את המחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטה. באותן שנים פעלה להקמת מרכז היזמות והחדשנות של האוניברסיטה. בשנת 2019 מונתה לפרופסור חבר. ב-2020 מונתה לסגנית הרקטור, פרופ' אלברט פנחסוב.

סולברג מתגוררת באלקנה, נשואה לעו"ד שי סולברג ואם לחמש בנות.

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולברג היא חברת הסגל הבכיר במחלקה לכלכלה ומנהל עסקים משנת 2008. היא כיהנה כראש המחלקה בשנים 2016 עד 2020 וכיום היא סגנית הרקטור באוניברסיטה. עמדה בראש המרכז לחקר מדיניות כלכלית באוניברסיטה בשנים 2012–2013 (בשיתוף עם ד"ר יעל ברנדר-אילן) וכן עמדה בשנים 2016 עד 2020, בראש המרכז לרווחת הגיל השלישי (בשיתוף עם פרופ' שרה בן דוד). בשנים 2018 עד 2020 פעלה להקמת מרכז היזמות והחדשנות של האוניברסיטה והיא משמשת כראש האקדמי שלו. היא עומדת בראש הוועדה האקדמית של תוכנית Top-Ariel, תוכנית הסטודנטים המצטיינים של האוניברסיטה.

סולברג עוסקת בנושאים הקשורים בהערכה של מדיניות מאקרו כלכלית[7], היבטים שונים של הגיל השלישי, התפתחות השכר[8][9] והמגזר הציבורי. מחקריה של סולברג הם אמפיריים ומתמקדים בבחינת המדיניות הכלכלית במשק על היבטיה השונים[10].

כיום (2021), סולברג עוסקת בנושא כלכלה בימי קורונה, ההשפעות הקשות של המגפה על המשק ובתי האב, ברמה העולמית והישראלית, ודרכי ההתמודדות של הממשלות השונות עם המשבר הכלכלי[11].

קריירה מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1992 עד 2007 הייתה סולברג כלכלנית במחלקת המחקר של בנק ישראל. לאחר עזיבתה את בנק ישראל ובמקביל לעבודתה באוניברסיטה, כיהנה סולברג כיו"ר קרן קסם וכחברת ועדת ההשקעות בקרן. הייתה שותפה לדיונים ולוועדות מקצועיות בתחום החינוך הפיננסי וקרנות מפעליות (משרד האוצר), הוראת כלכלה בתיכונים (משרד החינוך) ועוד[דרוש מקור].

סולברג הקימה בשנת 2011 עם בעלה שי, את חברת סולברג ייעוץ בע"מ, הנותנת ייעוץ כלכלי והנדסי בעיקר למגזר הציבורי, והיא משמשת כיו"ר החברה.

סולברג נתנה מספר חוות דעת עקרוניות בתחום דיני נזיקין, בין היתר לוועדת מצא (משרד המשפטים) בתחום הולדה בעוולה ולוועדת קמיניץ (ועדה בין משרדית) בתחום ריבית ההיוון הראויה בתיקי נזיקין. חוות הדעת העקרונית בתחום ריבית ההיוון הוגשה לבית המשפט העליון והייתה בין הגורמים להרחבת הדיון בנושא. חוות הדעת צוטטה בהרחבה בפס"ד של בית המשפט העליון אך בית המשפט פסק כנגדה[12].

פעילות חברתית וציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2013 מונתה לנציגת ציבור בוועדה הבוחרת את הרבנים הראשיים ואת מועצת הרבנות הראשית לישראל[13].

סולברג התנדבה כיו"ר הוועד המנהל של המוסד האנתרופוסופי לילדים בפיגור עמוק (בשנים 1998 עד 2003) והיא מרבה להופיע בתקשורת ולתת הרצאות בהתנדבות לקהילות שונות בתחום כלכלת ישראל ובתחום החינוך הפיננסי.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן פרסומיה בשנים האחרונות[14]:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הפרופיל של עדית סולברג, באתר אוניברסיטת אריאל בשומרון
 2. ^ רונית ורדי, ‏"להתייעל - כן. להוריד שכר? זה לא", באתר גלובס, 22 במרץ 2001
 3. ^ הפרופיל של עדית סולברג, באתר סולברג בע"מ
 4. ^ קורות החיים של פרופ' עדית סולברג, באתר אוניברסיטת אריאל
 5. ^ עדית יוטב-סולברג, קסיר (קלינר) ניצה התפתחות השכר ושונותו בעולם של תמרוץ ופקוח, באתר בנק ישראל
 6. ^
 7. ^ זאב קליין, ‏"המגזר הממשלתי הוא קרש קפיצה למגזר העסקי: מנכ"ל מרוויח פי 5", באתר גלובס, 15 באוגוסט 2007
 8. ^ הגבלת שכר הבכירים הייתה כורח המציאות – כל העובדים בענף נהנים מהחוק, באתר משאבים
 9. ^ עדית סולברג, תקציב האכזבה, באתר ynet, 13 באוקטובר 2014
 10. ^ ד"ר עדית סולברג: "מוותרים פה על הזדמנות שיכול ותהיה חד פעמית", באתר bizportal
 11. ^ תקציר השפעת מגפת הקורונה על הכלכלה, באתר mbaarieluniversityתבנית:שבור
 12. ^ פס"ד הפול נ' פלוני
 13. ^ מינוי שרים ואישור נציגי השר לשירותי דת ונציגי הרבנים הראשיים לאספה הבוחרת את מועצת הרבנות הראשית לישראל, באתר ממשלת ישראל
 14. ^ עמוד החוקר של סולברג, באתר orcid