עובדיה הגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עובדיה הגר (נולד בשם Johannes son of Dreux בערך בשנת 1070, באיטליה או בנורמנדיה, תלוי בגרסה המסופרת), היה בן אצולה נוצרי או כומר קתולי שכנראה בעקבות התגיירותו של הארכיהגמון של בארי אנדראס, החליט להתגייר (גם על הסיבות להתגיירותו יש מספר גרסאות). כנראה שהתגייר בשנת 1102.

רוב המידע עליו מגיע מחיבורו "מגילת עובדיה". אמנם החיבור כולו אבד, אולם קטעים ממנו נשתמרו בגניזה הקהירית. במאה ה-20 נתגלה בגניזה הקהירית כתב יד המיוחס לו ובו שלושה קטעי תפילה ופיוט רשומים בתווים ימי ביניימיים.

בתחילת המאה ה-12 פגש עובדיה הגר בארץ ישראל את הקראי שלמה הכהן, שניבא לו שתוך זמן קצר (כלומר עדיין במאה ה-12) כל עם ישראל יתקבץ ויתאחד בארץ ישראל.

תכתובת עם הרמב"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתבי הרמב"ם יש תשובה לעובדיה הגר או עובדיה המשכיל‏[1], בתשובת לשאלה האם יכול גר לאמר את נוסח הברכה "אלוהינו ואלוהי אבותינו" ובכך להימנע מבושת פנים ולא להסגיר בפומבי את העובדה שהוא גר. הרמב"ם ענה "יש לך לומר הכל כתקנם, ואל תשנה דבר, אלא כמו שיתפלל ויברך כל אזרח מישראל כך ראוי לך לברך ולהתפלל" ... "נמצא אברהם אבינו אב לזרעו הכשרים ההולכים בדרכיו ואב לתלמידיו, והם כל גר שיתגייר" ... "לפיכך, יש לך לומר "אלוקינו ואלקי אבותינו", שאברהם עליו השלום הוא אביך ויש לך לומר שהנחלת את אבותינו שלאברהם נתנה הארץ".

תשובה נוספת ענה הרמב"ם לעובדיה הגר על שאלתו האם הישמעאלים הם עובדי עבודה זרה.

יש הטוענים כי עובדיה אליו כותב הרמב"ם הוא הוא עובדיה הגר שכתב את מגילת עובדיה ולעומתם אחרים טוענים שהשם עובדיה נתחבב על גרים כי למסורת חז"ל, גם עובדיה הנביא היה גר אדומי, ועובדיה אליו משיב הרמב"ם הוא גר אחר בשם עובדיה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הגיע אלינו שאלות מרנא ורבנא, עובדיה המשכיל המבין גר הצדק, ישלם ה' פעלו, ותהי משכרתו שלימה מעם ה' אלקי ישראל, אשר בא לחסות תחת כנפיו (שו"ת הרמב"ם, סימן רצג)