פאלון גונג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פאלון גונג בישראל
מתרגלי פאלון גונג יושבים במדיטציה על חוף הים בתל אביב

פָאלוּן דָּאפָא (סינית: 法轮大法; פין-יין: fǎlún dàfǎ), ידועה גם בשם פָאלוּן גּוֹנְגְּ (סינית: 法轮功; פין-יין: fǎlún gōng), היא שיטה רוחנית לשיפור עצמי שמקורה בסין. השיטה נחשפה לציבור בשנת 1992 על ידי לי הונג-ג'י. השיטה דוגלת בחיים על פי העקרונות "אמת, חמלה וסובלנות" כערכים מנחים.

תרגום המונח פאלון דאפא הוא "גלגל החוק של החוק הגדול".

תיאור השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאלון גונג (או פאלון דאפא) נחשבת בתרבות הסינית כאחת משיטות התרגול של צ'יגונג. שיטות צ'יגונג מתרכזות בנפש ובגוף ומתרגלים אותן באמצעות תנועות איטיות ועדינות. כמו כן הן כוללות הוראה של עקרונות מוסר ומעלות טובות. צ'יגונג הוא סוג של "טיפוח תרגול" (xiulian) - תהליך בו אדם מחפש שלמות רוחנית.

על פי פרופ' בנג'מין פני (Benjamin Penny), המתמחה בתורות רוחניות ודתות בסין המודרנית, ניתן להבין את שיטות הצ'יגונג כחלק ממסורת רחבה יותר של ”טיפוח-תרגול".[1] בנג'מין כתב: "הדרך הטובה ביותר לתאר את פאלון גונג היא כמערכת טיפוח (Cultivation). מערכות טיפוח אפיינו את החיים בסין במשך 2,500 שנה לפחות".[2]

התרגול בשיטת פאלון גונג כולל ארבעה תרגילים בעמידה, ותרגיל אחד של מדיטציה בישיבה.[3] בנוסף לתרגילים, השיטה כוללת הוראה מוסרית, ומלמדת את המתרגל כיצד לשפר את עצמו, ולהתאים את עצמו לעקרונות: אמת, חמלה וסובלנות.

מתרגלי פאלון גונג במדיטציה בבאר שבע

לימוד השיטה מודרך על ידי ספר עיקרי והרצאות שכתב וערך לי הונג-ג'י. הספר העיקרי של השיטה נקרא "ג'וּאן פאלוּן" שפירושו: "לסובב את גלגל החוק"[4]. כל החומרים של השיטה, כולל ספרי השיטה, ההדגמות והסבר התרגילים, נגישים בחינם באינטרנט בשפות רבות וגם בעברית. ניתן לבצע את התרגילים לבד או בקבוצות תרגול פתוחות, המצויות ברחבי הארץ.

המתרגלים שואפים תמיד להתנהג על-פי העקרונות של אמת, חמלה וסובלנות, משתדלים לחשוב על אחרים לפני שהם חושבים על עצמם, ולהמעיט בהדרגה בערך האינטרסים האישיים והרווחים שלהם עצמם. המתרגלים הם חלק מהחברה כמו כל אדם אחר, עובדים, מחויבים כלפי משפחותיהם וחבריהם, ומגלים אחריות כלפי החברה. הם חושבים שעליהם להיפטר מ-"החזקות" (attachments) המוגדרות כ-"מה שאדם מחזיק בו ואינו מסוגל להיפטר ממנו". "החזקות" הוא מונח בודהיסטי המוכר במדינות מזרח אסיה ואינו ייחודי לפאלון גונג.

הלימוד והתרגול בפאלון דאפא לא עולים כסף ולא מתקבלות תרומות.

השיטה רואה את עצמה כחלק מאסכולת הבודהא והיא שיטה כוללת ורחבה המכילה בתוכה גם רעיונות מהטאואיזם.

מתרגלי פאלון גונג במדיטציה

ההערכה כיום היא שמיליוני בני אדם מתרגלים את פאלון גונג בסין וגם ביותר מ-100 מדינות מחוץ לסין.[5] [6]בשנים הראשונות לאחר הצגתה לציבור ב-1992 הממשל הסיני קיבל בברכה את השיטה ואף העניק לה פרסים ואותות הוקרה.[7] [8] [9] [10] מעלותיה הופצו מפה לאוזן בקצב מהיר ברחבי סין והממשלה הסינית העריכה את מספר המתרגלים במעל 70 מיליון בסין עצמה.[11] [12][13][14] אלא שכנראה בשל הפופולריות הרבה והנראות הגדולה של המתרגלים בפארקים, אסר המשטר הקומוניסטי בסין להמשיך לתרגל פאלון גונג. החל מ-20.7.1999 החלה רדיפה אכזרית נגד השיטה ונגד המתרגלים, רדיפה הנמשכת עד היום.

חמשת התרגילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרגול כולל חמישה תרגילים שמהם ארבעה תרגילים בעמידה שיש בהם תנועות עדינות ואיטיות ותרגיל מדיטציה בישיבה. ההמלצה היא לבצע את התרגילים מדי יום. כל מתרגל מתאים את התרגילים לסדר היום שלו.[15]

סמל הפאלון גונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל הפאלון גונג

סמל הפאלון מורכב מסמל סוואסטיקה הנמצא במרכז וסביבו ארבעה סמלי סוואסטיקה קטנים וארבעה סמלי יין-יאנג.

הסוואסטיקה מוכרת מזה אלפי שנים הן במזרח והן במערב והיא מסמלת מזל טוב. הסוואסטיקה מוטבעת גם בפסיפסים רבים שנמצאו בבתי כנסת עתיקים שנחשפו בישראל כאלמנטים בקישוטי רצפה: הן בפסיפס בבית הכנסת העתיק של מעוז חיים, בפסיפס של בית הכנסת העתיק בעין גדי ובאזור מגדל דוד בירושלים. אפשר למצוא אותה גם בספרים שמחבריהם קיוו למזל טוב.

הסוואסטיקה הזאת שונה בצבעה מצלב הקרס שאומץ על ידי המפלגה הנאצית, היא מונחת לרוחב וצבעיה בהירים.

סמל הטאי-צ'י הוא סמלה של אסכולת הטאו, והוא מסמל שני ניגודים המשלימים זה את זה, המכונים "יין ויאנג".

סמל הפאלון מורכב מסמל סוואסטיקה הנמצא במרכז וסביבו ארבעה סמלי סוואסטיקה קטנים וארבעה סמלי יין-יאנג.

הפאלון גונג וממשלת סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים שלפני הרדיפה, הופצה הפאלון גונג מפה לאוזן בקצב מהיר ברחבי סין. ככל שמספר המתרגלים הלך ועלה, החלה ממשלת סין, בראשות ג'יאנג דזה-מין לראות בפאלון גונג איום. החל משנת 1996 החלו להתפרסם, בעידוד הממשלה, כתבות בגנות השיטה בעיתונים וברשתות הטלוויזיה ברחבי סין. כתבות אלו טענו כי מדובר בכת מניפולטיבית המפיצה אמונות טפלות ומרמה את האנשים. כתבות אלו לא הרתיעו עוד אנשים להצטרף לתרגל את השיטה ולחיות על פי עקרונותיה.

בשנת 1999 הצביעו סקרים של ממשלת סין על-כך שלמעלה מ-70 מיליון איש מתרגלים פאלון גונג. באפריל באותה שנה, פרסם פרופסור סיני מאמר בגנות השיטה, בו טען כי הפאלון גונג מעודד אמונות בלתי רציונליות ועל-טבעיות בקרב הנוער, בדומה לתנועת הבוקסרים בסוף המאה ה-19 וכי יש בה סכנה לציבור. בתגובה, יצאו אלפי מתרגלים למחות על דבריו בטיינג'ין. הפגנתם פוזרה בכוח רב על ידי המשטרה ורבים מהמתרגלים נעצרו. ב-25 באפריל 1999 כ-10,000 מתרגלים צעדו למתחם המגורים של אנשי הממשל בבייג'ינג, ועתרו למען חבריהם המתרגלים שנעצרו קודם לכן.

מתרגלת פאלון גונג בישראל יושבת במדיטציה על חוף הים

ב-10 ביוני 1999, ג'יאנג דזה-מין, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של סין ולואו גאן, חבר הפוליטביורו הקימו את משרד 610. מטרת המשרד הייתה להשתמש בכל אמצעי שיידרש על מנת לדכא את מתרגלי הפאלון גונג, לפגוע בשמם הטוב, להרוס אותם כלכלית ופיזית.

רדיפת[16] מתרגלי השיטה בסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 ביולי 1999 הכריז הממשל הסיני על הפאלון גונג כבלתי חוקי, בטענה שמדובר בארגון פוליטי שמתנגד למפלגה הקומוניסטית של סין ומאיים על תושבי סין. כוחות משטרה בהנחיית המשטר החלה לרדוף את מתרגלי השיטה. התקשורת הסינית, אשר בשליטת הממשלה, החלה להשמיע תעמולה חריפה כנגד השיטה, כנגד מייסדה וכנגד המתרגלים בה, ברחבי סין וגם מחוצה לה.

על-פי נתוני האו"ם[17], הממשל האמריקאי[18], וארגונים שונים[19] כגון אמנסטי ומשמר זכויות האדם[20], נעצרו מאז 1999 עשרות אלפי בני אדם, ונשלחו למחנות עבודה בכפייה למטרת "חינוך מחדש", שנועד לגרום למתרגלים להתנער מהפאלון גונג. אלו שסירבו להתנער, עברו עינויים שכללו מכות חשמל, קשירה בתנוחות קשות במשך שבועות רבים, ואף למוות. עד סוף 2004, דווח על כ-900 מקרי מוות של מתרגלים במחנות אלו. בעקבות זאת החלו מתרגלים של השיטה לעסוק בחשיפת הרדיפה ברחבי העולם. המתרגלים מפיצים מידע דרך האינטרנט, עורכים עצרות ופונים לגורמים שונים לצורך הגברת המודעות לנושא. בשלושה כלי תקשורת בינלאומיים, בהם מעורבים גם מתרגלים של השיטה, העיתון אפוק טיימס, תחנת הטלוויזיה NTDTV ותחנת הרדיו קול התקווה, מתפרסמים מאמרים, חדשות ופרשנויות הקשורים למצב זכויות האדם בסין ולרדיפת הפאלון גונג.

תקרית ההצתה העצמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת "תקרית ההצתה העצמית" ב-23 בינואר 2001, דווח על חמישה אנשים שניסו כביכול להצית את עצמם בכיכר טיין-אן-מן. הממשלה הסינית ,באמצעות כלי התקשורת הרבים שברשותה, טענה כי אלו מתרגלים של הפאלון גונג. המטרה הייתה להכפיש את השיטה ולהראות לכאורה כי היא משפיעה לרעה על המתרגלים. אך רבים בקרב הפאלון גונג ומחוצה לה הביעו פקפוק בכך, בשל העובדה שעקרונות הפאלון גונג אוסרים על התאבדות וטענו כי אירוע זה בוים על ידי המשטר הקומוניסטי בסין למטרות תעמולה והכפשת המתרגלים. חקירת האו"ם בנושא חשפה סתירות רבות בעדויות על ההצתה. הסתירות עשויות להעיד על כך שייתכן שהוא בוים על ידי המשטר למטרות תעמולה.

קצירת איברים ממתרגלי הפאלון גונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קצירת איברים ממתרגלי הפאלון גונג בסין

ב-27 בנובמבר 2006 העיד חבר הכנסת אריה אלדד בוועדה בכנסת, שכראש מחלקת העור בהדסה קיבל מכתב מרופא עור סיני שהסביר לו לפי תומו שעורות האדם המגיעים מסין לישראל מופשטים מאנשי פאלון גונג המועמדים לעונש מוות ומוחזקים בחיים עד להפשטה, כאשר עורם נדרש[21]. מאוחר יותר התברר שתערוכת הגוף הסינית שהחלה לעבור בעולם החל משנת 2005 היא למעשה הצגת גופות אסירים שנרצחו בידי המשטר הסיני – כנראה מן הפאלון גונג. התערוכה הגיעה לישראל בשנת 2012 שש שנים אחרי שבישראל כבר נחשפה העובדה הכמעט ודאית שמדובר בנרצחים מקהילה זו, ולמרות הסתייגויות מוסריות, אושרה בידי בית המשפט הגבוה לצדק, לדבריהם עקב קשיים משפטיים למנעה[22][23].

החל משנת 2006 טענו גופים שונים הקשורים לתנועת הפאלון גונג, כי במחנות העבודה בכפייה נרצחים מתרגלי השיטה בעבור סחר באיבריהם החיוניים. צוות חקירה קנדי בראשות דייוויד קילגור (אנ'), מזכיר המדינה הקנדי לשעבר לענייני אסיה-פסיפיק, ודייוויד מטאס (אנ'), עורך דין בינלאומי לזכויות האדם, התמנה על ידי ארגון "הקואליציה לחקירת רדיפת הפאלון גונג" (אנ') לחקור את הנושא. הצוות קבע בדו"ח שהוציאו כי פעילות זו אכן מתרחשת בסין באופן נרחב[24]. הדו"ח שהוציא הצוות, "דו"ח קילגור-מטאס", התבסס על 51 ראיות, אשר הובילו אותם למסקנה שההאשמות נכונות. הראיות כוללות שיחות טלפוניות לבתי חולים, שבמהלכן אנשים פרטיים התחזו לאמריקנים המעוניינים לרכוש איברים שנקצרו ממתרגלי פאלון גונג. אנשי צוות בבתי החולים הציעו להם איברים זמינים שמקורם במתרגלים. חבר הצוות, דייוויד מטאס, נחשף לראשונה לעדויות לקצירת איברים כאשר קיבל מכתב אשר גולל את סיפורה של אישה ששמה הבדוי "אנני", שבעלה סבל מביעותי לילה כתוצאה ממעשי הזוועה שביצע בקרב יותר מ-2,000 איש במסגרת תפקידו כרופא. אנני סיפרה שבעלה, מנתח במקצועו, הועסק מטעם המשטר הקומוניסטי בסין בהסרת קרניות מעיניהם של מתרגלי פאלון גונג חיים. שאר איבריהם הפנימיים של המתרגלים הוצאו מגופם בניתוח, במטרה לספק סחורה לתעשיית ההשתלות.

סין טענה שהיא השיגה את האיברים מאסירים שהוצאו להורג, אולם קילגור ומטאס מצאו סתירה בין מספר ההוצאות להורג המדווחות בסין לבין מספר ההשתלות הרשמי בסין. הם הגיעו למסקנה שמתרגלי הפאלון גונג הם המקור הסביר ביותר ל-41,500 ניתוחי השתלה שבוצעו בין השנים 2000 ל-2005 בסין.

כשפורסם מחקרם של קילגור ומטאס, החוקר והכותב העצמאי איתן גוטמן היה בדרכו לבנגקוק במטרה לראיין מתרגלי פאלון גונג שנמלטו מסין. על אף ספקותיו ההתחלתיים, הגיע גוטמן באמצעות המחקר שלו למסקנה דומה לזו של קילגור ומטאס. גוטמן ראיין יותר מ-100 חברי הפאלון גונג, ש-50 מהם נמלטו מבתי הכלא וממחנות העבודה בכפייה של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס). מרואיינים שונים תיארו את הבדיקות הרפואיות שמתרגלי הפאלון גונג נאלצו לעבור בבתי הכלא ובמחנות העבודה בכפייה, אשר כללו בדיקות דם ובדיקות של האיברים הפנימיים. לדברי גוטמן, "הם עברו בדיקות שלא הייתה להן כל הצדקה. לא הייתה זו בדיקה רפואית מקיפה של ממש, אלא בדיקה של מצב האיברים בלבד". גוטמן העריך כי במטרה לכסות את עלויות הבדיקות, המק"ס הייתה צריכה לקצור את איבריו של אחד מתוך 40 מתרגלים. אם היה ברצונם להרוויח, היה עליהם לרצוח אחד מתוך חמישה או עשרה מתרגלים ולהשתמש באיבריו להשתלות. בהתבסס על ממצאים אלו, גוטמן מאמין כי המק"ס רצחה 65,000 מתרגלי פאלון גונג עבור איבריהם[25][26]. למרות זאת, אף ארגון בינלאומי בולט לא אימץ את מסקנות הדו"ח, לאחר שהטענות שהוצגו בו כונו "גבוליות ומוטלות בספק", כיוון שהן התבססו בעיקר על העובדה שרדיפת הפאלון גונג החלה במקביל לעלייה בכמות האיברים להשתלה בסין. סרט תיעודי בשם קציר אנושי בבימויו של הבמאי ליאון לי מספר את הסיפור המלא של רצח העם תוך כדי התעשרות הממשלה מסחר האיברים של מתרגלי פאלון גונג.

מתרגלי פאלון גונג בזמן תרגול בככר הבימה בתל אביב

ממשלת סין מצידה הכחישה את כל הטענות, וטוענת כי אלו מתבססות על שמועות והאשמות שווא בלתי מבוססות, אך לא נתנה הסבר למקור האיברים למספר ההשתלות שהתבצעו בתחומה.

תגובת הקהילה הבינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות החל המערב להתוודע יותר ויותר לנושא היחס של ממשלת סין לפאלון גונג. דו"חות רבים התפרסמו על ידי האו"ם וארגוני זכויות האדם. ב-2001 קיבל הקונגרס האמריקאי פה אחד החלטה המגנה את רדיפת הפאלון גונג, וקוראת לנשיא ארצות הברית לפעול ככל יכולתו על מנת להביא סוף לפרשה. החל מ-2002 החלו להתנהל סדרה של תביעות משפטיות בכעשרים מדינות באמריקה, אירופה, אסיה ואפריקה. ג'יאנג דזה-מין, ובכירים אחרים מואשמים ברצח עם, בפשעים נגד האנושות, ובעינויים.

ב-2005, קומץ רופאים ישראלים מתחום השתלות האיברים חברו יחדיו במטרה לפרסם את הנושא, עד שהמימון הציבורי לביצוע השתלות בסין נפסק רשמית בישראל. הרפורמה החלה בעקבות פרופסור יעקב לביא, אשר התוודע לתופעה לראשונה ב-2005, כשחולה שלו, שחיכה שנה שלמה להשתלת לב בישראל, קיבל זימון להשתלה בסין בתאריך מדויק שנקבע חודש מראש. פרופסור לביא תהה על יכולתו של בית החולים לחזות מראש את מותו של תורם לב פוטנציאלי שנתוניו יתאימו לנתוני החולה. לביא סיפר כי פרסם את ממצאיו ובעקבות זאת, ידיעות אחרונות בחר לפרסם כתבת תחקיר גדולה בנושא.[27]

מתרגלי פאלון גונג במחאה שקטה לציון 20 שנות רדיפה בסין

ב-2008 נחקק בישראל "חוק השתלות האיברים" ובו סעיפים האוסרים באופן מפורש לממן השתלות איברים לחולים ישראלים בכל מדינה שבה נעשית נטילת האיברים בניגוד לכללים המצויים בחוק הישראלי. עם פרסום הדיווחים השונים, נפסק התקצוב בישראל למימון השתלות בסין, בהוראת משרד הבריאות. למרות זאת, חלק מן החולים בישראל מחליטים בכל זאת לעבור השתלה בסין ולממן את הניתוח בעצמם[25][28].

הטריבונל: בית דין אזרחי בלונדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריבונל הבינלאומי בלונדון הוא בית דין אזרחי עצמאי שהוקם בשנת 2018 במטרה לבחון את נושא קצירת איברים בכפייה מאסירי מצפון בסין. בנוסף לאב בית הדין, פרופסור סר ג'פרי נייס, (Geoffrey Nice QC ) יועץ המלכה, חבר השופטים בטריבונל כלל גם שישה חברים ממדינות שונות.

בית הדין שמע עדויות מ-50 עדים, קיבל שלל עדויות כתובות וסרטי וידאו עם ראיות שאותן בדק במהלך שנה שלמה. העדים שהעידו בפני בית הדין היו מומחים לזכויות אדם בינלאומיות, מומחים לרפואה ולהשתלות איברים, ומומחים ליחסים בינלאומיים, להיסטוריה סינית ועוד. במשך 12 חודשים עבד בית הדין כדי לזהות את מהות הפשעים, לבדוק האם בכלל התרחשו, האם הם עונים להגדרה של פשע נגד האנושות או להגדרה של רצח עם, האם הם קיבלו תמיכה מהמדינה, או מגופים פרטיים בסין שנאלצו להשתתף בקצירת איברים בכפייה. הטריבונל עבר על כל העדויות וערך 2 שימועים, בדצמבר 2018 ובאפריל 2019.

פסק הדין של הטריבונל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסק הדין של הטריבונל והדו"ח פורסמו ב-17 ביוני 2019. חבר השופטים הגיע למסקנה חד משמעית ובלתי נמנעת וקבעו חד משמעית שאכן מתבצעת בסין קצירת איברים בכפייה מאסירי מצפון.

הטריבונל קבע בוודאות כי זהו פשע נגד האנושות המתרחש עד עצם היום הזה[29].

סר ג'פרי נייס, אב בית הדין אמר: "קצירת איברים בכפייה הוא פשע בלתי נתפס מהסוג של רצח למען מוות, הכולל רצח המוני ופשעים שהתרחשו בעשור האחרון. מסקנות המשפט הציבורי שבפניו העידו עשרות עדים היא שקצירת האיברים בסין נמשכת ביתר שאת. אואן בוקוט (Owen Bowcott) כתב הגארדיאן מציין שמרבית העדויות הן אחרי שנת 2000.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאלון גונג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Benjamin Penny, The Religion of Falun Gong, University of Chicago: University of Chicago Press, 2012
 2. ^ Harold White Fellow, Benjamin Penny,, The Past, Present and Future of Falun Gong, , A lecture at the National Library of Australia, Canberra
 3. ^ חומרי וידיאו ואודיו, תרגילים
 4. ^ לי הונג-ג'י, ג'וּאן פאלוּן - תרגומו של הספר לעברית, באתר פאלון דאפא בישראל
 5. ^ Oliver, Paul, New religious movements : A guide for the perplexed, Continuum, A&C Black, 2012
 6. ^ Malcolm Moore, Falun Gong 'growing' in China despite 10-year ban, TheTelegraph
 7. ^ Sarah Cook, Falun Gong: Religious Freedom in China, Freedom House
 8. ^ David Ownby, Falun Gong and the Future of China, Goodreads
 9. ^ Chinese Ministry of Public Security: Letter of Appreciation Highlighting Effectiveness of Falun Gong’s Healing, ‏1993
 10. ^ The Rise of Falun Gong
 11. ^ Seth Faison, In Beijing: A Roar of Silent Protestors, New York Times, April 27, 1999
 12. ^ Joseph Kahn, Notoriety Now for Movement’s Leader, New York Times, April 27, 1999
 13. ^ Renee Schoff, Growing group poses a dilemma for China, Associated Press, April 26, 1999
 14. ^ Bay Fang, An Opiate of the Masses? Millions of Chinese embrace a mystical exercise movement, Nation & World
 15. ^ תרגילים, קבצי וידיאו
 16. ^ Sarah Cook, Falun Gong: Religious Freedom in China, https://freedomhouse.org/report/2017/battle-china-spirit-falun-gong-religious-freedom, ‏2017
 17. ^ האומות המאוחדות,‏ Economic and Social Council - Commission on Human Rights (sixty-first session, Item 11(e) of the provisional agenda),‏ Civil and Political Rights, Including the Question of Religious Intolerance,‏ 15 במרץ 2005, באתר חדשות אפוק טיימס
 18. ^ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor, ‏ International Religious Freedom Report 2002, באתר U.S. Department of State,‏ 7 באוקטובר 2002
 19. ^ Atrocities in China: List of Victims in the Persecution of Falun Gong in China,‏ 2004 באפריל, באתר World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong (WOIPFG)‎
 20. ^ Dangerous Minds - Political Psychiatry in China Today and its Origins in the Mao Era (Human Rights Watch and Geneva Initiative on Psychiatry)‎,‏ VIII. The Falun Gong: New Targets of Psychiatric Abuse, אוגוסט 2002, באתר משמר זכויות האדם
 21. ^ עדות אריה אלדד בוועדת הכנסת בשנת 2006. (אתר נבו)
 22. ^ אורן דותן, ‏תעשיית המוות: עסקי הגופות של אשת הבכיר הסיני הרוצחת, באתר ‏מאקו‏‏, ‏20 באוגוסט 2012‏
 23. ^ אביאל מגנזי, למרות הביקורת, תערוכת הגופות תסתיים במועד, באתר ynet, 9 באוגוסט 2012
 24. ^ קצירת איברים בסין ממתרגלי פאלון גונג חיים, באתר "חדשות פאלון גונג"
 25. ^ 1 2 סין: נמשכת קצירת האיברים באתר אפוק טיימס
 26. ^ סין: סרטון העדות של אנני על קצירת איברים ממתרגלי הפאלון גונג
 27. ^ רות נווה, תיעוד מצמרר: כך מתבצע קציר וסחר האיברים בסין, ידיעות אחרונות
 28. ^ מתוך חדשות ערוץ 1 - קצירת האיברים בסין במתרגלי פאלון גונג חיים
 29. ^ טל בביץ' ודורית דינור, בתום חקירה ואיסוף עדויות קבע בית הדין הבינלאומי 'הטריבונל לענייני סין' כי אכן בסין מתבצעים פשעים נגד האנושות בקציר איברי אסירים, באתר ערוץ 7, 20 ביוני 2019