פאלון גונג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פאלון גונג בישראל

פָאלוּן דָאפָא (法轮大法), ידועה גם בשם פאלון גונג (法轮功), היא שיטה רוחנית שמקורה בסין, אשר הוקמה בשנת 1992 על ידי לי הונג-ג'י. השיטה דוגלת בתכונות "אמת, חמלה וסובלנות" כערכים מנחים. תרגום המונח פאלון דאפא הוא "גלגל החוק של החוק הגדול".

תיאור השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאלון דאפא היא למעשה שיטת תרגול של צ'י גונג. שיטות צ'י-גונג הן שיטות סיניות מסורתיות המתרכזות בנפש, רוח וגוף באמצעות תנועות מדיטטיביות, איטיות ועדינות. שיטות צ'י-גונג נפוצות מאוד בסין ובאסיה במשך כל ההיסטוריה. במקור נקראו השיטות הללו "טיפוח-תרגול" והן כללו במקור לא רק מערכת של תרגילים אלא גם הוראה של עקרונות ברורים של מוסר ומעלות טובות.

התרגול בשיטה כולל ארבעה תרגילים בעמידה, ותרגיל אחד של מדיטציה בישיבה. תנועות התרגילים דומות במידה מסוימת לתנועות האיטיות והעדינות של טאי צ'י או של יוגה, או של סוגי צ'י-גונג אחרים. בנוסף לתרגילים, השיטה כוללת הוראה מוסרית, וקוראת למתרגל לשפר את עצמו, ולהתאים עצמו לתכונות הכלליות: אמת, חמלה וסובלנות.

השיטה מגדירה עצמה כשיטה כוללת לשיפור הגוף, הנפש והרוח. על-פי השיטה, התרגילים והטיפוח הפנימי הולכים יד ביד, וכאשר מבצעים אותם יחד, נטען, ניתן להשיג שינויים מופלאים מבחינה נפשית, גופנית ורוחנית. בספר "מסע אל הבריאות המוחלטת"[1] מציגים שני רופאים תוצאות מחקר שהציג השפעות יוצאות דופן של השיטה על שיפור הבריאות של המתרגלים.

פאלון דאפא הוצגה לראשונה לציבור בשנת 1992, על ידי לי הונג-ג'י, המכונה לעיתים קרובות "מאסטר לי". לי קיים סדרה של הרצאות בכל רחבי סין, שבהן לימד את עקרונות המוסר של השיטה ואת התרגילים. הטיפול בשיטה מודרך על ידי מספר ספרים והרצאות שכתב וערך לי הונג-ג'י. הספר העיקרי של השיטה נקרא "ג'וּאן פאלוּן", "לסובב את גלגל החוק"[2].

בהרצאות לימד לי כי על המתרגלים לשאוף תמיד להתנהג על-פי העקרונות של אמת, חמלה וסובלנות, לחשוב על אחרים לפני שהם חושבים על עצמם, ולהקל בהדרגה בערך האינטרסים והרווחים שלהם עצמם. עוד לימד, כי המתרגלים אינם צריכים להתנזר מהחברה אלא להיות חלק ממנה, כמו כל אדם אחר, לעבוד, להיות אחראים כלפי משפחותיהם וחבריהם, ולגלות אחריות כלפי החברה. מטרת הטיפוח היא להיפטר מ-"החזקות" המוגדרות כ-"מה שאדם מחזיק בו ואינו מסוגל להיפטר ממנו".

התרגול בפאלון דאפא נעשה בצורה עממית, ללא ארגון רשמי או דמי חבר. התרגול לא עולה כסף ולא מתקבלות תרומות. כל החומר של השיטה, כולל ספרי השיטה והדגמה והסבר של התרגילים, נגישים בחינם באינטרנט בשפות רבות. ניתן לבצע את התרגילים לבד או בקבוצות תרגול פתוחות, מצויות ברחבי הארץ. שיטת הפאלון דאפא אינה מוגדרת כדת או כת אלא כשיטה רוחנית ל"טיפוח ותרגול", ואינה כוללת מנהגים דתיים או כללים פורמליים.

לא ברור כמה מתרגלים את השיטה בעולם, המתרגלים טוענים שישנם כ-100 מיליון איש ב-80 מדינות, כשרובם בסין. השלטונות הסינים, מעריכים כי מדובר כיום ב-10 מיליון, כאשר לפני התחלת הרדיפה של מתרגלי השיטה, דובר על 70 מיליון. במהלך השנים שלפני הרדיפה הופצה הפאלון גונג בקצב מהיר ברחבי סין. הממשל הסיני קיבל תחילה בברכה את השיטה, ואף העניק לה מספר פרסים ואותות הוקרה.

סמל הפאלון גונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל הפאלון

סמל הפאלון מורכב מצלב קרס במרכז וסביבו ארבעה צלבי קרס קטנים וארבעה סמלי יין-יאנג.

צלב הקרס מסמן במזרח מזל טוב מזה אלפי שנים, הרבה לפני שאומץ בידי המפלגה הנאצית והוכר במערב גם כסמל לגזענות והשמדת עם. צלב קרס זה שונה מצלב הקרס שאומץ על ידי המפלגה הנאצית משום שזרועותיו של צלב הקרס המזרחי מתעקלות כנגד כיוון השעון.

סמל הטאי-צ'י הוא סמלה של אסכולת הטאו, והוא מסמל את שני הקטבים המנוגדים, אך המשלימים זה את זה, המכונים "יין ויאנג".

מורה השיטה, לי הונג ג'י, מסביר את הסמל כ"מיניאטורה של היקום. יש לו צורת קיום ותהליך התפתחות משלו גם בכל הממדים האחרים. לכן אני אומר שהוא עולם..." (מתוך ספרו של ג'ואן פאלון, "לסובב את גלגל החוק")

הפאלון גונג וממשלת סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם התגברות כוחה של התנועה, החלה ממשלת סין, בראשות ג'יאנג דזה-מין לראות בפאלון גונג איום. החל משנת 1996 החלו להתפרסם, בעידוד הממשלה, כתבות בגנות השיטה בעיתונים וברשתות הטלוויזיה ברחבי סין. אלו טענו כי מדובר בכת מניפולטיבית המפיצה אמונות טפלות ומרמה את האנשים.

בשנת 1999 הצביעו סקרים של ממשלת סין על-כך שלמעלה מ-70 מיליון איש מתרגלים פאלון גונג. באפריל באותה שנה, פרסם פרופסור סיני מאמר בגנות השיטה, בו טען כי הפאלון גונג מעודד אמונות בלתי רציונליות ואל-טבעיות בקרב הנוער, בדומה לתנועת הבוקסרים בסוף המאה ה-19, וכי יש בה סכנה לציבור. בתגובה, יצאו אלפי מתרגלים למחות על דבריו בטיינג'ין, אך הפגנתם פוזרה בכח רב על ידי המשטרה. ב-25 באפריל 1999 כ-10,000 מתרגלים צעדו למתחם המגורים של אנשי הממשל בבייג'ינג, ועתרו למען חבריהם המתרגלים שנעצרו קודם לכן.

ב-10 ביוני 1999, הוקם על ידי ג'יאנג זמין, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של סין ולואו גאן, חבר הפוליטביורו משרד 610. מטרת הארגון להשתמש בכל אמצעי שיידרש על מנת לדכא את הפאלון גונג.


ב-20 ביולי 1999 הכריז הממשל הסיני על הארגון וסניפיו כבלתי חוקיים, בטענה שמדובר בארגון פוליטי שמתנגד למפלגה הקומוניסטית של סין ומאיים על תושבי סין. מתרגלי השיטה החלו להירדף על ידי המשטרה. המדיה הסינית, אשר בשליטת הממשלה, החלה להשמיע תעמולה חריפה כנגד השיטה, מייסדה ומתרגליה.

על-פי נתוני האו"ם[3], הממשל האמריקאי[4], וארגונים שונים[5] כגון אמנסטי ומשמר זכויות האדם[6], נעצרו מאז 1999 עשרות אלפי בני אדם, ונשלחו ל"חינוך מחדש" במחנות עבודה בכפייה, שנועד לגרום למתרגלים להתנער מהפאלון גונג. המסרבים להתנער נתונים לעינויים הכוללים מכות חשמל, קשירה בתנוחות קשות במשך שבועות רבים, ואף למוות. עד סוף 2004, דווח על כ-900 מקרים של מוות של מתרגלים במחנות אלו. בעקבות זאת החלו מתרגלים רבים של השיטה לעסוק בחשיפת הרדיפה ברחבי העולם. המתרגלים מפיצים מידע דרך האינטרנט, עורכים עצרות ופונים לגורמים שונים לצורך הגברת המודעות לנושא. בשלושה כלי תקשורת בינלאומיים, בהם מעורבים גם מתרגלים של השיטה, העיתון אפוק טיימס, תחנת הטלוויזיה NTDTV ותחנת הרדיו קול התקווה, מובאים ללא הרף חדשות, מאמרים ופרשנויות ביחס למצב זכויות האדם בסין ולרדיפת הפאלון גונג.

תקרית ההצתה העצמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת "תקרית ההצתה העצמית" ב-23 בינואר 2001, חמישה אנשים ניסו כביכול להצית את עצמם בכיכר טיאננמן. הממשלה הסינית טענה כי אלו מתרגלים של הפאלון גונג, אך רבים בקרב התנועה ומחוצה לה הביעו פקפוק בכך, בשל העובדה שעקרונות הפאלון גונג אוסרים על התאבדות וטענו כי אירוע זה בוים על ידי המשטר הקומוניסטי בסין. חקירת האו"ם בנושא חשפה סתירות רבות, ביניהן מצלמות אבטחה קבועות שבאותו יום זזו באופן חופשי ועשו צילומי תקריב, שתי מכוניות משטרה שבאותה שעה החזיקו 25 מטפים לכיבוי אש, בקבוק פלסטיק שכביכול היה מלא בדלק אך לא נשרף ואפילו לא שינה את צורתו מהחום הרב שדרוש להצתה, ועוד. בנוסף, נטען כי התקרית היא תרמית, בהתבסס על הסרט המקורי שהמפלגה הקומוניסטית פרסמה למדיה לשדר, ובו ניתן לראות, במספר פריימים בודדים, אדם הלבוש במעיל צבאי מכה למוות אישה המעורבת במקרה, בעזרת חפץ קהה, דמוי מוט ברזל.

הטענות בדבר קצירת איברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2006 טוענים גופים שונים הקשורים לתנועת הפאלון גונג, כי במחנות העבודה בכפייה נרצחים מתרגלי השיטה לטובת סחר באיבריהם הפנימיים. צוות חקירה קנדי בראשות דיוויד קילגור, מזכיר המדינה הקנדי לשעבר לענייני אסיה-פסיפיק, ודיוויד מטאס, עורך דין בינלאומי לזכויות אדם, התמנה על ידי ארגון "הקואליציה לחקירת רדיפת הפאלון גונג" לחקור את הנושא. הצוות קבע בדו"ח שהוציאו כי פעילות זו אכן מתרחשת בסין באופן נרחב[7]. הדו"ח שהוציא הצוות התבסס על 51 ראיות, אשר הובילו אותם למסקנה שההאשמות נכונות. הראיות כוללות שיחות טלפוניות לבתי חולים, שבמהלכן אנשים פרטיים התחזו לאמריקנים המעוניינים לרכוש איברים שנקצרו ממתרגלי פאלון גונג. אנשי צוות בבתי החולים הציעו להם איברים זמינים שמקורם במתרגלים. חבר הצוות, דיוויד מטאס, נחשף לראשונה לעדויות לקצירת איברים כאשר קיבל מכתב אשר גולל את סיפורה של אישה ששמה הבדוי "אנני", שבעלה סבל מביעותי לילה כתוצאה ממעשי הזוועה שביצע בקרב יותר מ-2,000 איש במסגרת תפקידו כרופא. אנני סיפרה שבעלה, מנתח במקצועו, הועסק מטעם המשטר הקומוניסטי בסין בהסרת קרניות מעיניהם של מתרגלי פאלון גונג חיים. שאר איבריהם הפנימיים של המתרגלים הוצאו מגופם בניתוח, במטרה לספק סחורה לתעשיית ההשתלות.

סין טוענת שהיא משיגה את האיברים מאסירים המוצאים להורג, אולם קילגור ומטאס מצאו סתירה בין מספר ההוצאות להורג המדווחות בסין לבין מספר ההשתלות הרשמי בסין. הם הגיעו למסקנה שמתרגלי הפאלון גונג הם המקור הסביר ביותר ל-41,500 ניתוחי השתלה שבוצעו בין השנים 2000 ל-2005 בסין.

כשפורסם מחקרם של קילגור ומטאס, החוקר והכותב העצמאי איתן גוטמן היה בדרכו לבנגקוק במטרה לראיין מתרגלי פאלון גונג שנמלטו מסין. על אף ספקותיו ההתחלתיים, הגיע גוטמן באמצעות המחקר שלו למסקנה דומה לזו של קילגור ומטאס. גוטמן ראיין יותר מ-100 חברי הפאלון גונג, ש-50 מהם נמלטו מבתי הכלא וממחנות העבודה בכפייה של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס). מרואיינים שונים תיארו את הבדיקות הרפואיות שמתרגלי הפאלון גונג נאלצו לעבור בבתי הכלא ובמחנות העבודה בכפייה, אשר כללו בדיקות דם ובדיקות של האיברים הפנימיים. לדברי גוטמן, "הם עברו בדיקות שלא הייתה להן כל הצדקה. לא הייתה זו בדיקה רפואית מקיפה של ממש, אלא בדיקה של מצב האיברים בלבד". גוטמן העריך כי במטרה לכסות את עלויות הבדיקות, המק"ס הייתה צריכה לקצור את איבריו של אחד מתוך 40 מתרגלים. אם היה ברצונם להרוויח, היה עליהם לרצוח אחד מתוך חמישה או עשרה מתרגלים ולהשתמש באיבריו להשתלות. בהתבסס על ממצאים אלו, גוטמן מאמין כי המק"ס רצחה 65,000 מתרגלי פאלון גונג עבור איבריהם[8][9]. למרות זאת, אף ארגון בינלאומי בולט לא אימץ את מסקנות הדו"ח, לאחר שהטענות שהוצגו בו כונו "גבוליות ומוטלות בספק", כיוון שהן מתבססות בעיקר על העובדה שרדיפת הפאלון גונג החלה במקביל לעלייה בכמות האיברים להשתלה בסין.

ממשלת סין מצידה מכחישה את כל הטענות, וטוענת כי אלו מתבססות על שמועות והאשמות שווא בלתי מבוססות.

תגובת הקהילה הבינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות החל המערב להיוודע יותר ויותר לנושא היחס של ממשלת סין לפאלון גונג. דו"חות רבים התפרסמו על ידי האו"ם וארגוני זכויות אדם. ב-2001 קיבל הקונגרס האמריקאי פה אחד החלטה המגנה את רדיפת הפאלון גונג, וקוראת לנשיא ארצות הברית לפעול ככל יכולתו על מנת להביא סוף לפרשה. החל מ-2002 החלו להתנהל סדרה של תביעות משפטיות בכעשרים מדינות באמריקה, אירופה, אסיה ואפריקה. ג'יאנג דזה-מין, ובכירים אחרים מואשמים ברצח עם, בפשעים נגד האנושות, ובעינויים.

ב-2005, קומץ רופאים ישראלים מתחום השתלות האיברים חברו יחדיו לפרסם את הנושא, עד שהמימון הציבורי לקיום השתלות בסין נפסק רשמית בישראל. הרפורמה החלה בעקבות פרופסור יעקב לביא, אשר התוודע לתופעה לראשונה ב-2005, כשחולה שלו, שחיכה שנה שלמה להשתלה בישראל, קיבל זימון להשתלה בסין בתאריך מדויק שנקבע חודש מראש. פרופסור לביא תהה על יכולתו של בית החולים לחזות מראש את מותו של תורם פוטנציאלי שנתוניו יתאימו לנתוני החולה. לביא סיפר כי פרסם את ממצאיו ובעקבות זאת, ידיעות אחרונות בחר לפרסם כתבת תחקיר גדולה בנושא.

ב-2008 נחקק בישראל "חוק השתלות האיברים" ובו סעיפים האוסרים באופן מפורש על מימון השתלות של חולים ישראלים בכל מדינה שבה נעשית נטילת האיברים בניגוד לכללים המצויים בחוק הישראלי. עם פרסום הדיווחים השונים, נפסק התקצוב בישראל למימון השתלות בסין, בהוראת משרד הבריאות. למרות זאת, חלק מן החולים בישראל מחליטים בכל זאת לעבור השתלה בסין ולממן את הניתוח בעצמם[10][11].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאלון גונג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ווליאם פרנקלין מקקוי וליגואן ג'אנג, סיפורי פאלון גונג - מסע אל הבריאות המוחלטת - הנוסח העברי של הספר
 2. ^ לי הונג-ג'י, ג'וּאן פאלוּן - תרגומו של הספר לעברית, באתר פאלון דאפא בישראל
 3. ^ האומות המאוחדות,‏ Economic and Social Council - Commission on Human Rights (sixty-first session, Item 11(e) of the provisional agenda),‏ Civil and Political Rights, Including the Question of Religious Intolerance,‏ 15 במרץ 2005, באתר חדשות אפוק טיימס
 4. ^ Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor, ‏ International Religious Freedom Report 2002, באתר U.S. Department of State,‏ 7 באוקטובר 2002
 5. ^ Atrocities in China: List of Victims in the Persecution of Falun Gong in China,‏ 2004 באפריל, באתר World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong (WOIPFG)‎
 6. ^ Dangerous Minds - Political Psychiatry in China Today and its Origins in the Mao Era (Human Rights Watch and Geneva Initiative on Psychiatry)‎,‏ VIII. The Falun Gong: New Targets of Psychiatric Abuse, אוגוסט 2002, באתר משמר זכויות האדם
 7. ^ קצירת איברים בסין ממתרגלי פאלון גונג חיים, באתר "חדשות פאלון גונג"
 8. ^ סין: נמשכת קצירת האיברים באתר אפוק טיימס
 9. ^ סין: סרטון העדות של אנני על קצירת איברים ממתרגלי הפאלון גונג
 10. ^ סין: נמשכת קצירת האיברים באתר אפוק טיימס
 11. ^ מתוך חדשות ערוץ 1 - קצירת האיברים בסין בממתרגלי פאלון גונג חיים