פופאי המלח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "פופאי" מפנה לכאן. לערך העוסק בטיל אוויר-קרקע ישראלי, ראו פופאי (טיל).
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

פופאי המלחאנגלית: Popeye the Sailor Man) היא דמות קומיקס וסרטים מצוירים שנוצרה על ידי אלזי סיגר (Elzie Segar) בשנת 1929. כאשר פופאי נקלע לצרה הוא אוכל תרד מקופסת שימורים, וזוכה לכוח אדיר, בדרך כלל כדי להציל את אהובתו אוליב אויל מאויבו בלוטו (או "ברוטוס" בשמו העברי).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פופאי הופיע לראשונה בקומיקס ב-17 בינואר 1929, כדמות משנית בקומיקס של סיגר "Thimble Theatre". קומיקס זה הופיע במשך שנים עם הכוכבים אוליב אויל (Olive Oyl) ואחיה קסטור אויל. דמותו של פופאי צברה פופולריות, עד שהוא קיבל יותר ויותר מקום בעלילה, ולבסוף שם הקומיקס שונה לשמו.

יוצר הקומיקס גדל בעיירה צ'סטר, כ-95 ק"מ מסנט לואיס, ארצות הברית. המקומיים טוענים שדמויות הקומיקס נוצרו בהשראת דמויות מקומיות בעיירה.

על פי טענה זו, פרוק פיגל שהיווה את ההשראה לדמותו של פופאי, היה בעל עין אחת ומעשן מקטרת, שאהב להיכנס לקטטות, ובדרך כלל גם ניצח בהן. דורה פסקל, שהיוותה את ההשראה לדמותה של אוליב אויל (Olive Oyl), הייתה רזה וגבוהה באופן יוצא דופן ולבשה מטפחת על צווארה; היא הייתה בעלת חנות ולעתים רחוקות יצאה ממנה. בעליו של בית הקולנוע המקומי, ויליאם שכוצ'רט היווה את ההשראה לדמותו של Wimpy. הוא אהב מאוד המבורגרים, ונהג לשלוח את עובדיו בבית הקולנוע, ביניהם סיגר, לקנות לו המבורגרים.

סיגר למד איור בהתכתבות בתקופה שבה עבד בבית הקולנוע בצ'סטר.
עזב את העיירה בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20, ולא חזר לבקר בה. הוא נפטר ב-1938 בגיל 44, ובאותה התקופה הקומיקס הופיע ביותר מ-500 עיתונים.

האנשים, שנטען שהיוו מקור ההשראה לדמויות הסדרה, נפטרו כולם בשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20. כיום ישנו בעיירה מוזיאון פופאי ואוסף פחיות תרד.

ההתייחסות לתרד כמזון מחזק, הגיעה מפרסום מחקר, שעקב טעות בהדפסת הנקודה העשרונית, ייחס לתרד כמות ברזל גבוהה פי 10 מערכו התזונתי האמיתי.

החל מתחילת הדרך היה פופאי ממותג - ושלל מוצרים החל מסבון ועד סכיני גילוח, הופיעו עם תמונת פופאי עליהם.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

230 סרטונים מצוירים לקולנוע הופקו בשנים 1932-1957. ב-1960 החלה הפקת סרטונים לטלוויזיה. הדמויות הפכו לפשוטות יותר, כפי שקורה פעמים רבות בטלוויזיה, ושונו מעיצובו המקורי של סיגר.

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1980 הפיק הבמאי רוברט אלטמן את סרט הקולנוע "פופאי" בהשראת הקומיקס. רובין ויליאמס גילם את פופאי, שלי דובאל את אוליב אויל ופול ל. סמית' את בלוטו.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים 1971-1972 יצא בישראל שבועון לילדים בשם "פופאי/חבריה" אשר כלל בין השאר רצועות קומיקס צבעוניות מתורגמות לעברית. סדרת האנימציה הקלאסית שודרה בטלוויזיה החינוכית גם בדיבוב, ובערוץ המזרח התיכון. הסדרה פופאי ובנו שודרה בערוץ 2 וכיום בערוץ ג'וניור. הסדרה עוסקת בחייהם של פופאי, אוליב אשתו וילדם סויפי, וכן במשפחתו של בלוטו וילדו טנק.

בשנים האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 בדצמבר 2009 הופיעה דמותו של פופאי כחלק מהלוגו של גוגל, כמחווה ליום הולדתו ה-115 של יוצר הדמות.[1]

בחודש מרץ 2010 התפרסם כי חברת סוני עומדת להפיק סרט של פופאי בתלת ממד בהפקת אבי ארד.[2]

בשנת 2011 יצא סרט באנימציה ממוחשבת שדובב לעברית והוא נקרא "המסע של פופאי - החיפוש אחר אבא" שבו פופאי ומשפחתו יוצאים למצוא את אביו פאפי ולגבור על מכשפת הים.

בעתיד מתוכנן לצאת סרט אנימציה ממוחשב בשם "פופאי המלח" מחברת "סוני אנימציות".[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]