דמבו הפיל המעופף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "דמבו" מפנה לכאן. לערך העוסק במשמעות אחרת של המילה, ראו דמבו (פירושונים).
דמבו הפיל המעופף
דמבו.jpg
שם במקור: Dumbo
בימוי: בן שארפסטין
הפקה: וולט דיסני
תסריט: ספר
הלן אברסון
הארולד פרל
תסריט
אוטו אנגלנדר
ג'ו גראנט
דיק יומר
שחקנים ראשיים: ג'ון מקלייש
אדוארד ברופי
הרמן בינג
מרגרט רייט
סטרלינג הולוויי
קליף אדוארדס
מוזיקה: פרנק צ'רצ'יל
לאנס האשר
חברת הפצה: RKO Radio Pictures
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 23 באוקטובר 1941
ישראלFlag of Israel.svg 10 באפריל 1943[1]
משך הקרנה: 64 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 950,000‏$
הכנסות: 1,600,000‏$

דמבו הפיל המעופףאנגלית: Dumbo) הוא סרט הנפשה לילדים שהופק על ידי חברת וולט דיסני ב-1941. זהו הסרט הרביעי באורך מלא שיצרה חברת וולט דיסני והוא מבוסס על ספרם של הרולד פרל והלן אברסון. כמו כן, מבוסס הסרט על סדרה קצרה הנקראת דמבו, ועל שמו של דמבו נקרא גם תמנון, תמנון דמבו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקרקס אשר שוכן בדרום אפריקה, מגיעה להקה גדולה של חסידות ועל מקורן חבילה עם צאצא לכל חיות הקרקס. לפילה מרת ג'מבו מגיע פיל חמוד ומתוק, אך בעל אוזניים ענקיות. כל שאר הפילות לועגות לו וקוראות לו "דמבו" (מאנגלית: dumb ,Dumbo=טיפש או אילם). לאחר שצופה צוחק על גודל אוזניו, אימו של דמבו מתפרעת כדי להגן על בנה ונלקחת על כך למעצר. דמבו נשאר לבדו, תינוק בלי אמא הנאלץ לשאת לעג מצד שאר הפילים.

את המחזה הזה רואה העכבר טימוטי, הוא מרחם על דמבו, מפחיד את הפילות הרשעות ומתחבר עם דמבו. הוא מנסה לעודד את רוחו על ידי ניסיון למצוא תועלת בגודל אוזניו. הוא רוצה להפוך את דמבו לכוכב אך לא יודע של מה. בלילה, משכנע טימוטי את מנהל הקרקס בשנתו להפוך את דמבו לכוכב המופע שלו- הוא יקפוץ על מקפצה וינחת היישר על הפירמידה שעשו הפילות, ולסיום הוא ינופף בדגל עליו רשום "D" עם החדק שלו. דמבו מתכונן להצגה וטימוטי קושר את אוזניו, כדי שלא ידרוך עליהן ויפול, אך הקשר נפתח ובדרך למקפצה הוא מחליק על אוזניו והורס את הפירמידה שעשו הפילות, מה שגורם להרס של אוהל הקרקס עצמו. מנהל הקרקס נותן לדמבו את התפקיד הירוד והמשפיל ביותר שבקרקס - ליצן. חבורת הפילות ששומעות על כך נשבעות שהוא לא יחשב עוד לפיל.

בלילה, אחרי הופעתו הראשונה כליצן, שבה הושפל מאוד, דמבו מרגיש בודד וחסר אונים. טימוטי מוביל אותו אל הכלא בו יושבת אמו כדי לשמח אותו ואכן הוא מתעודד מאוד, אך כאשר הוא שוב נאלץ להפרד ממנה, מתחיל דמבו לבכות, ומרוב הבכי הוא מתחיל לגהק. כדי לעצור את הגיהוקים, נותן לו טימוטי לשתות מים, אך המים הללו מלאים ביין מבקבוק יין שנפל לתוכם. דמבו משתכר וכשטימוטי רוצה לבדוק מה יש למים האלו, הוא נופל לדלי עם היין ומשתכר גם הוא. בעודם שיכורים הם הוזים פילים ורודים.

אחרי הלילה בו היו שניהם שיכורים לגמרי, התעוררו טימוטי ודמבו על עץ גבוה. העורבים שהיו על העץ מסלקים אותם משם. טימוטי מגיע למסקנה שדמבו הגיע לצמרת העץ על ידי תעופה, בעזרת האוזנים הוא יכול לעוף. העורבים שומעים זאת ולועגים להם.

בשביל טימוטי זה היה השיא. הוא מספר לעורבים את סיפורו העצוב של דמבו והעורבים מתנצלים על התנהגותם ורוצים לפצות אותם בכך שיעזרו לדמבו ללמוד לעוף. הם מייעצים לטימוטי להשתמש בפסיכולוגיה. טימוטי נותן לדמבו נוצה ואמר לו שבעזרתה יוכל לעוף והוא אכן מאמין שהנוצה קסומה ותגרום לו לעוף.

במופע של הקרקס בעיר הגדולה דמבו נאלץ לקפוץ בתפקידו כליצן מבניין גבוה מאוד, אך הוא מתכוון להפתיע את כולם ולעוף. דמבו מתכונן היטב כשהוא סומך על הנוצה שלו אך לבסוף, בזמן בנפילה, עפה הנוצה. טימוטי מסביר לו שהוא יכול לעוף גם בלי הנוצה; לנוצה לא היו סגולות מיוחדות, היכולת הייתה שלו עצמו. לבסוף דמבו קופץ ורגע לפני שהוא נוגע בקרקע הוא פורס את אוזניו ועף, מרשים את הקהל, את הליצנים, את אנשי הקרקס ואת העולם כולו ביכולותיו המדהימות. דמבו הופך לאגדה ולכוכב שהוא כה חלם להיות.

בסופו של הסרט מנהל הקרקס כה גאה בדמבו עד שהוא משחרר את אימו.

דמויות מרכזיות ומדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוגריים מופיעים המדבבים של הגרסה העברית.

  • דמבו – גיבור הסרט. פיל בעל אוזניים ענקיות הלומד לעוף, וכמו הגמד "טיפשוני" בסרט שלגיה ושבעת הגמדים, אין הוא מדבר.
  • טימותי העכבר – אדוארד ברופי (אבי חדש) – חברם היחיד של דמבו ואמו. מלמד את דמבו איך להיות "פלא העולם התשיעי" ולהיות הפיל המעופף היחיד בעולם.
  • הפילה המנהיגה (שפרירה זכאי)
  • ג'ים העורב – קליף אדוארדס (אריה מוסקונה)
  • העורב השמן – (שמעון כהן)
  • מרת ג'מבו – אמו של דמבו. מדברת בפעם היחידה כאשר היא נשאלת לשמו של בנה, והיא עונה כי שמו הוא "ג'מבו הבן"(אולם בנוסף לכך היא שרה לו שיר ערש). רצתה להגן על בנה וגרמה לנזק רב - (שפרירה זכאי).
  • מנהל הקרקס – הרמן בינג (שמעון כהן).
  • מר חסידה – סטרלינג הולוויי (רותי הולצמן)
  • קייסי ג'וניור הקטר מרגרט רייט
  • המספר – ג'ון מקלייש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]