צבא אבחזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל צבא אבחזיה

הכוחות המזוינים של אבחזיה הם צבא קבע של רפובליקה המוכרת כמדינה רק על ידי רוסיה, ניקרגואה, ונצואלה ונאורו. יתר מדינות העולם רואות בה רפובליקה בדלנית של גאורגיה.

הבסיס של הכוחות המזוינים של אבחזיה הוא "המשמר הלאומי האבחזי" שנוסד בתחילת 1992, לפני התפרצות מעשי האיבה בין כוחות הממשל הגאורגי והכח החצי-צבאי, מחדריוני לבין בדלנים אבחזים, והיה מורכב מאבחזים. במהלך מלחמת אבחזיה, 1992 - 1993, הביס הצבא האבחזי כשהוא נתמך בקונפדרציית עמי ההר של הקווקז, מתנדבים קוזאקים ולפי טענת הגאורגים גם חיילים סדירים של צבא רוסיה, את החיילים הגאורגים. לאחר המלחמה, קטנה אוכלוסיית הגאורגים באבחזיה (שהיוו רוב במחוז) בכ-80% במדיניות מכוונת של השלטונות הבדלניים של אבחזיה. לטענת הגאורגים, הגיעו רוב כלי הנשק מבסיס-הטיסה, המשמר העצמאי של הרגימנט המוטס ה-345 של חיל האוויר הסובייטי לחטיבת מטוסי סוחוי 27, והאחרים הם שלל שהותירו הגאורגים מאחור.

במאי 2015 מונה אנטולי חרוליוב לרמטכ"ל. בעבר פיקד חרוליוב על הארמייה ה-58 הרוסית במהלך המלחמה בדרום אוסטיה.

כוחות היבשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הכוחות המזוינים של אבחזיה

על פי הממשל הבדלני של אבחזיה מאורגן הצבא האבחזי על פי מודל שווייצרי, שבה בתקופת שלום מונה הכוח הצבאי 3,000 - 5,000 איש, ובמקרה של מלחמה נקראים לדגל 40,000 - 50,000[1][2] חיילי מילואים. חיילי המילואים מורשים להחזיק את נשקם הרשום בביתם. סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי דיווחה כי הצבא האבחזי מונה: 10,000 חיילים כח הגנה עצמית המחזיקים 60 טנקים, כולל 40 טנקים מסוג T-72, ו-85 קנה ארטילריה ומרגמות, כולל עשרות מרגמות בקוטר 122–152 מ"מ ו-116 משוריינים מסוגים שונים. כמו כן כולל, חימוש הצבא האבחזי, מספר רב של כלי נשק אנטי-טנקים החל מטילי RPG-7 וכלה במשגרי רקטות וטילים אנטי טנקים מונחים מסוג טילי קונקורס-M.

את המספר האמיתי של הציוד לא ניתן לאמת באופן מדויק כיוון שפיקוח בינלאומי מעולם לא הורשה לפעול באבחזיה.

ציוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל הים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיל הים האבחזי מורכב משלוש דיוויזיות הממוקמות בסוחומי, אוצ'מצ'ירה ופיצונדה, שכל אחת מהן כוללת סירות מהירות. כמו כן כולל הצי מספר כלי שיט אזרחיים שצוידו בתותחים ומערכות טילים ארטילריים לא מונחים. סוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי דיווחה כי הצי האבחזי כולל מעל ל-20 סירות מנוע חמושות במקלעים ותותחים בעלי קליבר קטן.

חיל האוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל חיל האוויר האבחזי

לצבא אבחזיה יש חיל אוויר קטן. המידע על הרכב החימוש הוא קטן וממילא חיל האוויר הרוסי מגבה את המרחב האווירי של אבחזיה. על פי ההערכות המועטות שיש כולל חיל האוויר האבחזי כלי טיס אוויר-קרקע: מטוסי סילון מסוג סוחוי Su-25, מטוסי אימון מסוג אלברטוס Aero L-39; מטוסי קרב מסוג מיג-21; מטוסי אימון ישנים מסוג יאקובלב Yak-52; מטוסי תובלה מסוג מיל מי-8.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

גאורגיה מתייחסת לצבא אבחזיה כ"גוף צבאי לא חוקי", ומאשימה את רוסיה בחימוש ואימון החיילים האבחזים, במידת-מה בתמורה לאדמות אבחזיות או בתי מלון. האבחזים דוחים טענה זו, וטוענים כי קנו את הציוד שיש ברשותם בשוק החופשי, למעט חמש סירות ימיות מהירות שנתקבלו מרוסיה וסירות מנוע מהירות מאבחזים מהפזורה האבחזית ביוון. במרץ 2005, הודה שר ההגנה האבחזי, סולטאן סוסנאלייב, כי הקצינים הבכירים ובעלי דרגות הביניים של צבא אבחזיה נשלחים בקביעות לאימונים ברוסיה למשך 2–3 חודשים במסגרת תוכנית רוסית מיוחדת[3].

שר ההגנה האבחזי, סולטאן סוסנאלייב, שהתפטר במאי 2007, והתורם הראשי להיווצרותו של צבא אבחזיה[4], הוא קצין רוסי לשעבר מקברדינו-בלקריה, במהלך מלחמת אבחזיה, 19921993, החזיק סוסנאלייב בתפקיד זהה בקונפדרציית עמי ההר של הקווקז, כאשר קצין השדה והטרוריסט הצ'צ'ני שאמיל באסייב, כיהן כסגנו. באותו אופן, הרמטכ"ל, מייג'ור גנרל, אנטולי זאיצב, הוא סגנו לשעבר של מפקד המחוז הצבאי עבר הבאיקל (כיום חלק מהמחוז הצבאי של סיביר) ברוסיה. פקיד רשמי אחר, סגן שר ההגנה של אבחזיה, אלכסנדר פאבלושקו הוא קולונל רוסי והרמטכ"ל לשעבר של כוח שמירת השלום הרוסי באבחזיה[5]. גם גאורגיה מאשימה את אבחזיה בקביעות כי היא מגייסת בכפייה את הגאורגים החוזרים למחוז גאלי לצבא אבחזיה.

הצבא האבחזי הוא בעיקרו צבא יבשה שכולל יחידות ימיות ואוויריות קטנות. בשנת 2006, נוסד "המרכז למלחמה בטרור", הכולל כ-200 איש במסגרת משרד הפנים האבחזי. בשנת 2006 העריך שר האוצר האבחזי כי 35% מהתקציב האבחזי שימש למימון הצבא והמשטרה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צבא אבחזיה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דייוויד פטרוסיאן, הבעיות של מדינות לא מוכרות במרחב ברית המועצות לשעבר (ברוסית)
  2. ^ קתרינה טסמניקובה וולדימיר מוחין, מיליטריזם בקווקז, "נזוויסימאיה גזטה", 13 באוקטובר 2001 (ברוסית)
  3. ^ שר ההגנה האבחזי: הקצינים שלנו מתאמנים ברוסיה, "סיביל גאורגיה", 24 במרץ 2005 (באנגלית)
  4. ^ שר ההגנה של אבחזיה התפטר, אתר ממשלת אבחזיה הבדלנית, 8 במאי 2007 (באנגלית)
  5. ^ ולדימיר סוקור, רוסיה מכפילה את מספר חייליה במחוז הגאורגי אבחזיה, אתר "ג'יימסטאון פאונדיישן", 5 במאי 2008 (באנגלית)