בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
WIKI AND ACADEMIA.PNG
הערך נמצא בשלבי עבודה במסגרת מיזם "עבודות ויקידמיות". נא לא לערוך ערך זה עד להסרת התבנית. הערות לערך נא להוסיף בדף השיחה.
העבודה על הערך עתידה להסתיים בתאריך 31 בינואר 2016. ניתן להסיר את התבנית משחלפו שלושה שבועות מן התאריך הנקוב.
סמל בית המשפט
בית הגילדות של מידלסקס, מקום מושבו של בית המשפט

בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדתאנגלית: Supreme Court of the United Kingdom) משמש כערכאה שיפוטית עליונה ובית משפט עליון לערעורים בכל הנוגע למשפט האנגלי, למשפט הוולשי (ככל שאסיפה הלאומית הוולשית מחוקקת חוקים לוויילס השונים מאלה שבאנגליה), למשפט הסקוטי ולמשפט בצפון אירלנד. סמכויותיו של בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת מוגבלות ביחס למשפט הסקוטי. לבית המשפט העליון אף סמכות הכרעה בסכסוכים הנוגעים להאצלת סמכויות: מקרים שבהם קיימת מחלוקת באשר לסמכויותיהם של הממשלים העצמאיים בסקוטלנד, צפון אירלנד וויילס, או חילוקי דעות המתעוררים ביחס לחוקים שחוקקו שלטונותיהם. משכנו של בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת נמצא בבית הגילדות של מידלסקס בוסטמינסטר שבלונדון.

בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת נוסד מתוקף החלק השלישי של פקודת הרפורמה החוקתית משנת 2005 והחל בפעולתו ב-1 באוקטובר 2009. בית המשפט העליון קנה את סמכויותיו השיפוטיות של בית הלורדים (וועדת הערעורים של בית הלורדים), אותם 12 שופטים מקצועיים אשר מונו כחברים לבית הלורדים כדי לבצע את פעולותיו השיפוטיות. סמכויותיו להכריע בסכסוכי האצלת סמכויות קנה בית המשפט את סמכויותיה של הוועדה השיפוטית של מועצת המלכה.

בית המשפט העליון חסר סמכות שיפוט בעניינים פליליים שאירעו בסקוטלנד, עניינים שבהם הסמכות נתונה לבית המשפט העליון של סקוטלנד לעניינים פליליים. בית המשפט העליון יכול לשמוע ערעורים בעניינים אזרחיים אשר התבררו בבתי המשפט הסקוטיים, אולם כיוון שאין בחוק הסקוטי מנגנון של רשות ערעור לבית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת, ערעור כזה אפשרי רק בהסכמת הצדדים.

סמכות שיפוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו העיקרי של בית המשפט העליון של הממלכה המאוחדת הוא לשמוע ערעורים מערכאות נמוכות יותר של הממלכה המאוחדת: אנגליה וויילס, צפון אירלנד וסקוטלנד. עיקר עיסוקו של בית המשפט העליון הוא בשמיעת ערעורים המעלים שאלות משפטיות בעלות חשיבות כללית לציבור. בדומה לוועדת הערעורים של בית הלורדים (המוסד השיפוטי העליון שקדם לבית המשפט העליון), לבית המשפט סמכות רחבה לדון בערעורים במגוון רחב של נושאים: כולל משפט מסחרי, דיני משפחה, משפט מינהלי ועניינים מכוח חוק זכויות האדם משנת 1998. לבית המשפט אף הסמכות לשמוע ערעורים בעניינים פליליים, למעט אלו שנדונו בסקוטלנד.

בית המשפט העליון ידון אף בסכסוכים הנוגעים ל"האצלת סמכויות" (כפי שהוגדרו בחוק סקוטלנד משנת 1998, חוק צפון אירלנד משנת 1998, וחוק ממשלת ויילס משנת 2006). אלה הם הליכים משפטיים הנוגעים לסמכויות שניתנו לשלוש הממשלות: הממשל הצפון אירי והאסיפה הצפון אירית, ממשלת סקוטלנד והפרלמנט הסקוטי, ממשלת האסיפה של ויילס והאסיפה הלאומית של ויילס. עד ליסודו של בית המשפט העליון טופלו נושאי האצלת הסמכויות בידי הוועדה השיפוטית של מועצת המלכה. רוב המקרים הנידונים בנושאי האצלת סמכויות הם באשר ליחס שבין חוקים מקומיים לזכויות הניתנות מתוקף האמנה האירופית לזכויות אדם, אשר לה תוקף מכוח חוק זכויות האדם הבריטי משנת 1998.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Flag of the United Kingdom.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא הממלכה המאוחדת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.