קורט פון גוטברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קורט פון גוטברג
Curt von Gottberg
קורט פון גוטברג
קורט פון גוטברג
לידה 11 בפברואר 1896
קניגסברג, הקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית עריכת הנתון בוויקינתונים
התאבד 31 במאי 1945 (בגיל 49)
פלנסבורג, גרמניה תחת שלטון בעלות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה גרמניה עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות צבא הקיסרות הגרמנית
רייכסווהר
אס אסאס אס ואפן אס אס
תקופת הפעילות 19141920
19331945
דרגה אובר-גרופנפיהרר (אס אס) אובר-גרופנפיהרר
תפקידים בשירות
מפקד צות קרב גוטברג
מפקד קורפוס האס אס ה-12
פעולות ומבצעים
מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם השנייה
עיטורים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אובר-גרופנפיהרר קורט פון גוטברגגרמנית: Curt von Gottberg; 11 בפברואר 189631 במאי 1945) היה מפקד בכיר בוואפן אס אס, שפיקד על כוחות במלחמת העולם השנייה ונודע כפושע מלחמה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוטברג נולד ב-11 בפברואר 1896 בעיר קניגסברג שבפרוסיה המזרחית, שהשתייכה אז לקיסרות הגרמנית. כיום העיר נמצאת בתחומי מחוז קלינינגרד השייך לרוסיה. משפחתו הייתה משפחת אצולה אשר מוצאה מפומרניה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה באוגוסט 1914 התגייס לצבא הקיסרות הגרמנית כצוער. הוא נפצע מספר פעמים, ועוטר בשתי דרגות של צלב הברזל. את המלחמה הוא סיים בדרגת אובר-לויטננט. הוא שרת ברייכסווהר והוצב בבריגדת ארהארדט. באפריל 1920 הוא עזב את הרייכסווהר עקב פירוק הבריגדה. ב-1923 הוא השתתף בפוטש במרתף הבירה שהוביל אדולף היטלר. ב-1924 חזר לעיר הולדתו וסיים בה את ההכשרה החקלית שהחל בנעוריו. ב-1931 הוא הצטרף למפלגה הנאצית וקיבל את מספר החבר 948.753, ובפברואר 1932 הצטרף גם לאס אה בדרגת שטנדרטנפיהרר. בספטמבר של אותה שנה עבר לאס אס בדרגה נמוכה יותר של שארפיהרר, וקיבל את מספר החבר 45.923.

במהלך 1933 הוא התקדם במהירות בסולם הפיקוד: ב-25 במרץ קיבל קידום לדרגת אובר-שארפיהרר, ב-20 באוקטובר להאופט-שארפיהרר, ב-6 בנובמבר לשטורמשארפיהרר וב-15 בדצמבר לאונטר-שטורמפיהרר. הוא סייע בהקמת הפלוגות המערכתיות של האס אס (ארגון שקדם לוואפן אס אס). ב-30 בינואר 1934 הוא הועלה לדרגת שטוּרמבאנפיהרר, וב-20 במרץ לדרגת אוֹבר-שטורמבאנפיהרר. ב-1936 הוא קיבל פיקוד על רגימנט האס אס ה-46. עם זאת, עוד באותה שנה הוא נהג בשכרות, וכתוצאה מכך נפצע קשה בתאונת דרכים. היינריך הימלר בעצמו התערב לטובתו, ודאג לממן את עלויות הטיפול והשיקום, ואף שילם מכספו על המכונית שנהרסה (היא לא הייתה של גוטברג). רגלו השמאלית נקטעה עד הברך. ב-11 ביולי 1937 הוא כבר יכל לחזור לשירות פעיל, הועלה לדרגת שטנדרטנפיהרר. הימלר מינה אותה לראש מחלקת הגזע במשרד הגזע והיישוב של האס אס, אשר תפקידו היה לפקח על חייהם האישיים של אנשי האס אס, ובפרט על נישואיהם. התפקיד לא התאים לגוטברג, שהניסיון הניהולי שלו הוגבל למשק חקלאי, והוא הוחלף במהרה. ב-30 בינואר 1939 הוא הועלה לדרגת אוברפיהרר.

תקופת מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מלחמת העולם השנייה

בקיץ 1939 הוא מונה לראש הסניף של המשרד בפראג, בשטחי הפרוטקטורט של בוהמיה ומוראביה. הניהול הפיננסי של הכספים שתחת אחריותו היה גרוע מאוד, והוביל לעסקאות מפוקפקות, הלוואות פרטיות וחוסר פיקוח על הכפופים לו. הדבר הוביל לשערורייה בתוך המשרד, ובנובמבר של אותה שנה הוא סולק מתפקידו, ונשלח למעצר בית. הימלר, שגוטברג היה בן טיפוחיו, התערב לטובתו, ובמשפט שנערך לו נקבע שטעויות עובדתיות גרמו לגוטברג לפעול בצורה מוטעית, והוא שוחרר מהמעצר ב-1 באוקטובר 1940 הוא שוחרר ומונה לראש מחלקת הרכישה במשרד הגזע והיישוב. ב-20 במרץ 1942 הוא הועלה לדרגת בריגדפיהרר וביוני של אותה שנה מונה למפקד "צוות קרב גוטברג" אשר הוקם כדי להילחם בכוחות הפרטיזנים בשטחי ברית המועצות. צוות הקרב שלו פעל בשטחי בלארוס, וגוטברג פיתח שיטות משלו להילחם בפרטיזנים אשר היו מבוססות בעיקר על טרור כנגד האוכלוסייה האזרחית. אזורים שלמים הוכרזו על ידו כאזורי קרבות, וכפרים הותקפו שוב ושוב בטענה שהן תחת שליטת פרטיזנים. כמו כן היה צוות הקרב שלו מעורב במידה רבה בשואת יהודי בלארוס.

ב-15 ביולי 1943 הוא הועלה לדרגת גרופנפיהרר, וב-1 באוגוסט של אותה שנה הוא הוציא הוראה לאנשיו על פיה "כול שודד, צועני או יהודי יש לראותו כאויב". ב-7 באוגוסט הוענק לו הצלב הגרמני בזהב. ב-28 ביוני 1944 פתח הצבא האדום במבצע בגרטיון כנגד קבוצת ארמיות מרכז. ב-30 ביוני הועלה גוטברג לדרגת אובר-גרופנפיהרר, וצוות הקרב שלו נזרק לקרבות כנגד הסובייטים. אנשיו השתתפו בקרבות ההגנה סביב מינסק ולידא, ובשני המקרים נסוגו חרף הוראות מפורשות מצד הוורמאכט. גם במהלך הנסיגה, המשיכו אנשיו לבצע פשעי מלחמה כנגד אזרחי בלארוס. לאחר מכן הוא נשלח לפקד על הפעילות האנטי-פרטיזנית בצרפת, וב-6 באוגוסט 1944 הוא מונה למפקד קורפוס האס אס ה-12. הקורפוס נכלל בתחילה במסגרת ארמיית הפאנצר השלישית, והוצב בקורלנד כחלק מקבוצת ארמיות מרכז. לאחר מכן הועבר לחזית המערבית, והוצב בהולנד במסגרת ארמיית הצנחנים הראשונה אשר הייתה חלק מקבוצת ארמיות B. ב-18 באוקטובר הוא הוחלף בידי קרל מריה דימלובר. במרץ 1945 הוא מונה בידי הימלר למפקד רשת הרכבות הגרמנית.

אחריתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום המלחמה נכנע גוטברג לבעלות הברית. הוא התאבד במחנה המעצר בפלנסבורג ב-31 במאי 1945 בגיל 49.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קורט פון גוטברג בוויקישיתוף