קמר מונומנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קמר מונומנט
Bluff UT - aerial with San Juan River and Comb Ridge.jpg
רכס כרבולת, השוליים המזרחיים של הקמר, בתחתית התמונה הנהר סן חואן.
אורך הרכס 160 קילומטרים
קואורדינטות 37°59′N 109°41′W / 37.98°N 109.68°W / 37.98; -109.68

קמר מונומנטאנגלית: Monument Upwarp) הוא מבנה גאולוגי השוכן בדרום מזרח מדינת יוטה, כ-18 קילומטרים מערבית לעיירה בלנדינג, בקרבה לאתר המכונה ארבע הפינות.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קמר מונומנט הוא מבנה גאולוגי המהווה חלק מהאזור הפיזיוגרפי של רמת קולורדו. המבנה הוא קמר עצום שאורכו 160 קילומטרים. כיוון הקמר מצפון לדרום, הוא מתחיל מעט מדרום לאגן פרדוקס, צפונית למפגש הנהרות גרין וקולורדו ומתמשך דרומה כ-160 קילומטרים עד עמק המונומנטים בצפון אריזונה. השוליים המזרחיים והדרומיים מכונים "רכס הכרבולת" (Comb Ridge), מונוקלינה תלולה ששיפועה כ-50°. השוליים המערביים מוגדרים פחות, אזור של רמות וצוקים, שבהם השכבות משתפלות בזווית מתונה של בין 0.5° ל-2° עד מעבר לנהר הקולורדו. חלקו הצפוני של הקמר מכונה רכס אלק (Elk Ridge) ודרומית לו שוכנת רמת סיידר מסה (Cedar Mesa), רמה המשתרעת על שטח של כ-1,000 קילומטרים רבועים המגיעה לגובה של 2,000 מטרים. הקמר שוכן באזור מדברי ורובו צחיח.

בין אתרי הטבע השוכנים לאורך הקמר נמצאים: המונומנט הלאומי נצ'ורל ברידג'ס (Natural Bridges National Monument) השוכן בחלקו הצפוני של קמר מונומנט, קניון קטרקט של נהר הקולורדו שהתחתר בשוליים הצפון מערביים של הקמר, והפארק המדינתי גוזנקס, אזור בחלקו הדרומי של הקמר שבו הנהר סן חואן התחתר לעומק דרך השכבות השונות של הקמר והוא מתפתל דרך נפתולים רבים דמויי פרסת סוס והתפתלויות אחרות, לעיתים מתפתל עד כדי כך שאורכו מגיע ל-5 קילומטרים בקטע שאורכו בקו אווירי הוא קילומטר אחד. הנהר יצר קניונים בקמר שעומקם מגיע בין 450 ל-600 מטרים. אזור זה מכונה רכס ליים (Lime Ridge).

הקמר בנוי מאבן חול, דולומיט ואבן גיר שנדחפו כלפי מעלה במהלך האורוגנזה הלרמידית מתקופת הפלאוקן לפני בין 60 ל-40 מיליון שנים. מאז גרמו שיטפונות בזק נדירים אבל רבי עוצמה לסחיפה בסלעי משקע ויצרו עמקים, קניונים, נקיקים, הרי שולחן והרי כפתור (Butte).

גאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גשר טבעי אובצ'ומו (Natural Bridge Owachomo), המונומנט הלאומי נצ'ורל ברידג'ס, בחלקו הצפון מערבי של הקמר
קניון ארץ' (Arch Canyon) בחלקו המערבי של הקמר

קמר מונומנט נוצר כשסלעי משקע מעידן העל של הפרקמבריון שהיו קבורים עמוק מתחת לפני הקרקע עברו תהליך של העתק או שבירה במהלך האורוגנזה הלרמידית, לפני כ-60 מיליון שנים. סלעי תשתית אלו שמתחת לקמר של ימינו נעו כלפי מעלה יחסית לאזורים הסמוכים וגרמו לסלעי המשקע מעליהם להתקמט לצורה דמוית כיפה המכונה קמר. המבנה שנוצר כתוצאה מהליך זה דומה לערימה של שמיכות המונחות אחת על גבי השנייה כשהן מכסות קופסה.

מאז גרם כוח השחיקה התמידי של המים הזורמים לסחיפה של השכבות, ועקב כך נחשפו סלעים עתיקים יותר במרכז הקמר, והסלעים הצעירים יותר נחשפו סביב שולי הקמר. מרבית צורות הנוף המרשימות ביותר בנויות מסלעים עמידים יותר לסחיפה. הקימוט תלול הרבה יותר בשוליים המזרחיים של הקמר מאשר במערב, ושוליים מזרחיים אלו מכונים רכס כרבולת.

גיל הסלעים שנחשפו על פני השטח נע מתת-תור קרבון פנסילבני ועד תור הרביעון. סלעים מתור הקמבריון נתגלו בקידוחים שנעשו ברכס אלק ובסיידר מסה והם כוללים צפחה עשירה בביוטיט שמעליה שכבה בעובי 85 מטרים של אבן חול לבנה המכילה שברי קוורץ גדולים. מעליה שכבת אבן חול ואבן טין מעורבת בפצלים בעובי כ-75 מטרים ושכבות דקות של דולומיט בגוון שמנת. שכבות אלו מכונות "תצורת אופיר" (Ophir Formation). על בסיס שני הקידוחים ניתן לראות שהשכבות מהקמבריון שמעל לתצורת אופיר הולכות ונהיות צרות יותר מזרחה. בקידוח בסיידר מסה נמצא שכבה נוספת של דולומיט בעובי 9 מטרים בלבד, בעוד שבקידוח ברכס אלק נמצאה שכבה בעובי 180 מטרים דולומיט ואבן גיר חומים. מעליה שכבה בעובי 25 מטרים של דולומיט חום כהה עד שחור שייתכן שנוצרה באורדוביק. מעליה שוכנת "תצורת אלברט" (Elbert Formation) מהדבון, שכבות של אבן גיר חומה עד אפורה, דולומיט חום, אבן חול לבנה עד אדומה, ובקצה התצורה שכבת פצלים ירוקה.[1]

הודות להתחרות הנהר סן חואן נחשפים בקניון הנהר סלעים מתקופת הקרבון פנסילבני, שהושקעו לפני 300 שנים בימים פנימיים רדודים. שכבות הסלע מתצורות הונקר טרייל (Honaker Trail Formation) ופרדוקס (Paradox Formation) כוללות שכבות מתחלפות בגוון אפור של אבן גיר ופצלים. באבן הגיר ניתן למצוא מאובנים של ברכיופודים וחבצלות ים.

מתור הפרם (בין לפני 290 ל-250 מיליון שנים) נחשפים שכבות סלע אדומות של תצורות הלגיטו (Halgaito Formation) ואבן חול סיידר מסה (Cedar Mesa Sandstone). שכבות אלו הושקעו במים מתוקים, בנחלים, אגמים ומישורי הצפה ומוצאים בהם מאובנים של זוחלים, ומחטניים.

מעל סלעי הפרם שוכנות שכבות סלע מתחלפות של אבן חול בעלת שיכוב צולב ופצלים אדומים מתור הטריאס ומתור היורה. שכבות מתחלפות אלו משקפות את חילופי האקלים בין אקלים מדברי צחיח לאקלים לח יותר. הדינוזאורים שגשגו בתקופה זו ואת מאובניהם אפשר למצוא בתצורת צ'ינלה, כמו גם עצים מאובנים וכמויות זעירות של אורניום.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]