קץ ההיסטוריה והאדם האחרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קץ ההיסטוריה והאדם האחרון
The End of History and the Last Man
The End of History and the Last Man.jpg
מידע כללי
מאת פרנסיס פוקויאמה
שפת המקור אנגלית
נושא אבולוציה חברתית ותרבותית, end of history עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1992
מספר עמודים 395
הוצאה בעברית
הוצאה אור-עם
תאריך 1993
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001308620
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
משטרים דמוקרטיים ושאינם דמוקרטיים לאורך השנים (להגדלה - לחצו על התמונה)

קץ ההיסטוריה והאדם האחרוןאנגלית: The End of History and the Last Man) הוא ספר מאת הפרופסור לכלכלה פוליטית פרנסיס פוקויאמה, שיצא לאור בארצות הברית בשנת 1992. הבסיס לספר זה היה מאמר בשם 'קץ ההיסטוריה' שכתב פוקויאמה ב-1989. במאמר זה העלה את האפשרות כי נפילת הגוש הקומוניסטי לא הייתה עוד מהלך בהיסטוריה האנושית הארוכה של סכסוכים בין השקפות, אידאולוגיות וצורות משטר, אלא, היא סימנה את קצה של היסטוריה זו, ואת המעבר לתקופה שבה הדמוקרטיה הליברלית תשרור בכל מדינות העולם, מבלי שאידאולוגיה אחרת תקרא עליה תיגר, וסכסוכים בין מדינות יהיו מוגבלים לכיסים נקודתיים מעטים.

הספר מציג תאוריה הפוכה מהתאוריה המוצגת בספר "התנגשות הציביליזציות", שם מוצגת תאוריה פסימית יותר אשר גורסת כי הקיטוב והקרע בין העמים בעולם רק גדל עם השנים.

הרעיונות המובאים בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך לעולם הדמוקרטי ליברלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

על-פי פוקויאמה, מאז המהפכה הצרפתית, הוכח שוב ושוב שהמשטר האידיאלי למדינה הוא המשטר הדמוקרטי (הן מבחינה אתית, פוליטית וכלכלית). בשל כך, לדעת פוקויאמה, עם השנים מדינות רבות יותר ויותר יהפכו למדינות דמוקרטיות ליברליות, וזאת בשל כך שגם לדעתו אין חלופה מתאימה יותר.

בדרך לעולם אחיד ורגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדעת פוקויאמה, הפילוג בעולם נוצר במידה רבה, בשל הקרע התרבותי. לדעתו, עם השנים התרבויות בעולם יתאחדו סביב התרבות מערבית, דמוקרטית וליברלית. זאת בשל העובדה, שלדעתו, אין בעולם כיום תרבות שמסוגלת להוות חלופה מתאימה לתרבות המערבית.

הביקורת על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]