שיחה:הסברה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יש פה כפילות עם הערך משרד ההסברה


הנושא ידוע ובטיפול. תודה (-:

דו משמעות[עריכת קוד מקור]

כפי שאני מבין למונח הסברה יש שתי משמעויות:

  • "לשון נקייה לאותה פעילות שאחרים מכנים אותה כתעמולה" עם קונטציות מעט אחרות שעליהן מפרט הערך הנוכחי - לזה אפשר להתייחס בערך תעמולה ולהבחין בין תעמולה להסברה.
  • להסברה (hasbara) של משרד החוץ וגופים אחרים שמציגה/מסבירה את המדיניות הישראלית - ראו את הערכים המקבילים לערך זה בשפות אחרות

צריך למצוא איזשהו פתרון שיסדר את זה. ערן - שיחה 01:00, 2 באוקטובר 2009 (IST)


הסברה זה לא "אינפורמיישן", ו"אינפורמיישן" זה לא "יידוע". במשרד ההסברה גם יכולים להגיד שהסברה זה Truth, זה עדיין לא יעשה את זה נכון. הסברה זה Explanation באנגלית. זה שזה נשמע מפגר, זה כי כל העיקרון הזה מפגר והוא נקודה שחורה במציאות הישראלית, אבל זאת כבר פרשנות שלי. ועדיין, הסברה זה Explanation, והסברה ישראלית זה to explain למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים. מטופש? בהחלט, אבל אל תבואו בטענות אליי, זאת המציאות, לצערי הרב. אם המדינה שלנו בוחרת להתנהג כמו מדינת עולם שלישי, זאת המציאות, לא צריך לטייח את זה בויקיפדיה.

וסליחה, אבל מי החליט ש"רוב המדינות ובהן גם מדינת ישראל" משתמשות במונח "הסברה"? מצטער, אבל אני לא מכיר שום מדינה חוץ מישראל שבה משתמשים במונח הזה. אפילו הלינקים לערכים מקבילים בשפות אחרות, בצד, מתייחסים רק ל"הסברה" של ישראל. מה שכתוב בערך הוא שינוי המציאות. המציאות היא שבה בישראל יש משרד לפרופגנדה בשם המדינה, וקוראים לו "הסברה", מונח שמציין בדיוק את מה שהוא אומר במילון. מדובר פה על ישראל, ולכן הקישור למדינות האחרות הוא גם מוטעה וגם לא במקום, ולכן אני מוחק אותו. מי שמעוניין להחזיר אותו מוזמן להסביר לי למה אני טועה, ומה הקשר בין ערך על מדיניות התעמולה של ממשלת ישראל לבין המציאות המדומה שבה מדינות אחרות (אילו בדיוק?) משתמשות באותו שם לתעמולה שלהן.

בנוסף, ערכתי את הערך כדי להבהיר שמדובר במונח מתוך הפוליטיקה הישראלית, ושההגדרה שלו היא יצירת אהדה למדינת ישראל. כי זאת המציאות. ואם זאת אינה המציאות, תבואו בטענות לחבר'ה שהחליטו שהלינקים לויקיפדיות בשפות אחרות הם למדיניות החוץ של ישראל. אבל אני חושב שהם צודקים, כי רק בארץ ורק בעברית יש דבר כזה "הסברה". להגיד שמדובר במונח פוליטי שקיים בכל העולם זאת יצירת מציאות חדשה, שלא מתאימה לויקיפדיה. המציאות היא שבישראל המציאו מונח חדש ל"פרופגנדה". ולמען הסר ספק, לא שזה משנה, אני אומר את זה בתור ציוני שכואבת לו המציאות. אבל מצפה לפחות שהמציאות תוצג כמו שהיא. ואם המציאות מביכה, אז מה לעשות. אולי ויקיפדיה היא אחד הכלים לשינוי - בכך שהיא תראה את המציאות. הקביעה שהיא מביכה היא כבר לא בסמכותי, אבל כן בסמכותי באנציקלופדיה חופשית להציג את האמת כמו שהיא. וזה שאנשים מכחישים את האמת כי היא מביכה, זה עצוב מאוד, אבל זה לא אומר שויקיפדיה צריכה לפעול לפיהם. כי האמת היא שבכל העולם הערך הזה מדבר על התעמולה הישראלית, ואם רק בעברית יסבירו שמדובר בערך המדבר על דרך אפשרית ולגיטימית, ובשאר השפות ידברו על הדרך הישראלית, אז וואלה, הויקיפדיה הישראלית שווה לתחת ומתנהגת כמו שופר של קוריאה הצפונית. מאחר שאני מאמין שזה לא המצב, הרשיתי לעצמי לשנות את הערך כך שברור שמדובר על התעמולה הישראלית ולא על גישה (שישראל המציאה) ליחסים בינלאומיים.

עוד עניין[עריכת קוד מקור]

בהגדרת הערך כתוב: ״המילה הסברה עוסקת בדיפלומטיה ובפרט בהצדקת פעולותיה של המדינה ושיפור תדמיתה הבינלאומית.״

ככל הידוע לי, Nation Branding הוא המונח בו משתמשים לגבי מדינה שפועלת לשפר את תדמיתה הבינלאומית.

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בקישור לערך הסברה, כתבתם "Public Diplomecy" במקום "Public Diplomacy" דווח על ידי: בתיה מירסקי 31.154.90.77 13:29, 5 בנובמבר 2015 (IST)

בוצע תוקן. תודה בתיה! בברכה, גנדלף - 13:36, 05/11/15


איחוד עם דיפלומטיה ציבורית[עריכת קוד מקור]

מישהו הניח תבנית איחוד עם הערך דיפלומטיה ציבורית. אכן מדובר באותו הנושא? ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 09:49, 1 בינואר 2017 (IST)

הסברה זה השם שניתן בישראל לדיפלומטיה ציבורית. כמעט תמיד המילה הזו מתייחסת לדיפלומטיה הציבורית של ישראל (כנראה כי זה נשמע יותר טוב - אנחנו לא עוסקים בדיפלומטיה ציבורית אלא אנחנו מסבירים לעולם שלא מבין את המצב במזרח התיכון מה ולמה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים). יש לנו כבר ערכים הן על דיפלומטיה ציבורית והן על ההסברה הישראלית. הערך הזה עוסק יותר בהסברה הישראלית ולכן לדעתי נכון לאחד אותו דווקא עם הערך "ההסברה הישראלית" ולא עם הערך "דיפלומטיה ציבורית". יורי - שיחה 10:46, 1 בינואר 2017 (IST)
Yuri תודה רבה, תרמת מאוד. עם זאת, אני חושב שכוונת המשורר הייתה לאן לאחד את הערך דיפלומטיה ציבורית. אבל אם כמו שהצעת נאחד את הערך להסברה ישראלית, האם את הפסקה "תדמית ההסברה מול התעמולה", שלא עוסקת בישראל, ניתן יהיה לאחד לדיפלומטיה ציבורית? ★ ℬ𝐴ℛשיחה ★ 11:12, 1 בינואר 2017 (IST)
את הפסקה הספציפית הזו עדיף אולי באמת לאחד עם הערך "דיפלומטיה ציבורית". יורי - שיחה 11:17, 1 בינואר 2017 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

דיפלומטיה ציבורית בישראל נקראת הסברה, הערך הזה לא עוסק בישראל. ★ברשיחה★ 22:01, 25 בינואר 2017 (IST)

כבר קיים ערך בשם דיפלומטיה ציבורית. כך שלא ניתן לשנות את השם של הערך. במקום זאת, יש לאחד. ראה דיון לעיל. יוניון ג'ק - שיחה 01:46, 12 בפברואר 2017 (IST)
ראיתי, אני פתחתי אותו... כבר אפשר לאחד, אבל במקביל אני מציע לשנות את השם של הערך המאוחד. ★ברשיחה★ 20:27, 15 בפברואר 2017 (IST)

איחוד / פיצול / שינוי שם[עריכת קוד מקור]

נפתחו במקביל מספר דיונים במספר דפי שיחה שונים, ולהלן ניסיון שלי לעשות קצת סדר:

יוניון ג'ק - שיחה 23:36, 22 בפברואר 2017 (IST)

לכך התכוונתי. בר - שיחה 21:20, 26 בפברואר 2017 (IST)

מתייג את DimaLevin, דן וינקלרבעלי הידע במדע המדינה. יוניון ג'ק - שיחה 19:08, 7 במרץ 2017 (IST)

אני לא מבינה גדולה בדיפלומטיה, אבל הסברה זו פעילות שלא מתבצעת רק על ידי מדינות (למשל - עמותות, פעילים חברתיים וכו). האם יש ערך שעוסק בפן הזה? Chenspec - שיחה 20:28, 7 באפריל 2017 (IDT)
מתייג את Nimrodbr, The Turtle Ninja, טבעת-זרםבעלי הידע בתקשורת. יוניון ג'ק - שיחה 22:36, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
אני חושב שיש פה בעיתיות, מכיוון שהסברה זו פעולה שעושים בה שימוש עבור שתי תכליות שונות. הראשונה, פעולה לצורך תעמולה. משמע, העברת מידע הנועד להציג גוף, אדם או פעולה באור חיובי. השנייה, פעולה לצורך הבהרה. משמע, עזרה להפוך משהו לברור יותר. לפיכך, ביצוע הסברה לתכלית של תעמולה מתבצעת על ידי גופים שונים: מדינות, ארגונים, עמותות, פעילים, פוליטקאים, מפלגות, גופים אזרחיים, גופים ציבוריים וכו'. אני בעד להפוך את הערך הסברה לדף פירושנים אשר ינווט לערכים תעמולה, דיפלומטיה ציבורית, וההסברה הישראלית. Nimrodbr - שיחה 18:07, 29 בספטמבר 2017 (IDT)
Nimrodbr, הצעתך נשמעת לי מוצלחת. רק שלפני שהסברה יהפוך לדף פירושונים, יש להעביר את כל התוכן שבו אל הערך דיפלומטיה ציבורית. האם אתה מסוגל לעשות זאת? יוניון ג'ק - שיחה 03:29, 12 באוקטובר 2017 (IDT)
לצערי, אני בעומס מטורף בעבודה שעתיד להימשך עד לסוף השנה. לכן אני לא רוצה להתחייב לבצע את זה בשלב זה. אשתדל להגיע לזה. Nimrodbr - שיחה 18:38, 12 באוקטובר 2017 (IDT)
Nimrodbr, האם אתה פנוי ויכול לבצע את השינוי שהוצע לעיל? יוניון ג'ק - שיחה 11:13, 12 בינואר 2018 (IST)
לצערי העומס לא ירד. מקווה להגיע לזה בחודשיים הקרובים. כמובן, אם יש מישהו/מישהי אחרת שמעוניינים לבצע את השינויים שזה לא יעצור בעדו. Nimrodbr - שיחה 13:07, 13 בינואר 2018 (IST)