שיחה:חסידות זווהיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רוסיה או אוקראינה[עריכת קוד מקור]

אינני יודע מנין הביא וסרמן את המידע שזוויהל היא באוקראינה. אני יודע בבירור שזוויהל היא גם כיום ברוסיה! אף שאינני יודע את שמה הלועזי (אנסה לברר)

סליחה שאני מתערב, אך על פי הוויקי האנגלית נובגורוד - וולינסקי אכן נמצא באוקראינה - en:Novgorod (disambiguation). גילגמש שיחה 11:44, 26 אוקטובר 2005 (UTC)
מה שאני אומר הוא שהעיר זוויהל איננה נובגורוד - וולינסקי, ואף אם השם הקודם של וולינסקי היה זוויהל, זה לא אומר כלום ישנם המון עיירות עם שם דומה באירופה (אני אישית ביקרתי בכמה עיירות באוקראינה שכולם נקראו "ביאלה" (בתרגום לעברית "שדה לבן") לעומת זאת אני יודע שהנכדים של האדמור מזוויהל נוסעים לרוסיה כדי לפקוד את עיירת מחצבתם ולא לאוקראינה.
אבל זה לא מה שכתוב. כתוב "חסידות זוויהל היא חצר חסידית שמקורה מהעיר נובוגרד-וולינסקי שבאוקראינה" מכאן נובע שהמקור של החסידות הזאת הוא מהעיר נובוגרד-וולינסקי שאכן נמצאת באוקראינה. יתכן שעכשיו החסידות עברה לרוסיה, אך זה לא אומר כלום לגבי מקורה. גילגמש שיחה 11:51, 26 אוקטובר 2005 (UTC)
אינני יודע מנין לו שהחסידות זוויהל היא מנובגורוד - וולינסקי, מהיכרות קרובה עם החסידות הזאת אני יכול לומר לך שזה לא נכון, וכיום החסידות היא לא ברוסיה אלא כאן בארץ (ירושלים) והשורשים שלהם ברוסיה! (אם תראה בפנים הערך רבי שלמה הראשון הגיע לפני 70 שנה + כאן לארץ וברור לי שהוא הגיע מרוסיה!)
אין לי כמובן מקורות שאני מסתמך עליהם מלבד מה שכתוב בערך. גילגמש שיחה 11:59, 26 אוקטובר 2005 (UTC)
משהוא מעניין שמצאתי http://www.daat.ac.il/DAAT/chinuch/mosdot/novredok1-2.htm מאמר באתר "דעת" שם הם מציינים את מנובגורוד - וולינסקי (זוויהל) כמשתייכים לצד הרוסי (הקטע העשרי תחת הכותרת "הרדיפות מצד השלטון הקומוניסטי ופרשת הנדודים") גם ראיתי שהשמות "ווילנסקי" ונובגורד" מופיעים בחיפושים בשלל צורות (כמו "וולדמיר ולינסקי" "נוורגורד וולקי") וכנראה ויש הגיון שהם היו כנראה שמות מאד נפוצים.
נובגורוד היא עיר מפורסמת ברוסיה. אבל העיר הזאת ככל הנראה באמת נמצאת באוקראינה. גילגמש שיחה 12:25, 26 אוקטובר 2005 (UTC)
וואלה, כבר לא נעים לי להתווכח, אבל נראה לי שלא הבנת את המקורות שהבאתי, ואתה לא מספיק סומך על מה שאני אומר מתוך הכירות קרובה, אם אני לא אשכח (בדרך כלל אני שוכח!) אני יביא ממצאים מבוססים יותר כולל שם העיירה ממנה הגיע החסידות הזאת (אולי גם תמונה של הכניסה לעיר)

העברה מדף שיחה[עריכת קוד מקור]

העברתי את הדיון משיחת משתמש:יואל וסרמן#פינסק קרלין לכאן:
דרושה עזרתך לערך חסידות פינסק-קרלין. כמו כן נא לכתוב חסידות זוויל ולא זוויהל, גם הם לא כותבים כך. בכל אופן בויקי יש לכתוב, לדעתי, זוויל. פטר רחם 16:42, 11 אוקטובר 2005 (UTC)

לצערי אני לא מכיר את החסידות הזאת, לגבי זוויל/זווהיל שנה לפי הבנתך אני רק ערכתי מעט את הערך לא אני כתבתי את הערך י.וסרמן 17:13, 22 אוקטובר 2005 (UTC)
הנכון הוא לכתוב "זוויהעל", שכן העיר נקראת Zwyahel באוקראינית. היום שמה נובוגרד וולינסקי. אני מכיר אישית כמה מיוצאי אותה עיר, וכן עיינתי בספר הזיכרון שלה. כל השיבושים שחלו בעברית עם שם העיר דורשים תיקון. סיני 18:07, 31 אוקטובר 2005 (UTC)
כבר אמרתי, לא אני כתבתי את הערך הנ"ל רק ערכתי קצת שם, נא להמשיך את הדיון בשיחה:חסידות זוויהל ולא כאן, בעצם אני אעביר את הדיון לשם י.וסרמן 18:57, 1 נובמבר 2005 (UTC)

תבנית עריכה[עריכת קוד מקור]

הערך פשוט לא קריא, לא מביא שום פרטים על החסידות מלבד רשימת אדמו"רים. יעקב135 21:09, 1 באפריל 2007 (IDT)

מהיכן המידע על בנו של הרב משה?[עריכת קוד מקור]

היש מקור לכך? קראתי בספר קהילת זוויהל - ולא מצויין הפריט הזה על החסידות.אשמח להפניה מלאה. תודה. 84.229.132.122 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

ראה נא את הסיפור הבא. יונתן שיחה 20:21, 24 בדצמבר 2007 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

על הבניין הענק של מוסדות זוועהיל בירושלים כתוב "זוועהיל" ולא "זוויהל". גם בגוגל יש יותר "זוועהיל". אז אולי כדאי להעביר לשם? --אמיר א. אהרוני - שיחה 23:29, 16 ביוני 2009 (IDT)

הוויקיפדיה העברית מחויבת לכללית הכתיבה העבריים ולא לאלו הנהוגים ביידיש. בכל מקרה כזה יש לנהוג לפי כללי התעתיק מיידיש (נו...) ולכתוב את השם בעברית. בברכה, ינבושדשיחה • כ"ו באב ה'תש"ע.

אזכור מי שלא שימשו כאדמו"רים[עריכת קוד מקור]

חשוב לציין בכל שושלת לא רק את האדמו"רים אלא גם את הרבנים שבד"כ שימשו כחצי אדמו"רים והשתדכו עם אדמו"רים. אם היה ערך נפרד לגזע זליחוב או לר' יצחק שלמה מזליחוב זה היה נכנס שם, כעת שאין זה צריך להכנס בערך הכללי. בכל מקרה זה פרט אניצקלופדי שצריך להכתב. אם יהיה ערך על העיירה קעלץ זה יעבור לשם. Akkk - שיחה 14:39, 7 ביולי 2011 (IDT)

העברתי לכאן מדף השיחה שלי. אקקק, הערך מלא וגדוש בשמות האדמו"רים, קשריהם המשפחתיים וסדרי השושלות. גם כך הוא עמוס מדי, ולדעתי אין מקום להכניס את מי שלא שימשו כאדמו"רים במלוא מובן המילה. אולי הפתרון הוא שתכתוב ערך קצר על סטוצק. נרו יאירשיחה • ה' בתמוז ה'תשע"א • 21:46, 7 ביולי 2011 (IDT)
האם איננו כותבים בכל ערך אנציקלופדי את שמותיהם של בני משפחתו של נשוא הערך? --בברכה, טישיו - שיחה 21:47, 7 ביולי 2011 (IDT)
זה לא נשוא הערך, אלא חסידות שמספר אדמו"ריה מגיע לעשרות. מי יודע להיכן נגיע אם נציין גם את האחים (ובמשפט שהורדתי גם מוסיפים את החותן של האח וכך הלאה). יתרה מזו: אני לא חושב שמטרתנו היא שכל עשרות אלפי השמות שמוזכרים אצל אלפסי יהיו גם אצלנו. צריך גם לדעת לשים גבול איפשהו. נרו יאירשיחה • ה' בתמוז ה'תשע"א • 21:51, 7 ביולי 2011 (IDT)
עשרות? כיום יש שלושה בלבד, עם העבר אנחנו עוברים את ה-10 בקושי. הערך בא לפרט את השושלת, שושלת כוללת גם אדמו"רים וגם רבנים. מלבד זאת קשרי חיתונים מראים באופן כללי על מעמדה של השושלת. עוד דבר, יש להבדיל בין ערך על אישיות או מוסד לערך על שושלת. ערך על שושלת מטבעו בא להרחיב להקיף ולפרט. הרי זה גוף העניין, השושלת שיצרה חשיבות ומקום לצאצאיה. --Akkk - שיחה 00:26, 8 ביולי 2011 (IDT)
בשום ערך אין לפרט יותר מדי. במקרה המסוים של שושלות אני סבור שאזכור אחי האדמו"רים הוא אכן מוגזם, מלבד במקרים של אח חשוב במיוחד, כמו למשל הרב מרדכי מבילגוריי במקרה של בעלז. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 12:47, 8 ביולי 2011 (IDT)
אין פירוט של אחים. יש פירוט של בנים. באם הבנים לא המשיכו את השושלת הם ראוים להכתב בערך על האישיות. כל זמן שאין ערך על האישיות מפרטים יותר על האישיות בערך על השושלת ובמילא גם על משפחתו. --Akkk - שיחה 13:13, 8 ביולי 2011 (IDT)
אני לא חושב כך. יש אומרים שגם בערך על אישיות אחת אין צורך לכתוב על כל הבנים. אין לי בעיה עם זה בערך על אישיות אחת, אבל לא בערך שושלתי, שגם לדבריך כולל מעל עשרה אדמו"רים. האם נפרט כאן גם את כל בניהם? ברקע דבריי עומדת אי נחת ממצב הערך, שהוא טכני מדי, הוא נראה יותר מדי כמו מרשם אוכלוסין ולא כמו ערך אנציקלופדי. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"א • 13:23, 8 ביולי 2011 (IDT)
הלא הם דברי. ערך על שושלת זהו תפקידו. אם על כל האדמו"רים היו ערכים, הרי כמעט שזה היה התוכן היחידי בשושלת. בכל מקרה אני משתדל לערוך בצורה שינתן דגש לגזע המרכזי וכל השאר יהיה מהצד.--Akkk - שיחה 13:32, 8 ביולי 2011 (IDT)
ברור לי שאזכור שמותיהם של בנים של אדמורי"ם חיוני ביותר. בכל חסידות (או ברובן), מעמדם של הבנים (גם אם לא הוכתרו כאדמורי"ם) חשוב ביותר, ולבנים יש השפעה על תולדות החסידות, ודרכיה, תורתם מוזכרת בחרדת הקודש, וכן הלאה, בקיצור הם אדמורי"ם וחצי גם אם לא היו רשמית כאלו. אביא למשל את חסידות בעלז העוסקת בהרחבה בתולדות בני האדמורים בקובצי אור הצפון היוצאים על ידיהם (אין אצלם כמעט דברי תורה רשומים אפילו מהאדמורים עצמם), חסידות טשרנוביל בהם את כל אחת מהגזעים השונים (סקווירא, רחמסטריבקא, טשרנוביל) מוזכרים האדמורים מהשושלת המקבילה בחרדת קודש (ראה לדוגמא בספר "מאורי אור" מהדורת סקווירא בה נאספו תורותיהם של אדמורי טשרנוביל וכל האחים עד הדור שלפני השואה), כך גם בכל חסידות וחסידות. בברכה, טישיו - שיחה 18:05, 8 ביולי 2011 (IDT)
כמובן שחסידות עוסקת בבני האדמו"ר, הנושא הוא כיצד צריך להיראות ערך אנציקלופדי אצלנו. והדיון אינו עוסק כמובן באדמו"רים משושלות אחרות, אלא במי שלא היו אדמו"רים בשום שושלת. נרו יאירשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"א • 16:33, 10 ביולי 2011 (IDT)
אין מניעה להזכיר בערך אנציקלופדי בני אדמ"ור, גם אם הם לא אדמו"רים, בשל האופי המיוחד של חצר חסידית. יעל 16:37, 10 ביולי 2011 (IDT)
יש פעמים שזו העמסת יתר, ומנגד, יש פעמים שזה אפילו מהווה כמין קישוט לערך. ועוד נקודה: לעתים מדובר בשמות סרק, חסרי שמץ של חשיבות (רחוקים מאוד מלהיות "חצאי אדמו"רים"), ואזכורם הוא תפל לגמרי. מסקנה: הכול עניין של טעם טוב ושל פרופורציות, ונדרש שיקול דעת ענייני לגופו של ערך. גרש - שיחה 01:29, 11 ביולי 2011 (IDT)
גרש, מה לגבי רבנים מצאצאי השושלת? לא התייחסת לנקודה הזאת. אבהיר, אני מבין טוב מאוד את הבעיה, ואני חושב על כל דרך אפשרית לפתור אותה. ודאי שהערכים צריכים להראות כחומר כתוב ולא כטבלה בלי מסגרות (וודאי שלא כמו הערכים באנגלית וביידיש). הדרך הטובה לדעתי היא, להרחיב על השושלת כך שההוספות הנ"ל תעמודנה בצד בלי להפריע. --Akkk - שיחה 01:42, 11 ביולי 2011 (IDT)
לגבי שמות סרק, חושבני שבדרך כלל, שם שנשאר מתועד אחרי 100 שנה כמעט שאינו יכול להיות שם סרק. במיוחד שהתיעוד נעשה בימינו אנו ולא בזמנם. --Akkk - שיחה 01:44, 11 ביולי 2011 (IDT)

שאלה על עריכת נרו יאיר[עריכת קוד מקור]

'כיהנו כאדמו"רים' שניים מהם מכהנים. למה לכתוב בלשון שהורגת אותם? ר' ג"מ הקים בתי מדרשות. והוא לא אדמו"ר? נרו, אני קצת מאבד אותך. --Akkk - שיחה 23:53, 1 בספטמבר 2011 (IDT)

שיפצתי מעט. עכשיו בסדר? נרו יאירשיחה • ב' באלול ה'תשע"א • 23:58, 1 בספטמבר 2011 (IDT)
כמעט. ר' דוד חי. מה כ"כ בעייתי בניסוח הקודם הלא מחייב. 'שלושה בנים נוספים החל לכהן אחר פטירת רבי מרדכי'. למה להפרידם? --Akkk - שיחה 00:06, 2 בספטמבר 2011 (IDT)
אתה צודק. עכשיו טוב? נרו יאירשיחה • ג' באלול ה'תשע"א • 00:13, 2 בספטמבר 2011 (IDT)
בא נגיד כך, אם זה היה כך מלכתחילה לא הייתי משנה... --Akkk - שיחה 00:16, 2 בספטמבר 2011 (IDT)
לא הבנתי, זה טוב או לא? נרו יאירשיחה • ג' באלול ה'תשע"א • 00:50, 2 בספטמבר 2011 (IDT)
כעת זה כבר נכון. מעכשיו זה נושא לפולמוסים (כתיבת ארבעה בנים יחד שעה שהגדול הוא היורש המוסכם והשאר עם גדלותם לא נחשבים לממשיכים). --Akkk - שיחה 01:07, 2 בספטמבר 2011 (IDT)

יש להעתיק מחדש את הערך מרוב השיניים וההשחתות שנעשים בו[עריכת קוד מקור]

עיינו בספר תורת החסידות של יצחק אלפסי ד"ח ותבדקו את מה שכתוב שם. לגבי בני ר' מרדכי השני: רק בנו הגדול ירש את האדמורות. בנו ר' יעקב מב"ב רק כיהן ברבנות בב"ב, ואחר פטירתו ממשיך האח ר' דוד בב"ב. בנו ר' שלמה מיוינון סיטי, כיהן בראשות ישיבת צאנז שם, ולאחר פטירת חמיו וכדי למנוע מחלוק מיותרות עם הגיסים, החל לכהן באדמורות בקהילת צאנז שם ורק בשם הוא קורא זוויל כדי למנוע וכו', כשהמוסדות והקהילה והמנהגים כולם צאנז.

בנוסף קיימים עוד שני בנים האחד ר' שמואל אב"י בארה"ב חתן הר"מ ניישלאס, וכן בנו ר' ישראל המכהן כרב בביהכנס זוויל בשכונת כרם אברהם בירושלים. זה לגבי בני ר' מרדכי. בהמשך העתיק עוד פרטים לגבי החסידות בדורינו.KOZAK - שיחה 13:31, 11 במאי 2012 (IDT)

תודה על הפסיק ששמת בעריכתך. עם זאת, עדיין חסרים בה עוד כמה וכמה סימני פיסוק, מה שיוכל להקל על הבנת דבריך. מעבר שורה אינו דרך חלופית להצבת נקודה בסוף משפט, ודאי אצלנו - כשלא רואים בכלל את המעבר. נרו יאירשיחה • י"ט באייר ה'תשע"ב • 13:40, 11 במאי 2012 (IDT)
אני בכלל לא הבנתי את הטקסט. גילגמש שיחה 13:42, 11 במאי 2012 (IDT)
ערכתי מחדש בתקוה להבנה, אם יש לכם שאלות אשמח לענות בחפץ לבKOZAK - שיחה 13:50, 11 במאי 2012 (IDT)
אני מכיר את דפוס הפעולה. האם תמצאו רמז למה שכתב בעריכותיו בערך? הוא בא לקדם את ר' גדליה משה ונלחם על כך מספר רב של פעמים אף לאחר שהוזהר. --Akkk - שיחה 14:44, 11 במאי 2012 (IDT)

אני לא יודע למה אתה כותב נלחם כנראה שאתה שייך לשלמה אבל הוא רק העלה תמונה וזה דבר חשוב לידע לדעת מי האיש ואם טעיתי אנא הסבר לי

האם תמונה של מוסדות החסידות בירושלים נחוצה כאן? יש לי אחת כזאת שצילמתי. כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר 14:52, 11 במאי 2012 (IDT)

אני כ"כ נהנה לראות איך שחסידות על כל ענפיה שבקושי מגרדת מנין גורמת לעימותים בויקי. !!! ולי נראה מהצד שכל אחד מחפש רק את עצמו ולא את כל האמת, לכך קריאתי לעורכים לברר בדיוק מי מקצועי ומי לא.שיחהכל הכבוד 00:52, 13 במאי 2012 (IDT)

משוב מ-8 במאי 2018[עריכת קוד מקור]

שלמה מבית ישראל הוכתר ע"י שלמה דייטש משב"ק אצל אביו ר' אברהם 80.178.170.231 15:38, 8 במאי 2018 (IDT)