שיחה:מניין השנים בלוח העברי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תיקון ערכים אחרים[עריכת קוד מקור]

ערכים שמופיע בהם התאריך העברי (אברהם, יציאת מצרים, תשעה באב, ועוד), על פי ערך זה, יש לתקן בהם את מניין השנים לבריאת העולם (שאנו מונים כיום). זאת משום, שההשוואה לספירה הנוצרית יכולה להיעשות רק למניין בריאה. השוואה זו נצרכת, על מנת שיהיה אפשר להשוות בין הכרונולוגיה המסורתית לכרונולוגיה המדעית, לצורך מאמרים מחקריים כדוגמת מאמרו של חיים חפץ [1]. אמנם, בתאריכים המפורסמים למניין השנים השלמות לאדם הראשון (ב' תמ"ח, ג' של"ח, וכדומה) יש לציין בסוגריים או בהערה מניין זה. אשמח אם מישהו יעזור לי למצוא את הנוסחה המתאימה לעניין.

מה שכתבת בערך (שהמניין שאנו מונים מקדים בשנתיים את המניין של בעל סדר עולם) הוא מעניין. אבל בצורה שזה מוצג כרגע בערך זה נדמה קצת כמחקר מקורי. האם תוכל להביא מקורות יותר מפורשים שעוסקים בעניין? אולי בשבת אני אשאל בעניין כמה אנשים שאני מכיר שאמורים להבין בזה, ואעיין בכמה מן הספרים העוסקים בנושא. אני-ואתהשיחה 14:32, 13 באוגוסט 2010 (IDT)
לא הבאתי מספיק מקורות? עיין במקורות חיצוניים. אפילו ציטטתי מהרמב"ם ומספר העיבור לרבי אברהם בר חייא.
צודק. איכשהו פספסתי את פסקת המקורות החיצוניים. אני אשתדל לברר לעצמי את העניין. אני-ואתהשיחה 15:44, 13 באוגוסט 2010 (IDT)
בשבת שאלתי מישהו שקצת מבין בעניין, והוא אמר לי שלדעתו יש כאלו שלא מסכימים עם הקביעה המדוברת. הוא הפנה אותי למאמר שמופיע בתחילת "לוח דבר בעיתו" תש"ן ותשנ"א שעוסק בעניין וכותב שיש בו כמה דעות. אם כי כשלעצמי לא ברור לי עד כמה המאמר הזה רציני. אני-ואתהשיחה 23:24, 14 באוגוסט 2010 (IDT)
ראיתי כבר את המאמר ב"לוח דבר בעתו". המאמר קצר מאוד ולא מובן. לא מצאתי את הספר שהוא מביא, "בני ציון". כמו כן לא ברור שיש סתירה לערך זה מהמאמר הנ"ל.

התאריך בפסקת הפתיחה[עריכת קוד מקור]

אני צודק בזה שהשנה תתעדכן רק ב1.1.11 ולא בראש השנה? אני-ואתהשיחה 16:04, 13 באוגוסט 2010 (IDT)

נפלא![עריכת קוד מקור]

שפתיים יישק. גרש - שיחה 16:17, 13 באוגוסט 2010 (IDT)

הערה[עריכת קוד מקור]

לא ברור לי מה נושא הערך שכן לא הצלחתי למצוא חוט מקשר בין הפסקאות. האם הנושא הוא איך נהגו לספור שנים בלוח העברי לאורך השנים? ואז הערך לוקה בחסר כי הוא אינו מספר לנו על המניינים השונים למלכים ושאר מניינים מקומיים שעם הזמן נדחקו רגליהם מפני המניין לבריאה, או שמא הנושא הוא המניין לבריאה ודרכי ספירתו? אשמח על הבהרה ואם יעלה רצון אוכל לנסות לעזור. אמליץ גם לנסות למנוע כפילויות בין ערך זה לבין הלוח העברי וערכים אחרים בתחום. עדירל - שיחה 20:46, 17 באוגוסט 2010 (IDT)

אכן, הנושא הוא איך נהגו לספור שנים בלוח העברי לאורך השנים. הערך אינו מספר לנו על המניינים השונים למלכים, כי אין מה לספר על זה שלדוגמא מנו לדריוש (עד שהוא מת), פשוט מנו למלכים - כל אחד בזמנו, ואין לזה ערך מבחינה היסטורית.
נכון שעיקר הערך מדבר על מניין השנים לבריאה, כי זה המניין שהתפשט, וכיום נוהגים למנות לבריאה. מה גם שיש על מניין הבריאה כל מיני מיתוסים ועובדות לא ידועות, כמו שיש שחושבים שלפי המסורת נחרב בית שני ב-68 לספירה, ואילו לפי הכרונולוגיה המדעית נחרב ב-70. בערך, מתברר דבר זה כלא נכון, ואף לפי המסורת נחרב הבית ב-70.
אם כן, אני ממליץ שתעתיק את הפרק הקצר מהלוח העברי כפרק כאן ואז לכל שיטת ספירה תתן פרק משל עצמו. הפרקים "רקע" ו"שנים שלמות" איני יודע מה באו ללמד. אם יש להם מקום בערך כדאי להזיזם לסוף. עדירל - שיחה 02:03, 18 באוגוסט 2010 (IDT)
מה בדיוק לא הבנת בפרקים "רקע" ו"שנים שלמות". ומדוע להזיזם לסוף? אנא קרא שוב את הפרקים הנ"ל והסבר את עצמך. אשמח גם אם תפתח את המקורות על מנת להבין את סדר עריכתי.
הדבר היחיד שלא הבנתי בפסקת הרקע זה "למה אתה מספר לי את זה?". הערך צריך להצמד לנושא ומתוכו לרדת לפרטים ולא לספר כל מיני פרטים שאם אקרא את המקורות אבין את הקשר ביניהם. המבנה של ערך אנצקלופדי שונה מזה של מאמר או שיעור. בשיעור אתה יכול להתחיל ברקע או אלה ואז לגשת לענין. בערך אנציקלופדי אתה חייב קודם כל לגשת לעניין ואחר כך לרדת לפרטים. עד עתה אני לא הצלחתי למצוא מה הוא העניין בערך. עדירל - שיחה 10:51, 18 באוגוסט 2010 (IDT)
עוד שני דברים: לפני שמתחילים לדון בנקודת התחלת הספירה צריך לספר מתי התחילו להשתמש בספירה הזאת. יותר חשוב, הדברים עליהם אתה מספר שנויים במחלוקת אותה אתה מסתיר מהקורא. עליך לספר לקורא מה מוסכם, מה הן המחלוקות, מה הן הקושיות ומה הן הפתרונות. עדירל - שיחה 10:54, 18 באוגוסט 2010 (IDT)
נסיתי לשלב את הפרק "רקע". מה אתה מתכוון "הדברים עליהם אתה מספר שנויים במחלוקת אותה אתה מסתיר מהקורא"?
הוספתי לאחר התנגשות עריכה: עדירל, הדבר העיקרי שמסופר בכל הפסקה "המניין לבריאת העולם" הוא שהיו שלוש דרכים שונות למנות לבריאת העולם: 1. "לשנים שלמות"; 2. "לאדם הראשון"; 3. "לבריאת העולם". הטענה הזאת נתמכת על ידי כמה מאמרים שהובאו כמקורות לערך, שטוענים שבעבר היה בלבול מסוים בעניין אך זוהי האמת. אני ביררתי את העניין עם כמה אנשים שאמורים להבין בזה, ועדיין לא הגעתי למסקנה ברורה אם כיום אכן הטענה הזו מוסכמת על כל מי שעוסק בעניין, או שיש מי שהתייחס לטענה וחלק עליה. אני מקווה מחר להגיע למסקנה ברורה יותר בעניין. אני-ואתהשיחה 23:15, 18 באוגוסט 2010 (IDT)
אני ואתה, עיין במסכת עבודה זרה במהדורת שוטנשטין, דף ט ע"ב בסוף הערה 8, ובדף ט ע"א בסוף הערה 19. שם יש הרבה מקורות על הנושא.
לא הצלחתי להגיע למסקנה ברורה, אבל נראה לי שאם אנחנו מדברים בקונטקסט תורני פנימי אז הקביעות שבערך הן לא ממש מוסכמות מוסכמות ופשוטות. נראה לי שיש כיוונים אחרים בהתייחסות לעניין שנאמרו על ידי כמה מגדולי ישראל (רש"י, הגר"א, החזון איש ועוד). כמו כן, הספרדים מכריזים בכל שנה בתשעה באב את מספר השנים לחורבן, והבנתי שהמקובל הוא שההכרזה שלהם מתאימה לכך ששנת החורבן היא 68 (או 69), אבל בכל מקרה לא 70 (נמסר לי שיש התייחסות לעניין בסידור איש מצליח לתשעה באב, אבל לא הצלחתי להשיג את הספר כרגע).
עם זאת, מבחינת המחקר ייתכן שהטענות שבערך הן המקובלות. אבל הרי מצד המחקר, כל הכרונולוגיה המסורתית היא לא מדויקת, חוץ משנת החורבן. לכן לדעתי ראוי להשאיר בערכים האחרים את ציון השנה לבריאת העולם לפי המקובל באופן מסורתי. בערך הזה, ראוי לפרט קצת יותר את הדיונים השונים שיש בעניין, ולא להנחית את המסקנה כדבר גמור וברור. אני-ואתהשיחה 16:13, 24 באוגוסט 2010 (IDT)
על פי המנין של הספרדים החורבן היה באב שנת 69, וההבדל מוסבר בהערה 14. (אפשר לומר שהשאלה היא האם שנת 420 לבנין היא שנת 1 לחורבן אן שאין חפיפה)

חורבן בית המקדש הראשון 3340 -421 הצהרת כורש 3392 -369 נס פורים 3405 -354 בנין בית המקדש השני 3410[12] -351 עליית עזרא 3417 -344 תום הנבואה[13] תחילת מניין השטרות 3450 311- נס חנוכה 3624 -137 חורבן בית המקדש השני 3830[14] 70

יש לכם טעות גדולה כי בית המקדש הראשון חרב בשנת 3360 ולא בשנת 3340 לאמור כי כבר טעיתם 20 שנה ואז נבנה בית המקדש השני בשנת 3430 ולא בשנת 3410 על פי החזון בספר דניאל נחתכו על העם שבעים שבועים [490 שנה] מהחל בית המקדש השני ועד לחורבנו לכן בית המקדש השני נחרב בשנת 3920 וכבר טעותכם המצטברת היא 90 שנה מחורבן בית המקדש השני החלה הספירה למניין חורבן הבית

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

ערך שכתבתי. הערך מציג בשלמות את כל הנושא, וסוקר את הנושא ביסודיות. אני מודע לכך שהערך לא ארוך - אך כבר הוזכר כאן בעבר שזהו לא קריטריון (נחוץ) למומלץ. מכל מקום, הערך מציג נושא שאינו מוכר - בצורה בהירה. קראתי את כל המקורות שהבאתי בערך, ועליהם התבססתי. אם דילגתי על מקור כל שהוא, אשמח אם תציגו אותו. יוסי2 - שיחה 09:02, 29 בפברואר 2012 (IST)

"קודם למניין זה מנו את השנים לפי שנות השופטים והמלכים בתקופת המקרא, ושנות הקיסרים בתקופת בית שני." - כדאי להרחיב בעניין זה. גיא - שיחה 10:54, 29 בפברואר 2012 (IST)
בוצע. יוסי2 - שיחה 08:00, 2 במרץ 2012 (IST)
הערך במצבו הנוכחי פוגע באמינות ויקיפדיה כולה וכלל לא ראוי להיות במרחב הראשי.
דוגמאות לליקויים בערך:
  • צריך להבהיר בצורה מפורטת יותר שהמניין ל"בריאת העולם" רחוק (בלשון המעטה) מלהיות בקונצנזוס המדעי. לפי הערך, התאריך הלועזי של בריאת העולם הוא 3760- ל"תפארת" ויקיפדיה העברית. הדיון אם הספירה התחילה משנת 1 או 0 מגוחך לנוכח הסטיה העצומה מאומדן גיל היקום.
  • "להלן מוצגים אירועים מרכזיים בתולדות עם ישראל לפי המניין לבריאת העולם" ברשימה סיפורים בידיוניים כמו המבול ובריאת האדם הראשון מוצגים כאמת היסטורית.
  • "המניין שאנו מונים כיום" מתייחס למניין שמונה מיעוט זניח מהאנושות.
אבקש לא להעלות ערך זה למומלצות בשנית עד שיתוקנו כל הליקויים בערך. זה באמת מעייף. • ♀♂קלאושיחה • 16:25, 29 בפברואר 2012 (IST)
כמובן שערך זה מציג נושא יהודי היסטורי, ולא קשור כלל ל"קונצנזוס המדעי" העכשווי. וכפי שנכתב בפתיח "אופן ספירת השנים שהתקיים במסורת היהודית". לגבי ניסוח שהפריע לך - תיקנתי. בברכה. יוסי2 - שיחה 07:39, 1 במרץ 2012 (IST)
אני לא אמור להיכנס לויכוחי דת אבל "סיפורים בידיוניים"?! מדובר כאן כערך על מניין השנים בלוח העברי, וגם אירועים שאין בהם הוכחה מדעית צריכים להיות כאן (למרות שאפשר לכתוב פסקת "אירועים בלוח העברי בתנ"ך או משהו כזה). בנימין - שיחה - עזרו ותרמו למיזם היונקים שהצליחו לשחות 08:00, 1 במרץ 2012 (IST)
איני מסכים עם קלאו. אין צורך להדגיש בכל פעם את הוויכוח בין חסידי הבריאה וחסידי המדע. מספיק שבטקסט יש הפניה ברורה לערכים הכרונולוגיה המקראית וסדר עולם רבה שבהם יש בחינה ביקורתית של הכרונולוגיה הזו. אני מוצא שהערך מאוד מעניין וכולל אסמכתאות רבות והפניות לערכי משנה מועילים. לדעתי הוא מעט קצר, אבל זה לא מונע ממנו מלהיות מומלץ. שני דברים שהייתי רוצה לראות. ראשית - קצת יותר גרפיקה. הערך לא מאוד נעים לעין. אין בו איורים ואין בו צילומים. ייתכן שיש מקום להכניס איור או צילום או יותר. שנית, קצת יותר חיבורים ללוח הלועזי. אני חושב שראוי לציין באיזה שנה לועזית מתחיל כל מניין (שנת א' למניין היא שנת X בלוח הלועזי), וזאת כדי לחבר קצת יותר לטקסט את אלה מאיתנו שקשה להם לחשב איזו שנה הייתה תתקל"א. אגב, האם הנושא של "שנת שמש" ו"שנת ירח" לא ראוי כאן לאיזכור? ואולי עוד כמה השוואות למניינים באומות העולם. האם אין עוד תרבויות הסופרות את השנים מבריאת העולם? אני יודע שגם הנוצרים מונים כ-5,000 שנה מבריאת העולם, האם אין מקום להשוואת הלוחות? כמו כן נדרשת עריכה לשונית. יש משפטים מעט חורקים, יש מעט ה' הידיעה שחסר, והעברית קצת כבדה וקצת תורנית מדי. בעניין הזה אני מקבל את ההערה של קלאו לגבי "המניין שאנו מונים כיום", אם כי לדעתי המדובר בנושא של עריכה לשונית שיכול לבוא על תיקונו בקלות. פומפריפוזה - שיחה 07:38, 2 במרץ 2012 (IST)
נדמה לי שעדיף להוריד בפסקת הפתיח את השנה הנוכחית. זהו ערך שיקראו בו גם בשנים הבאות. Shannen - שיחה 13:03, 2 במרץ 2012 (IST)
מצטרף לקלאו ומזכיר כי אין בערך תמונות. כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר 15:14, 2 במרץ 2012 (IST)

הערך טוב באופן כללי, אך קצר מדי. יש להרחיב על התפתחות מניין השנים, כפי שכבר נאמר לעיל. בנוסף, הערך נקטע בעת העתיקה. יש להרחיב. בנוסף, היתי מציע להמציא הקבלה ללוחות שנה נוספים המקובלים במזרח התיכון (לוחות שנה עתיקים כגון לוח השנה הבבלי וגם לוחות מודרניים כמו הלוח המוסלמי). כמו כן, כדאי להוסיף תמונה. גילגמש שיחה 11:35, 3 במרץ 2012 (IST)

פומפריפוזה- יש את הערך הלוח העברי , שנת שמש ושנת ירח קשורים לשם ולא לפה. מחזור העיבור מסנכרן בין הלוחות ואין הבדל במניין השנים.
אאל"ט היו מחלוקות על תאריך בריאת העולם הדעה המצויינת היא הדעה שנתקבלה להלכה, אבל יש עוד שיטות ביהדות. בתרגום השבעים יש שיטה שונה וכדאי להשוות.
כדאי גם להבהיר שלהרבה שיטות ביהדות המניין אינו בא כנגד התיארוך המדעי (לדוגמה- יחס היהדות לתורת האבולוציה#הראי"ה קוק). החבלןשיחהמועדון החלל הוויקיפדי ממריא 16:28, 6 במרץ 2012 (IST)
  • Symbol support vote.svg בעד יפה וכתוב טוב. תמונה יכולה לעזור אבל זה לא הכרחי. שדדשכשיחה • ט"ז באדר ה'תשע"ב • 19:30, 10 במרץ 2012 (IST)
  • Symbol support vote.svg בעד ומצטרף לשדדשכ. כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר 21:29, 10 במרץ 2012 (IST)
  • Symbol oppose vote.svg נגד כתוב בצורה לא ניטרלית. לא תוקנו הליקויים שהצבעתי עליהם ברשימת ההמתנה. בפרט אין בו ולו מילה אחת על כך שגיל העולם רחוק מ-5000 שנה. • ♀♂קלאושיחה • 21:59, 10 במרץ 2012 (IST)
  • Symbol oppose vote.svg נגד לא תוקנו הליקויים שציינתי בדיון המקדים. גילגמש שיחה 22:01, 10 במרץ 2012 (IST)

סליחה שהגעתי באיחור. ערן, אם תוכל, בבקשה, להסיר את הערך מכאן, כי ברצוני לבצע את השיפורים שהוצעו על ידי מספר משתמשים. בברכה. יוסי2 - שיחה 09:21, 11 במרץ 2012 (IST)

הוחזר לרשימת ההמתנה ערן - שיחה 16:06, 11 במרץ 2012 (IST)
  • מעבר להערות של קלאו, התאריכים הלועזיים של מאורעות הסטוריים בערך שונים מאוד מהתאריכים בכרונולוגיה ההסטורית המקובלת. לדוגמה 369 לפנה"ס להצהרת כורש כאשר בערך הצהרת כורש כתוב 586 לפנה"ס, 440 לפנה"ס לתחילת מלכות נבוכדנצר כאשר בערך נבוכדנצר השני כתוב שהוא חי בשנים 630-562 לפנה"ס לערך. מכיוון שיש חשש שהקורא יקבל את התאריכים האלו כפשוטם, רצוי מאוד להבהיר את ההבדל בינם לבין התאריכים המקובלים. הערה סגנונית - נהוג להשתמש בראשי התבות "לפנה"ס" ולא בסימן מינוס לתאריכים לפני הספירה הלועזית. H. sapiens - שיחה 20:28, 11 במרץ 2012 (IST)

תרשים להבהרת תחילת הספירה[עריכת קוד מקור]

חבל שאין תרשים ("קו זמן") שמבהיר מתי מתחילה שנת א' ואיך המועד הזה מתקשר לבריאת העולם. כעת יש לא מעט משפטים מעורפלים. תמונה שווה אלף מלים.

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

הצגתי כאן את הערך לפני כשנתיים. תיקנתי אותו על פי ההערות שהוצגו אז. כמו כן הרחבתי אותו. ערך מקיף ויסודי שאני כתבתי. יוסי2 - שיחה 10:54, 2 בפברואר 2014 (IST)

אהבתי את הערך. יחד עם זאת, אני חושב שטבלה השנים היפה מצד שמאל (תחת הכותרת "הכרונולוגיה המסורתית") אינה שלמה. אני מציע להוסיף עמודה נוספת לתארוך לפי הכרונלוגיה המקובלת, אם ישנה כזאת. יש אירועים שאין להם תארוך מדעי מקובל (למשל המבול) ולחלק ניתן לתת תארוך משוער בלבד (התנחלות השבטים) אך החל ממלכות דוד יש כבר תאריכים מסודרים פחות או יותר וככל שמתקדמים לכיוון ה-0 לספירה כך עולה הדיוק בתאריכים. כמו כן, מה זה מניין למלכותו של אלכסנדר הגדול? מתחילים למנות משנת הכתרתו למלך או משנת פלישתו לא"י? זה לא כל כך מובן. בסך הכל אני חושב שזה ערך טוב. גילגמש שיחה 14:09, 2 בפברואר 2014 (IST)
תודה לך. הוספתי כעת עמודה לתארוך לפי המחקר ההיסטורי. לגבי המנין למלכות אלכסנדר, הקשר לאלכסנדר מפורט בערך מניין השטרות בפרק "סיבות לקביעת מניין השטרות", אם יש צורך להוסיף משהו גם בערך זה, אשמח להוסיף. בברכה. יוסי2 - שיחה 14:53, 2 בפברואר 2014 (IST)
מסכים עם גילגמש. הערך נאה, ומפורט בצורה מוצלחת. שני חוסרים מפריעים לי.
1. בפסקת הפתיחה או בפרק הראשון יש להוסיף הסבר למהות הקטלוג לפי שנה, כפי שניתן לראות בפסקה השלישית שמסבירה את היחס והאופן של קביעת השנה בלוח היהודי.
2. הסבר כללי על הצורך בקטלוג מושג הזמן באמצעות שנים, כמכונן את תפיסת ההיסטוריה של האנושות.
שני תוספות אלו, ישימו בקונטקסט את הערך כולו וחשיבות הבנתו. למעט שני אלו, אהבתי את הערך. גארפילד - שיחה 15:08, 2 בפברואר 2014 (IST)
לגבי 1 הוספתי כעת בפתיח. לגבי 2, לא כל כך הבנתי מה כוונתך. אשמח אם תהיה יותר ספציפי. אם באפשרותך להוסיף זאת בעצמך לערך - עוד יותר טוב. בברכה. יוסי2 - שיחה 15:35, 2 בפברואר 2014 (IST)
כפי שציפיתי, הערך מועלה שוב ללא תיקון הליקויים הבסיסיים שהצבעתי עליהם בדיון הקודם. צריך להבהיר בצורה ברורה שהמניין ל"בריאת העולם" רחוק (בלשון המעטה) מלהיות בקונצנזוס המדעי. הערך קובע בפסקנות בפתיח כי"השנה הנוכחית - שנת ה'תשע"ד (2014), היא 5,774 שנים לבריאה". זו לא כתיבה אנציקלופדית תקינה. בנוסף, מהטבלה ההשוואתית בערך שבו הקוראת מצפה למצוא השוואה בין הלוח העברי לאומדן על פי המדע הידוע כיום, כמחצית מהתאים ריקים. • ♀♂קלאושיחה • 15:41, 2 בפברואר 2014 (IST)
הערך מתייחס מפורש ללוח העברי לפי המסורת. אם ידוע לך מה צריך למלאות בתאים הריקים - את מוזמנת לעשות זאת. יוסי2 - שיחה 15:47, 2 בפברואר 2014 (IST)
אני מסתייג מהביקורת של קלאו. התארוך המדעי המקובל מוצג לכל אורך הערך במקומות הרלוונטיים. מדובר בכרונולוגיה מסוימת ואין צורך לסייג את הטקסט בכל משפט שני שיש הבדל בין כרונולוגיה זו לכרונולוגיה המקובלת. לדעתי, הערך כמו שהוא כיום לא סובל מבעיות חריפות. כמובן יתכן שיעלו בעיות נוספות במהלך דיון ההמתנה. גילגמש שיחה 15:55, 2 בפברואר 2014 (IST)
אני מסכימה עם גילגמש. הערך מעניין. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 22:18, 20 בפברואר 2014 (IST)

תיקנתי את הערך ע"פ ההערות הנ"ל. מבחינתי אפשר לעבור לדיון המלצה. יוסי2 - שיחה 13:28, 20 בפברואר 2014 (IST)

תאריך מעמד הר סיני[עריכת קוד מקור]

במסכת עבודה זרה דף ט' ע"א מופיע שמועד מתן תורה היה בשנת 2448 לבריאת העולם. הייתי שמח לדעת מה המקור לתאריך שנכתב בטבלה, ומדוע הוא נבחר ולא המועד שמופיע בע"ז.. תודה מראש! יובל לוין

תודה על ההערה. אין לי מושג למה נכתב כך, זה נראה טעות. תיקנתי. yechiel - שיחה 23:59, 2 ביולי 2017 (IDT)
כתוב לפני הטבלה שהיא מוצגת לפי המניין שמונים היום שמתחיל שנתיים לפני המניין הקדום. אני משחזר. בברכה, גנדלף - 22:58, 23/01/18

בינוויקי-לוחות שנה המבוססים על בריאת העולם[עריכת קוד מקור]

הערך בעיקר עוסק בהיסטוריה של מניין השנים בעם היהודי. רוב הערכים אליהם הוא מקושר עוסקים בלוחות שנה המבוססים על מניין שנים מבריאת העולם (כל לוח ודרך גיבושו-אברהם, אדם הראשון). ממליץ ליצור ערך נפרד-מהתרשמותי לא ברור שהיהדות קדמה לנצרות בעניין של מניין לפי בריאת העולם ומסתבר שמנהג זה הגיע לרוסיה מהאימפריה הביזנטית ונמשך שם מאות שנים. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 19:30, 17 באוקטובר 2017 (IDT)