שיחת ויקיפדיה:ויקישטעטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רשימת ערכים מבוקשים[עריכת קוד מקור]

היי תלם, תחילה, כבוד גדול על יצירת התחרות, ובאופן כללי על המיזם החשוב. אני אשמח להשתתף בתחרות ולקחת בה חלק, אך אני לא יודע על איזו קהילה לכתוב. האם יש רשימה של קהילות חסרות שניתן לכתוב עליהן ערך? GUNR7229 - שיחה 19:50, 21 באפריל 2020 (IDT)

הי GUNR7229, כיף שתצטרף! בכוונה לא עשיתי כאן רשימה של ערכים, כי הכוונה היא שכל משתתף בתחרות יבחר קהילה לפי מה שקיים בסביבתו. ממליצה שבתור התחלה תבדוק אם יש מישהו במשפחה שלך שיש לו קשר לקהילה שנפגעה בשואה, או אם מתגורר בסביבתך שכן מבוגר ניצול שואה, וכדומה. כך אתה עשוי לגלות אוצרות שמסתתרים באלבומים משפחתיים ובוויטרינות, ששואפים לצאת לאור ולספר לציבור את סיפורה של הקהילה בקול וצבע.
תעדכן איך הולך, ואם לא יילך - כמובן שתמיד אפשר לאתר קהילה שכדאי לכתוב עליה. בהצלחה :) תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 19:58, 21 באפריל 2020 (IDT)
תודה רבה, אבדוק את העניין! GUNR7229 - שיחה 20:22, 21 באפריל 2020 (IDT)
הי GUNR7229, הסתדרת? אם לא מצאת - אשמח לעזור :) תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 12:04, 28 באפריל 2020 (IDT)

ערכי קהילות או ערכי שואה[עריכת קוד מקור]

יישר כח על המיזם החשוב, אציין בעיה אחת שמפריעה לי. המיזם לכאורה מיועד לכתיבת ערכים על קהילות יהודיות, אך מהמאמצים נראה שהוא מכוון בעיקר לכתיבה על סיפורן של הקהילות בשואה. לקהילות יהודיות באירופה של היסטוריה של מאות שנים, והשואה היא רק אירוע אחד (ומשמעותי) מתוכה, של כעשר שנים. השואה לא מאורה להיות מרכז ערך שעוסק בקהילה יהודית, ותולדות הקהילה קודם לשואה אינם "רקע" לערך אלא מרכזו. השואה היא לצערנו פרק הסיום, אבל רק פרק סיום. כתיבה שמבוססת בעיקר על זכרונות של ניצולי שואה ותמונות משפחתיות רק תחמיר את הבעיה הזו, לחששי. בן עדריאלשיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף 20:29, 21 באפריל 2020 (IDT)

שלום בן עדריאל. אכן מטרת המיזם היא לחלוטין להתמקד בחיים ולא במוות. נראה לי שזה אף משתקף בסמליל המיזם.
ההכוונה לכתוב על קהילות המוצא היא כדי ליצור חיבור משמעותי וחי לסיפורה של הקהילה. אך הכוונה היא שהכותב יחתור להציג את מכלול ההיסטוריה שלה (גם על ידי היעזרות רשימת המקורות המוצגת בלשונית 'עזרים ותמיכה', ולכן גם הוצעה עזרה של צוות ספרייה שמוכן לחפות על היעדר הספריות בעידן הקורונה).
יש לך רעיון כיצד להדגיש כל זאת באופן טוב יותר?
תודה לך, תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 20:59, 21 באפריל 2020 (IDT)
בדף התחרות, בהנחיות לכתיבת הערכים מופיעו כרגע הנקודות הבאות: נקודת הראשית של הקהילה, מלחמת העולם הראשונה, בין המלחמות, ומלחמת העולם השניה. לדעתי בנקודה זו אולי כדאי לפרט יותר על תולדות הקהילה גם לפני מלה"ע לאורך ההיסטוריה ולהדגיש שהערך אמור לעסוק בכל תולדות הקהילה באופן פרופורציונלי. בן עדריאלשיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף 21:33, 21 באפריל 2020 (IDT)
אתקן בן עדריאל, לא יודעת אם אצליח עכשיו אבל בהקדם האפשרי. כמובן שגם אתה יכול לערוך ותקן כרצונך. ואשמח כמובן בהשתתפותך בתחרות :) תודה לך. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 21:59, 21 באפריל 2020 (IDT)
תודה! התחלתי, לפני התחרות, לכתוב את טיוטה: יהדות מץ (על בסיס טיוטה שפתחה פנטין). בן עדריאלשיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף 22:09, 21 באפריל 2020 (IDT)
יישר כוח, מאוד משמח שאתה כותב על הקהילה - לא ייתכן שיש עליה פסקה קצרה אחת בערך של המקום. אשמח שתוסיף באופן רשמי לתחרות. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 22:54, 21 באפריל 2020 (IDT)
בן עדריאל, אשמח שתראה את התוספת שהוספתי בעקבות הערתך החשובה (ב'קריטריונים לשיפוט'). לדעתך זה מדגיש את העניין? תודה לך. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 23:21, 21 באפריל 2020 (IDT)

ערכי קהילות יהודיות או ערכי יישובים.[עריכת קוד מקור]

האם הערכים צריכים להיקרא "קהילת יהודי X", או שהם אמורים להביקרא כשם העיר/יישוב/כפר?david7031שיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף • 16:50, 22 באפריל 2020 (IDT)

ברור לי שכשיש מספיק חומר בשביל שני ערכים, כמו למשל על יהדות מץ שהזכיר בן עדריאל מעלי,, אז אין בעיה לכתוב שני ערכים. אבל נראה לי מגוחך אם יהיה ערך יחסית ארוך על הקהילה היהודית, ולצידו קצרמר על העיירה עצמה.david7031שיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף • 16:52, 22 באפריל 2020 (IDT)
מאידך, גם ערך על היישוב כש-90% ממנו עוסק בקהילה הוא מעט לא פרופורציונלי. בן עדריאלשיחה • כ"ח בניסן ה'תש"ף 16:55, 22 באפריל 2020 (IDT)
אין הכי נמי, אבל לזה אני באמת לא רואה פתרון (חוץ מ{{להשלים}}. כבר יצא לי להיתקל בערכים שחצי מהם היו ארוכים כאורך הגלות, וחצי היו {{{להשלים}}).
אם יש מספיק חומר כדי לקיים ערך, הערך צריך להיות על הקהילה היהודית. אדרבה, כשהערך הוא על המקום יש בזה משהו קצת צורם לקרוא על שואת יהודי הקהילה לצד תמונות של סמל העיר ומבנים מפורסמים כיום וכו'. יותר מתאים לכתוב בקצרה על יהודי העיר, ולהפנות לערך על הקהילה. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 17:06, 22 באפריל 2020 (IDT)
מצד שני, לכתוב שני ערכים שיהיו קצרמירים, או אפילו סתם קצרים, זה לפעמים מגוחך. אני למשל, שוקל אם לכתוב על ראדין. אני מאמין שעם כל החומר שאני לא אמצא עליה, הערך לא יהיה מספיק ארוך שאורכו יאלץ אותנו להפריד לשני ערכים.
והשתא דאתינן להכי, ויקיפדיה:ויקיפדיה העברית איננה ויקיפדיה הישראלית. נראה לי מוזר ולא אנציקלופדי להקדיש ערכים שלמים רק לקהילות יהודיות, רק בגלל שהן יהודיות.17:21, 22 באפריל 2020 (IDT)
זה דווקא הגיוני מאוד david7031, ולא קשור להיות וויקיפדיה העברית יהודית דווקא (ישראלית פחות רלוונטי לכאן, אם כבר להיפך). כל פרק בהיסטוריה או בתרבות של המקום שיש לו חשיבות בשם עצמו, זכאי לערך נפרד. כך למשל יש ערך נפרד על ישיבת ראדין. וככל שתפרט יותר על הקהילה בערך נפרד (וכמובן שאפשר גם על המקום - בערך המקורי) תראה שהיא עשויה להתפצל לערכים שונים נוספים, בהתאם לצורך. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 17:30, 22 באפריל 2020 (IDT)

סיוע לעורכים חדשים עם מסגרת בסיסית לערך[עריכת קוד מקור]

שלום לכל התורמים למיזם :)

כיוון שבתחרות זו נכנסו יחסית הרבה מהציבור הרחב (וזה דבר טוב מאוד), אני מנסה לסייע וליצור חווית כתיבה טובה ככל האפשר, כדי למשוך עוד חבר'ה טובים להישאר לפעול כאן.

ראיתי שמאוד מסתבכים עם הממשק, וזה יוצר תסכול למי שמגיע כדי לתרום ולהעשיר ידע, ואין לו סבלנות להסתבך עם הפרטים. בנוסף, הרבה פעמים עורכים חדשים מאבדים כיוון, מאריכים במקומות ובאופנים לא מתאימים, ולא מצליחים ליצור מבנה מקובל של ערך. ניסיתי אם כן ליצור תבנית בסיסית לערך, שאותה ניתן להציע למשתתפים להעתיק לטיוטה שהם פותחים (או להכניס להם בעצמי - לרוב הם מסתבכים עם זה וממילא אני כבר פותחת בעצמי את הטיוטה, לבקשתם). אפשר בהמשך ליצור תבניות לערכים על קהילות מסוגים שונים (קהילה שנפגעה באופן חלקי בשואה, קהילה שלא נפגעה במישרין מהשואה, קהילה ממרחב אחר שלא קשור למלחמת העולם השנייה), ולהציע למשתתפים לבחור את התבנית המתאימה לקהילה שלהם. מה דעתכם? אשמח אם תיכנסו ותראו אם יש כיוונים נוספים שאפשר לסייע בהם למשתתפים חדשים.

מכתבת את ביקורת - אשמח אם תוכל לעבור על הסעיפים ולהעשיר את ההכוונה (אך בלי להכביד או לאיים על משתתפים שרק התחילו את דרכם...) תודה וברכות לכולם! תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 22:03, 13 במאי 2020 (IDT)

שיניתי את הקישור למעלה, הדף המקורי היה כחלק מהמיזם וזה לא אפשר עריכה חזותית. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 10:28, 14 במאי 2020 (IDT)

מיזם נפלא, חשוב ומרגש![עריכת קוד מקור]

בס"ד אשמח להצטרף בביצוע ויקיפדיה:ויקיזציה, משתמשת:תלם ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 23:36, 13 במאי 2020 (IDT)

ליאת - תודה! הערכים של משתמשים חדשים תמיד ישמחו ליד של ויקיפדית ותיקה כמוך :) תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 23:42, 13 במאי 2020 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

את מי אפשר לשאול שאלות שקשורות לנהלי המיזם? שלומגר - שיחה 14:44, 14 במאי 2020 (IDT)

בס"ד משתמשת:תלם האחראית על ניהול המיזם. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 00:11, 17 במאי 2020 (IDT) משתמש:שלומגר