לדלג לתוכן

שערוריית טיפוט דום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקבינט של ארצות הברית בממשל וורן הרדינג, 1921.
איש העסקים אדוארד דוהני מעיד מול ועדת חקירה של הסנאט האמריקאי.
נשיא ארצות הברית, וורן הרדינג.

שערוריית טיפוט דוםאנגלית: Teapot Dome scandal; בתרגום מילולי: שערוריית "מכסה קומקום") הייתה פרשיית שחיתות שלטונית בארצות הברית שסבבה את ממשל הנשיא וורן הרדינג (19211923). השערורייה נסובה על אודות השכרה חשאית של עתודות נפט פדרליות על ידי מזכיר הפנים, אלברט בייקון פול, לאחר שנשיא ארצות הברית, וורן הרדינג, העביר את הפיקוח על אדמות מרבצי הנפט הימיים ממחלקת הצי למחלקת הפנים בשנת 1921. פול העניק בחשאי להארי פ. סינקלייר מחברת נפט ממות' זכויות בלעדיות לעתודות טיפוט דום אשר בוויומינג. הוא העניק זכויות דומות לאדוארד ל. דוהני מחברת פאן-אמריקן אויל עבור עתודות הנפט של שמורות אלק הילס ובואנה ויסטה הילס בקליפורניה.

כאשר חוזי שכירות וחוזים אלה נחקרו על ידי ועדות הסנאט האמריקאי, נמסר כי זמן קצר לאחר החתימה על חוזה העברת הזכויות לטיפוט דום, קיבלו פול ובני משפחתו ממקור לא ידוע יותר מ-200 אלף דולר באיגרות חוב בנסיבות המצביעות על כך שאיגרות החוב הגיעו מחברת נפט ממות' של סינקלייר ואחרים שקיבלו הטבות מהשכירות. כמו כן, נראה כי טרם חתימת החוזים והשכירות עם חברת פאן-אמריקן, דוהני, לבקשת פול, העביר 100,000 דולר לידיו של פול כ"הלוואה" שלא נפרעה.

עם היוודע הפרשה, הורה הקונגרס לנשיא הרדינג לבטל את חוזי השכירות; בית המשפט העליון בראשות הנשיא, ויליאם הווארד טאפט הכריז על חוזי השכירות כהונאה, וקבע העברת סמכות בלתי חוקית של הרדינג לידיו של פול. אף על פי שהנשיא עצמו לא היה מעורב בעסקאות שאחרי ההעברה, גילויים של התנהגות בלתי הולמת של מקורביו גבו מחיר כבד על בריאותו; הנשיא הרדינג מת בעת כהונתו, לפני שנשלמה החקירה. פול הורשע בקבלת שוחד ונכלא. דוהני וסינקלייר זוכו באשמות של שוחד וקשירת קשר פליליים, אך סינקלייר ישב 6 וחצי חודשים בכלא בגין זלזול בבית המשפט וביזוי הסנאט האמריקאי. אף על פי שמזכיר הצי, אדווין דנבי, חתם על כל חוזי השכירות, הוא זוכה מכל האשמות.

על אף העובדה ש"טיפוט דום" נכנסה לאוצר המילים הפוליטי האמריקאי כמילה נרדפת לשחיתות שלטונית, לשערורייה לא הייתה השפעה ארוכת טווח על המפלגה הרפובליקנית שהייתה אז בשלטון ועל המערכת הפוליטית בכללה. סגנו ויורשו של הרדינג, קלווין קולידג', רפובליקני, נבחר לכהונה מלאה כנשיא בשנת 1924. עד לפרשת ווטרגייט בממשל ריצ'רד ניקסון נחשבה פרשת טיפוט דום לשערוריית השחיתות הגדולה ביותר בתולדות הפוליטיקה האמריקאית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Laton McCartney, The Teapot Dome Scandal: How Big Oil Bought the Harding White House and Tried to Steal the Country, Random House, 2008
  • Burl Noggle, The Origins of the Teapot Dome Investigation, The Mississippi Valley Historical Review Vol. 44, No. 2 (Sep., 1957), pp. 237-266 (30 pages), Oxford University Press.
  • John W. Dean, Warren G. Harding: The American Presidents Series: The 29th President, 1921-1923, Times Books, 2004

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שערוריית טיפוט דום בוויקישיתוף