קלווין קולידג'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון קלווין קולידג'
(4 ביולי 1872; פלימות' שבוורמונט - 5 בינואר 1933) (בגיל 60)
Calvin Coolidge, bw head and shoulders photo portrait seated, 1919.jpg
ג'ון קלווין קולידג'
שם בשפת המקור .John Calvin Coolidge, Jr
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הרפובליקנית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-30
תקופת כהונה 3 באוגוסט 1923 - 3 במרץ 1929 (5 שנים ו-30 שבועות)
סגן צ'ארלס דאווס
הקודם בתפקיד וורן הרדינג
הבא בתפקיד הרברט הובר

ג'ון קלווין קולידג' הבןאנגלית: .John Calvin Coolidge, Jr‏; 4 ביולי 1872 - 5 בינואר 1933) היה סגן הנשיא ה-29 של ארצות הברית (1921 - 1923), ונשיאה ה-30 (1923 - 1929).

שנותיו הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולידג' נולד בוורמונט ב-1872 לג'ון קולידג' וויקטוריה מור. סיים את הקולג' העירוני באמהרסט, מסצ'וסטס ב-1895. לאחר מכן עבד כעורך דין בעיר נורת'המפטון במסצ'וסטס, היה חבר מועצת עיר ב-1899, פרקליט עירוני מ-1900 עד 1902, ופקיד בבתי משפט ב-1904.

קריירה פוליטית מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1907 התמנה לחבר בקונגרס של מדינת מסצ'וסטס, תפקיד שמילא עד 1908. נבחר לראש עיריית נורת'המפטון ב-1910, ב-1912 התמנה לחבר סנאט של מסצ'וסטס, ומ-1914 עד 1915 היה ראש הסנאט. היה סגן המושל של מדינת מסצ'וסטס מ-1916 עד 1918, ומושל מ-1919 עד 1920. הוא קיבל פרסום ברמה הלאומית כשבזמן שביתה של משטרת בוסטון הכריז: "לאף אחד, בשום מקום, בשום זמן, אין זכות לשבות כנגד ביטחונו של הציבור".

ב-1920 ניסה לקבל את המועמדות לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית והפסיד לסנאטור וורן הרדינג. הוא התמנה לסגנו, ולאחר ניצחונם בבחירות היה לסגן נשיא ב-4 במרץ 1921.

נשיאותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 באוגוסט 1923, בעקבות מותו של הנשיא הרדינג, הושבע לנשיא. בעת מותו של הרדינג שהה קולידג' בביקור אצל הוריו בוורמונט, בכפר שבאותם ימים לא היו בו לא חשמל ולא טלפון. בשעה 2 לפנות בוקר הגיע פרש מהעיר הסמוכה, העיר את סגן הנשיא, ומסר לו מברק בהול המודיע על מות הנשיא. בסלון בית הוריו נשא קולידג' את שבועת האמונים לאורה של עששית, כשידו מונחת על ספר התנ"ך המשפחתי. מאחר שבאותו כפר לא היה שופט, השביע את הנשיא הנוטריון של הכפר - אביו.

קולידג' נודע כאיש של מילים מעטות (אך בעל שנינות אירונית), וכך הרוויח את הכינוי "קל השתקן". מסופר שבמהלך סעודה בבית הלבן אורחת ערכה התערבות עם חבריה באשר לאפשרות להוציא למעלה משלוש מילים מהנשיא. כשניגשה אליו וסיפרה על ההתערבות הוא הגיב במילים "את הפסדת".

הוא נבחר לכהונתו השנייה ב-1924. במהלך כהונתו הוא עשה היסטוריה מספר פעמים בשימושו במדיום הרדיו החדשני:

  • השבעתו לתפקיד הייתה הראשונה ששודרה ברדיו, ב-12 בפברואר 1924.
  • הוא היה לנשיא הראשון שנשא נאום ששודר ברדיו, וב-22 בפברואר באותה השנה הוא היה לנשיא הראשון שנשא נאום שכזה מהבית הלבן.

קולידג' היה הנשיא האחרון שלא ניסה להתערב בשוק החופשי באמצעות מהלכים ממשלתיים, ותקופת כהונתו נודעה כתקופה של שגשוג כלכלי, דבר שאפשר לו לצמצם מסים ובו-זמנית להפחית את החוב הלאומי.

ב-1928 החליט לא לרוץ לכהונה נוספת, והודיע על כך בתמציתיות אופיינית כשהכריז "אינני בוחר לרוץ לנשיאות" ב-1928. לאחר הנשיאות שירת כיו"ר הוועדה הבלתי מפלגתית למסילות ברזל, והיה נשיא כבוד של הקרן למען העיוורים.

נפטר ב-5 בינואר 1933.

על שמו נקרא אפקט קולידג', תופעה מתחום הביולוגיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ג'ורג' וושינגטוןג'ון אדמסתומאס ג'פרסוןג'יימס מדיסוןג'יימס מונרוג'ון קווינסי אדמסאנדרו ג'קסוןמרטין ואן ביורןויליאם הנרי הריסוןג'ון טיילרג'יימס פולקזאכרי טיילורמילרד פילמורפרנקלין פירסג'יימס ביוקנןאברהם לינקולןאנדרו ג'ונסוןיוליסס סימפסון גרנטרתרפורד הייזג'יימס גרפילדצ'סטר ארתורגרובר קליבלנדבנג'מין הריסוןגרובר קליבלנדויליאם מקינליתאודור רוזוולטויליאם האוורד טאפטוודרו וילסוןוורן הרדינגקלווין קולידג'הרברט הוברפרנקלין דלאנו רוזוולטהארי טרומןדווייט אייזנהאוארג'ון פיצג'רלד קנדילינדון ג'ונסוןריצ'רד ניקסוןג'רלד פורדג'ימי קרטררונלד רייגןג'ורג' הרברט ווקר בושביל קלינטוןג'ורג' ווקר בושברק אובמה החותם של נשיאי ארצות הברית.
ג'ון אדמסתומאס ג'פרסוןארון ברג'ורג' קלינטוןאלברידג' גרידניאל תומפקינסג'ון קלהוןמרטין ואן ביורןריצ'רד ג'ונסוןג'ון טיילרג'ורג' דאלאסמילרד פילמורויליאם רופוס קינגג'ון ברקינרידג'האניבל המליןאנדרו ג'ונסוןסקיילר קולפקסהנרי וילסוןויליאם א. וילרצ'סטר ארתורתומאס הנדריקסלוי פ. מורטוןעדלי סטיבנסוןגארט הוברטתאודור רוזוולטצ'ארלס וורן פיירבנקסג'יימס שרמןתומאס מרשלקלווין קולידג'צ'ארלס דאווסצ'ארלס קרטיסג'ון גארנרהנרי וולאסהארי טרומןאלבן ברקליריצ'רד ניקסוןלינדון ג'ונסוןיוברט האמפריספירו אגניוג'רלד פורדנלסון רוקפלרוולטר מונדיילג'ורג' הרברט ווקר בושדן קוויילאל גורדיק צ'ייניג'ו ביידן החותם של סגן נשיא ארצות הברית.